• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Bezpečnostní přehled: Může BlackBerry přispět k zabezpečení Androidu?

Pavel Houser
2. 11. 2015
| Články

Co přinesou procesory Oracle Sparc M7. Triky bankovních trojských koní. Co se děje se ztracenými smartphony? Záplava záplat: Safari, iOS, Joomla, Drupal, Xen… Následuje pravidelný bezpečnostní přehled vytvářený především podle webů ZDNet, CNet, The Register a HelpNet Security.
Sparc M7 nabídne hardwarové šifrování i ochranu paměti
Za hlavní oznámení konference Oracle OpenWorld 2015, která proběhla v San Fracisku, se pokládají procesory Sparc M7. Oracle deklaruje zabezpečení implementované na úrovni hardwaru, které by mělo mít minimální dopad na výkon. Z bezpečnostních technologií jde konkrétně o hardwarové zabezpečení paměti (kontrola přístupu k datům v paměti v reálném čase, chrání před průnikem malwaru i chybami v důsledku vadně napsaných programů) a hardwarově podporované šifrování; tuto funkcionalitu lze kombinovat s použitím šifrovacích klíčů AES, DES, SHA a dalších. Nová funkce podle Oraclu automaticky zrychlí stávající aplikace využívající šifrování.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Oracle

Bankovní malware pod lupu

Analýza firmy Cyphort sleduje nejnebezpečnější bankovní malware. Jako „top produkty“ vycházejí: Zeus, SpyEye, Torpig (Mebroot), Vawtrak (nová vlastnost – snaží se i po převodu peněz skrývat skutečnost, za běhu modifikovat další on-line výpisy z účtu tak, aby nebyl vidět pokles zůstatku), Bebloh, Shylock, Dridex (šíří se hlavně pomocí wordových souborů s makry) a Dyre.

Statistiky společnosti G Data: Oproti loňskému roku rostlo obecně tempo vzniku nového malwaru. Speciálně je nejvíc na vzestupu kategorie trojských koní, které cílí na bankovnictví a jiné finanční služby. Co se týče zneužívá zranitelností v konkrétním softwaru, útočníci nejvíce cílí na zero day i opravené chyby v plug-inu Flash Player.

Pokud jde o infikované weby podle odvětví, největší podíl kompromitovaných stránek mají překvapivě zdravotnické instituce, na druhém místě jsou technologické a telekomunikační služby a teprve poté následují kategorie, kde by to člověk čekal nejvíce – pornografie, hry, chat, seznamky a blogy.

Záplaty: Apple, Joomla, Cisco ASA

Apple uvedl bezpečnostní aktualizace pro následující produkty: OS X El Capitan, Mavericks a Yosemite, OS X Server, Safari, watchOS, iOS, iTunes, Xcode a Mac EFI. Kritické jsou např. chyby v Safari (vzdálené spuštění kódu už při návštěvě podvodného webu kvůli porušení paměti) a iOS (opět kompromitace při návštěvě podvodného webu nebo při rozbalení speciálního archivu).

Redakční systém (CMS, zpráva obsahu) Joomla je co se týče publicity zranitelností trochu za WordPressem, nyní však byla věnována poměrně značná pozornost opravě tří kritických zranitelností – varování bylo oficiálně vydáno ještě před samotnými opravami. Jedna z opravených chyb mohla být zneužita pomocí útoku SQL injection, který umožňoval získat k systému kompletní oprávnění. Opravená verze má číslo 3.4.5. Joomlu, respektive na ní postavenou prodejní platformu VirtueMart, používají např. Barnes and Noble, eBay a Peugeot.

Cisco vydalo opravy 4 bezpečnostních chyb firmwaru svých zařízení ASA (Adaptive Security Appliance, konkrétně cca firewally, bezpečnostní moduly pro přepínače Catalyst apod.). Chyby se daly zneužít např. k opakovanému resetu zařízení.

Cisco také kupuje za 452 milionů dolarů v hotovosti bezpečnostní firmu Lancope. Vzhledem ke dlouhodobé spolupráci již technologie Lancope byly již řadu let součástí bezpečnostní nabídky Cisco, nyní pod ni přejdou i samotní zaměstnanci. Z pohledu zákazníků bude zřejmě změna prakticky neviditelná.

