Jak se hledá práce absolventům?

Klára Antošová, 31. srpen 2011 09:44 4 komentářů
Jak se hledá práce absolventům?

Jak se změnil pracovní trh pro absolventy? Mají o ně firmy zájem? Jak hledání práce přistupují sami uchazeči? V době posledního propadu světové ekonomiky pocítili čerství absolventi velkou nejistotu. Nábor všeobecně slábl a společnosti šetřili také na zaškolování zaměstnanců.

Mnoho z nich pozastavilo nábor do tzv. trainee programů. Během letošního roku se zdá, že se vše vrací do starých kolejí, alespoň co se náboru týče. Nicméně absolventi se snaží být více flexibilní. Hledání práce se věnují již před ukončením studia a jsou otevřeni oželet prázdniny a nastoupit dle přání zaměstnavatele.

Otevřenější diskuzi jsou také ohledně platu, není to tak, že by se snížily jejich platové požadavky, nicméně se sami často ptají na zpětnou vazbu na jejich platové očekávání či zmiňují širší rozpětí.

Společnosti by se mohly více otevřít zaměstnávání absolventů, pokud se rozhodnou zažádat o podporu v rámci operačních programů EU. Jedním z nich je program Adaptabilita, který se finančně podporuje vzdělávání mladých zaměstnanců do 30ti let.

Jak se k zaměstnávání absolventů staví společnosti a jaké s nimi mají zkušenosti? Zeptali jsme se HR zástupců firem Deloitte, Vodafone, T–Mobile, ČSOB.

Anketa mezi zaměstnavateli

Kolik procent z nyní obsazovaných pozic jsou role vhodné pro absolventy?

Během finančního roku 2011 se jednalo o téměř 50 % pozic, které byly obsazeny kandidáty z řad čerstvých absolventů či studentů. Tento trend očekáváme i v následujících letech, říká Petra Hájková ze společnosti Deloitte.

V současné době je pro absolventy vhodných zhruba 20 % z nabízených pozic Vodafonu, myslí si Lucie Faltejsková z Vodafone.

Vždy záleží na tom, kolik pozic aktuálně hledáme. Průměrně pozice vhodné pro absolventy jak SŠ tak VŠ tvoří cca 20 % všech hledaných pozic, prohlašuje Martina Kemrová z T-Mobile ČR.

Za minulý rok jsme obsadili více než sto pozic absolventy vysokých škol a univerzit (tj. 13,4 %). Počet absolventů u nás každý rok roste, protože se snažíme dávat stále více příležitostí k uplatnění v rámci ČSOB mladým talentovaným lidem, konstatuje Martin Vejplacha z ČSOB.

Má vaše společnost Trainee program?

Jsme otevřeni dlouhodobější spolupráci se studenty na zkrácené úvazky či spolupráci na DPČ, kdy po ukončení studia je ve většině případů možné přecházet ve firmě na plný pracovní úvazek a dále tak kariérně růst. Tuto formu spolupráce nebereme jen čistě jako Trainee program, ale určité jeho parametry splňuje, prohlašuje Hájková.

Ano, v současné době jej využíváme na finančním oddělení, říká Lucie Faltejsková.

Naše společnost svůj Trainee program zatím nemá, aktuálně je však v přípravě. Jednáme se zástupci studentských organizací, aby program přinesl maximální užitek nám i účastníkům Trainee programu. Nechceme nabízet pouze brigády, ale naším cílem je uplatnit jejich potenciál co nejefektivněji v dlouhodobé praxi. Tam, kde to pozice umožňují či hledáme někoho pouze na částečný pracovní úvazek, spolupracujeme se studenty již nyní, vysvětluje Kemrová.

Trainee programy mají v ČSOB dlouholetou tradici. Naším stěžejním programem je tréninkový program Křepelky. Ten umožňuje talentovaným absolventům vyzkoušet si práci v různých útvarech naší společnosti a rozhodnout se pro ten, který jim vyhovuje nejvíc. Druhým klíčovým programem je tréninkový program Corporate banking bachelor, který navazuje na tréninkový program Foxes a je vytvořen pro segment Korporátní a institucionální bankovnictví. Dále nabízíme během roku trainee programy pro Finance, Credits a SME, Vejplacha.

Jaké máte zkušenosti s absolventy?

Se zaměstnáváním absolventů máme velmi pozitivní zkušenosti. Jak je z předešlých odpovědí zřejmé, nabízíme velké uplatnění právě absolventům či studentům. V Deloitte máme velmi propracovaný systém jak úvodních školení, tak dalšího vzdělávání zaměstnanců, a proto velmi často u absolventů není vyžadována předešlá praxe, ale především potenciál a motivace danou práci vykonávat. Za posledních několik let se profil absolventů vysokých škol změnil, kladou velký důraz na vyrovnaný život (práci, rodinu, volný čas) více než jen na peníze, ale i přes všechny změny stále trvá jejich velký zájem o budoucí uplatnění v naší společnosti, tak jako náš zájem o ně, myslí si Hájková.

