• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Ani investiční bublina nemusí ohrozit budoucnost AI, věří část investorů

ČTK
20. 10. 2025
| Zprávičky

I pokud jsou nadhodnocené investice do firem souvisejících s umělou inteligencí (AI) bublina, nemusí to znamenat, že tato technologie nemá budoucnost. Oslovení investoři to řekli deníku Financial Times (FT). Názory na opodstatněnost rozruchu kolem AI se však liší, stejně jako na závažnost dopadů případné investiční bubliny.

Většina investic směřovala do deseti skupin zabývajících se AI – vedle OpenAI stojící za chatbotem ChatGPT, Anthropiku stojícího za modelem Claude a xAI Elona Muska s chatbotem Grok jde také o Perplexity, Anysphere, Scale AI, Safe Superintelligence, Thinking Machines Lab, Figure AI a Databricks. Podle výpočtů FT investice zvýšilo souhrnnou hodnotu těchto firem na jeden bilion dolarů (20,84 bilionu Kč).

„Samozřejmě, že se jedná o bublinu,“ uvedl Hemant Taneja, ředitel investiční společnosti General Catalyst, která loni vybrala osm miliard dolarů a podpořila společnosti Anthropic a Mistral. „Bubliny jsou dobré. Bubliny spojují kapitál a talent v novém trendu, což jsou sice trochu jatka, ale také se tak vytvářejí trvalé, nové podniky, které mění svět,“ dodal.

„Přijdou ztráty. Tak jako je tomu vždy v technologickém průmyslu,“ řekl FT šéf společnosti Salesforce Marc Benioff, jehož firma do AI výrazně investovala. Odhaduje, že investice do AI mohou způsobit ztráty ve výši jednoho bilionu, technologie ale podle něj může přinést až dvojnásobek této hodnoty.

S tím nesouhlasí kritik generativní AI a autor blogu Where’s Your Ed? Ed Zitron. Ten je naopak přesvědčen, že generativní AI není a zřejmě ani nebude natolik užitečná, aby ospravedlnila obrovské částky peněz a energie potřebné k jejímu provozu. „Jedná se o obrovské, sobecké plýtvání penězi a časem, které se zhroutí v okamžiku, kdy někdo ztratí důvěru,“ uvedl.

Britská centrální banka nedávno upozornila, že ocenění akcií na amerických akciových trzích se v některých ukazatelích podobá ocenění, které bylo zaznamenáno v blízkosti vrcholu takzvané dotcomové bubliny, která praskla v roce 2000. Mezi lety 1995 a vrcholem bubliny v březnu 2000 index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 600 procent. Následně do října 2002 klesl o 78 procent a smazal veškeré zisky z předchozího období.

„Je však třeba mít na paměti důležitý rozdíl. Finanční spekulace v souvislosti s nejnovější technologickou explozí nesouvisí s potenciálními ekonomickými přínosy,“ uvedl technologický redaktor serveru Semafor Reed Albergotti. Podle něj to platí i o dotcomové bublině.

I poté, co se trh propadl a velká část společností skončila, firmy jako Google a Amazon dnes patří k nejhodnotnějším a nejdůležitějším společnostem. „V následujících desetiletích se ukázalo, že internet je nejdůležitější hnací silou ekonomiky, a infrastruktura vybudovaná pro jeho podporu se ukázala jako nezbytná,“ dodal Albergotti.

„Pomáhá spíše uvažovat o AI jako o pokračování lidských inovací. V historii lidé nacházeli způsoby, jak úkoly automatizovat nebo si je usnadnit. Může dojít k bublině a krachu, ale tento nový a silný pokrok automatizace bude nadále velkým byznysem a povede k dlouhodobému hospodářskému růstu,“ napsal Albergotti.

Podle Zitrona ale může rozsah investičních dohod uzavřených jen samotnou společnosti OpenAI ohrozit stabilitu finančního systému. OpenAI bude podle něj v příštích dvanácti měsících potřebovat více než 400 miliard dolarů, aby naplnila své závazky vůči partnerům jako Nvidia, AMD, Broadcom či Oracle. „OpenAI slibuje projekty, které není možné splnit – chybí jí čas, peníze i technické kapacity,“ varuje.

Rubriky: ByznysTechnologie

Související příspěvky

Zprávičky

SAP navrhuje ústupky, aby ukončil antimonopolní vyšetřování Evropské komise

16. 11. 2025
Zprávičky

Google nabídl EK změny v oblasti reklamy, prodej části aktivit však neplánuje

15. 11. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin dál klesá, cena po větší nucené likvidaci sestoupila pod 97 000 dolarů

14. 11. 2025
Zprávičky

Gartner: Výdaje na IT v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 11 %

14. 11. 2025

Zprávičky

SAP navrhuje ústupky, aby ukončil antimonopolní vyšetřování Evropské komise

ČTK
16. 11. 2025

Německá společnost SAP, která je největším výrobcem softwaru v Evropě, navrhla ústupky k urovnání

Google nabídl EK změny v oblasti reklamy, prodej části aktivit však neplánuje

ČTK
15. 11. 2025

Americký internetový gigant Google předložil Evropské komisi návrhy, které by měly vydavatelům a inzerentům

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin dál klesá, cena po větší nucené likvidaci sestoupila pod 97 000 dolarů

ČTK
14. 11. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dál klesá a nad ránem sestoupila pod 97.000 USD (2,01

Bitcoinová aféra otřásá Českem

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milion korun

ČTK
14. 11. 2025

Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9

Gartner: Výdaje na IT v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 11 %

ČTK
14. 11. 2025

Výdaje na informační technologie (IT) v Evropě se v příštím roce zvýší asi o

Musk označil za nepravdivou zprávu CNBC, podle které xAI získala 15 miliard USD

ČTK
14. 11. 2025

Miliardář Elon Musk označil za nepravdivou zprávu zpravodajské televize CNBC, podle které jeho start-up

Anthropic investuje 50 miliard dolarů do výstavby datových center

ČTK
13. 11. 2025

Americká společnost Anthropic zabývající se umělou inteligencí (AI) investuje 50 miliard dolarů (více než

Tchajwanský Foxconn zvýšil zisk, naznačil možnou spolupráci s OpenAI

ČTK
13. 11. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 17 procent na

Tiskové zprávy

NÚKIB vydal přehled kybernetických incidentů za říjen 2025

Spotřeba elektrické energie datových center je vysoká. S pomocí českých vědců je ale možné ji snížit a kontrolovat

Kdy je trvalá licence Microsoft výhodnější než předplatné a kdy ne?

Vítězný projekt Energetické olympiády 2025 přibližuje sdílení energie veřejnosti

Sandisk uvádí na trh nejmenší 1TB USB-C flash disk na světě

ZEBRA SYSTEMS: Omezené rozpočty a podceňování rizik jsou hlavní překážky k lepší kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Makroekonomie

Handler

Advertising manager

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.