Acronis True Image 2019

Tomáš Jirásko , 07. September 2018 10:00 0 komentářů
Rubriky: Cloud, Technologie
Acronis True Image 2019

Nová verze osvědčeného a oblíbeného nástroje pro vytváření osobních záloh, byla před dvěma týdny uvolněna v ostré verzi pod označením Acronis True Image 2019. A jelikož firma samotná slaví 15 let od založení, bylo jisté, že nepůjde jen o meziroční facelift.

Zákazník má při koupi možnost volit mezi verzemi Standard, Advanced a Premium. V nejnižší tak chybí některé funkce jako blockchainová certifikace Acronis Notary, elektronické podpisy Acronis ASign nebo možnost zálohovat do cloudu. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi najdete zde.

Nejvýraznější novinkou pro uživatele je přidání možnosti vytvořit disk pro obnovu v případě havárie disku. To umožňuje nástroj Acronis Survival Kit, jehož vytvoření najdeme v sekci Zálohovat, kde vybereme jako cíl zálohy externí disk a zvolíme volbu pod obrázkem externího úložiště – Vytvořit Acronis Survival Kit. Touto volbou se vytvoří na zvoleném disku spouštěcí oddíl – prostě se vytvoří bootovatelný disk. Jako u jiných aplikací podobného typu, i zde si musíme dát pozor na přepsání dat na původním disku. Pokud disk není GPT a má jiný souborový systém než NTFS, FAT32 nebo exFAT, tak Acronis nabídne jeho zformátování, čímž přijdete o všechna data. Pokud cílový disk je v již zmíněných formátech, dojde pouze ke změně velikosti oddílů tak, aby se na něj vešla záloha vašeho systémového disku. Survival Kit je tedy v podstatě kombinací dvou úkonů – vytvoření bootovacího oddílu a zálohy. To umožňuje i postup, kdy si vytvoříte pouze bootovací část a zálohu dat provedete až následně ve vyhovujícím čase, protože aktuálně třeba nechcete zatěžovat systém kopírováním gigabajtů dat.

V režimu tvorby záloh najdeme v aktuální verzi možnost ručního Vyčištění verzí, kdy je možné ručně odstranit vybrané verze záloh – výjimkami, kdy to nelze jsou nonstop a ověřené zálohy. Zároveň si musíte ovšem dávat pozor na závislosti verzí a rozlišovat kdy jde o plnou, přírůstkovou či rozdílovou zálohu, a uvědomit si, že se odstranění některé verze může projevit v části, kde to nechceme, protože verze jsou na sobě závislé.

Pro majitele Maců je příznivou zprávou možnost klonování aktivních disků, včetně podpory Boot Campu.

I když to mnoho uživatelů asi nebude vyžadovat, chybí mi možnost dokoupit větší cloudové úložiště než 5 TB. Vždyť verze Premium, kterou jsme testovali, představuje licencí pro 5 počítačů a její základní prostor Acronis Cloudu je 1 TB. Jistě, systémové disky, kdy již většinou jde o SSD, mají spíše kapacitu oklo 512 GB, ale například lidé editující videa by tuto možnost mohli uvítat.

Další funkcionalita - Acronis Active Protection není úplnou novinkou, tahle ochrana před ransomwarem byla již v předešlých verzích, ve verzi 2019 se ovšem rozšířila o ochranu síťových složek a NASu. Jenom připomeňme, že AAP v reálném čase monitoruje spuštěné procesy a v případě, že detekuje pokus o zašifrování souborů, zobrazí varovné hlášení. Z mého subjektivního pohledu došlo k výraznému zvýšení „inteligence“ služby, která nyní nekřičela při každém „nedůvěryhodném“ přístupu, kdy v minulých verzích často dostaly „flag“ i zcela legitimní žádosti o přístup k souboru, což méně zkušeného uživatele muselo trošku děsit a posléze frustrovat z neustálého zařazování procesů mezi povolené. Drobné, ale důležité změny najdeme v Nástrojích. Program pro tvorbu záchranných médií (bootovatelné USB, CD apod…) umožňuje vytvářet jak verze pro Linux tak WinPE. V části WinPE lze nyní přidávat ovladače a Acronis rovněž rozpoznává síťové adaptéry, takže jde konfigurovat nastavení sítě pro obnovu přes Wi-Fi nebo ethernet.

Celkově True Image 2019 potvrdil naše očekávání, a i když přináší pouze jednu výrazně viditelnou novinku v podobě Survival Kitu, patří mezi dobře vyvážený software, který vyjde vstříc požadavkům jak začátečníků, tak uživatelů, kteří vyžadujjí pokročilá nastavení. Výrazné změny se v tomto roce skrývají v jeho jádru, kdy musíme ocenit posun v logice ransomware ochrany, její rozšíření do síťového prostředí a podařilo se zlepšit rychlost zpracování záloh do cloudu. Nesmíme zapomínat i na řadu dalších funkcí známých z předchozích verzí, o nichž jsme psali zde. Za nás tedy i nadále zůstává Acronis jasnou volbou pro personální řešení záloh, kdy má uživatel jasnou představu co, jak a kam chce zálohovat – tedy má nastavenou jakousi politiku zálohování a archivace, pro kterou vyžaduje co nejsrozumitelnější nástroj pro její realizaci.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Symantec ukončil jednání o svém prodeji Broadcomu

ČTK , 16. July 2019 10:00

Symantec má pověst firmy, která uvažuje o svém prodeji, ale od dohody nakonec odstoupí....

Více 0 komentářů

Vláda odložila jednání o vysílačkách pro záchranný systém

ČTK , 16. July 2019 09:00

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora technologie Tetrapol....

Více 0 komentářů

Huawei hodlá investovat v Itálii tři miliardy dolarů

ČTK , 16. July 2019 08:00

Itálie nedávno posílila svou moc nad soukromým sektorem, částečně kvůli obavám z možného zapojení čí...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Navigační systém Galileo o víkendu postihl výpadek, problémy přetrvávají (aktualizace)

ČTK , 15. July 2019 16:00

Příčinou výpadku byl údajně technický problém spojený s pozemní infrastrukturou....

Více 0 komentářů

Number Finder: Více než milion lidí si stáhlo aplikaci, která nedělá nic

Pavel Houser , 15. July 2019 14:53

Výzkumníci Avastu upozornili na podvodnou Android aplikaci Number Finder, za kterou stojí firma POZT...

Více 0 komentářů

Dnešní úroveň digitalizace státní správy brzy neobstojí

ČTK , 15. July 2019 09:00

V čistě elektronické podobě vykonává lokální samospráva téměř dvě pětiny svých úkonů....

Více 0 komentářů

Trump: Ke kryptoměnám bude asi nutné vyžadovat bankovní licenci

ČTK , 15. July 2019 08:00

Fed zřídil pracovní skupinu, která bude sledovat projekt Facebooku s kryptoměnou Libra....

Více 0 komentářů