Coolhousing své zákazníky zná

Richard Jan Voigts , 15. březen 2017 09:00 0 komentářů
Coolhousing své zákazníky zná

Datacenrum Coolhousing se snaží poskytovat „férové služby za férovou cenu“, svoje zákazníky zná a ví, co potřebují. Z těchto důvodů také ani nevnímá konkurenci ze strany velkých známých poskytovatelů.

"Vystupujeme před našimi i zahraničními zákazníky jako důvěryhodný operátor," říká Jiří Dvořák, vedoucí obchodního oddělení.

Jiří Dvořák, Datacentrum Coolhousing, vedoucí obchodního oddělení
Jiří Dvořák, Datacentrum Coolhousing, vedoucí obchodního oddělení

Jaké služby vaše datacentrum poskytuje?

Datacentrum Coolhousing se v minulosti profilovalo jako levný poskytovatel vychlazených prostor s kvalitní konektivitou a zálohovaným napájením. Naší hlavní výhodou bylo, je a vždy bude skutečnost, že služby provozujeme v prostorách, kde jsme sami svým pánem. Můžeme se tedy více orientovat na zákazníka a vyhovět i mnohdy velmi neobvyklým požadavkům. Ke službě serverhostingu patří i služby dedikovaných serverů a před více než sedmi lety jsme začali také provozovat virtualizaci v podobě IaaS.

Přibližně před pěti lety jsme si nakonec uvědomili, že levná řešení nejsou nic pro nás. Vždy se totiž na trhu najde někdo, kdo službu dokáže nabídnout levněji. Začali jsme se proto orientovat na kvalitu za férovou cenu pro obě strany, a to při transparentních podmínkách spolupráce. To je něco, na čem si velmi zakládáme.

Na co se zákazník ptá, když požaduje služby hostingu?

Ať jde o tuzemského či zahraničního zákazníka, častou otázkou je, kde se naše datacentrum nachází. Dále se to již liší. Tuzemští klienti se stále nejvíce zajímají o cenové podmínky. Za kolik jim nabídneme hosting, když mají určitý hardware či mají určitý problém a ptají se jakým způsobem a za jakou cenu jejich problém vyřešíme. Když je úvodní cena zaujme, začnou se o řešení zajímat detailněji.

Zahraniční klienti naopak řeší cenu až ve finálním stádiu. Předtím raději testují konektivitu, chtějí podrobné informace o řešení a je-li to možné, tak i demopřístup do klientské sekce.

Na co se zákazník ptá, když po vašem datacentru požaduje služby IaaS a PaaS, případně SaaS?

Díky virtualizaci máme v nabídce služby IaaS a z toho plyne hlavní otázka, na čem virtualizujeme. Odpovědí je platforma RedHat KVM. Služby typu PaaS nebo SaaS poskytujeme jen pro několik zákazníků jako menší projekty šité přímo na míru, neboť máme stále mezery v automatizaci procesů. To je ovšem záležitost, která se bude v blízké budoucnosti měnit. V dubnu 2017 totiž chystáme nasadit novou klientskou sekci, námi nazývanou Controlpanel, a to je prvním nezbytným krokem pro další rozvoj v rámci těchto služeb.

Záleží podnikovým zákazníkům na tom, na jaké infrastruktuře vaše cloudové služby běží?

Většinou ne. Podstatné je pro naše zákazníky finální řešení a jaké záruky jim poskytujeme, a to nejen v podobě vysokého SLA, ale i v možnosti dalšího navyšování parametrů prostředí (CPU, RAM, HDD, SSD,...)  do budoucna, či například geograficky oddělené zálohy, pro které si mohou kdykoliv tzv. „dojít“. V poslední době se také zákazníci ptají na místo samotné infrastruktury, na ochranu proti kybernetickým útokům typu DoS/DDoS. A jsem rád, že pro ně mám pozitivní odpověď v podobě statutu důvěryhodného operátora a vlastního scrubbing centra. V jakém prostředí softwarové infrastruktury vaše služby nabízíte? Například SAP HANA apod., nebo o infrastrukturní software typu MS Hyper-V, Azure, VMware, Citrix či OpenStack?. Uvedená prostředí nám cizí nejsou, ale nenabízíme je. Volíme jinou cestu a raději řešíme situace, kdy k nám zákazník chce z uvedených prostředí přejít. Kolegové z technického týmu si v našem „labu“ pohrávají s OpenStackem, nicméně zatím takové řešení nemá u nás prioritu. Tento rok jsme však do našeho týmu nabrali nové posily jak na pozice helpdesk support, tak na pozice administrátorů sítí a vše se v blízké budoucnosti bude měnit. Právě s příchodem zmíněného Controlpanelu budeme pracovat na mohutné implementaci různých prvků z naší stávající infrastrukrury a bude logické navázat i něčím novým, dalším.

Nabízíte nějaké vlastní služby datacentra, jaké jiní nenabízejí?

Jak jsem již v úvodu zmínil, Datové centrum Coolhousing se může pochlubit titulem „důvěryhodný operátor“, a to díky svému členství v bezpečné sítí Fenix a zároveň disponuje vlastním „scrubbing centrem“, které je připraveno čistit datový tok v reálném čase a chránit tak celé datacentrum Coolhousing před pomyslným “sajrajtem” z internetu. To je něco, co běžné rozhodně není a my tím dáváme svým službám vlastní velkou přidanou hodnotu.

Další obor, kde si jdeme tak trochu vlastní cestou, je služba serverhostingu s měřeným reálným příkonem. U rackových stojanů je každý přívod opatřen elektroměrem, to je dnes snad všude běžná praxe. Ovšem služba, kde má zákazník z klientské sekce možnost ovládat přidělené zásuvky a navíc má k dispozici grafiku s příkonem své technologie za posledních 30 dní, to už tak běžné není. A mnoho našich zákazníků to oceňuje, protože to jednoduše šetří jejich peníze.  Server totiž neznamená příkon 280 W. Praxe nám ukazuje, že 80 W či méně je mnohem blíž realitě.

Cítíte konkurenci od nadnárodních poskytovatelů cloudu, jako například Google, Amazon, Microsoft, IBM apod? Jak se jí bráníte?

Abych pravdu řekl, ani ne. To jsou dle mého společnosti, které prodávají hosting jako rohlíky v supermarketu. Každý zákazník však nepotřebuje „jen“ rohlík. My své zákazníky známe jménem a víme, jaké jsou jejich požadavky a to je hodnota, ve které nám Amazon, Google ani Microsoft nebudou moci nikdy konkurovat.

Spolupracujete s některým dalším datacentrem, například pro případ geografické replikace pro případ havárie?

Přímou spolupráci nemáme, každopádně využíváme jejich služby. Máme racky v THP Vinohrady,  CEColo, Naganu atd. Lokace máme propojené optikou a služby pro sebe nebo pro své zákazníky z těchto bodů odebíráme. Například naše konektivita je díky tomuto rozložení absolutně geograficky redundantní, a to v plném rozsahu.

Která procesorová platforma má u vás pro nabízené služby nejvyšší přítomnost? (Pokud se orientujete na platformu Intel, co bylo důvodem pro její volbu? Využíváte i jinou platformu než Intel, případně některý z vašich zákazníků, který u vás svoje servery hostuje?)

Naše vlastní infrastruktura je 100% na platformě Intel. „Coolní“ administrátoři nedají na Intel dopustit, jelikož jsou spokojeni s výkonem a celkově jim servery na platformě Intel dobře komunikují s Linuxem. Mně osobně se Intel líbí po stránce ceny, respektive poměru cena versus výkon. Díky tomu jsem trochu přestal jiné výrobce procesorových platforem vnímat. Vždy jsem totiž v nabídce Intelu našel přesně to, co potřebuji, a co mi dává po všech stránkách smysl.

Jste členem programu některého z výrobců, kteří dodávají základní infrastrukturu pro datacentra, ať už hardwarovou, nebo softwarovou?

Prostřednictvím SPLA je Coolhousing v partnerském vztahu s Microsoftem a svým zákazníkům tak nabízíme licence na software této společnosti. Ostatní partnerství jsou nyní tak říkajíc „u ledu“.

Jak často plánujete obnovu vašeho serverového parku, zejména s ohledem na zvyšování měrného výkonu celého datacentra a snižování spotřeby energie, které každá nová generace procesorů Intel přináší?

Servery běžně pořizujeme s tříletým carepackem, takže se dá říci, že životnost serverů u nás v Coolhousingu by měla být tři roky. Snažíme se tyto tři roky dodržovat, ovšem naleznete i servery starší. Provoz a případná výměna musí vždy dávat smysl jak s ohledem na spotřebu, tak i na požadovaný výkon a bezpečnost služby, kterou dané servery zastávají.

Říká vám něco program Intel Cloud Finder, který sdružuje společnosti poskytující cloudové/sdílené služby?

Pouze okrajově. Udělali jsme si do programu registraci, ale tím to zatím skončilo.

Využíváte ve svých datacentrech také průmyslová úložiště SSD? Od kterých výrobců?

Dříve jsme sázeli jen a pouze na SSD od Samsungu. To se však změnilo a z důvodu kompatibility, zejména se servery od HP, jsme zařadili i SSD od Intelu.  Díky ceně je nyní poměr disku více ve prospěch Intelu, ale Samsung má u nás stále svoje místo.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Intel Inside aneb všichni jsme načipováni

Petr Zavoral , 10. prosinec 2017 18:20
Petr Zavoral

V Havlově hře Audience přesvědčuje Sládek Ferdinanda Vaňka, aby donášel sám na sebe. Z pohledu letoš...

VíceKalendář

09. 01.

13. 01.
CES 2018
18. 01.

19. 01.
itSMF 2018
29. 01.

30. 01.
G2BTechEd

RSS 

Zprávičky

Rozhodnutí ÚS o odložení EET může vést k žalobám na stát

ČTK , 16. prosinec 2017 09:00

Tisíce a možná desítky tisíc podnikatelů a zástupců různých profesí se na třetí a čtvrtou vlnu EET u...

Více 1 komentářů

E-shopy vyjmutí plateb kartou z EET vítají, přišlo prý ale pozdě

ČTK , 16. prosinec 2017 08:00

Podle ministerstva financí ze zrušení povinnosti evidovat platby kartou pro poplatníky nevyplývá nut...

Více 0 komentářů

Nové Embarcadero RAD Studio obsahuje i licenci pro aplikační server

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 10:00

Vývojové prostředí nabízí i nové prvky knihovny vizuálních komponent a nové možnosti grafického uživ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Botnet Necurs se vrátil a šíří nový ransomware

Pavel Houser , 15. prosinec 2017 09:00

V listopadu došlo k oživení botnetu Necurs v souvislosti s distribucí nového ransomwaru Scarab. ...

Více 0 komentářů

Jižní Korea zvažuje, že zdaní obchody s bitcoinem

ČTK , 15. prosinec 2017 08:00

Vláda se obává dopadů, které s sebou může přinést náhlý cenový propad kryptoměn....

Více 0 komentářů

O2 v dalších dvou letech vykoupí až 1,25 % vlastních akcií

ČTK , 14. prosinec 2017 10:00

Cílem nového programu je optimalizace kapitálové struktury, uvedla firma....

Více 0 komentářů

10 spotřebitelských trendů pro rok 2018

Pavel Houser , 14. prosinec 2017 09:00

Sluchátka budeme nosit 24 hodin denně, i během spánku. Umělá inteligence bude vytvářet reklamy. Koli...

Více 0 komentářů