Autorský zákon a správci autorských práv

Michal Řehoř, 23. leden 2009 06:10 5 komentářů
Rubriky: Security

Microsoft
Může to znít překvapivě, ale značná část uživatelů internetu se každý den dostává do přímého kontaktu s autorským zákonem. Snadno se může stát předmětem zájmu některé z organizací, která monitoruje užití autorských děl a vybírá a přerozděluje poplatky za jejich použití. Je proto dobré znát alespoň základní pravidla hry.

Štít

I na tak malém autorském trhu, jakým je Česká republika, se o svá práva hlásí celá řada kolektivních správců autorských práv, přičemž existuje mnoho autorských děl, k nimž vykonává práva hned několik organizací. Tento článek představí tři nejdůležitější a největší správce autorských práv – OSA, ČPU a BSA – a poukáže na situace, ve kterých se uživatelé internetu mohou s těmito organizacemi setkat.

OSA


Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním (dále jen OSA) je občanské sdružení, založené autory a hudebními nakladateli, zastupující více než 5800 skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a dědiců autorských práv. Repertoár OSA tvoří více než 285 000 skladeb a na základě recipročních smluv s partnerskými organizacemi zastupuje až milion zahraničních autorů. Hlavní činností OSA je kolektivní správa autorských práv k hudebním dílům a zhudebněným textům. Jde zejména o udělování souhlasu k užití děl, výběr a výplaty autorských odměn autorům, dědicům a hudebním nakladatelům.

Autorské odměny platí ti, kteří veřejně užijí chráněné skladby, tj. ty skladby, které má OSA ve svém repertoáru. Mezi nejčastější uživatele patří rádiové a televizní stanice, mobilní operátoři, dále pořadatelé koncertů, diskoték, provozovatelé restaurací a další. Provozovatel, který nemá potřebné oprávnění k užívání hudby, se dopouští přestupku nebo správního deliktu a vystavuje se nebezpečí uložení pokuty až do výše 150 000 Kč. Pokuta nemůže být uložena samotným občanským sdružením, OSA může pouze upozornit odpovědné orgány na porušení autorského zákona, které na základě těchto informací věc prošetří.

Kromě výše zmíněných uživatelů chráněných skladeb však OSA vybírá také poplatky za každé zakoupené prázdné CD/DVD a další záznamová média, čímž automaticky předpokládá, že budou využita k šíření autorsky chráněných obsahů (byť je využijete na vypálení fotek z novoročních oslav). Poplatky OSA by se přitom měly vztahovat pouze na šíření hudby, kterou OSA spravuje, a nikoli plošně na média, která lze využít nejen k vypalování hudby, ale i k archivaci vlastních fotek nebo dat. Proto se tyto poplatky zdají mnohým jako spíše sporné a neoprávněné.

Microsoft
Častým terčem pirátů jsou produkty společnosti Microsoft

V prostředí internetu se do styku s OSA mohou dostat např. lidé, kteří uveřejňují prezentaci svých fotek z letní dovolené doprovázenou svými oblíbenými hity, které spadají pod správu OSA. Systém výběru poplatků OSA mírně komplikuje rozvoj malých internetových rádií, provozovaných pro zábavu a pár přátel. Tato rádia musí OSA odvádět stejné poplatky jako komerční rádia s desetitisíci posluchači.

ČPU


Česká protipirátská unie vznikla k ochraně autorského práva a dalších souvisejících práv k audiovizuálním dílům a potírání všech forem pirátství v oblasti výroby, dovozu a šíření audiovizuálních děl. ČPU sdružuje filmové a videodistributory a poskytovatele kabelového a televizního vysílání. Nevybírá žádné poplatky, spíše se zabývá kontrolou a monitorováním pirátské aktivity jako jsou asijská tržiště a pirátské CD/DVD ve videopůjčovnách.

V poslední době se ČPU v médiích zviditelnila zprávou o tom, že bude monitorovat servery, které poskytují obaly na CD a DVD a ty, které poskytují stažení titulků k filmům a seriálům. O tom, jestli titulky podléhají, nebo nepodléhají autorským právům tvůrce filmu se autorský zákon vyjadřuje spíše vágně, a proto o správné interpretaci pravděpodobně rozhodne až soud.

Velmi zajímavá bude také situace pro e-shopy, které ke svým nabízeným produktům uvádějí pro informaci i CD/DVD obaly, které po uložení do počítače mohou sloužit pro tisk. Do zájmu ČPU se internetoví uživatelé mohou snadno dostat například reportem ESA (Entertainment Software Association), která monitoruje některá internetová připojení nebo udáním poskytovatele internetu jako reakci na nadměrné stahování souborů (podobný případ se nedávno udál v sousedním Slovensku).

BSA


Business Software Alliance je volné sdružení významných světových výrobců softwaru, které působí ve více než v 60 zemích světa. Primárním cílem BSA je vzdělávání uživatelů softwaru v oblast ochrany autorských práv a upozorňování na různá hospodářská, právní a společenská rizika spojená s nelegálním užíváním počítačových programů. Kromě aktivní spolupráce s orgány činnými v trestním řízení s cílem odhalování případů porušování autorských práv k softwaru s BSA zaměřuje také na oblast prevence a informování uživatelské veřejnosti. V praxi tedy toto sdružení hlavně monitoruje a upozorňuje na použití nelegálního softwaru ve firmách.

Podle našeho autorského zákona není chráněn jen program, který je autorovým vlastním duševním výtvorem, ale také databáze. V rozporu s autorským zákonem je i připojení k P2P sítím, kde může docházet k přímé distribuci nelegálních dat. Jednoznačně nelegální je pak nahrávat autorská díla na server nebo je vypálená darovat či dokonce prodávat. Prodej nebo darování zakoupených originálů bývá zpravidla (ovšem ne vždy) legální.