Nad BlackBerry ještě nelámat hůl

RIM jako dodavatel BlackBerry sice dokázal promarnit pozici, kterou si na poli smartphonů před řadou let vybudoval, nicméně může ještě sehrát pozitivní roli ve vývoji platformy Android. Soudí tak alespoň Andrew Orlowski v komentáři na webu The Register. Podle Orlowského je dnes prostředí Android jednoznačně největším bezpečnostním rizikem, které vytváří předpoklady pro vznik zcela nových typů kybernetické kriminality – asi jako když Microsoft uvedl první Windows XP (netýká se dalších verzí po servisních balíčcích) a systém umožnil vznik byznysu postaveného na botnetech.

Platforma BlackBerry poskytovala bezpečnost na úrovni, která podnikovým zákazníkům celkem vyhovovala. Firma má proto nyní druhou šanci dodávat podnikový Android, ať už samotná zařízení nebo pouze softwarové nadstavby nad systém. Má přitom zkušenosti, jak i zabezpečené prostředí poskytnout tak, aby bylo uživatelsky vstřícné a snadno ovladatelné.

CSIRT varuje/oznamuje

Drupal vydal novou opravu zranitelnosti otevřeného přesměrování, kterou se nepodařilo úplně opravit letos v červnu ve verzi 7.38.
V hypervisoru Xen bylo opraveno celkem devět bezpečnostních chyb. Nejzávažnější ze záplatovaných zranitelností umožňuje eskalaci oprávnění.

Ze světa firem

Avast rozmístil po New Yorku a San Francisku 20 chytrých telefonů a následně sledoval, co se s nimi stane. Telefony skončily na různých místech – jeden z nich je stále aktivní v indické Bombaji. Většina telefonů byla promazána pomocí funkce obnovení továrního nastavení (factory reset). Čtyři nálezci ztracená zařízení vrátili.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Avast

Nejčastější příčinou nelegálního softwaru ve firmách je v 65 % případů nainstalování více kopií softwaru, než povoluje licence či jiný nesoulad s licenčními podmínkami. 20 % lze přičíst pohodlnosti zaměstnanců, kteří si na pracovní počítače nainstalují svoje privátní programy.
Zdroj: tisková zpráva společnosti truconneXion

Jak vlastně funguje varování Facebooku před napadením účtu ve spojení s aktivitami vlád (viz předcházející bezpečnostní přehled) a je k něčemu dobré?

Facebook detekuje atypické přihlášení (lokalita, nový prohlížeč apod.) a vyžádá si kontrolní ověření. Rozhodnutí o zvýšení zabezpečení bude ale i nadále na uživateli, Facebook sám o sobě nic vnucovat nebude. Paul Ducklin ze společnosti Sophos je proto k praktickému dopadu politiky Facebooku spíše skeptický.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Sophos

41 % účastníků konference IDC IOT Forum 2015, kteří se v průběhu akce zúčastnili průzkumu, věří, že je možné zabezpečit internet věcí standardními postupy zabezpečení. Zbývajících 59 % tvrdí, že i když nemůžeme zabezpečit veškerou infrastrukturu internetu věcí, riziko může být řízeno.
Zdroj: tisková zpráva společnosti IDC

27 % českých společností nevěří svým dodavatelům SaaS (software-as-a-service) řešení. Podle průzkumu Kaspersky Lab a B2B International je hlavním důvodem této nedůvěry rostoucí počet bezpečnostních incidentů, které mají na svědomí právě dodavatelé. Ti byli v roce 2015 označeni jako viníci kybernetických útoků v 10 % případů.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Kaspersky Lab

Každá pátá společnost čelí DDoS útoku. Ve čtvrtině případů útok vedl ke ztrátě citlivých dat. Průzkum probíhal ve 26 zemích světa, včetně ČR.
Zdroj: tisková zpráva společnosti Kaspersky Lab

Psali jsme na ITBiz

Na téma zabezpečení na ITBiz viz také:

  • Senát USA schválil sporný návrh zákona o kybernetické bezpečnosti
    Norma počítá s tím, že pokud společnosti budou USA s vládou sdílet informace o kybernetických hrozbách, získají v případě hackerského útoku ochranu před možnými žalobami svých zákazníků.

  • Kritický verdikt nad bezpečností Windows 10
    V OS je prý defaultně zapnuto zbytečně mnoho systémových služeb se zbytečně vysokými oprávněními.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Vláda rozšířila počet členů výboru pro kyberbezpečnost

27. 1. 2021
Zprávičky

Nejčastěji zneužívanou značkou při phishingu byl Microsoft

27. 1. 2021
Články

Výchozí nastavení a bezpečnost: 6 tipů, co by firmy měly zkontrolovat

25. 1. 2021
Zprávičky

Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS

23. 1. 2021

Zprávičky

Tchajwanští výrobci čipů upřednostní dodávky automobilkám

ČTK
27. 1. 2021

Volkswagen v Číně nemohl už v prosinci vyrobit plánovaných 50.000 vozů právě proto, že

Vláda rozšířila počet členů výboru pro kyberbezpečnost

ČTK
27. 1. 2021

Výbor Bezpečnostní rady státu (BRS) pro kybernetickou bezpečnost bude mít nově 14 místo dosavadních

Nejčastěji zneužívanou značkou při phishingu byl Microsoft

Pavel Houser
27. 1. 2021

Nejčastěji jsou při phishingových útocích zneužívané značky technologických společností, následují dopravci a maloobchodní organizace.

Aplikace eRouška má citlivější algoritmus, upozornění budou častější

ČTK
26. 1. 2021

Aplikace odhaduje vzdálenost na základě útlumu signálu Bluetooth v závislosti na vzdálenosti mezi telefony

Češi jsou ohledně svých dat největší tajnůstkáři v Evropě

ČTK
26. 1. 2021

61 % Čechů nemá se sdílením dat třetím stranám špatné zkušenosti. Češi jsou ohledně

Huawei zkouší, zda chytré telefony Mate 30 mohou uspět i bez Googlu

Huawei prý jedná o prodeji značek luxusních smartphonů, firma to však popírá

ČTK
25. 1. 2021

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies jedná o prodeji svých značek luxusních chytrých telefonů

Europoslanci chtějí zaručit zaměstnancům právo na odpojení

ČTK
25. 1. 2021

Všichni zaměstnanci v zemích Evropské unie by měli mít možnost odpojit se mimo pracovní

Trojan Triada umí modifikovat verifikační SMS

Pavel Houser
23. 1. 2021

Podle expertů lze očekávat, že stalkeware v roce 2021 vymizí z předních příček detekčních statistik. Počty

Alphabet končí s projektem internetových balónů Loon

ČTK
23. 1. 2021

Operátoři potřebují několik balónů najednou, každý z nich stojí desítky tisíc dolarů a má

Tiskové zprávy

Cirkulární ekonomika v kanceláři díky repasovaným multifunkcím od Canonu

Průzkum Randstad Workmonitor: Strach o místo způsobil růst zájmu o vzdělávání v technologiích

Western Digital a Qumulo umožnily institutu IHME masivní navýšení kapacity a škálování pro zdravotnickou analytiku COVID-19 a zavádění vakcíny

Dell představuje odolné notebooky pro aktivní studenty

SolarWinds MSP: důvodů k migraci na RMM řešení rychle přibývá

AEC nově poskytuje školení v kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Vánoční slevy pokračují i v novém roce

Redakce
20. 1. 2021

Vánoční slevy na software produktivity od Microsoftu pokračují na tržišti i v novém roce, opět...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Největší rizika umělé inteligence

Pavel Houser
26. 12. 2020

Tak jako dosud skoro každá technologie, i umělá inteligence se dostane do rukou zločincům. Jak s...

Slovník

Avast

Dress code

IS–95

Nejpopulárnější články

Bezpečnostní přehled: Může BlackBerry přispět k zabezpečení Androidu?

Pavel Houser
2. 11. 2015

Analytici: Cena bitcoinu dál poroste, může ale přijít korekce

ČTK
17. 12. 2020

Operátoři musí nově uvádět přesnou rychlost internetu

ČTK
3. 1. 2021

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

ČTK
21. 1. 2021

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Německá policie odhalila zřejmě největší obchod na darknetu

ČTK
12. 1. 2021

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Marketing Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zajímavosti Zpráva dne České IT

RSS abclinuxu – čerstvé zprávičky

  • Vážná bezpečnostní chyba v utilitě sudo (CVE-2021-3156)
  • Brian Exelbierd z Red Hatu o ukončení vydávání CentOS
  • Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků za rok 2020

RSS Sciencemag.cz

  • Nejchytřejší psi se zvládnou naučit slovo už po 4 opakováních
  • Kolem flerovia nenašli žádný ostrov stability
  • Dvojitá protilátka na covid-19 funguje jako lék i prevence

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.