Aktuálně o startupech: konkurence pro Facebook a videopůjčovna s jedinou filmovou kopií

Vilém Heinz, 03. December 2010 10:10 28 komentářů
Rubriky: Internet, Byznys

Startup
Hlavním tématem bude dnešní stav nových sociálních sítí, které se nesnaží jít proti Facebooku, ale mají vyšší myšlenku „interakce sociálních sítí“. Poté nakoukneme na nové projekty v oboru online-videopůjčovny se zajímavou inovací a na českou verzi OpenID.

Facebook. Fenomén, který zaplavil svět. Brzy se jeho cena bude jen málo lišit od Microsoftu a s 600 milionovou „klientelou“ se naprosto bez pardonu může měřit s Googlem + Youtube dohromady. Otázkou zůstává, zda stejně jako si Facebook proklestil cestu přes MySpace a další, jestli se najde životaschopná konkurence ipro něj. Všichni kamarádi jsou na Facebooku, tak proč bych měl používat jinou síť? Většinou jsou uživatelé ochotni omrzet zajímavé funkce jiných sítí, jelikož zde nejsou jejich přátelé a tak odpověď na tuto otázku nenajde jediný z tvůrců jiných, nových či něčím velmi zajímavých sociálních sítí. Já osobně na Facebook hledím skepticky, ale sám se na něm občas nacházím a není tedy od věci si přiznat, že je to vynález naší generace.

Ani tak nás tedy nezajímá Facebook, jako spíše jeho „protivníci“.

OneSocialNetwork

neSocialNetwork


www.onesocialweb.org

Nejdříve si tedy představme hlavní myšlenku. Je to něco jako opensource Facebook. Vybral jsem si ho, protože mi přijde nejlepší z podobných projektů. Tvůrci OneSocialNetwork chtějí docílit možnosti spolupráce sociálních sítí, díky jednotnému jazyku. Něco jako když z e-mailu, který máte na googlu posíláte e-mail příteli na seznamu. OneSocialNetwork tedy nabízejí volně svůj zdrojový kód, a každý si může vytvořit svou sociální síť, kde on bude moct spolupracovat a sdílet i se sítěmi ostatními (se stejným základem). Perfektně je zde udělaná práce s podporou chytrých telefonů a zrovna v tomhle případě Facebook pokulhává. Osobně doufám, že se jim povede provést jejich úmysl, aspoň v menším měřítku.

Hodnocení a můj názor:
Zde užiji hodnocení slovní, jelikož tento projekt nemá peněžní cíle. Jde o to nabídnout světu alternativu a tak je tu. Myšlenka projektu je k pozastavení, ale za a) není zdaleka jediná a za b) problémem zůstává, že se spíše všichni lidé přesunou na Facebook a tím pádem problém kompatibility odpadá. Na druhou stranu doufám, že se najde někdo, kdo se Facebooku „postaví“ a jednoho dne mu bude koukat z očí do očí. Nechci říkat, že je Facebook špatný výtvor, ale dá se udělat věc o dost lepší, a tak mě také zaráží, že tam stále jsem.

Další stejně zaměřené projekty: Insoshi, Ellg a The Appleseed Project
A teď něco z jiného šálku zajímavých projektů.

zediva

Zediva


www.zediva.com

Zediva je velmi zajímavým typem online „videopůjčovny“. Není to zde jako u Topfunu, kde si prostě půjčíte film a koukáte se. Zde si můžete půjčit jen film, který momentálně nikdo jiný nekouká. Zediva totiž koupila jen jednu kopii a tak ušetří velký podíl nákladů. Pokud je zrovna film, který chce uživatel zhlédnout nedostupný, nechá si poslat upozornění, až se film uvolní. Je to chytrý nápad a podle všeho ani neporušuje žádný zákon. Rozhodně zde nenajdete filmy staré, ale novinky co jsou zrovna na DVD, jako třeba Machři či Expendables, jsou zde k dispozici. Vše za celkem rozumnou cenu, kdy uživatele přijde film na 35 Kč, což je pěkná cena za novinky.

