margin-top: 125px; border: 1px solid gray; } -->

Jak ERP systémy pomáhají malým a středním podnikům

Jiří Sonek, 28. leden 2013 15:13 0 komentářů
Jak ERP systémy pomáhají malým a středním podnikům

Výrobci ERP systémů se dnes snaží cílit především na středně velké a malé společnosti. Velké firmy jsou totiž podnikovými informačními systémy dávno vybaveny a přesvědčit je ke změně je téměř nemožné. Malé a střední podniky naproti tomu často ucelené řešení dosud nemají nebo s ním nejsou zcela spokojeny a tak je zde nesrovnatelně větší šance a potenciál pro získání nového zákazníka. Mnoho výrobců se tak primárně orientuje právě na tento typ firem.

Výzkumy také ukazují, že implementace ERP systému rozhodně umožňuje menším podnikům získat konkurenční výhodu. Většina z těchto menších firemních zákazníků pak zavádí ERP, protože míra jejich růstu přináší velký tlak na jejich stávající informační systémy.

Náklady versus důvody pro zavedení ERP

Významný důvod při rozhodování o zavedení ERP systému do společnosti se točí kolem nákladů. Vzhledem k tomu, že ERP systémy mohou stát statisíce korun a více, nemluvě o dalších nákladech na jejich implementaci a údržbu, má mnoho firem obavy, zda se jim investice do uceleného informačního systému vyplatí. Tohoto problému jsou si výrobci ERP systémů vědomi, a tak v současnosti obvykle vytvářejí a nabízejí systémy, které klientům umožňují vybrat si svoji variantu modulů na míru. Takto mohou především menší firmy nalézt zvýhodněné kategorie a balíčky a získat cenově přijatelné řešení.

Předností ERP systémů v případě malých a středních podniků je především schopnost pokrýt drtivou většinu firemních potřeb a procesů. SMB společnosti používají jednotlivé programy pro vedení účetnictví, mezd, správu objednávek, sledování zásob nebo pro správu a oběh dokumentů. Používání více různých softwarových platforem pro jednotlivé procesy se však časem může ukázat jako složité, časově náročné a náchylné k chybám zejména při přenášení dat mezi jednotlivými softwary.

Velkou výhodou ERP systémů je oproti tomu eliminace vícenásobného „ručního“ zadávání dat, centralizace a standardizace informací, které využívají všechna oddělení společnosti. ERP také může usnadnit transport dat, který se dříve musel provádět ručně a informace tak nebyly k dispozici v reálném čase. Výzkumy rovněž uvádějí výrazný pokles chyb při zadávání dat do systému, zejména díky lepší kontrole dat. Správně naprogramovaná jednotná databáze neumožní vložení nesprávných údajů a navíc zobrazí informace o tom, jak musí být vkládaná data opravena.

Přínosy zavedení ERP

Mezi další měřitelné obchodní výhody při zavedení ERP systému patří snížení provozních a administrativních nákladů, zlepšení v oblasti včasnosti a úplnosti dodávek zákazníkům a dodržování plánů výroby. Optimalizace stavu zásob pak zajistí více volného cash-flow, který je k dispozici pro jiné účely. Zároveň je tak dosaženo snížení nákladů na výrobu a dosažení vyšší ziskovosti. Kvalitní cash-flow management ERP systémů umožňuje téměř automatické vyřizování závazků a pohledávek a prakticky tak vylučuje možnost vzniku chyb.

Optimalizace obchodních procesů ve společnosti také obvykle umožňuje snížení počtu zaměstnanců, neboť jsou lidské zdroje využity efektivnější a produktivněji. Pracovní síly uvnitř podniku mohou být přerozděleny, což umožní dosažení lepších výsledků firmy jako celku.

