margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Český Microsoft předvedl první aplikace pro Windows 8

Karel Michal , 22. červen 2012 12:08 14 komentářů

V polovině týdne jsme měli možnost na vlastní oči vidět první české Windows 8 aplikace a vyzpovídat české vývojáře. Překvapila nás především pozitivní odezva vývojářů na platformu a její technickou podporu. Abychom nebyli jen přehnaně pozitivní, všichni vývojáři svorně proklínali certifikační proces a někteří na něj dokonce rovnou rezignovali.

Setkání s vývojáři aplikací pro Windows 8
Setkání s vývojáři aplikací pro Windows 8

Microsoft vypustil zatím poslední testovací verzi (Windows 8 Release Preview) nového systému na začátku června a na trh přijde zřejmě nejdříve na podzim, přesto se ale již nyní horečnatě pracuje na budování ekosystému. Microsoft se zřejmě na paralelní platformě Windows Phone poučil, že některé věci se zkrátka nevyplatí podceňovat. Všechny aplikace jsou designované pro nové prostředí Metro.

Český Windows Store byl otevřen před 15 dny, nalézt na něm je nyní možné první čtyři české aplikace. Jsou to čtečka internetového deníku E15, aplikace pro zálohování a synchronizaci kontaktů PhoneCopy.com, modifikovaná (nejedná se o pouhý port mobilní verze) hra Rune Legend a manažer serveru Zapakatel. Do příštího léta Microsoft očekává na lokálním Windows Store přes 500 aplikací.

Stručně o jednotlivých programech:

ukázka z aplikace Phonecopy
ukázka z aplikace Phonecopy

PhoneCopy.com

Aplikace PhoneCopy.com vyvinutá společností e-FRACTAL je zajímavým nástrojem pro zálohu a synchronizaci kontaktů a podporuje více než 1 750 modelů mobilních zařízení. V současnosti spravuje 120 milionů kontaktů uživatelům z 208 zemí.

Rune Legend

První hrou na marketu se stala logická hra s mytologickým příběhem s názvem Rune Legend od herního studia Dreadlocks, která původně vyšla pro Windows Phone 7 a získala několik ocenění.

Zapakatel

Digitální agentura Fleveo, která je jedinou českou společností certifikovanou Microsoftem pro design aplikací pro Windows 8, představila aplikaci pro druhý největší slevový portál v České republice, Zapakatel.

Mladá fronta - E15

Domácí studio Inmite vyvinulo na platformě Windows 8 první zpravodajskou aplikaci, konkrétně pro ekonomický deník E15. Uživatelé mají k dispozici kompletní obsah zpravodajského portálu, včetně vybraných magazínových rubrik tohoto periodika z vydavatelství Mladá fronta.


Komentáře

Migilenik #1
Migilenik 22. červen 2012 12:57

A taky ji museli předvadet nadvakrát?

Michal Kuranda #2
Michal Kuranda 22. červen 2012 13:57

Jeden moment, jedna nepodařená předváděčka a takový rádoby chytráci to neustále předhazují. Microsoft to má vymyšleno chytře. Nokia jde do kelu a až bude za babku Microsoft jí koupí se vším šudy, mezitím si vytvoří 1 verzi tabletu na kterém si ověří principy a uživatelskou oblíbenost a po zkoupení Nokie příjde s vlastním dokonalým zařízením, který se bude deverzifikovat od konkurence jak hardwarovým vybavením tak hlevně systémem. S patetnty od Nokie to půjde dobře. Zkoušel jsi už Windows 8 aspoň v betě? Potom by jsi možná pochopil, že má Microsoft našlápnuto jako prase... PC, tablety a herní konzole v jednom? + mobilní verze jako třešnička na dortu. Co se týče Metra je to hodně podařený kus designu, který je přehledný a svou jednoduchostí takřka geniální(Windowsovsky :-) ). Mám rád Apple líbí se mi jejich aplikace,ale Windows je systém pro dospělé, kteří chtějí pracovat. Apple mi stále příjde jako hračka pro děti, ale takový je jeho koncept a styl.

Migilenik #3
Migilenik 22. červen 2012 14:17

- jedna nepodařená předváděčka

For je v tom, že nebyla jedna.
Pak přicházejí rádoby chytráci jako já a hadájí se s rádoby znalci jako ty, kteří už zapoměli na předvaděčku Widlí 98 bo co to tehdy bylo. Z historie se máme poučit :D.

- Microsoft to má vymyšleno chytře. Nokia jde do kelu a až bude za babku Microsoft jí koupí se vším šudy,

Jop, to je dost možný. Ale jen tak pro upozornění - budou to vyplaznuty prachy za firmu, o jejíž produkty teměř nikdo nestojí. Což by zjistili, kdyby si ošahali uživatele a jejich zájem, nebo cos to tam žblekotal.