Hodnocení:
+ malé náklady
+ chytré řešení
- lidem se nechce čekat

Můj názor:
Chytrý nápad z tohoto startupu dělá velmi zajímavý projekt. Mě osobně by zajímalo, jestli se jim povede si vybudovat větší základnu filmů, ale to je hlavně otázka, jak dopadne jejich konkurenční boj.

mojeid

MojeID


www.mojeid.cz

O čem to tedy je. MojeID si zakládá na myšlence užít jeden účet na více portálech. Na MojeID si založíte účet, který pak na stránce můžete užít díky jeho synchronizaci s portálem. Ušetří to tedy neustálé problémy se jmény a hesly k jednotlivým účtům. Tento projekt byl uveden s celkem velkou sebedůvěrou, avšak je celkem nepoužitelný. Nejen, že nápad MojeID je celkem hloupý, protože jakmile se podaří hackerovi zlomit tento účet, rázem je na všech Vašich užívaných stránkách, pod Vaší identitou, kde je MojeID funkční, tak také to, že je zde malá podpora oblíbených ochodů. Už jen to stačí pro to, aby se uživatelé dále nezabývali tímto projektem. Dle mého portál MojeID nemá moc čím zaujmout, až na to, že je oproti OpenID český, a tak může nabídnout pár českých netových „krámků“. Je tady taky k zvážení, zda nechci mít všude jiná hesla, také kvůli tomu, abych se mohl lépe chránit. Jak už jsem naznačoval, MojeID není Pentagon a tak uživatelé nemohou počítat s nedobytelnou pevností. Už jen od oka si lze udělat obrázek, že hacker by neměl narazit na větší problém.

Hodnocení:
+ rozšíření po českých obchodech
- nenabízí uživatelům žádné nástavné funkce
- pro rozumnější uživatele zbytečné a „nebezpečné“

Můj názor:
Zajímavý leč okopírovaný nápad, které nemá smysl dlouhodobě rozvádět. Nápad nemusí být nový, ale hlavně musí donášet něco navíc, něco inovativního co přitáhne nové uživatele, jinak se jen vyhazují peníze z okna, na realizace tohoto projektu. Též tak je podle mě důležité si před projektem vytknout cíle a zvážit cestu, kterou se projekt má ubírat a s tímto slabým základem, který MojeID předvedlo a s dosti slabou ukázkou funkce, je tento projekt pasován do škatulky průměrných aplikací, kterých je na internetu přemnoho.


Komentáře

pavlix.net #1
pavlix.net 03. December 2010 19:25

MojeID rozhodně není startup, ale doplňková služba. To je faktický nedostatek. Dále to není kopie, ale zcela nasazení několik let známé technologie s určitými službami navíc.

Že je to hloupý nápad, je pouhý pocit autora článku, který se zřejmě v oblasti moc neorientuje. To je poznat už podle tvrzení, že MojeID je kopií OpenID, což je další očividný nesmysl. MojeID je implementací OpenID.

To je na stejné znalostní úrovni jako říct, že je Google Mail kopie e-mailu.

Těch nedostatků je víc než dost, článek vypadá asi jako kdybych psal odborný článek o chovu
buldoků, protože je to plemeno, které bych domů nechtěl.

Heinz Vilém #5
Heinz Vilém 03. December 2010 20:56

Dobrý den,

"MojeID rozhodně není startup, ale doplňková služba."
- StartUp company to sice úplně není (jelikož nepřináší něco SVĚTOVĚ nového), ale doplňková služba může být startupem, i když se tomu tak obvykle neříká, takže to se zase mýlíte vy.

"Dále to není kopie, ale zcela nasazení několik let známé technologie s určitými službami navíc."
- to je podle mě kopie :)
- tak se tomu prostě zkráceně říká - možná je má generace zcela vadná... :D
- tím sem samozřejmě nechtěl říct, že zkopírovali zdrojový kód

"Že je to hloupý nápad, je pouhý pocit autora článku"
- a holý fakt
- zamyslete se nad tím, co je pro hackera jednodušší
- Neorientuji? Tak úplně bych netvrdil, věnoval jsem se hackingu nějakou tu chvíli a když sem vážil bezpečnostní pro a proti a kouknul i na názory jiných, obvykle zkušených IT, jsem dospěl k tomu, co jsem výše uvedl, takže z prstu jsem si to nevycucal.

"To je poznat už podle tvrzení, že MojeID je kopií OpenID, což je další očividný nesmysl. MojeID je implementací OpenID."
- a zase narážíte více méně na stejnou věc viz. 2

"To je na stejné znalostní úrovni jako říct, že je Google Mail kopie e-mailu."
- naprosto jiný a rozdílný případ

A nárážet na někoho je příznakem, toho když dojdou argumenty, a vzhledem k tomu, že jste 2x opakoval více méně stejnou věc, to tak asi bude. :)

S pozdravem
Vilém Heinz

P.S. Pro příště by Vás oslovení nezabilo a to nemyslím nějak zle, jen je to součást určité normy. Pro případ další diskuze není problém napsat na e-mail a vše detailně probrat. :)

pavlix.net #6
pavlix.net 03. December 2010 21:15

Dovolil jsem si reagovat trochu komplexněji na mém blogu na Abclinuxu.cz, kde jsem o něco více doma než zde. Článek naleznete na webové adrese:

http://www.abclinuxu.cz/blog/pavlix/2010/12/reakce-na-clanek-mimojine-o-mojeid-na-portalu-itbiz.cz

"Neorientuji? Tak úplně bych netvrdil, věnoval jsem se hackingu nějakou tu chvíli a když sem vážil bezpečnostní pro a proti a kouknul i na názory jiných, obvykle zkušených IT, jsem dospěl k tomu, co jsem výše uvedl, takže z prstu jsem si to nevycucal."

Je mi líto, ale takový úsudek jsem si o vašich znalostech o MojeID a OpenID
udělal po přečtení vašeho článku.

"A nárážet na někoho je příznakem, toho když dojdou argumenty"

Přiznejte si, že jste si mohl mezi základními fakty zjistit aspoň to, že MojeID *je* OpenID.

"a vzhledem k tomu, že jste 2x opakoval více méně stejnou věc, to tak asi bude. :)"

Za chybu se omlouvám, zápisek jsem psal v rychlosti. Pokud vás zajímá podrobnější a promyšlenější reakce, využijte výše uvedený odkaz.

"P.S. Pro příště by Vás oslovení nezabilo a to nemyslím nějak zle, jen je to součást určité normy. Pro případ další diskuze není problém napsat na e-mail a vše detailně probrat. :)"

Omluvte mě prosím, nejsem pravidelným návštěvníkem ITBiz.cz a místní normy neznám. Nicméně váš článek je (možná bohužel pro vás) odkazován z mého oblíbeného portálu, tedy sem občas zavítám. U nás se oslovení do každého (ani prvního) komentáře obvykle nepíše.

Heinz Vilém #7
Heinz Vilém 03. December 2010 21:58

Dobrý večer,

Za a) udělat si úsudek neznamená, že je správný. (tzn. že jak to chápete vy, tak to chápu ostatní) Konzultoval jsem to a zdálo se to jasné, (těm ostatním), ale pro příště se vynasnažím být ještě jasnější. :)

Za b) *je* znamená co, když už jsme u toho jasného vyjadřování.

Za c) za chybu se neomlouvejte, jen si uvědomte, že i vy je děláte. :)

Oslovení mi přijde jako základ, ale máte pravdu, že to většina lidí nedělá. "Jiný kraj, jiný mrav." (tím nechci říct, že to moje je nutně správné) :)

A co se týče mého vyjadřování je příme viz. blbost. Prostě jsem zvážil pro a proti a vyvodil výsledek. Co se člověk pohybuje mezi hackery, sem tam se mu stane, že ho taky někdo hackne. Už se mi to stalo a vidět profíka, (toho hackera) v akci byla teda sranda. :D Po té lekci si člověk začne všechno vážit. :) Tím chci říct, že Vaše chvála na MojeID je mimochodem také dosti zaslepená vlastním názorem.

S pozdravem
Vilém Heinz

Pavel Šimerda #9
Pavel Šimerda 03. December 2010 22:28

"Za a) udělat si úsudek neznamená, že je správný. (tzn. že jak to chápete vy, tak to chápu ostatní) Konzultoval jsem to a zdálo se to jasné, (těm ostatním), ale pro příště se vynasnažím být ještě jasnější. :)"

Svůj názor jsem vám sdělil, jak s ním naložíte už ale není moje věc. Na příště se budu těšit.

"Za b) *je* znamená co, když už jsme u toho jasného vyjadřování."

Obvykle to bývá vyjádření podobné podmnožině, ale přirozený jazyk úplně jednoznačný není. Když bych to měl říct jasně, tak MojeID patří mezi OpenID providery (jazykem specifikace OpenID). NIC.CZ je tedy poskytovatelem služby MojeID, která pracuje na otevřeném protokolu OpenID a poskytuje registrovaným uživatelům OpenID identitu (identifikátor a možnost jeho ověření).

"Za c) za chybu se neomlouvejte, jen si uvědomte, že i vy je děláte. :)"

Vzhledem ke své práci se se svými vlastními chybami potýkám dost často :).

"co se týče mého vyjadřování je příme viz. blbost. Prostě jsem zvážil pro a proti a vyvodil výsledek. Co se člověk pohybuje mezi hackery, sem tam se mu stane, že ho taky někdo hackne. Už se mi to stalo a vidět profíka, (toho hackera) v akci byla teda sranda. :D Po té lekci si člověk začne všechno vážit. :)"

Že si člověk něčeho váží, je dobrá věc.

"Tím chci říct, že Vaše chvála na MojeID je mimochodem také dosti zaslepená vlastním názorem."

Domnívám se, že moje chvála vůči CZ.NIC za spuštění této dlouho očekávané služby není zaslepená, ale uvážená. Ale i to je jen můj názor.

Heinz Vilém #13
Heinz Vilém 03. December 2010 22:45

"co se týče mého vyjadřování je příme viz. blbost. Prostě jsem zvážil pro a proti a vyvodil výsledek. Co se člověk pohybuje mezi hackery, sem tam se mu stane, že ho taky někdo hackne. Už se mi to stalo a vidět profíka, (toho hackera) v akci byla teda sranda. :D Po té lekci si člověk začne všechno vážit. :) (Já)

"Že si člověk něčeho váží, je dobrá věc." (vy)

Další úskalí češtiny. Myslel jsem, že si člověk promyslí co bezpečné je a není. :D

pavlix #15
pavlix 03. December 2010 23:20

"Další úskalí češtiny. Myslel jsem, že si člověk promyslí co bezpečné je a není. :D"

On je rozdíl mezi hackříkem (není myšleno zle), který chce mít všechno bezpečné, a člověkem, který se bezpečností zabývá seriózně a vyvažuje úroveň bezpečnosti podle skutečných potřeb.

Já si vážím obou, každý má svůj pohled na věc.

pavlix.net #16
pavlix.net 06. December 2010 16:08

Ještě oprava: Vážím si obou, ale jen pokud mluví/píšou zajímavě a mají člověku, co nabídnout.

Náhodný kolemjdoucí #10
Náhodný kolemjdoucí 04. December 2010 16:11

hacker != cracker && hacker != black hat
Ujasněte si pojmy, očividně si je pletete...
K Vašemu stylu vyjadřování, používání smajlíků v téměř každé větě, pravopisným hrubkám a vůbec, psaní na úrovni pubescenta se raději ani vyjadřovat nebudu.

pavlix.net #19
pavlix.net 04. December 2010 23:57

Jemu bych to ani tolik nevyčítal, člověk si svůj pohled na okolní svět utváří postupně, spíš se divím redakci, že mu to neřeknou narovinu a článek mu nevrátí k přepracování, pokud ho chce vidět vydaný.

Heinz Vilém #22
Heinz Vilém 05. December 2010 14:01

Koukal jsem na Váš reakční článek, a také jsem narazil na do očí bijící nesmysly. Dovolil jsem si jich pár poupravit, a pokud redakce dovolí, uveřejním je. Jinak se omlouvám předem, že už nejspíš nebudu reagovat, nějak mě ta dětinská hra omrzela.