Jednotný informační systém také usnadňuje tvorbu firemních reportů, obchodní zpráv, prezentací a analýz a přináší tak výraznou časovou úsporu. Předností ERP je následně i efektivnější komunikace s obchodními partnery nebo se státními institucemi, ať už prostřednictvím datových schránek nebo portálů veřejné správy. Moderní ERP systémy mají dedikované moduly, které umožňují komunikaci se státními institucemi doslova jedním kliknutím.

Velmi významným faktorem pro zavedení ERP je také výrazné zvýšení bezpečnosti firemních informací – účetních dat, informací o klientech i důvěrných interních materiálů.

Outsourcing ERP – cesta pro SMB

Někteří výrobci ERP systémů nabízejí v rámci svých služeb i tzv. outsourcing, tedy možnost využívat informační software, který je provozován na externím výkonném serveru. V praxi to znamená, že klient se prostřednictvím vybrané technologie připojuje k datové základně informačního systému, jejímž vlastníkem a správcem je outsourcingová společnost. Ta pak na základě smluvního vztahu poskytuje uživateli komplexní péči a servis informačního systému a také přebírá veškerou zodpovědnost za provoz informační technologie a všechny úkony spojené s jejím provozem a údržbou.

Výhodou tohoto řešení je, že zákazník nemusí vlastnit server ani potřebný software – tuto volbu tedy ocení zejména menší společnosti, které nechtějí kvůli zavedení ERP systému investovat nemalé částky do hardware vybavení. Odpadá také nutnost provádění záloh a správy sítě. Zákazník má možnost připojení k systému přes internet odkudkoliv, včetně mobilních zařízení. Pomocí outsourcingu je též vyřešena i problematika decentralizovaných poboček. Zároveň je dosaženo výrazně vyšší rychlosti, bezpečnosti a stability (veškeré výpočty probíhají na serveru), a na pracovní stanici se přenáší pouze úhozy klávesnice, obraz a popř. tiskové úlohy.

Autorem je ze společnosti PREMIER system, a.s.


Komentáře


RSS 

Komentujeme

Zákaznické karty čekají změny

Pavel Houser , 17. leden 2017 13:00
Pavel Houser

Jedna z technologií, která se už po léta prakticky nezměnila, i když by mohla? Prý karty zákazníků d...

Více

Kalendář

06. 02.

07. 02.
konference G2B TechEd
15. 02. IDC Predictions 2017
18. 02. WordCamp Praha 2017
RSS 

Zprávičky

Rockaway získala minoritní podíl v Techloop.io

ČTK , 23. leden 2017 16:30

Investiční firma Rockaway Ventures získala minoritní podíl ve firmě Techloop.io, která zprostředkov...

Více 0 komentářů

Za vznícení mobilů Samsungu mohly baterie, firma odloží Galaxy S8

ČTK , 23. leden 2017 12:00

Za případy vznícení chytrých telefonů Galaxy Note 7 jihokorejské společnosti Samsung Electronics stá...

Více 0 komentářů

Foxconn zvažuje velkou investici do továrny v USA

ČTK , 23. leden 2017 08:29

Tchajwanská společnost Foxconn zvažuje, že investuje přes sedm miliard dolarů (zhruba 177 miliard Kč...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ČTÚ pohrozil O2 a Vodafonu odebráním licencí na LTE kvůli cenám

ČTK , 22. leden 2017 14:00

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoob...

Více 1 komentářů

Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou

ČTK , 22. leden 2017 07:00

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET...

Více 2 komentářů

Na další rozvoj ekonomického systému bude Praha vypisovat tendry

ČTK , 21. leden 2017 14:00

Na další rozvoj ekonomického systému Ginis bude Praha vypisovat jednotlivé veřejné zakázky. Pražští ...

Více 0 komentářů

Tržby IBM klesaly i ve 4.čtvrtletí loňského roku, akciím se daří

ČTK , 21. leden 2017 07:00

Americká počítačová společnost International Business Machines (IBM) zaznamenala další, již devatená...

Více 0 komentářů