Vybíráme vhodné ADSL připojení pro firmy

Pavel Petr, 17. duben 2007 06:20 0 komentářů
Rubriky: Internet

Internet
Český trh je plný nabídek nejrůznějších ADSL tarifů. Cena za přijatelnou rychlost připojení začíná od tisíce korun měsíčně. Tyto tarify jsou vhodné pro malé a střední společnosti vyžadující nepřetržitý přístup k internetu a uživatele, kteří využijí výhod vyšší rychlosti, menší agregace linky či dalších přidaných hodnot. Prošli jsme za vás nabídky jednotlivých operátorů.

V polovině roku dojde k opětovnému navýšení rychlostí u ADSL. O2 od 1.4.2007 navýšila 4x rychlost připojení u základního tarifu 512/128, takže minimální rychlost je dnes 2 Mbit/s. Nyní se postupně nahrazují karty ve všech DSLAMech (ADSL ústřednách) tak, aby zvládaly novější standard ADSL 2+. Odhadovaná maximální rychlost, které je možné dosáhnout na velmi krátké vzdálenosti v řádu stovek metrů od ústředny, leží až na 28 Mbit/s. Zřejmě se ještě dočkáme dalších navýšení.

Jednotliví poskytovatelé toho určitě velmi rychle využijí ve svých marketingových kampaních a budou následovat O2, takže se můžeme těšit na zrychlení připojení při zachování stejné ceny tarifu. Minimální rychlostí bude 2 Mbit/s. Například Volný.cz začátkem března zvýšil čtyřikrát rychlost připojení.

GTS Novera připravuje rychlejší připojení až na 8 Mbit/s a v průběhu roku nastaví maximální rychlost na 24 Mbit/s. Tiscali a další poskytovatelé, kteří chtějí udržet krok s konkurencí nebo využívají sítě O2 k poskytování svých služeb srovnají rychlosti s O2.

ADSL bez paušálu za telefon

Pro někoho ještě více překvapivá a potěšující je informace, že se v O2 usilovně pracuje na nabídce ADSL bez nutnosti platit telefonní paušál. Nebude se jednat o nějaké ochuzené ADSL. Telekomunikační operátor by měl nabídnout celé portfolio ADSL připojení, velmi pravděpodobně i velkoobchodně. Není ještě zcela rozhodnuto, ale zřejmě by k tomu mohlo dojít také přibližně v polovině roku.

Na to určitě velmi rychle pružně zareagují konkurenční operátoři na trhu, kteří přijdou s podobnými nabídkami či vyššími přenosovými rychlostmi. Poskytovatel kabelového připojení UPC Česká republika v reakci na tyto změny začal také poskytovat 4x větší rychlost připojení.

Vybíráme připojení k internetu

Na českém trhu dnes najdeme velké množství různých poskytovatelů. Podmínkou pro zřízení ADSL připojení je vlastnictví telefonní linky. V tomto přehledu se hlavně zaměříme na vyšší přenosové rychlosti a další výhody či nevýhody jednotlivých nabídek poskytovatelů. V dnešní době je základní rychlostí 1024 kbps, pro náročné nasazení na jednom či více počítačích bych raději zvolil rychlost 2048 kbps a rychlejší. Tyto rychlosti budou za nedlouho navýšeny, a tak za stejnou cenu dostaneme rychlejší připojení.

Při zřízení ADSL pro svou firmu bychom měli vědět k čemu budeme toto připojení využívat. Jiné připojení bude vyžadovat účetní firma s několika zaměstnanci a jiné například reklamní agentura.

Nenechte se omezovat

Nabídky poskytovatelů se liší nejen v datových limitech, ale i ve způsobu zpoplatnění přenesených nadlimitních dat. Někteří poskytovatelé za přenos nadlimitních dat neúčtují vůbec, ale často při překročení určitého objemu přenesených dat dojde ke zpomalení přípojky. Pro převážnou většiny služeb Profi (agregace 1:20) se nadlimitní data nezpoplatňují. Agregační poměr udává podíl mezi teoreticky maximální potřebou kapacity uživatelů DSL přípojek v rámci daného agregačního bodu a skutečnou kapacitou. U základních variant DSL připojení v síti Telefóniky O2 je tento poměr 1:50, u dražších variant je jeho výše 1:20.