S pozdravem
Vilém Heinz

pavlix.net #24
pavlix.net 05. December 2010 21:56

"Koukal jsem na Váš reakční článek, a také jsem narazil na do očí bijící nesmysly."

Zajímavé, zatím mi nikdo žádné do očí bijící nesmysly nenahlásil :).

Vzhledem tomu, že na blogu jsem sám sobě redakcí, případnou opravu bych neprodleně zveřejnil.

"nějak mě ta dětinská hra omrzela."

To je dobře, mě ale vaše dětinské reakce pouze trochu překvapily. Upozorňování na
imaginární blíže nespecifikované chyby je jednou z nich.

Člověk, místo aby si napravil reputaci, ji takovým chováním spíše ještě více ztrácí. Ale každému, co jeho jest :).

Heinz Vilém #20
Heinz Vilém 05. December 2010 13:55

Rozdíl samozřejmě znám, ale domnívám se, že na tento útok by byly potřeba zkušenosti z obou pomyslných povolání. :) Hackera jsem uvedl z důvodů, které jistě pochopíte, jako například, aby se mě někdo neptal co s tím má co dělat člověk, co dělá cracky ke hrám.

Za emotikony se omlouvám, je to můj špatný zvyk. Co se týče mého vyjadřování, nemyslím si, že by bylo až tak zlé, ale snažím se zdokonalovat. Přece jen nepíši až tak dlouho, a tak se teprve dostávám do pomyslných mezí.

Vilém Heinz

pavlix.net #23
pavlix.net 05. December 2010 22:07

"Rozdíl samozřejmě znám, ale domnívám se, že na tento útok by byly potřeba zkušenosti z obou pomyslných povolání. :) Hackera jsem uvedl z důvodů, které jistě pochopíte, jako například, aby se mě někdo neptal co s tím má co dělat člověk, co dělá cracky ke hrám."

Jestli ono to spíš není tím, že hledáte něco, čím se vytahovat a máte pocit, že "hacker" je to správné slovo, co z člověka dělá boha.

"Za emotikony se omlouvám, je to můj špatný zvyk. Co se týče mého vyjadřování, nemyslím si, že by bylo až tak zlé, ale snažím se zdokonalovat. Přece jen nepíši až tak dlouho, a tak se teprve dostávám do pomyslných mezí."

Mně osobně emotikony nevadí, pokud se používají smyslupně (nebudu teď polemizovat o smysluplnosti ve vašich příspěvcích).

Od člověka, co píše krátce, či nemá zase takové odborné znalosti ve všem, o čem píše (to je samozřejmě celkem běžné), se většinou očekává jistá dávka pokory a trochu jemnější rétorika. A taky přijetí kritiky :).

Heinz Vilém #8
Heinz Vilém 03. December 2010 22:03

Dobrý večer ještě jednou,

a hlavně ten názor, na smyslnost služby MojeID nesdílím jen já, ale i jiní velmi vzdělaní lidé v tomto oboru.

A co se Vašeho "reakčního" článku týče, jestli narážíte na mou objektivnost, začněte u sebe.

Jinak recenze vnáší i pocity recenzenta, není to jen suchý výčet faktů.

S pozdravem
Vilém Heinz

pavlix.net #11
pavlix.net 03. December 2010 22:18

"a hlavně ten názor, na smyslnost služby MojeID nesdílím jen já, ale i jiní velmi vzdělaní lidé v tomto oboru."

Smyslnost snad ani ne :). Na to ostatní vás můžu odkázat na stránku na wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_authority

"A co se Vašeho "reakčního" článku týče, jestli narážíte na mou objektivnost, začněte u sebe."

Až si moji reakci přečtete pořádně a v klidu, ne ve vzteku, že vám někdo sáhl na váš článek,
zjistíte, že na vaši objektivnost vůbec nenarážím a že váš názor respektuju a že je dobře, že ho
prezentujete.

Narážel jsem jen a pouze na vaši (ne)informovanost. Že máte jiný názor než já, je zcela v pořádku
a ve smysluplnějším kontextu bych si ho i velmi rád přečetl.

"Jinak recenze vnáší i pocity recenzenta, není to jen suchý výčet faktů."

Dobrá recenze vnáší pocity recenzenta do určitého faktického rámce. Samotné pocity a snůška myšlenek, co člověka napadnou při pohledu na webovou stránku nějakého projektu nemají s recenzí nic společného.

Heinz Vilém #12
Heinz Vilém 03. December 2010 22:42

Dobrý večer,

"Autora článku, pana Viléma Heinze, naopak prosím, aby si před napsáním článku zjišťoval základní fakta a vyjádření svého negativního názoru na nějaký projekt zasadil příště do faktograficky správného článku." - (Vy)

Tohleto si beru dosti osobně. :) A že jsem rozčílený? :D Nejsem. Beru to jakousi kompetici a s kamarádem jsme se dobře nasmáli, takže ne, doopravdy nejsem naštvaný. :)

Co se faktického rámce týče, to se můžem jen dohadovat zda-li tam je či není... Názor proti názoru.

Přeji hezké spaní

Heinz V.

pavlix.net #14
pavlix.net 03. December 2010 23:24

"Tohleto si beru dosti osobně. :) A že jsem rozčílený? :D Nejsem. Beru to jakousi kompetici a s kamarádem jsme se dobře nasmáli, takže ne, doopravdy nejsem naštvaný. :)"

Osobně si to brát můžete, taky jste adresátem této prosby.

"Co se faktického rámce týče, to se můžem jen dohadovat zda-li tam je či není... Názor proti názoru."

Nejsme u soudu, tady si každý čtenář udělá názor vlastní :).

"Přeji hezké spaní"

Taky přeju dobrou noc, jestli už jdete spát.

dave_007 #2
dave_007 06. December 2010 00:54

1) Definice pojmu "start up" je zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Startup_company. Jedna se o spolecnost (komercni subjekt), ne o novou sluzbu, jak se mylne domniva autor. Je mozne, ze tento termin pouzivaji v redakci ITbiz, pripadne autorovi rodice, jeste v nejakem prenesenem smyslu. Ale to je jen lokalni variace od ustalene normy.

2) Co je smyslem clanku? Jedna se o recenzi, nebo o posudek?

3) Myslenku OpenID povazuji za dobbrou i pres jista bezpecnostni rizika. A je jiste dobre, ze takova sluzba existuje.

Pavel #3
Pavel 06. December 2010 09:18

Pokud jsem dobře pochopil MojeID já, tak ho vůbec nepochopil autor článku.

OpenID je o identitě, kterou lze využít například na přihlašování se na různé weby.
Pokud chci všude jiná hesla, není problém vytvořit takového poskytovatele identity, který je také bude při každém poskytnutí identity v závislosti na tazateli požadovat. Správná otázka tedy nezní, zda chci stejné heslo všude, ale zda chci stejnou identitu všude. A za mne mohu říci, že chci několik identit, které budu s různými skupinami služeb sdílet. A to OpenID bez problémů umožňuje.
S rozumem a zabezpečením uživatelů to tedy nemá nic společného.

MojeID je postavené nad OpenID, ale nic nekopíruje! Je to prostě jen jeden z poskytovatelů. A vyznačuje se tím, že nějakým způsobem ověřuje i fyzickou identitu svých uživatelů (tuším obálka na adresu). Což není stoprocentně spolehlivé, ale dostatečné pro služby typu Aukro či eShop.

Službou navíc je zjednodušení a zlevnění identifikace pro ověřujícího i ověřovaného tam, kde je nabízená metoda dostatečná. A poměrně silná autorita CZ.NIC (i když o demokratičnosti referend o diakritice v doménách si myslím své, nejsou modla), že svěřená data nezneužije. Plus šance, že právě tuto autoritu bude považovat velké množství poskytovatelů za důvěryhodnou. Na rozdíl od např. soukromě poskytované identity skrze adresou mých osobních stránek.

Oba autorem udělené minusy tedy považuji za nesmysl.

pavlix.net #25
pavlix.net 06. December 2010 12:51

"MojeID je postavené nad OpenID, ale nic nekopíruje! Je to prostě jen jeden z poskytovatelů. A vyznačuje se tím, že nějakým způsobem ověřuje i fyzickou identitu svých uživatelů (tuším obálka na adresu). Což není stoprocentně spolehlivé, ale dostatečné pro služby typu Aukro či eShop."