Další správci autorských práv


Dalšími kolektivními správci autorských práv jsou v ČR organizace DILIA (literární, dramatická, hudebně dramatická, choreografická, pantomimická a dabingová), INTERGRAM (výkonní umělci a výrobci zvukových a zvukově obrazových záznamů), OOA-S (autoři výtvarných děl, tj. děl malířských, grafických, sochařských, fotografických a děl vyjádřených postupem obdobným fotografii, děl architektonických včetně děl urbanistických a autoři obrazové složky audiovizuálních děl), GESTOR (autoři výtvarných děl při výkonu jejich práva na odměnu při opětovném prodeji originálu uměleckého díla) a nově také kontroverzní OAZA, zastupující zvukové autory.

Autor článku pracuje na pozici Specialista technické podpory ve společnosti IGNUM.


Komentáře

next_ghost #1
next_ghost 25. leden 2009 14:16

BSA v České republice už několik let nemá právní subjektivitu, tak tuto zkrachovalou organizaci přestaňte v seriozních článcích uvádět, dokud neuhradí škody, které svým působením napáchala.

A co je tohle za blbost?
"V rozporu s autorským zákonem je i připojení k P2P sítím, kde může docházet k přímé distribuci nelegálních dat."?!
Který paragraf autorského zákona zakazuje připojení k P2P sítím?

Alex #2
Alex 26. leden 2009 10:04

BSA v České republice už několik let nemá právní subjektivitu... a přesto zde pusobi:
http://w3.bsa.org/czechrepublic/Information_about_prosecuting_piracy.cfm

P2P sítě nejsou v autorském zákoně uvedeny, ale ESA považuje připojení k P2P jako nelegální a jedná dle Autorského zákona.

A.

next_ghost #3
next_ghost 29. leden 2009 11:02

BSA tu možná má svoje špehy a udavače, ale organizace jako taková u nás oficiálně neexistuje. Původní česká pobočka BSA se před lety nechala zrušit, aby nemusela platit odškodné 300 000Kč za pomluvu o prodávání pirátského software firmě Digisys.

Já zase považuji autorské poplatky za prázdná média za protiústavní presumpci viny, takže je mi srdečně jedno, co blábolí zástupci OSA. V zákoně nic o nelegálnosti připojení k P2P sítím není. Tečka.

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 06. leden 2011 15:22

Ahoj. Mám dotaz.

Je ilegalní na internetových stránkách umisťovat odkazy na nelegální materiál? Viz wareznet. Pričemž by se jednalo o manualy k autům.

Diky.

GreyWolf #5
GreyWolf 15. červenec 2012 11:09

Podle Autorského zákona je nelegální poskytnutí chráněného obsahu bez příslušné licence - a to jak komerční poskytnutí (půjčování za úplatu, prodej), tak i nekomerční (půjčení, zkopírování, umožnění zkopírování, uložení v internetovém úložišti).
V praxi to znamená, že např. zakoupenou knihu, hudební CD, DVD, byste nesměl prodat někomu jinému, půjčovat ji za poplatek (ať už soukromě nebo formou podnikání (půjčovna) bez zaplacení příslušných poplatků kolektivnímu správci autorských práv.
Znamená to ale také, že nesmíte vámi nahraný pořad z veřejnoprávní televizní stanice půjčit osobě mimo nejbližší rodinu - například když soused nestihl sledovat přenos fotbalového zápasu, vy mu jej nahrajete, aby se na něj mohl druhý den podívat, i to je paradoxně porušením principu "poskytnutí autorského díla", i když oba dva platíte RadioTelevizní poplatky, ve kterých je vaše právo tento pořad sledovat již předplaceno.

Co se týká umístění odkazu na přístup k dílu chráněnému autorským právem (do kterého spadají také příručky k obsluze přístrojů a zařízení, dokonce i normy), snaží se zákonem určení kolektivní správci vzbudit v lidech dojem, že i toto jednání je formou zpřístupnění/poskytnutí chráněného díla, i když de facto k přímému poskytnutí nedochází. Podle současného práva je tedy umístění odkazu "víceméně legální", stažení chráněného obsahu (kromě software!!!) je také "víceméně legální" (v ČR, zatím..), nelegální je pouze umístění (upload) chráněného díla na Internet - ať už na veřejně dostupné místo nebo na úložiště s omezeným přístupem (stažení pomocí hesla, zašifrovaný obsah, soukromé servery atd.)

Poznámka - na vyhledávacích službách jako jsou Google, Yahoo a podobně, je také možnost najít odkaz na umístění chráněných děl, ale nikdo je za toto zpřístupnění nekriminalizuje, protože přístup k informacím obecně kriminalizován není (do budoucna nejspíše bude), zatímco provozování služeb určených zejména k vyhledávání takovýchto odkazů je stíháno a postihováno (pochopili jste někdo ten rozdíl?), i když v principu konkrétní dílo neposkytují - pouze vám řeknou, kde ho hledat.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři

ČTK , 20. červen 2018 10:16

Za poslední týden jde již o druhý útok na kryptoměnové burzy v Jižní Koreji. Bitcoin opět klesl....

Více 0 komentářů

Největší australská telekomunikační firma masivně propouští

ČTK , 20. červen 2018 09:52

Telstra dominuje australskému trhu mobilních telefonů a širokopásmových sítí, zisky z pevných sítí a...

Více 0 komentářů

Dotace EU na bezplatné wifi se kvůli chybě systému odkládají

ČTK , 20. červen 2018 08:00

Obce mohly získat poukázku v hodnotě 15 000 eur. Nová výzva bude zveřejněna na podzim....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů