Stalo se: CzechInvest se transformuje, Facebook reaguje na Google+ a Google spustil mobilní peněženku

ITbiz.cz, 23. září 2011 10:34 0 komentářů
Stalo se: CzechInvest se transformuje, Facebook reaguje na Google+ a Google spustil mobilní peněženku

CzechInvest se prý mění, slibuje vytvořit tisíce pracovních míst. Facebook má vítr z veřejnosti čerstvě otevřené konkurenční sítě Google+, představil několik významných novinek v čele s „Časovou osou“. nVidia představila čtyřjádrovou Tegru, která má jader ve skutečnosti pět a Google má mobilní peněženku. Následuje stručný přehled hlavních IT událostí uplynulého týdne.

Tisková konference CzechInvestu na MPO
Tisková konference CzechInvestu na MPO
Agentura CzechInvest slibuje, že se v rámci včera oficiálně spuštěné nové strategie zaměří na větší propojení výzkumné sféry s praxí, podporu inovací a investic do rozvoje znalostní ekonomiky. Vzniknout by tak mělo tisíce nových pracovních míst a příspěvek v řádu miliard korun ročně do HDP České republiky.

„Společným záměrem všech novinek je vylepšit konkurenceschopnost naší ekonomiky. Právě s tímto cílem Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo zásadní koncepční dokumenty, zejména Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti, které teď agentura CzechInvest uvádí do praxe v podobě nových opatření a služeb na podporu podnikání,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu.

Jedním z nových úkolů agentury bude zavedení zvláštních ekonomických zón. „Tyto zóny fungují na základě odlišností jednotlivých regionů například v prioritních oborech, kvalitě infrastruktury a míře nezaměstnanosti. Ty méně rozvinuté bude možné zvýhodnit tak, aby byly pro investory zajímavé. Zavedení zón by tak mělo přispět ke zmenšení rozdílů mezi regiony,“ vysvětluje Miroslav Křížek, generální ředitel agentury.

Agentura dále slibuje pro podporu podnikání a investic pro české podnikatele vyhledávat vhodné akviziční a investiční příležitosti v zahraničí. Prioritně se přitom zaměří na technologicky náročné projekty vytvářející vysokou přidanou hodnotu. Úplnou novinkou by měl být vznik inkubačních center pro české firmy na růstových trzích v zahraničí. Ty domácím podnikatelům poskytnou zázemí a služby potřebné pro expanzi v daném regionu tak, aby si během zhruba ročního pobytu vytvořily zahraniční právní entitu, našly lokálního partnera a pronikly na nový trh. Pilotní projekt takového centra se připravuje v Chile.

Současně s tím také CzechInvest rozšiřuje svou síť zahraničních technologických akcelerátorů určených zejména vysoce inovačním českým firmám. CzechAcceleratory budou po úspěšném úvodu v Silicon Valley expandovat na východní pobřeží USA, do Švýcarska, Singapuru a Izraele.

Dále je tu ambice stát se infocentrem, které bude poskytovat hlubinné sondy do jednotlivých byznys odvětví pro firmy i pro samotnou vládu a zapojit se do regionálního rozvoje.

Zní to všechno velmi krásně, ale je vůbec reálné všechny vize v dohledné době naplnit? „Mnohé z těchto projektů nebude možné implementovat během dvou dnů, dokonce ani během půl roku,“ komentuje Křížek.

Facebook se opět mění a opět pod tlakem konkurenční sítě Google+, všechny inovace představil na vývojářské konferenci F8 v Kalifornii přímo Mark Zuckerberg. První novinka se týká funkce Timeline (Časová osa). Jde o jakýsi celoživotní blog upravený do podoby facebookovského profilu.

Funguje to tak, že na vizualizovanou časovou osu od narození po současnost uživatelé přidávají komentáře, fotografie, videa, ale také aplikace. "Je to způsob, jak získat detailní obrázek o člověku, aniž byste si o něm přečetli slovo. Uživatel tak může sdělit celý svůj život na jedné stránce," popsal Zuckerberg novou funkci.

Další novinka se týká hudby, Facebook umožní uživatelům vidět, co právě poslouchají jejich „přátelé“ a poslouchat hudbu s nimi. Tato služba ale nebude z důvodu licenčních práv přístupná pro české uživatele. V podobném duchu se nese také další novinka, sdílení mediálního obsahu. Uživatelé díky ní budou moci sdílet novinové články či knihy, vzhledem k tomu, že by sparing měl probíhat zdarma, lze zde opět očekávat řadu omezení vynucenými majiteli obsahu a autorskými svazy.