Parametry velkoobchodní nabídky ADSL od Telefóniky O2 jsou zatím nastaveny tak, že o jednu kapacitu datového toku se dělí více uživatelů dle agregačního poměru 1:50 nebo 1:20. Uživatel, který by využíval svou ADSL přípojku několikanásobně více než je průměr, by tak způsoboval zhoršení kvality služby desítkám ostatních zákazníků připojených ve stejném agregačním bodě. Z toho důvodu většina poskytovatelů omezuje maximální dosahované rychlosti ADSL těm uživatelům, kteří využívají ADSL výrazně nadprůměrně ve srovnání s ostatními. Více než 90 % ADSL uživatelů v ČR se aplikace Fair Use Policy netýká.

Připojení pro malé firmy

Toto připojení je vhodné ve svých variantách hlavně pro začínající podnikatele, živnostníky s několika zaměstnanci a malé firmy, které mají okolo pěti počítačů. Pro větší využití ve větších firmách s velkým počtem PC narazíte na problémy s agregací nebo náhlé snížení rychlosti po vyčerpání limitu přenesených dat. Proto je lepší zvolit varianty bez omezení FUP. Tyto druhy připojení jsou cenově výhodné pro živnostníky a firmy s několika počítači.

Rychlost připojení 2048 kbit/s je vhodná pro živnostníky s jedním nebo dvěma počítači, kteří využívají připojení k rychlému spojení s obchodními partnery. Pro živnostníky a malé firmy s nevytíženou malou sítí (tři počítače) je výhodné připojení 3072 kbit/s, které je vhodné ke stahování multimediálních prezentací a IP telefonii.

Když máte malou síť

Rychlost připojení 4096 kbit/s je vhodná pro malé sítě s pěti až sedmi počítači. Rychlost 8192 kbit/s by měly zvolit firmy s několika PC a malé sítě, kde je kladena přednost na rychlost přenosu dat. Připojení 2048/256 jsou si velmi podobná, levnější varianty s cenou okolo 600 Kč jsou datově omezené, další dražší varianty jsou bez limitu FUP. Všechny tyto tarify nabízejí agregaci 1:50 a všechny kromě O2 nabízejí pevnou IP adresu. Zřízení těchto služeb je většinou zdarma nebo za 1 Kč. Nejlepší variantou je nejspíše Novera DSL Fun bez omezení FUP (drazší varianta), výhodou O2 je velká dostupnost na celém území ČR.

ADSL mimo síť O2

Malá firma s 5 PC a málo využívanou sítí by měla zvolit rychlost 2048 kbit/s. Pro malou firmu s více jak 5 PC pro standardní využití stačí připojení 3072 kbit/s. Pro firmu s 10 – 15 PC a méně využívanou sítí je výhodnou rychlostí 4096 kbit/s. Připojení touto ADSL technologií je velmi rychlé a drží si svou přenosovou rychlost, nevýhodou je FUP omezení které je v rozsahu 15GB – 35GB, agregace je obvykle 1:50 a všechny tarify mají pevnou IP adresu. Nevýhodou této technologie je nižší dostupnost s porovnáním O2 nabídky, na druhou stranu však nabízí lepší a rychlejší přenos dat bez kolísání rychlostí vlivem vytížení, zajímavou alternativou je střední cesta – Tiscali ADSL 3072/256.

ADSL pro průměrnou kancelář

Firmy s 20 PC a průměrnou náročností na připojení je vhodná rychlost 5120 kbit/s. Následující připojení poskytuje vysokou rychlost a nízkou agregaci 1:20, FUP u těchto tarifů je neomezené a nabízejí pevnou IP adresu, hlavní nevýhodou je nízká dostupnost na našem území pouze ve velkých městech. Výhodným tarifem je Premium ADSL které nabízí nejlepší poměr cena/výkon. Naopak Tiscali ADSL Pro 4096/512 není zrovna nejlevnější. Tiscali nabízí pro firemní zákazníky nejméně výhodné připojení. Proto se poohlédněte u konkurenčních poskytovatelů.

