margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Český Microsoft předvedl první aplikace pro Windows 8

Karel Michal , 22. červen 2012 12:08 14 komentářů

V polovině týdne jsme měli možnost na vlastní oči vidět první české Windows 8 aplikace a vyzpovídat české vývojáře. Překvapila nás především pozitivní odezva vývojářů na platformu a její technickou podporu. Abychom nebyli jen přehnaně pozitivní, všichni vývojáři svorně proklínali certifikační proces a někteří na něj dokonce rovnou rezignovali.

Setkání s vývojáři aplikací pro Windows 8
Setkání s vývojáři aplikací pro Windows 8

Microsoft vypustil zatím poslední testovací verzi (Windows 8 Release Preview) nového systému na začátku června a na trh přijde zřejmě nejdříve na podzim, přesto se ale již nyní horečnatě pracuje na budování ekosystému. Microsoft se zřejmě na paralelní platformě Windows Phone poučil, že některé věci se zkrátka nevyplatí podceňovat. Všechny aplikace jsou designované pro nové prostředí Metro.

Český Windows Store byl otevřen před 15 dny, nalézt na něm je nyní možné první čtyři české aplikace. Jsou to čtečka internetového deníku E15, aplikace pro zálohování a synchronizaci kontaktů PhoneCopy.com, modifikovaná (nejedná se o pouhý port mobilní verze) hra Rune Legend a manažer serveru Zapakatel. Do příštího léta Microsoft očekává na lokálním Windows Store přes 500 aplikací.

Stručně o jednotlivých programech:

ukázka z aplikace Phonecopy
ukázka z aplikace Phonecopy

PhoneCopy.com

Aplikace PhoneCopy.com vyvinutá společností e-FRACTAL je zajímavým nástrojem pro zálohu a synchronizaci kontaktů a podporuje více než 1 750 modelů mobilních zařízení. V současnosti spravuje 120 milionů kontaktů uživatelům z 208 zemí.

Rune Legend

První hrou na marketu se stala logická hra s mytologickým příběhem s názvem Rune Legend od herního studia Dreadlocks, která původně vyšla pro Windows Phone 7 a získala několik ocenění.

Zapakatel

Digitální agentura Fleveo, která je jedinou českou společností certifikovanou Microsoftem pro design aplikací pro Windows 8, představila aplikaci pro druhý největší slevový portál v České republice, Zapakatel.

Mladá fronta - E15

Domácí studio Inmite vyvinulo na platformě Windows 8 první zpravodajskou aplikaci, konkrétně pro ekonomický deník E15. Uživatelé mají k dispozici kompletní obsah zpravodajského portálu, včetně vybraných magazínových rubrik tohoto periodika z vydavatelství Mladá fronta.


Komentáře

Migilenik #1
Migilenik 22. červen 2012 12:57

A taky ji museli předvadet nadvakrát?

Michal Kuranda #2
Michal Kuranda 22. červen 2012 13:57

Jeden moment, jedna nepodařená předváděčka a takový rádoby chytráci to neustále předhazují. Microsoft to má vymyšleno chytře. Nokia jde do kelu a až bude za babku Microsoft jí koupí se vším šudy, mezitím si vytvoří 1 verzi tabletu na kterém si ověří principy a uživatelskou oblíbenost a po zkoupení Nokie příjde s vlastním dokonalým zařízením, který se bude deverzifikovat od konkurence jak hardwarovým vybavením tak hlevně systémem. S patetnty od Nokie to půjde dobře. Zkoušel jsi už Windows 8 aspoň v betě? Potom by jsi možná pochopil, že má Microsoft našlápnuto jako prase... PC, tablety a herní konzole v jednom? + mobilní verze jako třešnička na dortu. Co se týče Metra je to hodně podařený kus designu, který je přehledný a svou jednoduchostí takřka geniální(Windowsovsky :-) ). Mám rád Apple líbí se mi jejich aplikace,ale Windows je systém pro dospělé, kteří chtějí pracovat. Apple mi stále příjde jako hračka pro děti, ale takový je jeho koncept a styl.

Migilenik #3
Migilenik 22. červen 2012 14:17

- jedna nepodařená předváděčka

For je v tom, že nebyla jedna.
Pak přicházejí rádoby chytráci jako já a hadájí se s rádoby znalci jako ty, kteří už zapoměli na předvaděčku Widlí 98 bo co to tehdy bylo. Z historie se máme poučit :D.

- Microsoft to má vymyšleno chytře. Nokia jde do kelu a až bude za babku Microsoft jí koupí se vším šudy,

Jop, to je dost možný. Ale jen tak pro upozornění - budou to vyplaznuty prachy za firmu, o jejíž produkty teměř nikdo nestojí. Což by zjistili, kdyby si ošahali uživatele a jejich zájem, nebo cos to tam žblekotal.

