Acronis True Image 2019

Tomáš Jirásko , 07. September 2018 10:00 0 komentářů
Rubriky: Cloud, Technologie
Acronis True Image 2019

Nová verze osvědčeného a oblíbeného nástroje pro vytváření osobních záloh, byla před dvěma týdny uvolněna v ostré verzi pod označením Acronis True Image 2019. A jelikož firma samotná slaví 15 let od založení, bylo jisté, že nepůjde jen o meziroční facelift.

Zákazník má při koupi možnost volit mezi verzemi Standard, Advanced a Premium. V nejnižší tak chybí některé funkce jako blockchainová certifikace Acronis Notary, elektronické podpisy Acronis ASign nebo možnost zálohovat do cloudu. Rozdíly mezi jednotlivými verzemi najdete zde.

Nejvýraznější novinkou pro uživatele je přidání možnosti vytvořit disk pro obnovu v případě havárie disku. To umožňuje nástroj Acronis Survival Kit, jehož vytvoření najdeme v sekci Zálohovat, kde vybereme jako cíl zálohy externí disk a zvolíme volbu pod obrázkem externího úložiště – Vytvořit Acronis Survival Kit. Touto volbou se vytvoří na zvoleném disku spouštěcí oddíl – prostě se vytvoří bootovatelný disk. Jako u jiných aplikací podobného typu, i zde si musíme dát pozor na přepsání dat na původním disku. Pokud disk není GPT a má jiný souborový systém než NTFS, FAT32 nebo exFAT, tak Acronis nabídne jeho zformátování, čímž přijdete o všechna data. Pokud cílový disk je v již zmíněných formátech, dojde pouze ke změně velikosti oddílů tak, aby se na něj vešla záloha vašeho systémového disku. Survival Kit je tedy v podstatě kombinací dvou úkonů – vytvoření bootovacího oddílu a zálohy. To umožňuje i postup, kdy si vytvoříte pouze bootovací část a zálohu dat provedete až následně ve vyhovujícím čase, protože aktuálně třeba nechcete zatěžovat systém kopírováním gigabajtů dat.

V režimu tvorby záloh najdeme v aktuální verzi možnost ručního Vyčištění verzí, kdy je možné ručně odstranit vybrané verze záloh – výjimkami, kdy to nelze jsou nonstop a ověřené zálohy. Zároveň si musíte ovšem dávat pozor na závislosti verzí a rozlišovat kdy jde o plnou, přírůstkovou či rozdílovou zálohu, a uvědomit si, že se odstranění některé verze může projevit v části, kde to nechceme, protože verze jsou na sobě závislé.

Pro majitele Maců je příznivou zprávou možnost klonování aktivních disků, včetně podpory Boot Campu.

I když to mnoho uživatelů asi nebude vyžadovat, chybí mi možnost dokoupit větší cloudové úložiště než 5 TB. Vždyť verze Premium, kterou jsme testovali, představuje licencí pro 5 počítačů a její základní prostor Acronis Cloudu je 1 TB. Jistě, systémové disky, kdy již většinou jde o SSD, mají spíše kapacitu oklo 512 GB, ale například lidé editující videa by tuto možnost mohli uvítat.

Další funkcionalita - Acronis Active Protection není úplnou novinkou, tahle ochrana před ransomwarem byla již v předešlých verzích, ve verzi 2019 se ovšem rozšířila o ochranu síťových složek a NASu. Jenom připomeňme, že AAP v reálném čase monitoruje spuštěné procesy a v případě, že detekuje pokus o zašifrování souborů, zobrazí varovné hlášení. Z mého subjektivního pohledu došlo k výraznému zvýšení „inteligence“ služby, která nyní nekřičela při každém „nedůvěryhodném“ přístupu, kdy v minulých verzích často dostaly „flag“ i zcela legitimní žádosti o přístup k souboru, což méně zkušeného uživatele muselo trošku děsit a posléze frustrovat z neustálého zařazování procesů mezi povolené. Drobné, ale důležité změny najdeme v Nástrojích. Program pro tvorbu záchranných médií (bootovatelné USB, CD apod…) umožňuje vytvářet jak verze pro Linux tak WinPE. V části WinPE lze nyní přidávat ovladače a Acronis rovněž rozpoznává síťové adaptéry, takže jde konfigurovat nastavení sítě pro obnovu přes Wi-Fi nebo ethernet.

Celkově True Image 2019 potvrdil naše očekávání, a i když přináší pouze jednu výrazně viditelnou novinku v podobě Survival Kitu, patří mezi dobře vyvážený software, který vyjde vstříc požadavkům jak začátečníků, tak uživatelů, kteří vyžadujjí pokročilá nastavení. Výrazné změny se v tomto roce skrývají v jeho jádru, kdy musíme ocenit posun v logice ransomware ochrany, její rozšíření do síťového prostředí a podařilo se zlepšit rychlost zpracování záloh do cloudu. Nesmíme zapomínat i na řadu dalších funkcí známých z předchozích verzí, o nichž jsme psali zde. Za nás tedy i nadále zůstává Acronis jasnou volbou pro personální řešení záloh, kdy má uživatel jasnou představu co, jak a kam chce zálohovat – tedy má nastavenou jakousi politiku zálohování a archivace, pro kterou vyžaduje co nejsrozumitelnější nástroj pro její realizaci.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů