Život českých internetových domén

Lubor Kopecký, 31. říjen 2008 05:55 1 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Internet
Během uplynulých deseti let pronikly české internetové domény v masivní míře ze světa internetu a počítačů na veřejnost. Domény dnes tvoří i samotné názvy firem, společností či organizací, nesmějí chybět v žádné reklamě, ani na obalech výrobků. Setkáváme se s nimi v médiích a s naprostou samozřejmostí je sami zmiňujeme v hovorech i korespondenci. Jak ale trh s doménami .cz ve skutečnosti vypadá a kam se ubírá? Na to se snaží odpověď tento článek.

Domain-name.jpg

Trocha historie

Historie českých internetových domén se začala psát v roce 1994, kdy bylo zaregistrováno první doménové jméno s koncovkou .cz, nahrazující, společně s doménou .sk, dříve používanou doménu .cs. První roky provozu byly charakteristické poněkud neutěšeným prostředím, které odpovídalo soudobému stavu a vývoji internetu. Zásadní změna přišla o čtyři roky později. Dohodou 15 předních poskytovatelů internetových služeb vznikl centrální registr domén .cz a sdružení CZ.NIC, které převzalo nejen vedení centrálního registru, ale i zpoplatňování doménových služeb a zavedlo jasná pravidla registrace doménových jmen v doméně .cz. Tato pravidla platí s mírnými úpravami dodnes.

Od té doby došlo ke dvěma zásadním změnám v registracích domén .cz. První se váže k roku 2003, kdy došlo k decentralizaci registrace domén a vzniku prvních komerčních registrátorů, kteří začali nabízet domény široké veřejnosti. Následoval rychlý nárůst počtu registrovaných domén a postupné snižování cen registrací, tedy trend, který trvá v podstatě do dnešní doby. Druhý a zatím poslední velký zlom nastal v uplynulém roce po zavedení nového registračního systému a také nových pravidel registrací, která, mimo jiné, umožnila nezveřejňovat vybrané osobní údaje návštěvníkům registru. České domény byly tentokrát výrazně zlevněny a navíc zpřístupněny zahraničním zájemcům. Nová vlna zájmu se projevila v podobě registrace průměrně 14 tisíc nových domén měsíčně. Tento trend stále pokračuje, v současné době je registrováno přes 470 tisíc domén .cz. Na přelomu roku jejich počet pravděpodobně přesáhne půl milionu.

Vlastnit nebo pronajmout?

Doména se stala jednou z nutných podmínek úspěšného podnikání, proto nepřekvapí, že drtivou většinu držitelů domén tvoří právě živnostníci, společnosti a organizace. Mimo oblast firem a institucí je zájem o domény nižší, což má jistě své logické důvody. Pro osobní život zatím zpravidla vlastní doménu nepotřebujeme, komunitní servery pro blogování, vystavování fotografií nebo zveřejnění osobních stránek použití vlastní domény nevyžadují. Pokud si lidé sami pro sebe doménu registrují, potom se většinou jedná o vlastní jména nebo jména rodin.

Doménu .cz si dnes může zaregistrovat téměř každý, bez ohledu na věk nebo státní příslušnost. Stačí dodržet několik základních pravidel: doména se musí skládat pouze z písmen, číslic a pomlček, nesmí pomlčkou ani začínat ani končit a její délka může být nejvýše 63 znaků. Extrémně dlouhé domény zatím, z praktických důvodů, příliš registrovány nejsou, naopak téměř úplně jsou rozebrány krátké domény s jedním až třemi znaky. Z počtu registrovaných domén je jasné, že podstatná část atraktivních domén, tvořených českými slovy je již zaregistrována. Nebereme-li v úvahu kombinace s čísly, pak ani trojpísmenných domén již není mnoho, stejně jako používaných jednoslovných pojmů. Za předpokladu, že do konce roku 2012 přesáhne počet domén .cz jeden milion, je pravděpodobné, že najít zajímavou, nebo alespoň smysluplnou doménu bude stále obtížnější.

Pokud zatoužíte po zajímavé doméně, která již není volná, máte dvě možnosti – buď si doménu koupit, nebo pronajmout. Existují společnosti i jednotlivci držící stovky až tisíce potenciálně zajímavých domén pro budoucí odprodej případným zájemcům. Stejně tak existují firmy, které nabízejí pronájem domén. Tato možnost je navíc často spojena s předkupním právem nebo garancí ceny za budoucí odkoupení. Přestože poplatky za držení domén klesají, ceny prodeje a pronájmu komerčně zajímavých domén na trhu neustále rostou. V médiích se objevuje celá řada zpráv o českých doménách prodaných za částky v řádu milionů, důsledkem je mýtus o astronomických cenách domén a zvýšený zájem doménových spekulantů. Cena atraktivní domény ale nemusí být vždy závratná. Existují specializované oborové portály jako Doména-domén.cz, kde se pravidelně zveřejňují tipy na levné nebo dosud volné atraktivní domény.

