Vybíráme software pro komunikaci uvnitř firmy

Pavel Petr, 22. květen 2007 05:26 5 komentářů
Rubriky: Internet

Zavináč
Určitě nechcete platit vysoké telefonní účty za své zaměstnance, za firemní komunikaci mezi pobočkami a svými obchodními partnery. Zaměstnanci si ovšem potřebují vyměňovat informace. Jak tedy vyřešit jejich výměnu v rámci firmy? Můžete používat IP telefonii, videokonference nebo třeba písemnou komunikaci ve stylu instant messagingu.

Jestliže máte ve své firmě internetové připojení, stačí nainstalovat nějaký z dále zmíněných komunikátorů. Pokud připojení nemáte, tak stačí využít služeb internetových poskytovatelů. Ke komunikaci s obchodními partnery můžeme dnes využít i stále se rozšiřujícího komunikátoru Skype, který nabízí mnoho rozšiřujících doplňků. Skype začal poslední dobou usilovat o získání firemních zákazníků, kterým poskytuje zvláštní podporu i možnost vypnout některé vlastnosti tohoto komunikačního programu (například správci sítě neoblíbené řešení supernode).

Dále tato komunikace probíhá i v rámci firemní sítě, takže tato síť může sloužit jako vnitrofiremní "telefon", ale s mnoha výhodami navíc; například videotelefonie, sdílení souborů, posílání emailů a správa kontaktů.

Při instalaci komunikátoru je potřeba se zaregistrovat a následně je vám přiděleno "internetové telefonní číslo". Komunikace pak probíhá mezi uživateli jako při používání klasického telefonu. Stačí mít počítač vybavený zvukovou kartou a sluchátky s mikrofonem, případně webovou kamerou.

Mezi další známé komunikátory patří MSN Live Messenger či ICQ (jehož používání pro firemní komunikaci však licence zakazuje).

Mirador Instant Messenger


Toto řešení se chlubí se pokročilými možnostmi a přitom jednoduchostí použití. Jde o modulární systém. Výrobce proto řešení neustále doplňuje o nové moduly, které rozšiřují dosavadní možnosti. V nabídce je hlasová komunikace a to hned v několika nastaveních kvality v závislosti na dostupné přenosové rychlosti. Hlasové zprávy je možné posílat i aktuálně nepřipojeným uživatelům. Do MIM klienta je integrována možnost vzdálené správy jiného počítače uvnitř komunikační sítě. Program umožňuje sledovat či ovládat plochu i jednotlivé aplikace, standardem pak je sdílení souborů mezi uživateli.

Mirador zjednodušuje práci i administrátorům. Nabízí dobré možnosti logování (včetně VoIP), správy i ovládání. Samotná síť je v případě potřeby schopna automatické centrální aktualizace všech svých součástí. Program podporuje vzájemnou komunikaci jednoho nebo více zaměstnanců, konferenční hovory, SSL, ukládání zpráv a mnohé další.

Pro serverovou část jsou vyžadovány počítače vybavené operačními systémy Windows 2000 či XP, administrační a klientské rozhraní běží navíc ještě na Windows ME. Pro provoz postačuje procesor Pentium II 300 MHz a lepší, podepřený 64 MB operační paměti. Tento komunikační systém není nejlevnější záležitost. Licence pro deset uživatelů stojí 333 amerických dolarů, pro stovku uživatelů potom 3059 dolarů.

Bopup Messenger


Bopup je dalším instant messengerem určeným pro lokální podnikové sítě. Je schopen fungovat jak v prostředí klient - server, tak peer-to-peer bez účasti serveru. Výrobce se chlubí kompatibilitou se standardními komunikačními nástroji WinPupUp a Windows Messenger. Program dokáže vyhledávat a zjišťovat stav i u uživatelů v jiných doménách a pracovních skupinách. Naopak v LAN mohou být vytvářeny uzavřené skupiny uživatelů na základě potřeby jejich spolupráce. Bopup je schopen přenášet soubory a rovněž logovat probíhající komunikaci.