- Zkoušel jsi už Windows 8 aspoň v betě?
To si piš doktore. Na desktopu je to totálně fatálně a bůhvíco ještě -tálně nepoužitelný. Ale jo, kup si tablet a hrej si.

- Co se týče Metra je to hodně podařený kus designu
Jojo, dodnes obdivuju toho debila co vymyslel dlažební kostky. A co teprv majitelé výloh.

- takřka geniální(Windowsovsky :-) )
Takže k ničemu, nepraktický a děravý jak síto?

Karel Wolf 22. červen 2012 15:15

Jo jo, Windows 98: http://www.youtube.com/watch?v=LfNQOOr9aR8&feature=player_embedded (název videa je chybně, ignorovat)

Michal Kuranda #9
Michal Kuranda 23. červen 2012 13:42

Nepřijde mi jako relevatní soudit společnost podle předváděčky 14 let starého systému. Je to jenom tvé pozérské bušení se do hrudi...

Žblekotal jsem to, že Microsoft koupí Nokii.. Má vlastní technologie pro to, aby vytvořil vlastní zařízení kde se zkombinují technologie obou společností...

Windows 8 je v metru naprosto úchvatný, tvůj popis vypovídá jenom o tom že jsi to ani neviděl.

Dlažební kostky můžou fungovat úplně jinak s klávesnicí a myší, než s tabletem ;-)

Nevím jak bude vypadat W8 po vydání děravý/ńeděravý, ale už teď vím, že díky tomuto systémů dostane Microsoft prostor pro to změnit svůj obchodní model po vzoru Apple storu + zázemí v Xboxových hrách. Vzhledem k provázanosti na na český trh, kde je motivován i seznam.cz, se vytvoří docela zajímavé uskupení, které převrátí celou ČR do doby tabletových kompů na Woknech. Nikdo tu nemá masově na Apple, ale když si tu přes své distribuční kanály protáhne tablet s Windows za babku. Tak si může říkat každý co chce.

Migilenik #11
Migilenik 23. červen 2012 21:52

-Nepřijde mi jako relevatní soudit společnost podle předváděčky 14 let starého systému.

A proto ji soudím i podle předvadečky ještě nevydaneho systemu.

-Má vlastní technologie pro to, aby vytvořil vlastní zařízení kde se zkombinují technologie obou společností...

To už tady bylo doktore. Nejdřív Zune, ze kterýho si dělali prdel i v amerických televizních show, a pak telefony Kino (aspon myslim ze to označeni bylo Kino), který byly tak stupidní a tržně nezajímavý, že to MS měsíc po vydání zrušil.

-Windows 8 je v metru naprosto úchvatný, tvůj popis vypovídá jenom o tom že jsi to ani neviděl.
Dlažební kostky můžou fungovat úplně jinak s klávesnicí a myší, než s tabletem ;-)

Ale jo doktore, videl a pracoval. For je ale v tom, že zatimco na pohled je to rozhodne zajimave, prakticky je to nepoužitelné. Na tabletu to použitelné bude, ale k čemu je takydobrý tablet? Na hraní a filmy, k ničemu jinému. Takže MS vytvořil na pohled zajimavy system, se kterým nebude možné normálně pracovat.

Řikám podruhé, kup si tablet a hrej si.

Petr Ježek #12
Petr Ježek 24. červen 2012 16:22

Pracovat na desktopovém prostředí určeném pro tablety? To je i jako joke slabota. All-in-the-box v podání Microsoftu bych nechtěl ani zdarma, Metro je důkazem, že práce se dělá s jinými nástroji v jiném módu. Zlatý Linux nakonfigurovaný optimálně pro zvolené použití. Microsoft nepochopil, že lopata musí pořád vypadat a fungovat jako lopata a aby při své vývojářské bídě ušetřil, vytvořil pouze Metro, nikoli desktop pro pracovní stanice. Geniální layout, který stvořili ještě spolu s IBM, lze jen cizelovat, nikoli efektivně nahradit. Kdo nepracuje, nepochopí...

oldjay #4
oldjay 22. červen 2012 14:29

No nazdar, tohle považoval Steve za jednu z nejutajovanějších informací. A už se o tom veřejně diskutuje na netu :-((

ET #7
ET 23. červen 2012 06:47

a svou jednoduchostí takřka geniální(Windowsovsky :-) ) - http://images.puahate.com/windows-8-versus-aol-from-1996.jpg doporucuji precist text pod obrazkem...

