Zařízení připojené k Internetu lze lokalizovat i bez GPS
Geolokační služby nabízejí úžasné možnosti, současně se ale upozorňuje na jejich bezpečnostní rizika a ztrátu soukromí. Uživatel může ovšem sám rozhodnout, zda si je zapne, nebo vypne. Nová technika nabízí určit polohu zařízení připojeného k Internetu údajně s přesností řádově ve stovkách metrů, a to bez GPS nebo nějaké podpory na straně klienta/souhlasu uživatele.

orbitální satelit ERS2; zdroj: Wikimedia
Celý postup je trochu složitější a probíhá ve více fázích, zaměřují se i směrovače (routery) mezi serverem a hledaným počítačem. V průměru lze podle vědců takto zařízení lokalizovat s přesností na 690 metrů, tedy výrazně lépe, než jen s pomocí IP adresy.
Sledování se lze vyhnout pomocí proxy. Systém ale proxy server umí údajně rozpoznat, takže namísto chybného určení vrátí jako výsledek oznámení, že určení polohy se nezdařilo.
Je samozřejmě otázka, k čemu by tato metoda mohla být dobrá v praxi. Možná se s její pomocí podaří dopadnout nějakého neopatrného zločince nebo někdo najde i použití v reklamě. New Scientist uvádí třeba reklamu restaurace cílenou na zaměstnance nedalekých firem, je ale otázkou, zda přesnost určení polohy je pro tyto účely postačující.
Zdroj: New Scientist
Komentáře

Chci je vidět, jak tohle funguje u satelitního nebo mobilního připojení :-) Stejně tak u mého připojení přes Wi-Fi mě to nenajde (resp. mě to lokalizuje úplně někde jinde), protože to jde po dost dlouhé soukromé síti (CZFree.Net).
A ještě mě napadá jednoduchá obrana: náhodně zpožďovat pakety na modemu.
Re: Možná se s její pomocí podaří dopadnout nějakého neopatrného zločince
Člověk, který na internetu dělá něco špatného buďto používá TOR nebo obdobnou věc. Případně ještě v kombinaci s proxy.
Potom tato metoda nemá šanci. Možná vypátrá exit node.
BTW. Není na moje vystopování náhodou potřebné, abych měl veřejnou IP?!