Při použití serveru je možno zasílat zprávy i nepřipojeným uživatelům či spravovat uživatelské účty, v nichž je možno definovat, které osobní údaje budou viditelné ostatním členům sítě. Server rovněž nabízí možnost centrální správy skupin uživatelů a jejich předávání zvoleným klientům.

Systémové požadavky jsou zanedbatelné - klient běží prakticky na libovolném představitelném stroji. Vyžadováno je alespoň Pentium 100, 16 MB RAM a Windows 95. Cenová politika se zde oproti Miradoru liší. Platí se totiž za každou klientskou licenci. Ceny jsou odvozeny od jejich počtu. Do devíti licencí zaplatíte 12,9 dolaru za každou, do devadesátidevíti licencí pak 10,1 dolaru za každou.

LANToucher Instant Messenger


Podobný cenový plán najdeme i u produktu LANToucher. Ceny jsou zde však nižší, navíc v ceně jsou doživotní aktualizace na novější verze produktu. Do devíti uživatelů zaplatíte 10,25 dolaru za jednu licenci. Od padesáti do devadesátidevíti vás každý kus vyjde na 7,65 dolaru. Vedle samotného Instant Messengeru je v nabídce stejného výrobce i LANToucher Network Chat. Jde o bezplatný program určený pro peer-to-peer komunikaci v malých lokálních sítích. Věřím, že i toto řešení si své uživatele, zejména v podobě domácností či malých firem, najde.

Samotný LANToucher Instant Messenger nabízí opět kompatibilitu s WinPopUp i Windows Messengerem (net send) a širokou paletou dalších systémů pro zasílání zpráv postavených na protokolu SMB/CIFS. Program běží na všech dvaatřicetibitových verzích Windows, přičemž nespotřebovává více než 8 MB operační paměti a generuje jen zanedbatelné síťové přenosy.

Pro svou funkčnost umí vedle běžného protokolu TCP/IP využít i starší IPX/SPX a NetBeUI. Bez obtíží spojí více uživatelů do jediné konference. LANToucher je peer-to peer řešení, neumí však přenášet hlasové zprávy, soubory ani komunikovat prostřednictvím Internetu.

Microsoft Office Communicator


Microsoft Office Communicator / Microsoft Office Live Communications Server jsou online komunikační součásti sady Microsoft Office.

Nechybí jim možnost přenášet audio i video, lze je integrovat s dalšími programy sady Office: Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Groove a SharePoint Server. Jako seznam kontaktů lze využít již existující firemní adresáře. V e-mailových zprávách v Outlooku je přímo vidět stav (online/offline) jednotlivých kontaktů, jakož i ve Wordu lze volat kontakty přímo ze seznamu autorů dokumentu. S vnějším prostředím je možná komunikace se sítěmi MSN, AOL a Yahoo.

Serverová část umí využívat databází Microsoft SQL Serveru. Vzdálený přístup je možný jak prostřednictvím Communicatoru a Windows Messengeru, tak i prostřednictvím webové aplikace Communications Server Web Access. Od své mateřské sady Office dědí Communicator minimální systémové požadavky, v nichž figuruje 500MHz procesor a 256 MB RAM.

Pohled do budoucnosti


Na trhu existuje mnoho dalších komunikátorů. Některé vám mohou vyhovovat více, jiné méně, ale podstatou všech je jediná myšlenka, a to usnadnit komunikaci prostřednictvím sítí a Internetu při nízkých nákladech. Ne nadarmo se říká: čas jsou peníze.

V budoucnosti nás čeká rozšíření videotelefonie a stále větší využívání těchto nástrojů, které mohou v rámci firemní komunikace nahradit mobilní telefony. Už dnes si můžete pořídit PDA s internetovým připojením, přes které můžete také využívat mobilní verze internetových komunikátorů. PDA může plně nahradit váš organizér a mobilní telefon. Proto stojí za to se nad využitím síťových a internetových komunikátorů ve vlastní firmě zamyslet.