Ověření fyzické identity se nedělá obálkou. Metoda dopisu se v MojeID používá společně s telefonem a e-mailem k aktivaci účtu. Účet lze ještě ověřit fyzicky (nebo využít stávajícího fyzického ověření).

Posílal jsem jim e-mailem dotaz a v podstatě to vypadá tak, že člověk buď musí poslat nějaký formulář s úředně ověřeným podpisem, nebo e-mailem, ale pak se místo úředního ověření používá digitální podpis certifikátem (tuším, že od české pošty, nevím jestli ještě někoho).

To jen pro doplnění, kdyby to někoho zajímalo. Autor článku si měl samozřejmě toto zjistit sám.

Michal Habel #4
Michal Habel 04. December 2010 14:41

Pánové (tj. Vilém Heinz a Pavel Šimerda),

je dosti úsměvné pozorovat vaši "hádku" zacházející do takových detailů, že se hádáte nad slovíčkařením. Musím se zeptat, máte to zapotřebí?

Obzvláště mě pobavil reakční článek Pavla. Ještě jsem nezažil, aby někdo kvůli jednomu článku, který se mu nezamlouvá psal článek jako reakci.

Z mého hlediska to vypadá, že hlavní problém spočívá v nejasném vyjadřování vás obou a tudíž nepochopení. Jako jeden příklad za všechno uvedu spor o tom jestli MojeID je kopií či implementací OpenID. Pravdu máte oba. MojeID je de facto kopií OpenID, stejně tak jako Google Mail je kopií univerzálního e-mailu (resp. e-mailové služby). Ale stejně tak MojeID je implementací OpenID, stejně tak jako Google Mail je implementací e-mailu. Vše záleží pouze na úhlu pohledu.

Jsem si jist, že nejsem jediný uživatel, který vaše reakce čte a královsky se baví, ale nemyslíte, že už to došlo do krajní meze?

pavlix.net #17
pavlix.net 04. December 2010 16:06

"je dosti úsměvné pozorovat vaši "hádku" zacházející do takových detailů, že se hádáte nad slovíčkařením."

Mě přijde víc než úsměvný způsob, jakým se do "hádky" zapojujete vy. Pokud těmito detaily myslíte základní fakta okolo MojeID a OpenID, netuším, co vás na mé reakci překvapuje.

"Musím se zeptat, máte to zapotřebí?"

Psaní článků je mým dlouhodobým koníčkem.

"Obzvláště mě pobavil reakční článek Pavla. Ještě jsem nezažil, aby někdo kvůli jednomu článku, který se mu nezamlouvá psal článek jako reakci."

Podobných reakcí v blogu čtu několik do měsíce a to čtení článků moc času nevěnuju. Překvapuje mě, že jste ještě neviděl článek, který je reakcí na jiný článek.

"Z mého hlediska to vypadá, že hlavní problém spočívá v nejasném vyjadřování vás obou a tudíž nepochopení. Jako jeden příklad za všechno uvedu spor o tom jestli MojeID je kopií či implementací OpenID. Pravdu máte oba. MojeID je de facto kopií OpenID, stejně tak jako Google Mail je kopií univerzálního e-mailu (resp. e-mailové služby). Ale stejně tak MojeID je implementací OpenID, stejně tak jako Google Mail je implementací e-mailu. Vše záleží pouze na úhlu pohledu."

Zřejmě se tedy náš úhel pohledu neshoduje.

"Jsem si jist, že nejsem jediný uživatel, který vaše reakce čte a královsky se baví, ale nemyslíte, že už to došlo do krajní meze?"

Co myslíte tím překročním krajních mezí? Že už se přestáváte královsky bavit? Pak můžete zkusit požádat redakci, aby mé komentáře z důvodu překročení mezí smazala. Jsem zvědavý, jestli vám vyhoví.