Když si řádi připlatíte

Nejkvalitnější ADSL pro firmy s možností cenově výhodné kombinace s hlasovými službami v sítích GTS Novery a Českých radiokomunikací vhodné i pro větší sítě, nevýhodou nižší dostupnost ve srovnání se sítí O2. Nabídka těchto společností už je zajímavá, bude vhodná i pro firmy s vytíženou sítí a firmy s 50 PC.
Pro malé firmy s 10 – 20 PC je vhodná rychlost připojení 1024 kbit/s. Pro střední firmy do 50 PC je výhodné zvolit rychlost 2048 kbit/s. Firmy do 75 PC by měly zvolit nejrychlejší možnost připojení a to 4096 kbit/s. Dostáváme se k nejkvalitnějšímu připojení pro firmy s velkou sítí a mnoha zaměstnanci. Toto připojení nabízí pevnou IP adresu s velmi nízkou agregací 1:10 až 1:4. U tohoto připojení není FUP limit. Jedná se o málo dostupné ADSL připojení, které se nalézá jen v několika lokalitách ve velkých městech, z grafu je vidět, že velmi výhodné jsou tarify GTS NOVERA, které nabízejí nejlepší poměr cena/výkon.

SHDSL přípojka v nejvyšší kvalitě s garantovanou rychlostí připojení v obou směrech a zárukou klíčových kvalitativních parametrů (SLA), nevýhodou vyšší cena. Dostupnost je pouze na dotaz u jednotlivých poskytovatelů ADSL připojení, vhodné pro velké firmy s 50 až 200 PC, toto připojení je vysoce kvalitní a je vhodné pro vysoké nasazení s nejvyšší náročností na síť a přenosy dat.

Jak si vybrat vhodné připojení

Nejlepší připojení poskytují GTS Novera a České radiokomunikace, které nabízí nejlepší poměr cena/výkon a mají nejkvalitnější služby, pak následuje Volný, O2 a Tiscali.

Pokud uvažujete o jeho zřízení, tak si nejdříve zodpovězte otázku k jakému účelu toto připojení bude sloužit, zda pro připojení několika počítačů a práci s internetem, či k velkému síťovému nasazení v rámci firmy a sdílení dat s obchodními partnery a velkými datovými přenosy, či zda využíváte internet prostřednictvím multimédií a práce s nimi.

Zájem o ADSL postupně neustále roste a stále nedosáhl vrcholu. Jeho dostupnost už je téměř na celém území ČR a tak by neměl být problém se zřízením, ale někteří poskytovatelé nevyužívají sítě O2. Proto může být problém u některých tarifů s dostupností v určité lokalitě. Doufám, že výše uvedený přehled Vám bude pomocí pro výběr toho nejvhodnějšího poskytovatele.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Pravidlo dvou pizz

Petr Zavoral , 22. květen 2018 00:00
Petr Zavoral

Úvodem pozdrav všem nerdům a geekům. Prostě celé naší IT komunitě. Zdá se to být zbytečné, ale věřte...

VíceRSS 

Zprávičky

V Amazonu prý manažeři vyhoří, navíc je o ně zájem jinde

ČTK , 22. květen 2018 10:00

Amazon přišel o dalšího klíčového muže. Firmu opustil Jim Freeman, který stál za virtuální asistentk...

Více 0 komentářů

Výrobce Nokií získává 100 milionů dolarů pro financování dalšího růstu

Pavel Houser , 22. květen 2018 09:00

Současná tržní hodnota firmy HMD Global, který stojí za telefony Nokia, přesahuje miliardu dolarů....

Více 0 komentářů

Fujifilm hodlá žalovat Xerox kvůli odstoupení od dohody o spojení

ČTK , 22. květen 2018 08:00

Japonská společnost Fujifilm Holdings plánuje zažalovat amerického výrobce kopírek a tiskáren Xerox ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Umělá inteligence v dohledné době většinu odvětví zásadně nepromění

Pavel Houser , 21. květen 2018 11:56

AI bude ale významně přispívat k obchodním výsledkům, ať už cestou úspor nebo růstem obratu. ...

Více 1 komentářů

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo už letos

ČTK , 21. květen 2018 11:42

Británie preferuje zůstat členem programu Galileo. Pokud však bude odříznuta, je připravena reagovat...

Více 0 komentářů

Apple začal irské vládě splácet daňový nedoplatek

ČTK , 21. květen 2018 08:00

Doplacení nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové vý...

Více 0 komentářů

ČR má v Evropě 3. nejvyšší platbu za 1 GB mobilních dat

ČTK , 20. květen 2018 16:04

Ve výši průměrného měsíčního tarifu patří ČR s 33 dolary k evropskému průměru....

Více 0 komentářů