Komentáře

martyone #1
martyone 22. květen 2007 20:50

A který z těchto komunikátorů podporuje mezinárodně uznávaný, otevřený standard <a href="http://www.xmpp.org/">XMPP</a> (Extensible Messaging and Presence Protocol), který by umožňoval mimo jiné jejich interoperabilitu?

P. Petr #3
P. Petr 23. květen 2007 06:34

Tyto komunikátory jsou především určeny k firemnímu a vnitropodnikovému nasazení, produkt od Microsoftu je provázaný například s MSN messengerem a tím zajišťuje dostupnost díky protokolům MSN služby, mezinároní standardy tyto programy umožňují používat, ale vzhledem k bezpečnosti upřednostňují své protokoly. Za pomocí určitých plug-in modulů tento protokol budou podporovat i tyto komunikátory.

Franta Kučera #4
Franta Kučera 26. květen 2007 13:03

1) Jabber server lze provozovat ve firemní síti zcela odděleně od zbytku světa - napojení na jiné jabber servery je možnost, nikoli povinnost.

2) Pokud licence k MSN Messengeru neumožňuje jiné než osobní použití, je provázanost firemní sítě s ním k ničemu.

3) "vzhledem k bezpečnosti upřednostňují své protokoly" Mám to snad chápat tak, že uzavřené řešení je větší zárukou bezpečnosti než zveřejněný protokol? Sorry, ale tohle je pořádný výsměch. Bezpečnost musí být založena na síle šifrovacího algoritmu a kvalitě návrhu, nikoli na utajení protokolu.*

*) Kerckhoffův princip zní: Spolehlivost šifrovacího systému nesmí záviset na utajení algoritmu. Spolehlivost je založena pouze na utajení klíče.

PF_ #5
PF_ 28. únor 2008 14:01

Ten argument s bezpečností je opravdu trapný. :-) Security through obscurity? Kde žijete?

Petr #2
Petr 23. květen 2007 08:11

Licence MSN take zakazuje pouzivat tento protocol pro firemni komunikaci.
Minimalne z tohoto pohledu je na tom stejne jako ICQ.

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

USA vyšetřují manipulace s cenami kryptoměn

ČTK , 26. květen 2018 08:00

Podezření na falešné obchody, kdy investor současně prodává a nakupuje stejné finanční nástroje, aby...

Více 0 komentářů

Hospodářská komora: Zavedení GDPR vyjde české firmy na 25 miliard korun

ČTK , 25. květen 2018 16:00

Podle komory by podnikatelům pomohlo, kdyby jim stát průběžně sděloval, jaké nedostatky v rámci kont...

Více 1 komentářů

IBM v čele celosvětové iniciativy na využití cloudu, dat, AI a blockchainu

Pavel Houser , 25. květen 2018 13:57

Firma IBM dnes se svými partnery spustila iniciativu Call for Code. ...

Více 0 komentářů

Kalendář

25. 05.

27. 05.
openSUSE Conference 2018
25. 05.

26. 05.
ActInSpace 2018
29. 05.

31. 05.
Reklama Polygraf 2018

Starší zprávičky

Baterie lithium-síra mají vystřídat li-ion

Pavel Houser , 25. květen 2018 10:00

Ještě pravděpodobně přijde jedna generace li-ion, která opět navýší kapacitu, ale pak už začne naráž...

Více 0 komentářů

Lenovo: propad do ztráty

ČTK , 25. květen 2018 09:00

Tržby ale ve finančním roce do konce března stouply o 5 % na 45,35 miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh IT i kancelářské techniky v ČR klesl

Pavel Houser , 25. květen 2018 08:00

V rámci přenosných počítačů se podle GfK dařilo segmentu ultratenkých a herních zařízení....

Více 0 komentářů

Nové telefony Android mají předinstalovaný malware

Pavel Houser , 24. květen 2018 15:25

Infikovány jsou telefony ve více než 100 zemích světa, včetně ČR, Německa, Velké Británie, Ruska, It...

Více 0 komentářů