Schéma přepínání zátěže u procesoru Tegra 3
Schéma přepínání zátěže u procesoru Tegra 3
Společnost nVidia, představila novou Tegru, SoC ARM procesor pro mobilní zařízení, jako jsou chytré mobilní telefony a tablety. Třetí generace má pět jader, ale spotřebu na úrovni dvoujádra. Procesor disponuje čtyřmi výkonnými Cortex-A9 jádry a pomocným jádrem, které se stará o nižší zátěže. Páté jádro je aktivní v době, kdy operační systém a aplikace nevyžadují plný výkon CPU. Takovou situací může být vyčkávání, či ničím nedoplňované přehrávání audia a videa. V případě potřeby vyššího výkonu se jádro vypne a o výkon se starají čtyři zbylá jádra.

Podle nVidie má Tegra 3 nižší spotřebu, než Tegra 2 při stejném výkonu, při stejném odběru by měla zvládat až dvojnásobný výkon. První Tablety s touto architekturou se na trhu mají objevit ještě letos.

Google vedle své služby Google+ veřejnosti konečně zpřístupnil, také v květnu představenou aplikaci Wallet. Jedná se o koncept elektronické mobilní peněženky a platební NFC brány pro mobilní telefony s OS Android. Službu lze navíc vyzkoušet pouze v USA u operátora Sprint a to jen za předpokladu, že jste majiteli telefonu Nexus S 4G a vlastníte platební kartu Citi MasterCard. Druhou možností je pak nabít si elektronickou peněženku předplacenou kartou přímo od Google.

Další možností je nabít si elektronickou peněženku předplacenou kartou, kterou prodává sám Google. V Evropě se NFC rozjíždí zatím velmi pomalu a to především kvůli neshodám mezi operátory a držiteli bankovních licencí (zpravidla banky), situace v ČR patří pak mezi ty nejpatovější.

O čem jsme v uplynulém týdnu psali

Robot předstírá konverzaci ve fórech hackerů. Jaké budou nové bezpečnostní funkce ve Windows 8? Mac OS X 10.7 Lion umožňuje přístup k heslům dalších uživatelů. Ochrana informace na monitoru před nepovolanými zraky. Následuje pravidelný čtvrteční bezpečnostní přehled.

Bezpečnostní přehled: Prolomen protokol šifrování SSL

Společnost Google včera přesunula svůj projekt sociální sítě Google+ do podoby veřejné betaverze. Na akci upozorňuje mimo jiné masivní animovanou modrou šipkou na své homepage.

Google spouští Google+ pro veřejnost, nechybí masivní reklamní podpora

Windows 8 nemají ještě ani plnohodnotnou betaverzi a již jsou jedním z nejexponovanějších softwarových produktů dneška. Zaslouží si to vůbec? Jisté je jedno, Microsoft je ukazuje poměrně ochotně, možná až příliš. Příliš brzy a příliš často.

Microsoft Windows 8: co o nich zatím ještě nezaznělo


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Zpoždění letadel i přežití pacientů: Jak to ten Google dělá?

Pavel Houser , 17. březen 2018 12:00
Pavel Houser

Bez dalších podrobností Google před časem oznámil, že v rámci služby Letenky dokáže odhadovat zpoždě...

VíceRSS 

Zprávičky

Akcie Facebooku za celý týden klesly nejvíce od července 2012

ČTK , 24. březen 2018 11:24

Za celý týden se tržní kapitalizace Facebooku snížila o 75 miliard USD....

Více 0 komentářů

Akcie Dropboxu po vstupu na burzu přidávají 40 %

ČTK , 24. březen 2018 10:00

Jde o největší primární nabídku akcií technologické firmy za více než rok, kdy na burzu vstoupil Sna...

Více 0 komentářů

O2 Slovakia vyplatí za rok 2017 dividendu 1,2 miliardy Kč

ČTK , 24. březen 2018 09:00

Výplata podílu na zisku společnosti O2 Slovakia za rok 2017 bude součástí zisku mateřské společnosti...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

ODS chce obce a kraje osvobodit od pokut kvůli GDPR

ČTK , 23. březen 2018 11:00

Návrh ministerstva vnitra původně počítal se sankčními úlevami pro malé obce, vláda toto omezení ale...

Více 1 komentářů

Na Facebook bez souhlasu rodičů od 15 let?

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Souhlas se zpracováním osobních údajů by měly mít možnost bez souhlasu rodičů udělit děti od 15 let....

Více 0 komentářů

Jak danit výnosy z těžby i prodeje bitcoinů

ČTK , 23. březen 2018 09:00

Zdanění virtuálních měn není v současnosti v ČR přímo ošetřené zákonem, k dispozici je pouze vyjádře...

Více 3 komentářů

EK zahajuje podporu vzniku bezplatné wi-fi na veřejných místech

ČTK , 23. březen 2018 08:00

V polovině května bude pro registrované obce vyhlášena první výzva podle systému "kdo dřív přijde, b...

Více 0 komentářů