Virtualizace desktopů dnes: tencí klienti rozhodně nejsou mrtví

Vladislav Janeček, 20. květen 2011 10:41 4 komentářů

Chlazení
Většina lidí si myslí, že používání terminálových tenkých klientů patří hluboké minulosti. Omyl. Tyto technologie mají právě dnes hodně co nabídnout, zvláště s nástupem kvalitních serverových řešení a cloudových služeb.


Počítač
Ukázka staršího tenkého klienta.

Pokud hovoříme o tenkých klientech, myslíme tím velmi jednoduché počítače, jejichž hlavní – a často i jedinou – schopností je zobrazovat dění na obrazovce vzdáleného počítače, nejčastěji serveru. Můžete si jej představit například jako hardwarový vzdálený terminál.

Tenký klient je ve své podstatě stále klasickým počítačem. Jako on má procesor, operační paměť, místní úložiště i grafickou kartu. Připojíte k němu monitor a ovládáte jej klasicky klávesnicí a myší. Hlavní rozdíl oproti počítači klasickému je ten, že výkon tenkého klienta by pro plnohodnotný běh operačního systému nestačil. Ten musí totiž běžet někde úplně jinde.

Tímto místem je centrální server. Velký, výkonný počítač s dostatkem úložného prostoru, na kterém pracují současně všichni uživatelé ve vaší společnosti. Jen u něj všichni nesedí přímo, ale přistupují k němu právě skrz tenké klienty.

Stojí míň, než běžná řešení

Výhody tohoto řešení jsou zřejmé a ve velké většině převažují nad nevýhodami. Hlavním důvodem, proč o nasazení tenkých klientů uvažovat, je úspora finančních prostředků. Pokud si pořídíte tenké klienty, vyjdou vás při nákupu levněji, než plnohodnotné počítače. Navíc nabídnou o poznání nižší spotřebu elektrické energie, což je náklad, který se vám viditelně vrátí již při desítce provozovaných stanic. Anebo můžete do role tenkých klientů pasovat staré počítače. Ty sice nejsou dostatečně výkonné pro běh moderního operačního systému se všemi aplikacemi, roli tenkého klienta zvládnou ale pohodlně.

Další výhoda je zřejmě ve způsobu použití: pořízený specializovaný tenký klient v podstatě nijak morálně nestárne, v případě nedostatku výkonu jednoduše navýšíte výkon centrálního terminálového serveru.

SuSE Linux na míru

Na míru všem těmto výhodám je sestavena linuxová distribuce SuSE Linux Enterprise Thin Client. Ta vám dovolí snadno vytvořit a nakonfigurovat centrální server se všemi aplikacemi, ke kterému se poté můžete připojovat všemi v současnosti dostupnými tenkými klienty.

Před nasazením tohoto řešení v mnoha společnostech panují obavy, uživatelé se obávají především ztráty komfortu – vždyť přece vše běží někde jinde a na počítač se přenáší pouze obraz. Netuší totiž, že tenký klient jim bez problémů dovolí použít například optickou mechaniku nebo USB port na jejich pracovišti i přesto, že vše běží někde úplně jinde.

Časem však tyto obavy opadnou, protože výhody tohoto řešení brzy pocítí i běžní uživatelé. Pokud máte společnost s mnoha pobočkami a mezi nimi cestující uživatele (typicky obchodní zástupce), přivítají tito zaměstnanci skutečnost, že jejich práce cestuje s nimi. Ať již se přihlásí k terminálu na jakékoli pobočce, všude uvidí svou pracovní plochu se svými dokumenty a aplikacemi, a to dokonce včetně rozpracované práce v otevřených dokumentech.

Vysoké nároky na síťovou infrastrukturu

Daní za tento komfort však zůstává náročnost na přenosovou kapacitu. Zatímco v rámci lokální sítě na problémy jen stěží narazíte, při připojení vzdálených poboček musíte použít patřičně dimenzované internetové připojení.

Patřičně dimenzovaný musí být také centrální server, který musí zvládat "utáhnout" provoz všech uživatelů. Přestože se běžně komponenty spuštěných aplikací mezi sebou sdílí, lze i výkonově průměrný server použít jako centrální i pro několik desítek klientských stanic. Samotný server však musíte mít sestaven tak, abyste pokud možno zcela eliminovali možnost jeho výpadku. S odstávkou tohoto serveru totiž znemožníte práci všem uživatelům.

Pokud máte společnost o několika desítkách pracovních stanic s klasickými operačními systémy, je řešení běžných uživatelských problémů tím, co zaměstnance IT oddělení vytěžuje nejvíce. Mnoho z těchto problémů nasazením tenkých klientů se serverovou Novell infrastrukturou odpadne. Uživatel u sebe v podstatě žádný počítač nemá a tudíž u něj není co servisovat. A případné problémy v aplikacích vyřeší administrátor přímo na serveru, neboť zde všechno běží.


Co je to VDI (Virtualizace desktopu)


VDI je koncept, kdy operační systém a veškeré aplikace běží v zabezpečené části společnosti (zpravidla v izolovaném datovém centru) a uživatelé se k nim připojují prostřednictvím počítačové sítě datové linky skrze takzvaného tenkého klienta, což je minimalizovaný kus hardwaru.