FooBar #18
FooBar 04. December 2010 18:44

Prijde mi depresivni, ze autor clanku se dopusti tak tristnich nepresnosti. Prijde mi daleko depresivnejsi, ze se o nich hada nikoliv na zaklade objektivniho se venovani jednotlivym bodum dochazi k reakcim ve stylu: "A co se Vašeho "reakčního" článku týče, jestli narážíte na mou objektivnost, začněte u sebe.". At autor nereaguje vubec, nebo at laskave reaguje profesionalne.

A tvrzeni, ze GMail je "kopie e-mailu" je humorne. Je Postfix nebo Sendmail "kopie e-mailu"? Je vyrazny rozdil mezi terminy "kopie" a "implementace".

Heinz Vilém #21
Heinz Vilém 06. December 2010 13:07

To s tím gmailem sem právě neřekl já. To naopak řekl pan pavlix.

S pozdravem
Vilém Heinz

pavlix.net #26
pavlix.net 06. December 2010 16:04

"To s tím gmailem sem právě neřekl já. To naopak řekl pan pavlix."

Pavlix jistě neřekl, že gmail je kopie e-mailu. Právě naopak, uváděl jsem to jako příklad ekvivalentně hloupého tvrzení, jako je to ve vašem článku, abyste si uvědomil, jaký nesmysl jste v článku uvedl.

To tvrdil pan Michal Habel, cituji jeho komentář:

"Ale stejně tak MojeID je implementací OpenID, stejně tak jako Google Mail je implementací e-mailu. Vše záleží pouze na úhlu pohledu."

FooBar tedy očividně reagoval na Michalovo tvrzení a světe div se, jeho reakce se nachází právě pod komentářem, kde toto Michal tvrdí.

Je pro mě naprosto nepochopitelné, že to svádíte na mě. Děláte tím sobě i redakci akorát ještě větší ostudu.

Heinz Vilém #27
Heinz Vilém 07. December 2010 16:12

Ne s tím gmailem, to jste dával za přirovnání vy.

pavlix.net #28
pavlix.net 07. December 2010 17:16

Stále platí, co jsem napsal o komentář výše. Nebudu se zbytečně opakovat.

RSS 

Komentujeme

Experiment kousek od našich hranic

Pavel Houser , 12. May 2019 13:40
Pavel Houser

Bělorusko je u nás zemí nepříliš známou, i když čistě geograficky není o nic dál než Pobaltí. Experi...

Více

Kalendář

19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019
20. 05.

22. 05.
VeeamON 2019
20. 05.

26. 05.
Týden inovací 2019RSS 

Zprávičky

Akcie evropských výrobců čipů zasáhly obavy o dodávky pro Huawei (aktualizováno)

ČTK , 20. May 2019 12:09

Infineon a STMicroelectronics jsou největšími výrobci čipů v Evropě. ...

Více 0 komentářů

Americké firmy zastavují dodávky komponent pro Huawei

ČTK , 20. May 2019 11:19

Google se chystá omezit Huawei používání svého operačního systému Android....

Více 0 komentářů

Huawei v ČR nevidí dopady svého zařazení na černou listinu USA

ČTK , 20. May 2019 08:00

Čínská společnost Huawei, kterou americké ministerstvo obchodu zařadilo na černou listinu, nevidí žá...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Ministryně financí pošle resortům návrh na 7% digitální daň

ČTK , 18. May 2019 08:00

Kromě ČR vlastní digitální daň zavádí Francie, Rakousko, Španělsko nebo Itálie....

Více 0 komentářů

Policie obvinila muže v případu podvodného slevového portálu

ČTK , 17. May 2019 12:42

Klienti si přes portál www.slevyzhor.cz kupovali pobyty v různých hotelech, nemohli je ale čerpat....

Více 0 komentářů

Rychle rostou prodeje monitorů nad 25 palců

Pavel Houser , 17. May 2019 08:00

Trh s technickým spotřebním zbožím rostl v ČR v 1. čtvrtletí 2019 meziročně o více než 6 %. ...

Více 0 komentářů

Macron: Cílem Francie není blokovat Huawei

ČTK , 16. May 2019 15:53

Nizozemský deník De Volkskrant mezitím napsal, že síť jedné velké nizozemské telekomunikační společn...

Více 0 komentářů