Zkušenost s absolventy je pozitivní. Absolventi jsou motivovaní pracovat s vysokým nasazením a získávat cenné zkušenosti z praxe. Stejně tak přicházejí s dobrým povědomím o současném fungování trhu a zajímavými nápady. Mají chuť učit se novým věcem a na základě získávaných zkušeností se realizovat, rozvíjet a dále růst, říká Faltejsková.

Absolventi středních i vysokých škol jsou pro nás velmi zajímaví hlavně při obsazování pozic asistentů zákaznického centra či asistentů na našich značkových prodejnách. Na tyto pozice totiž nemusí mít dlouhodobou praxi v oboru a jsou pro ně mnohdy i odrazovým můstkem při jejich kariérním růstu u nás ve společnosti. Zkušenosti máme takové, že zhruba 30% těchto absolventů se během několika málo let vypracuje na pozice vyšší v rámci hierarchie naší společnosti nebo se posunou na pozice mimo oblast péče o zákazníky – vždy se snažíme maximálně využít jejich potenciál, konstatuje Kemrová.

S absolventy máme velmi dobré zkušenosti. Naše nabídka zahrnuje nejenom tréninkové programy a volné pozice pro absolventy, snažíme se oslovit talentované studenty už při studiu. Nabízíme jim stáže, konzultace diplomových prací, brigády a intenzivně spolupracujeme s několika vysokými školami a studentskými organizacemi např. VŠE Praha, ESF MU Brno, AIESEC, IAESTE apod.

Absolventi jsou pro nás přínosem vzhledem k jejich motivaci, energii a novému/jinému „pohledu na věc“. Z negativních věcí by se dala zmínit stále ještě nízká jazyková vybavenost a v některých případech nereálná očekávání, myslí si Vejplacha.


Komentáře

ja #1
ja 31. srpen 2011 12:55

Autorka je zřejmě také čerstvý absolvent a prochází "trainee" programem pro jazyk český. Jinak by snad ani nemohla napsat "Anketa mezi zaměstnavately". (pro méně chápavé, zaměstnavatel bez zaměstnavatele jako muž bez muže tudíž zaměstnavatel je rodu mužského )

Karel Wolf 31. srpen 2011 14:23

Chyba vznikla zřejmě při editaci, omlouváme se za ni.

ondrg #3
ondrg 01. září 2011 12:23

Píšete to jako kdyby na tom stál a padal celý obsah článku.

hana #4
hana 30. září 2011 08:14

Myslím si, že v některých oborech dost záleží, jakou má absolvent praxi, pokud chce získat dobré místo. Jinak mi nepřipadá, že by absolvent bez praxe byl nějaká výhra pro zaměstnavatele. Dobré je si při škole procházet nabídky práce na pozici, kterou by člověk chtěl po škole dělat a podle požadavků se dál zaměřovat a vzdělávat. Dívám se na portál, který nabízí nabídky práce http://www.profesia.cz/prace/brno-mesto/ a porovnávám si požadavky.

RSS 

Komentujeme

Makroviry inspirují

Pavel Houser , 20. září 2017 06:30
Pavel Houser

Úspěšný návrat malwaru šířeného pomocí maker vedl útočníky k tomu, že svou pozornost obrátili k příb...

Více


Kalendář

25. 09.

29. 09.
Susecon 17
25. 09.

29. 09.
Microsoft Ignite 2017
27. 09. Startup Festival
RSS 

Zprávičky

Tendr na elektronické náramky pro vězně skončil smlouvou

ČTK , 26. září 2017 18:25

V první fázi projektu získá ministerstvo od SuperComu 280 náramků, v dalších 6 letech bude moci využ...

Více 0 komentářů

Vláda schválila koncepci digitalizace českého stavebnictví

ČTK , 26. září 2017 10:00

Metoda BIM má uspořit náklady na pořizování a rekonstrukce staveb a jejich provozování. ...

Více 0 komentářů

Deloitte se stala obětí hackerského útoku, trval delší dobu

ČTK , 26. září 2017 09:00

Hackerům stačilo prolomit jen jedno heslo, systém ověření ve dvou krocích se nepoužíval. Firmě unikl...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Sony DADC má na Plzeňsku nové distribuční centrum pro Evropu

ČTK , 26. září 2017 08:00

V průmyslové zóně v Nýřanech vznikly kromě skladových prostor také dvě patra kanceláří a high-tech v...

Více 0 komentářů

EK:Digitální firmy platí poloviční daně oproti tradičním podnikům

ČTK , 25. září 2017 09:00

Krátkodobá řešení podle návrhu zahrnují např. zdanění digitálních podniků na základě jejich tržeb, n...

Více 0 komentářů

Hewlett Packard Enterprise propustí asi 5 000 lidí

ČTK , 25. září 2017 08:00

Plánované zrušení 10 % pracovních míst by mohlo být předehrou k dalšímu snižování počtu zaměstnanců....

Více 0 komentářů

Mobilní platby: Jak si ČR stojí ve srovnání s Evropou

Pavel Houser , 24. září 2017 09:00

Biometrii Češi považují za nejvhodnější formu ověření platby....

Více 0 komentářů