Michal Kuranda #10
Michal Kuranda 23. červen 2012 13:47

To mě nechává chladným, podle rozmístění buttonů se nedá hodnotit. Principy se opakují, ale technologie jde kupředu. To co bylo v minulosti směšné a nefunkční může dnes s dnešními technologiemi fungovat bezproblémů.

Lol Phirae #8
Lol Phirae 23. červen 2012 11:10

Našlápnuto jako prase? S W8? :-))))) Jo, Vista bude proti tomuhle propadáku superúspěšný systém.

Migilenik #6
Migilenik 22. červen 2012 15:36
Petr Ježek #13
Petr Ježek 24. červen 2012 16:44

Trefné. Jen někteří diskutéři na mobil.idnes dokázali svou neschopnost číst i myslet. Kdyby se alespoň Lumie dobře prodávaly, ale když on se Elop rychle stal věrohodným strašákem nevěštícím nic dobrého. Ostatně, nadšení v podání Elopa a Ballmera dost kontrastuje s pocity testerů a hlavně lidí, kteří byli jednoduše zvědavi na to, zda s omezenými intelektuálními kapacitami a neomezeným rozpočtem lze stvořit skutečně dobrý OS, co dobrý, nejlepší OS. zatímco dosavadní verze Windows byly skutečně desktopem a prostředím pro řadu pracovních aplikací, přičemž "se na tom dají hrát super pecky", Win8 dle toho, co předvádí RC, je změnou - k nezávazné zábavě. Po fiasku na London Stock Exchange MS spěje k definitivnímu odchodu ze scény pracovních nástrojů. Co s tím nadělají dosavadní vývojáři aplikací pro Win, to po létech "férového bysnysu" neví ani ten tam nahoře... A nezaměstnaní a uštvaní zaměstnaní nebudou kupovat ani Windows, ani aplikace pro ně, natož hry a natož mobily s Win8.

Migilenik #14
Migilenik 25. červen 2012 00:19

No já si puvodně myslel, že se hold user přepne na klasickou plochu a ty tabule, za ktery v licenci vyplaznul kruty prachy, tam budou proste lezet ladem. Jenže ona ta plocha je važne jen plocha. Veškery nastavení je v kostkach, i debilni spravce sitě vysunuje z praveho boku kostky. A nastavení? Nabidka není, takže myšakem do horniho leveho rohu, vyjede kostkova nabidka, tam zvolite do kostek a tam k aplikacim. To je bud tak genialni, ze to se svym omezenym intelektem nepobiram, nebo to je važně takova pičovina, že nechápu kam tím MS míří. Že chtějí zlikvidovat Nokii ví každý, ale že jim je bez Billa v MS tak smutno, že chtějí krachnout, to mě nenapadlo.

RSS 

Komentujeme

Skutečně software pohltí svět?

Pavel Houser , 22. duben 2017 14:00
Pavel Houser

Výrok, podle něhož má software pojídat svět, jako první použil (zřejmě) Marc Andreessen v roce 2011 ...

Více

RSS 

Zprávičky

Turecko na internetu zablokovalo přístupu k Wikipedii

ČTK , 29. duben 2017 13:49

Turecko zablokovalo přístup k Wikipedii - volně přístupné encyklopedii na internetu. Podle zahraničn...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk Microsoftu dík cloudovým službám vzrostl o 28 pct

ČTK , 29. duben 2017 10:00

Čistý zisk amerického softwarového gigantu Microsoft ve třetím čtvrtletí finančního roku meziročně s...

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk a tržby majitele Googlu výrazně vzrostly

ČTK , 28. duben 2017 15:00

Čistý zisk americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetového gigantu Google, v prvním ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Bývalí manažeři Olympusu mají zaplatit miliardy za účetní podvod

ČTK , 28. duben 2017 14:00

Skupina bývalých vedoucích pracovníků japonské společnosti Olympus musí firmě zaplatit odškodné 58,8...

Více 0 komentářů

Soud v Ostravě poslal počítačového hackera na 6,5 roku do vězení

ČTK , 28. duben 2017 10:30

Na 6,5 let poslal dnes Krajský soud v Ostravě do vězení počítačového hackera Lumíra Heriče. Podle ro...

Více 0 komentářů

Digitální transformace a IoT mění české výrobní společnosti

Pavel Houser , 28. duben 2017 09:00

Často více než 10 let staré ERP systémy nebývají s novými technologiemi kompatibilní....

Více 0 komentářů

Jihokorejští výrobci elektroniky Samsung a LG prudce zvýšili zisk

ČTK , 28. duben 2017 07:00

Jihokorejští výrobci elektroniky Samsung Electronics a LG Electronics v letošním prvním čtvrtletí vý...

Více 0 komentářů