- Zkoušel jsi už Windows 8 aspoň v betě?
To si piš doktore. Na desktopu je to totálně fatálně a bůhvíco ještě -tálně nepoužitelný. Ale jo, kup si tablet a hrej si.

- Co se týče Metra je to hodně podařený kus designu
Jojo, dodnes obdivuju toho debila co vymyslel dlažební kostky. A co teprv majitelé výloh.

- takřka geniální(Windowsovsky :-) )
Takže k ničemu, nepraktický a děravý jak síto?

Karel Wolf 22. červen 2012 15:15

Jo jo, Windows 98: http://www.youtube.com/watch?v=LfNQOOr9aR8&feature=player_embedded (název videa je chybně, ignorovat)

Michal Kuranda #9
Michal Kuranda 23. červen 2012 13:42

Nepřijde mi jako relevatní soudit společnost podle předváděčky 14 let starého systému. Je to jenom tvé pozérské bušení se do hrudi...

Žblekotal jsem to, že Microsoft koupí Nokii.. Má vlastní technologie pro to, aby vytvořil vlastní zařízení kde se zkombinují technologie obou společností...

Windows 8 je v metru naprosto úchvatný, tvůj popis vypovídá jenom o tom že jsi to ani neviděl.

Dlažební kostky můžou fungovat úplně jinak s klávesnicí a myší, než s tabletem ;-)

Nevím jak bude vypadat W8 po vydání děravý/ńeděravý, ale už teď vím, že díky tomuto systémů dostane Microsoft prostor pro to změnit svůj obchodní model po vzoru Apple storu + zázemí v Xboxových hrách. Vzhledem k provázanosti na na český trh, kde je motivován i seznam.cz, se vytvoří docela zajímavé uskupení, které převrátí celou ČR do doby tabletových kompů na Woknech. Nikdo tu nemá masově na Apple, ale když si tu přes své distribuční kanály protáhne tablet s Windows za babku. Tak si může říkat každý co chce.

Migilenik #11
Migilenik 23. červen 2012 21:52

-Nepřijde mi jako relevatní soudit společnost podle předváděčky 14 let starého systému.

A proto ji soudím i podle předvadečky ještě nevydaneho systemu.

-Má vlastní technologie pro to, aby vytvořil vlastní zařízení kde se zkombinují technologie obou společností...

To už tady bylo doktore. Nejdřív Zune, ze kterýho si dělali prdel i v amerických televizních show, a pak telefony Kino (aspon myslim ze to označeni bylo Kino), který byly tak stupidní a tržně nezajímavý, že to MS měsíc po vydání zrušil.

-Windows 8 je v metru naprosto úchvatný, tvůj popis vypovídá jenom o tom že jsi to ani neviděl.
Dlažební kostky můžou fungovat úplně jinak s klávesnicí a myší, než s tabletem ;-)

Ale jo doktore, videl a pracoval. For je ale v tom, že zatimco na pohled je to rozhodne zajimave, prakticky je to nepoužitelné. Na tabletu to použitelné bude, ale k čemu je takydobrý tablet? Na hraní a filmy, k ničemu jinému. Takže MS vytvořil na pohled zajimavy system, se kterým nebude možné normálně pracovat.

Řikám podruhé, kup si tablet a hrej si.

Petr Ježek #12
Petr Ježek 24. červen 2012 16:22

Pracovat na desktopovém prostředí určeném pro tablety? To je i jako joke slabota. All-in-the-box v podání Microsoftu bych nechtěl ani zdarma, Metro je důkazem, že práce se dělá s jinými nástroji v jiném módu. Zlatý Linux nakonfigurovaný optimálně pro zvolené použití. Microsoft nepochopil, že lopata musí pořád vypadat a fungovat jako lopata a aby při své vývojářské bídě ušetřil, vytvořil pouze Metro, nikoli desktop pro pracovní stanice. Geniální layout, který stvořili ještě spolu s IBM, lze jen cizelovat, nikoli efektivně nahradit. Kdo nepracuje, nepochopí...

oldjay #4
oldjay 22. červen 2012 14:29

No nazdar, tohle považoval Steve za jednu z nejutajovanějších informací. A už se o tom veřejně diskutuje na netu :-((

ET #7
ET 23. červen 2012 06:47

a svou jednoduchostí takřka geniální(Windowsovsky :-) ) - http://images.puahate.com/windows-8-versus-aol-from-1996.jpg doporucuji precist text pod obrazkem...