Šetří čas i peníze

Výborné jsou také úspory času v případě poškození nebo nefunkčnosti některé z klientských stanic. Pokud se doposud porouchal počítač některého z uživatelů, znamenalo to provést jeho diagnostiku, opravu nebo případně záchranu dat a jejich přenesení na počítač nový. To není jednoduchá operace, po kterou dotyčný zaměstnanec nemůže plně pracovat. Toto vše v případě tenkých klientů odpadá: v případě poškození tenkého klienta trvá výpadek jen do doby, než zaměstnanec dostane na stůl terminál funkční a přihlásí se svými identifikačními údaji. V tom okamžiku má před sebou tu plochu, s níž pracoval v době výpadku.

A v podobném duchu bychom mohli pokračovat. Zmiňme například běžný postup při pořízení nové aplikace. V klasické infrastruktuře je nutné nainstalovat tuto aplikaci na všechny počítače uživatelů samostatně. Ne v prostředí s tenkými klienty, kde stačí aplikaci nainstalovat pouze jednou na centrální server a v ten okamžik ji mají k dispozici všichni uživatelé. A stejné je to také v případě bezpečnostních záplat a aktualizací.

Nezanedbatelná je také bezpečnost dat. Vzhledem k tomu, že data jsou umístěna na centrálním úložišti, je velmi snadné je zabezpečit například šifrováním i pravidelnou zálohou. Nemusíte tak spoléhat na pozornost uživatele, zda důležitá data nezhraňuje na lokálním počítači, kde o ně může snadno přijít. Navíc na centrální úrovni velmi snadno zamezíte také případné ztrátě dat při výpadku elektrické energie: jeden centrální server (nebo i jejich skupina) se při výpadku napájí ze záložního zdroje násobně snadněji, než šedesát počítačů rozmístěných po celé budově a několika pobočkách. V síti používající tenké klienty společně se SuSE Linux Enteprise Thin Client tak není problémem získat bezpečnostní audit.

Výhody převažují


{seealso}
Jak můžete vidět, převažují výhody použití tenkých klientů nad nevýhodami. Samozřejmě své uplatnění nenajdou u drobného živnostníka s několika málo počítači, avšak pokud máte alespoň desítku počítačů a očekáváte další růst, přemýšlejte o něm. Umožní vám rychlejší a levnější rozšiřování, než by tomu bylo v případě použití klasických samostatných počítačů. Při použití řešení SuSE Linux navíc ušetříte nemalé částky za licence operačního systému.

Související texty

VDI prostřednictvím Raydesku 3.0 - virtualizujeme desktop na míru

Virtualizace desktopů: proč dává ve firemním prostředí smysl


Komentáře

martyone #1
martyone 22. květen 2011 08:23

Tencí klienti povídáte? A co serveři? Jak si žijou serveři? Možná by stálo za to zavolat korektora alespoň na titulek, který by pak mohl správně uvést, že "tenké klienty rozhodně nejsou mrtvé" (vzor hrad?) ;-) Jinak dobré, dík.

gogo #4
gogo 12. září 2012 08:55

Škoda, že jsem to neobjevil dříve - klient, že je podle vzoru hrad? Jako fór dobrý, v opačném případě je třeba se nad sebou zamyslet, jestli víš, o čem mluvím...

volani.webnode.cz #2
volani.webnode.cz 27. květen 2011 12:22

No pokud chápu vývoj poslední dobou, tak z tenkého klienta se stává webový prohlížeč, ale né pouze na PC, či pidi PC či netbooku, ale i v mobilním telefonu :)
Takže prohlížeč běží lokálně a webová aplikace na serveru.. :)

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 28. květen 2011 12:02

To je nejake placene trapne promo Suse???

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

ČTK , 24. březen 2018 10:00

Jde o největší primární nabídku akcií technologické firmy za více než rok, kdy na burzu vstoupil Sna...

Více 0 komentářů

O2 Slovakia vyplatí za rok 2017 dividendu 1,2 miliardy Kč

ČTK , 24. březen 2018 09:00

Výplata podílu na zisku společnosti O2 Slovakia za rok 2017 bude součástí zisku mateřské společnosti...

Více 0 komentářů

ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR

ČTK , 23. březen 2018 11:00

Návrh ministerstva vnitra původně počítal se sankčními úlevami pro malé obce, vláda toto omezení ale...

Více 1 komentářů

Starší zprávičky

Na Facebook bez souhlasu rodičů od 15 let?

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Souhlas se zpracováním osobních údajů by měly mít možnost bez souhlasu rodičů udělit děti od 15 let....

Více 0 komentářů

Jak danit výnosy z těžby i prodeje bitcoinů

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Zdanění virtuálních měn není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem, k dispozici je pouze vyjádře...

Více 2 komentářů

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wi-fi na veřejných místech

ČTK , 23. březen 2018 08:00

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva podle systému "kdo dřív přijde, b...

Více 0 komentářů

Salesforce.com koupí za 6,5 miliardy dolarů MuleSoft

ČTK , 22. březen 2018 09:00

MuleSoft dodává software, který poskytuje podnikům nástroj na automatickou integraci aplikací....

Více 0 komentářů