Stalo se: CzechInvest se transformuje, Facebook reaguje na Google+ a Google spustil mobilní peněženku

ITbiz.cz, 23. září 2011 10:34 0 komentářů
Stalo se: CzechInvest se transformuje, Facebook reaguje na Google+ a Google spustil mobilní peněženku

CzechInvest se prý mění, slibuje vytvořit tisíce pracovních míst. Facebook má vítr z veřejnosti čerstvě otevřené konkurenční sítě Google+, představil několik významných novinek v čele s „Časovou osou“. nVidia představila čtyřjádrovou Tegru, která má jader ve skutečnosti pět a Google má mobilní peněženku. Následuje stručný přehled hlavních IT událostí uplynulého týdne.

Tisková konference CzechInvestu na MPO
Tisková konference CzechInvestu na MPO
Agentura CzechInvest slibuje, že se v rámci včera oficiálně spuštěné nové strategie zaměří na větší propojení výzkumné sféry s praxí, podporu inovací a investic do rozvoje znalostní ekonomiky. Vzniknout by tak mělo tisíce nových pracovních míst a příspěvek v řádu miliard korun ročně do HDP České republiky.

„Společným záměrem všech novinek je vylepšit konkurenceschopnost naší ekonomiky. Právě s tímto cílem Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo zásadní koncepční dokumenty, zejména Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti, které teď agentura CzechInvest uvádí do praxe v podobě nových opatření a služeb na podporu podnikání,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu.

Jedním z nových úkolů agentury bude zavedení zvláštních ekonomických zón. „Tyto zóny fungují na základě odlišností jednotlivých regionů například v prioritních oborech, kvalitě infrastruktury a míře nezaměstnanosti. Ty méně rozvinuté bude možné zvýhodnit tak, aby byly pro investory zajímavé. Zavedení zón by tak mělo přispět ke zmenšení rozdílů mezi regiony,“ vysvětluje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury.

Agentura dále slibuje pro podporu podnikání a investic pro české podnikatele vyhledávat vhodné akviziční a investiční příležitosti v zahraničí. Prioritně se přitom zaměří na technologicky náročné projekty vytvářející vysokou přidanou hodnotu. Úplnou novinkou by měl být vznik inkubačních center pro české firmy na růstových trzích v zahraničí. Ty domácím podnikatelům poskytnou zázemí a služby potřebné pro expanzi v daném regionu tak, aby si během zhruba ročního pobytu vytvořily zahraniční právní entitu, našly lokálního partnera a pronikly na nový trh. Pilotní projekt takového centra se připravuje v Chile.

Současně s tím také CzechInvest rozšiřuje svou síť zahraničních technologických akcelerátorů určených zejména vysoce inovačním českým firmám. CzechAcceleratory budou po úspěšném úvodu v Silicon Valley expandovat na východní pobřeží USA, do Švýcarska, Singapuru a Izraele.

Dále je tu ambice stát se infocentrem, které bude poskytovat hlubinné sondy do jednotlivých byznys odvětví pro firmy i pro samotnou vládu a zapojit se do regionálního rozvoje.

Zní to všechno velmi krásně, ale je vůbec reálné všechny vize v dohledné době naplnit? „Mnohé z těchto projektů nebude možné implementovat během dvou dnů, dokonce ani během půl roku,“ komentuje Křížek.

Facebook se opět mění a opět pod tlakem konkurenční sítě Google+, všechny inovace představil na vývojářské konferenci F8 v Kalifornii přímo Mark Zuckerberg. První novinka se týká funkce Timeline (Časová osa). Jde o jakýsi celoživotní blog upravený do podoby facebookovského profilu.

Funguje to tak, že na vizualizovanou časovou osu od narození po současnost uživatelé přidávají komentáře, fotografie, videa, ale také aplikace. "Je to způsob, jak získat detailní obrázek o člověku, aniž byste si o něm přečetli slovo. Uživatel tak může sdělit celý svůj život na jedné stránce," popsal Zuckerberg novou funkci.

Další novinka se týká hudby, Facebook umožní uživatelům vidět, co právě poslouchají jejich „přátelé“ a poslouchat hudbu s nimi. Tato služba ale nebude z důvodu licenčních práv přístupná pro české uživatele. V podobném duchu se nese také další novinka, sdílení mediálního obsahu. Uživatelé díky ní budou moci sdílet novinové články či knihy, vzhledem k tomu, že by sparing měl probíhat zdarma, lze zde opět očekávat řadu omezení vynucenými majiteli obsahu a autorskými svazy.

Schéma přepínání zátěže u procesoru Tegra 3
Schéma přepínání zátěže u procesoru Tegra 3
Společnost nVidia, představila novou Tegru, SoC ARM procesor pro mobilní zařízení, jako jsou chytré mobilní telefony a tablety. Třetí generace má pět jader, ale spotřebu na úrovni dvoujádra. Procesor disponuje čtyřmi výkonnými Cortex-A9 jádry a pomocným jádrem, které se stará o nižší zátěže. Páté jádro je aktivní v době, kdy operační systém a aplikace nevyžadují plný výkon CPU. Takovou situací může být vyčkávání, či ničím nedoplňované přehrávání audia a videa. V případě potřeby vyššího výkonu se jádro vypne a o výkon se starají čtyři zbylá jádra.

Podle nVidie má Tegra 3 nižší spotřebu, než Tegra 2 při stejném výkonu, při stejném odběru by měla zvládat až dvojnásobný výkon. První Tablety s touto architekturou se na trhu mají objevit ještě letos.

Google vedle své služby Google+ veřejnosti konečně zpřístupnil, také v květnu představenou aplikaci Wallet. Jedná se o koncept elektronické mobilní peněženky a platební NFC brány pro mobilní telefony s OS Android. Službu lze navíc vyzkoušet pouze v USA u operátora Sprint a to jen za předpokladu, že jste majiteli telefonu Nexus S 4G a vlastníte platební kartu Citi MasterCard. Druhou možností je pak nabít si elektronickou peněženku předplacenou kartou přímo od Google.

Další možností je nabít si elektronickou peněženku předplacenou kartou, kterou prodává sám Google. V Evropě se NFC rozjíždí zatím velmi pomalu a to především kvůli neshodám mezi operátory a držiteli bankovních licencí (zpravidla banky), situace v ČR patří pak mezi ty nejpatovější.

O čem jsme v uplynulém týdnu psali

Robot předstírá konverzaci ve fórech hackerů. Jaké budou nové bezpečnostní funkce ve Windows 8? Mac OS X 10.7 Lion umožňuje přístup k heslům dalších uživatelů. Ochrana informace na monitoru před nepovolanými zraky. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Bezpečnostní přehled: Prolomen protokol šifrování SSL

Společnost Google včera přesunula svůj projekt sociální sítě Google+ do podoby veřejné betaverze. Na akci upozorňuje mimo jiné masivní animovanou modrou šipkou na své homepage.

Google spouští Google+ pro veřejnost, nechybí masivní reklamní podpora

Windows 8 nemají ještě ani plnohodnotnou betaverzi a již jsou jedním z nejexponovanějších softwarových produktů dneška. Zaslouží si to vůbec? Jisté je jedno, Microsoft je ukazuje poměrně ochotně, možná až příliš. Příliš brzy a příliš často.

Microsoft Windows 8: co o nich zatím ještě nezaznělo


Komentáře

RSS 

Komentujeme

V datových centrech už nejde o Windows?

Pavel Houser , 22. březen 2017 12:47
Pavel Houser

Trevor Pott si na The Register pokládá otázku o budoucnosti serverových Windows na platformě ARM. ...

Více


Kalendář

20. 03.

24. 03.
CeBIT 2017
21. 03.

24. 03.
Amper
23. 03. Cloud computing v praxi
RSS 

Zprávičky

Workplace Hub pro optimalizaci systémů i procesů

Pavel Houser , 23. březen 2017 16:09

Konica Minolta v partnerství se společnostmi Microsoft, HPE, Sophos, Canonical a BrainTribe přichází...

Více 0 komentářů

Jen necelá polovina firem pravidelně zkoumá data o zákaznících

ITBiz.cz , 23. březen 2017 14:30

Podle studie společnosti Oracle pouze 44 % firem pravidelně zkoumá data o svých zákaznících s cílem ...

Více 0 komentářů

Google umožní sdílení polohy přes aplikaci Google Maps

ČTK , 23. březen 2017 13:30

Uživatelé populární mapové aplikace Google Maps budou moci od příštího týdne sdílet s ostatními svou...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

V affiliate marketingu se u nás letos protočí 3 miliardy

ITBiz.cz , 23. březen 2017 10:00

Celkový objem trhu online affiliate marketingu e-shopů v ČR a SR činil v roce 2016 dle odhadů VIVnet...

Více 0 komentářů

Amazon koupí předního arabského e-prodejce Souq.com

ČTK , 23. březen 2017 08:45

Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejc...

Více 0 komentářů

Nejméně aktualizované aplikace na PC: Java a Flash

Pavel Houser , 23. březen 2017 08:30

Dále z průzkumu: Windows XP jsou stále nainstalovány na 6 % zkoumaných počítačů. SSD má jen málo lid...

Více 0 komentářů

Výdaje kybernetického úřadu budou letos 214 milionů Kč

ČTK , 23. březen 2017 07:00

Výdaje nového Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) by letos měly být zh...

Více 0 komentářů