Michal Kuranda #10
Michal Kuranda 23. červen 2012 13:47

To mě nechává chladným, podle rozmístění buttonů se nedá hodnotit. Principy se opakují, ale technologie jde kupředu. To co bylo v minulosti směšné a nefunkční může dnes s dnešními technologiemi fungovat bezproblémů.

Lol Phirae #8
Lol Phirae 23. červen 2012 11:10

Našlápnuto jako prase? S W8? :-))))) Jo, Vista bude proti tomuhle propadáku superúspěšný systém.

Migilenik #6
Migilenik 22. červen 2012 15:36
Petr Ježek #13
Petr Ježek 24. červen 2012 16:44

Trefné. Jen někteří diskutéři na mobil.idnes dokázali svou neschopnost číst i myslet. Kdyby se alespoň Lumie dobře prodávaly, ale když on se Elop rychle stal věrohodným strašákem nevěštícím nic dobrého. Ostatně, nadšení v podání Elopa a Ballmera dost kontrastuje s pocity testerů a hlavně lidí, kteří byli jednoduše zvědavi na to, zda s omezenými intelektuálními kapacitami a neomezeným rozpočtem lze stvořit skutečně dobrý OS, co dobrý, nejlepší OS. zatímco dosavadní verze Windows byly skutečně desktopem a prostředím pro řadu pracovních aplikací, přičemž "se na tom dají hrát super pecky", Win8 dle toho, co předvádí RC, je změnou - k nezávazné zábavě. Po fiasku na London Stock Exchange MS spěje k definitivnímu odchodu ze scény pracovních nástrojů. Co s tím nadělají dosavadní vývojáři aplikací pro Win, to po létech "férového bysnysu" neví ani ten tam nahoře... A nezaměstnaní a uštvaní zaměstnaní nebudou kupovat ani Windows, ani aplikace pro ně, natož hry a natož mobily s Win8.

Migilenik #14
Migilenik 25. červen 2012 00:19

No já si puvodně myslel, že se hold user přepne na klasickou plochu a ty tabule, za ktery v licenci vyplaznul kruty prachy, tam budou proste lezet ladem. Jenže ona ta plocha je važne jen plocha. Veškery nastavení je v kostkach, i debilni spravce sitě vysunuje z praveho boku kostky. A nastavení? Nabidka není, takže myšakem do horniho leveho rohu, vyjede kostkova nabidka, tam zvolite do kostek a tam k aplikacim. To je bud tak genialni, ze to se svym omezenym intelektem nepobiram, nebo to je važně takova pičovina, že nechápu kam tím MS míří. Že chtějí zlikvidovat Nokii ví každý, ale že jim je bez Billa v MS tak smutno, že chtějí krachnout, to mě nenapadlo.


RSS 

Komentujeme

Kdo to řekne?

Pavel Houser , 19. říjen 2016 13:00
Pavel Houser

Nemůže být to, co vypadá jako zanedbávání bezpečnosti IT, ve skutečnosti racionální strategií? Pokud...

Více

Kalendář

08. 11. Deep in Data
08. 11. Deep in Data

RSS 

Zprávičky

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

ČTK , 27. říjen 2016 17:00

Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům ...

Více 0 komentářů

Prodej iPhonů opět klesl, tržby Applu spadly poprvé za 15 let

ČTK , 27. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých telefonů iPhone od přední americké technologické společnosti Apple klesl v posledním...

Více 0 komentářů

Číňané chtějí do roku 2021 na silnicích samořízené automobily

ČTK , 27. říjen 2016 10:00

Čína chce do roku 2021 prodávat samořízené automobily. Počítá s tím strategie pro rozvoj odvětví do ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Konica Minolta letos zdvojnásobí investice v ČR na 90 milionů Kč

ČTK , 26. říjen 2016 18:00

Japonský výrobce tiskáren Konica Minolta letos investuje v ČR do rozvoje nových produktů a služeb ví...

Více 0 komentářů

IDC: Prodej chytrých hodinek ve čtvrtletí klesl o 51,6 procenta

ČTK , 26. říjen 2016 12:00

Prodej chytrých hodinek se ve třetím čtvrtletí podle údajů analytické společností IDC snížil o 51,6 ...

Více 0 komentářů

T-Mobile zvýšil do září pokrytí LTE na 93 procent populace

ČTK , 26. říjen 2016 10:00

T-Mobile zvýšil ve 3. čtvrtletí pokrytí rychlou mobilní sítí LTE meziročně z 62 na 93 procent popula...

Více 0 komentářů

Microsoft kvůli slabé libře zvýší ceny pro britské podniky

ČTK , 25. říjen 2016 19:00

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až...

Více 2 komentářů