Apple vyhlašuje válku, žaluje tchajwanského výrobce telefonů HTC

David Budai, 04. březen 2010 06:00 8 komentářů
Rubriky: Hardware, Byznys

Apple vs. htc
Americká společnost Apple vplula do dalšího velkého a pravděpodobně dlouhodobého sporu. Opět jde o patenty a opět o oblast chytrých telefonů. Po finské společnosti Nokia, která zažalovala Apple v závěru minulého roku, se nyní k vlastnímu útoku odhodlal Apple sámotný. Cílem se stal výrobce chytrých telefonů HTC, který má údajně porušovat až 20 patentů. Celá záležitost je však mnohem složitější. HTC vyrábí telefony s operačním systémem Android i nedávno uvedený telefon Nexus One z dílny internetového giganta Google. A rozhodně se nedá očekávat, že právě on bude všemu nečinně přihlížet.

Soud

Když Steve Jobs v roce 2007 poprvé představoval telefon iPhone, řekl, že si společnost Apple v souvislosti s ním nechala zaregistrovat více než 200 patentů. A nezapomněl také podotknout, že si jejich vlastnictví bude tvrdě prosazovat. Ta chvíle zřejmě přišla nyní.

Apple odstartoval patentový spor, když v úterý podal k americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) stížnost na tchajwanského výrobce chytrých telefonů HTC, s tím, že údajně porušuje 10 jeho patentů. Ty se mají týkat řady technologií, od funkcí pro správu napájení, přes specifický způsob dotykového odemykání zařízení, až po možnost ovládání pomocí dvou prstů například při prohlížení webu. Další žalobu pak podal k okresnímu federálnímu soudu ve státě Delaware, kde je předmětem dalších 10 patentů.

Apple jde po snadném cíli

„Mohli jsme nečinně sedět a sledovat, jak nám konkurence krade patentované vynálezy, nebo jsme se proti tomu mohli něco udělat. A rozhodli jsme se pro to druhé,“ uvedl v prohlášení Steve Jobs, výkonný ředitel společnosti Apple. Dodal, že konkurence jako taková je rozhodě prospěšná, ale konkurenti by měli přijít s vlastními technologiemi a neměli by neoprávněně využívat cizí.

Dohromady jde tedy o 20 patentů, které má HTC neoprávněně využívat ve svých telefonech. Podle analytiků jde o jasný krok, kterým se Apple snaží bránit svůj velmi silnou pozici na trhu mobilních telefonů. Tu si vytvořil právě díky vysoké oblibě iPhonů, kterého se jen za poslední čtvrtletí roku 2009 prodalo 8,7 milionů. Google totiž po představení svého vlastního mobilního operačního systému Android uvedl také vlastního telefon Nexus One a začíná se tak stávat stále větším a nebezpečnějším hráčem. HTC je přitom pro Google klíčovým partnerem.

„V případě Applu jde o velmi dobré načasování. Nové telefony HTC totiž dostávají dobrá hodnocení a evropští operátoři si je začínají objednávat,“ řekla pro agenturu Bloomebrg Lu Chia-lin, analytička ze společnosti Macquarie Group. Operátoři se totiž podle ní již delší dobu usilovně snaží nalézt alternativy k iPhonu, a čímž se Apple dokáže smířit jen stěží. Stále však HTC představuje pro Apple relativně snadný terč, protože tato značka ještě není tak zavedená, jako například Samsung, který také vyrábí telefony se systémem Android.

„Teprve z médií jsme se dozvěděli, že proti nám Apple podnikl právní kroky. Zatím jsme však neměli možnost se touto záležitostí zabývat, proto nejsme schopni situaci komentovat,“ uvedla v průběhu středy Linda Millsová, tisková mluvčí společnosti HTC. Keith Novak z HTC pouze naznačil, že společnost patentům přikládá vysokou důležitost, zároveň však musí bránit technologie vlastní.

Soud

Frontální útok přes americkou komisi

HTC se dlouhou dobu na trhu chytrých telefonů pohybovalo víceméně pod rouškou anonymity. S postupem času se však díky platformě Android dokázalo prosadit. Podle analytické společnosti se právě díky rostoucí oblibě těchto telefonů podařilo HTC v průběhu loňského roku zvýšit svůj globální podíl na 6,9 procent, což je o 0,9 procenta více než v roce 2008. HTC se tak stalo čtvrtou nejoblíbenější značkou. Třetí Apple pak dokázal svůj podíl zvýšit z 11 na 16 procent.

Jak říká Lyle Vander Schaaf z washingtonské právní firmy Bryan Cave LLP, který se zabývá patentovými spory, rozhodnutí Applu podat stížnost k ITC je jasný signálem toho, že chce další růst HTC zastavit, a to co možná nejrychleji. ITC totiž zpravidla jedná rychleji než soud a v její pravomoci je také zablokování dodávky těch produktů konkurence, u kterých je podezření, že patenty porušují. A to je pro Apple nepochybně důležitější, než finanční kompenzace, kterou může nařídit soud.

„Je to jako nukleární válka. Pokud chcete opravdu efektivně chránit svá práva, obraťte se na ITC. Když tak učiníte, není již cesty zpět,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Lyle Vander Schaaf. Také další analytici označují stížnost k ITC jako nejrychlejší cestu, jak potopit konkurenci. Rozhodnutí totiž může padnout už během 14 až 16 měsíců, někdy i dříve. Soudy se naproti tomu mohou táhnout i roky.

Další kolo Apple vs Google

Google sice žádnou přímou roli v patentovém sporu zatím nehraje, přesto vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že za svým operačním systémem Android stojí, a stejně tak za všemi partnery, kteří mu pomáhali s vývojem. Už tato skutečnost značí, že Google rozhodně nebude stát opodál a v záležitosti se bude nějakým způsobem angažovat.

Ostatně válka mezi Applem a Googlem se zintenzivňuje každým měsícem, a to i v jiných oblastech, než jsou mobilní telefony. Kromě internetového prohlížeče Chrome vyvíjí Google také vlastní operační systém Chrome OS. Obě společnosti se také zajímaly o koupi reklamní firmy AdMob. Tu nakonec koupil Google, přičemž Apple brzy odpověděl akvizicí start-upu Quattro Wireless.

Čtěte více: Čeká nás v roce 2010 souboj Googlu s Applem?Píšeme jinde:
Společnost Apple se v současné době nachází také v patentovém sporu s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia, který ho odstartoval žalobou v říjnu minulého roku. Podle analytiků se tento spor, ve kterém s největší pravděpodobností půjde o stovky milionů dolarů, může táhnout i několik let. Zobrazit více

Na vývoj okamžitě zareagovaly také akcie obou společností. Zatímco hodnota akcií Applu se v průběhu včerejšího dopoledního obchodování mírně zvýšila, akcie HTC na tchajwanské burze poklesy o 2 procenta.

Přečtěte si také


ANALÝZA: Apple, Microsoft, Nokia i Google se chystají do bitvy o nejlepší mobilní platformu

Apple oznámil rekordní příjmy, zisk vzrostl o 50 procent

Google uvedl Nexus One, další krok v invazi na trh chytrých telefonů

Nokia versus Apple: Patentový spor se může táhnout i roky


Komentáře

Apple je srab a ubozak #1
Apple je srab a ubozak 04. březen 2010 08:52

Apple je srab a ubozak, vybehl na trasu jako prvni se slusnym naskokem - ale to uz je pryc, ta doba je minulosti, ... kdyz si Steve Jobs vsiml jak ho kdosi predbiha (android) a ostatni ho taky dohaneji alespon se v zoufalem pokusu "zachranit sve ego" rozhodne uplne zastavit na miste a zacne licit pasti na trati do kterych se mozna ti co zrovna predbihaji chyti .... TOMU apple rika konkurencni boj ?? JA tomu rikam hnus. Tohle neni nic jineho nez zoufalost. Apple ma mindrak z neslavneho uvedeni iPadu a i tehdy veskerou chybu svadel na Adobe a rozhodne ji nevidel v sobe ... ted zase je na vine za neuspech nakousleho jablka HTC :-)... smesne.

NEplatne patenty ... mohou byt zruseny #2
NEplatne patenty ... mohou byt zruseny 04. březen 2010 08:53

Drzim HTC-cku palce a jen doufam ze dokaze ty trapne patenty applu soudne zrusit jako neinovativni a uz drive aplikovane ... tedy ... neplatne. Vetsina patentu je takovych ... jen na oko se s nimi zastrasuje, ale u soudu by neobstaly.

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 04. březen 2010 11:04

ja teda nevím, ale HTC mi přijde, že dělá mnohem lepší telefony než celý slavný Apple. Apple má tak maximálně dobrej marketing, ale tím to hasne. Stejně tak iPod je v porovnání třeba s přístrojem Cowon úplná srágora...

dzz #4
dzz 04. březen 2010 11:37

Nejsem fanda HTC ani Apple ale fakt, že iPhone je nejprodávanější mobil na celém světě asi nasvědčuje tomu, že Apple stále nějaký náskok má.

dracul #5
dracul 04. březen 2010 20:03

nojo, vsechny ty uchylny patenty, ble. jedinej kdo na nich vydelava jsou pravnici:(

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 04. březen 2010 21:58

iphone uz nema naskok zadny ... pouze trzni podil ... ktery ztraci .. technicky jsou vsechny android telefony daleko vyspelejsi ... porovnejte si iphone a nexus one ...

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 04. březen 2010 22:00

ty patenty applu jsou smesne, neinovativni, drive pouzite jinymi subjekty, jakmile se to dostane pred soud, stane se jen to ze o ne apple prijde ... budou zruseny

Náhodný kolemjdoucí #8
Náhodný kolemjdoucí 04. březen 2010 22:02

video srovnani : http://www.youtube.com/watch?v=tuVyExV8SYo ... co byste si vybrali ? uprimne...

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů