• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Acronis Cyberthreats Report: 2021 bude rokem vydírání a útoků na poskytovatele služeb a vzdálené pracovníky

Pavel Houser
28. 12. 2020
| Zprávičky

Hlavní hrozbou zůstává ransomware, především pak kmen Maze.

Acronis představil studii Acronis Cyberthreats Report, přehled bezpečnostních hrozeb, které lze očekávat v nadcházejícím roce. V souvislosti s pandemií COVID-19, která zesílila existující bezpečnostní rizika, varuje Acronis pro příští rok před agresivní kybernetickou kriminalitou zaměřenou zejména na šifrování a úniky dat. Mezi zeměmi s největší penetrací zaznamenaných hrozeb uvedenými ve studii se ocitla i Česká republika.
Hlavní hrozbou zůstává ransomware, především pak kmen Maze, který byl v roce 2020 zodpovědný za téměř polovinu případů. Acronis Cyberthreats Report poukazuje na snahu útočníků maximalizovat finanční zisky. Už jim nejde jen o zašifrování (a odšifrování po zaplacení výkupného), ale data záměrně zcizují, včetně těch citlivých, a pokud oběť nezaplatí, tak soubory veřejně publikují.
Analytici společnosti Acronis zjistili, že v uplynulém roce unikla data po ransomwarovém útoku více než 1 000 společnostem. A to je trend, který bude v příštím roce zesilovat a stane se primární taktikou počítačových útočníků.
„Více než kterékoliv jiné období přinesl rok 2020 obrovské množství výzev – IT pracovníkům, organizacím, poskytovatelům služeb,“ uvedl Stas Protassov, spoluzakladatel společnosti Acronis a její technologický prezident. „Byli jsme svědky toho, jak rychle dokážou útočníci přizpůsobit své útoky novému IT paradigmatu. Analýzou aktivit, útoků a detekovaných trendů, a prezentací nových zjištění chceme poskytnout našim partnerům dostatek informací a připravit je na nejnovější hrozby.“

Mezi nejzajímavější zjištění studie Acronis patří:
• Útoky proti vzdáleným pracovníkům se budou stupňovat. 31 % organizací detekovalo v roce 2020 každodenní útoky. Navíc četnost útoků na pracovníky z domova v roce 2021 dále poroste, protože systémy mimo firemní strukturu lze snáze napadnout, a přitom poskytují přístup k datům organizace.
• Ransomware bude hledat nové oběti, útoky budou automatizovanější. Spíše, než na pokračování strategie plošných útoků se útočníci soustředí na cíle s potenciálem vyšší návratnosti jejich úsilí. Průnik do sítě, která spravuje data více organizací, je určitě ziskovější než napadání systémů jednotlivých organizací. Takže i když malé společnosti se mohou také stát obětí útoků, cennějšími cíli budou cloudová prostředí a poskytovatelé řízených služeb, protože jejich systémy poskytují přístup k datům více klientů.
• Potřeba blokování nového malwaru činí z tradičních antimalwarových řešení zastaralé technologie. Průměrná životnost malwarového vzorku je dnes 3,4 dne. S využitím automatizace se počet malwarových vzorků bude prudce zvyšovat. Organizace budou potřebovat najít nový přístup k ochraně – samostatná bezpečnostní či zálohovací řešení nebudou stačit.
• Česká republika v centru pozornosti útočníků. Zajímavým zjištěním studie Acronis je postavení českých organizací co do zaznamenaných útoků – v srpnu tohoto roku bylo u nás například detekováno 611 malwarových vzorků na 1 000 klientů, což byl 9. nejvyšší údaj z 25 sledovaných zemí. A pokud jde o procento blokovaných URL stránek, s 10,4 % se ČR objevila na dokonce 3. místě, za Spojenými státy a Německem.
Acronis Cyberthreats Report 2020 vychází z dat o skutečných útocích a hrozbách, které poskytlo centrum Acronis Cyber Protection Operations Centers (CPOCs). Sběr těchto dat o malwaru byl proveden mezi červnem a říjnem 2020 na 100 000 unikátních koncových stanicích po celém světě, jež jsou chráněna letos uvedeným řešením Acronis Cyber Protect.

Rubriky: CloudSecurity

Související příspěvky

NÚKIB nařizuje aktualizovat MS Exchange Server
Zprávičky

Podvodníci zneužívají zranitelnost ve službě Windows Server Update Services

11. 11. 2025
Zprávičky

AWS oznamuje Fastnet, specializovaný vysokorychlostní transatlantický kabel spojující USA a Evropu

11. 11. 2025
Zprávičky

Zisk antivirové firmy Gen Digital ve čtvrtletí stoupl o 9 %

7. 11. 2025
Huawei AI ilustracni
Články

HPE představuje inovace v AI s využitím technologií NVIDIA

7. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

NÚKIB nařizuje aktualizovat MS Exchange Server

Podvodníci zneužívají zranitelnost ve službě Windows Server Update Services

Pavel Houser
11. 11. 2025

Experti ze Sophos Counter Threat Unit (CTU) odhalili, že kybernetičtí útočníci zneužívají zranitelnost ve

AWS oznamuje Fastnet, specializovaný vysokorychlostní transatlantický kabel spojující USA a Evropu

Pavel Houser
11. 11. 2025

Amazon Web Services (AWS) oznámil výstavbu Fastnetu – strategického transatlantického optického kabelu, který propojí

Fujitsu má novou platformu pro partnerskou spolupráci

SoftBank prodala za téměř 6 miliard dolarů celý svůj podíl v Nvidii

ČTK
11. 11. 2025

Japonský technologický konglomerát SoftBank prodal za 5,83 miliardy dolarů (zhruba 122,5 miliardy Kč) celý

IDC: Globální trh s tablety ve třetím čtvrtletí klesl, jedničkou zůstal Apple

ČTK
11. 11. 2025

Celosvětový trh s počítačovými tablety po šesti čtvrtletích nepřetržitého růstu ve třetím čtvrtletí klesl.

Čína osvobodí od cla vývoz čipů Nexperia pro civilní použití

ČTK
11. 11. 2025

Čína zavedla opatření, která osvobozují od vývozních omezení čipy Nexperia určené pro civilní použití.

Meta hodlá v příštích třech letech v USA investovat 600 miliard dolarů

ČTK
10. 11. 2025

Americká internetová společnost Meta Platforms hodlá v příštích třech letech investovat 600 miliard dolarů

Bílý dům Nvidii nepovolil vývoz nejnovějších zmenšených čipů do Číny

ČTK
10. 11. 2025

Bílý dům podle informací serveru The Information rozhodl nepovolit společnosti Nvidia prodávat své nejnovější

Volkswagen oznámil, že mu výrobce čipů Nexperia obnovil dodávky

ČTK
10. 11. 2025

Společnost Volkswagen oznámila, že jí Čínou vlastněný výrobce čipů Nexperia obnovil přerušené dodávky. Podle

Tiskové zprávy

ZEBRA SYSTEMS: Omezené rozpočty a podceňování rizik jsou hlavní překážky k lepší kybernetické bezpečnosti

Red Hat podporuje digitální suverenitu Evropské unie

ČSÚ: Umělou inteligenci používá třetina populace

Společnosti Pure Storage a Cisco dodávají AI továrny pro podniky ve spolupráci s NVIDIA

Praha 6 získala od Letiště Praha 1200 licencí pro školení žáků ZŠ v otázkách kyberbezpečnosti

ABSL ocenila nejvýznamnější inovace v oboru IT a podnikových služeb roku 2025

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Kalendář

Lis 11
Celý den

Umělá inteligence v IT infrastruktuře

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Response Management

Embosovaná platební karta

.NET

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.