Registraci domén .cz nabízí v současnosti 25 oprávněných registrátorů, převážná část trhu je ale rozdělena mezi tři největší a nejdéle působící registrátory. Téměř 25 % registrovaných domén spravuje společnost Internet CZ, o druhou příčku se dělí společnosti IGNUM a Active 24 s podílem přes 18 %. Ceny domén .cz se u většiny registrátorů pohybují v rozmezí 200–300 Kč za 1 rok. Hlavní rozdíly mezi registrátory jsou v kvalitě a ceně přidaných služeb.

S háčkem nebo bez

Nejdiskutovanějším tématem budoucnosti českých domén je zvažované zavedení diakritiky, tedy háčků, čárek a kroužku, v doménových jménech (tzn. IDN – Internationalized Domain Names). Diakritika v internetových doménách funguje v řadě zahraničních zemí (z našich sousedů je to Německo, Rakousko a Polsko). V českém prostředí je její zavedení IDN zatím velice komplikovanou a spornou otázkou. Kromě nových možností pro registraci domén by totiž zavedení diakritiky přineslo také bezpochyby právní spory o oprávněnost registrací a používání domén. Existují ovšem také technické bariéry. Například na anglické nebo německé klávesnici počítače či telefonu by uživatelé jen těžko psali do prohlížečů adresy stránek s českou diakritikou.

Přestože je registrační systém domén .cz na zavedení IDN připravený, sdružení CZ.NIC plánuje diakritiku v doménách zavést až v okamžiku, kdy s tím bude souhlasit většina české internetové veřejnosti, která se, dle provedených průzkumů, zatím staví spíše proti zavedení diakritiky. Například v anketě na serveru Domena.cz bylo rovných 58 % návštěvníků proti zavedení diakritiky, 24 % se vyjádřilo pro a 18 % hlasujících zatím neví. Více informací o problematice diakritiky v českých doménách najdete na adrese Hackycarky.cz.

Do budoucna je jedinou přímou konkurencí doménám .cz doménový prostor .eu, který na území Evropské unie nabývá stále většího významu. Pro každou firmu či podnikatele, kteří budou chtít rozvíjet svoji činnost za hranicemi ČR, by měla být doména .eu samozřejmostí. V současné době jsou registrovány bezmála 3 miliony domén .eu, držitelé z České republiky mají registrováno téměř 75 tisíc z nich.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že počet registrovaných českých domén bude nadále výrazně narůstat a nikdo se neodvažuje předpovídat, kdy (a zdali vůbec) se jejich růst zastaví. České domény jsou dobrou investicí, jejich hodnota se v budoucnu může přiblížit hodnotě nemovitostí a nepochybně se stanou významnou součástí rodinného dědictví. Z nadcházející generace si pak už jen málokdo dokáže představit, že někdy existovala možnost registrovat si za symbolické částky zajímavé volné domény.

Autor je šéfredaktorem magazínu www.svet-hostingu.cz.


Komentáře

Milan #1
Milan 22. srpen 2014 15:45

Pokud vás zajímá, zda se dá dnes ještě najít pěkná volná jednoslovná CZ doména, dělal jsem si takový malý průzkum, který jsem se rozhodl zveřejnit na http://www.jednoslovne-domeny.cz
Web obsahuje také kategorii TOP domény, kde jsou ty nejlepší ručně vybrané domény.


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
22. 02. IT mezi paragrafy
RSS 

Zprávičky

Facebook zřídí v Paříži svůj první inkubátor pro začínající firmy

ČTK , 19. leden 2017 14:00

Americká sociální síť Facebook zřídí v Paříži svůj první inkubátor pro začínající firmy, tzv. startu...

Více 0 komentářů

Toshiba prý zvažuje o osamostatnění své polovodičové divize

ČTK , 19. leden 2017 11:00

Japonská společnost Toshiba Corp. zvažuje oddělení svých aktivit v oblasti výroby polovodičů do samo...

Více 0 komentářů

Sněmovna uzákoní pravidla pro informační systémy veřejné správy

ČTK , 19. leden 2017 07:00

Sněmovna zřejmě uzákoní pravidla pro to, jaké funkční vlastnosti mají mít informační systémy ve veře...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ÚOOÚ za nevyžádaná obchodní sdělení uložil i půlmilionovou pokutu

ČTK , 18. leden 2017 14:00

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) v souvislosti s nevyžádanými obchodními sděleními udělil loni...

Více 0 komentářů

O2 spustila volání přes rychlé mobilní sítě LTE

ČTK , 18. leden 2017 12:00

Operátor O2 spustil službu volání v rychlé mobilní síti LTE. Největšími výhodami VoLTE jsou velmi kr...

Více 2 komentářů

Průměrná rychlost mobilního internetu loni stoupla na 23,8 Mbit/s

ČTK , 18. leden 2017 07:00

Průměrná rychlost mobilního internetu v Česku se v loňském roce zvýšila o 39 procent na 23,8 Mbit/s....

Více 0 komentářů

Telefónica má zaplatit 1,7 miliardy Kč Tykačovým firmám

ČTK , 17. leden 2017 15:00

Španělská telekomunikační společnost Telefónica má zaplatit firmám podnikatele Pavla Tykače 1,7 mili...

Více 0 komentářů