Díky streamování rychle klesá podíl nelegálního stahování hudby

Pavel Kolář, 28. listopad 2013 10:00 7 komentářů
Rubriky: Ekomerce, Internet, Byznys
 Díky streamování rychle klesá podíl nelegálního stahování hudby

Evropský trh po vzoru Ameriky s jistým časovým odstupem konečně začaly ovládat služby na streamování hudby. Na rozdíl od stahování placeného obsahu s DRM ochranou je tento model uživateli akceptován lépe a vedle růstu příjmů hudebnímu průmyslu má dopad i na měřitelný pokles stahování pirátsky uloženého obsahu. Vyplývá to alespoň z analýzy trhu, kterou před svým vstupem na český a slovenský Internet zpracovala streamovací služba Spotify.

Pro začátek malé uvedení do kontextu. Hudební průmysl se nachází v krizi někdy od přelomu tisíciletí, vina se tradičně přikládá popularitě pirátského stahování hudby. Faktem zůstává, že hudební průmysl zůstával dlouho hluchý k požadavkům trhu, spoléhal na svojí do té doby exkluzivní pozici zprostředkovatele a ignoroval nové prodejní kanály. V době kdy se s nimi konečně začal seznamovat, bylo již téměř pozdě a uživatelé se nových návyků (jako je pirátské stahování) jen těžko zbavovali.

Streamování hudby – trend posledních čtyř let

Změnu přinesl až nástup streamovacích služeb. Například ve Švédsku od startu streamovací služby Spotify v roce 2008 rostou příjmy hudebního průmyslu, který v roce 2012 dokonce zaznamenal 20% nárůst.

Podobný trend je patrný v Nizozemsku, kde z 6,8 miliónu uživatelů internetu stahuje ilegálně obsah 1,8 miliónu. Třetina pirátů je ovšem spíš pasivních a ročně si stáhne maximálně jeden soubor, asi 188 tisíc Nizozemců je možné označit za opravdové piráty, kteří si ročně ilegálně stáhnou šestnáct souborů (podle studie IViR/CentERdata 2012).

Služba přišla na nizozemský trh před dvěma lety a spojila se s místním mobilním operátorem KPN. Přestože celkové příjmy hudebního průmyslu v zemi stále ještě klesají, příjmy z on-line prodeje hudby stouply za rok 2012 o 66%, což je celoevropský rekord. Zároveň od roku 2008 v zemi celkově klesl počet „pirátů“ starších 15 let z 32 % na 22 % z celkové populace. „Je to důsledek dostupnosti YouTube a Spotify,“ tvrdí Joost Poort z Amsterdamské univerzity.

Také Češi začínají přicházet na chuť hudebním streamovacím službám, umožňujícím za pevný měsíční poplatek neomezený a hlavně legální poslech hudby z archívů obsahujících desítky miliónů nahrávek. Po ryze českém projektu MusicJet k nám přišel už před časem francouzský Deezer. Pak Google Play Music, Rdio a zřejmě už v nejbližších týdnech českým posluchačům zpřístupní svoji službu také hudební server Spotify. Hudební průmysl očekává významné snížení nelegálního stahování hudby i v České republice. Zahraniční zkušenosti tomu nasvědčují. „Každá legální nabídka je alternativou pro nelegální stahování. Čím lepší uživatelskou kvalitu přináší, tím je pro posluchače atraktivnější,“ potvrzuje očekávání hudebního průmyslu Tomáš Filip, ředitel české pobočky Universal Music. „Streamingové služby nabízejí za malý měsíční poplatek, který odpovídá ceně oběda v kantýně, neuvěřitelný komfort přístupu prakticky k veškeré světové hudbě.”

Pronájem hudby: jaká je akceptovatelná cena?

Měsíční poplatky za přístup k hudebním streamovacím službám jsou u všech poskytovatelů podobné: poslech na webu nebo na desktopu okolo 100 Kč za měsíc, poslech na mobilních zařízeních včetně možnosti poslechu v offline režimu přibližně 130 - 180 Kč za měsíc. Všechny služby pak nabízejí možnost vyzkoušení prémiového (placeného) streamingu zdarma na dobu od 15 dnů (Deezer) až na rekordních šest měsíců (Spotify). Vedle toho většina služeb nabízí bezplatný účet, kde jsou některé služby omezeny a streaming je přerušován reklamou.

(©iStock)
(©iStock)
V České republice se vloni podle Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) meziročně zvýšily tržby za prodej hudby online o dvě třetiny na 58 milionů korun (pětina celkových příjmů) a další nárůst se očekává. „Příchod hudebních streamovacích služeb jako je Deezer nebo Spotify přispěje ke zvýšení prodejů hudby i v Česku a mohl by časem kompenzovat pokles příjmů v posledních letech. Čím větší nabídka bude, tím více trh s hudbou poroste,“ tvrdí Petra Žikovská, ředitelka české pobočky IFPI (Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu). „Očekáváme, že s nástupem dalších streamingových služeb klesne nelegálního stahování hudby, především kvůli komfortu, nízké ceně a prakticky nekonečné nabídce,“ dodává.

V souvislosti s rozšiřující se nabídkou legálních servisů chystá ČNS IFPI i vzdělávací kampaň zaměřenou na druhý stupeň základních škol. Cílem tohoto projektu je seznámit žáky s hodnotou hudby a s výhodami využívání legálních on-line servisů. „Domníváme se, že edukace a pestrá nabídka legálních servisů pomůže hudebnímu průmyslu zpět k růstu,“ domnívá se Žikovská.


Komentáře

radek #1
radek 28. listopad 2013 10:29

Konečně na to začínají přicházet...

Michal Kubeček #2
Michal Kubeček 28. listopad 2013 11:21

Věřím, že streaming je skvělý z pohledu poskytovatelů obsahu, kterým zajišťuje stálý příjem (a naskakují jim pupínky z představy, že si jednou koupím skladbu a pak už si ji budu moci pouštět pořád, aniž bych musel pořád platit) a jako bonus umožňuje implementovat absurdní omezení typu "this content isn't available in your country". Ale že by z něj byli tak nadšení zákazníci? Jistě, doma, kde mám kvalitní připojení, je to fajn, ale co v práci (kde na něj nejsem zdaleka sám), na dovolené nebo třeba v autě?

e #3
e 28. listopad 2013 12:42

pravy cas na to aby uzivatele taky konecne prisli na to, ze nejsou jen autori, kteri jim muziku cpou tak jak oni sami uzivatele nechteji.

brk #6
brk 29. listopad 2013 20:38

Domácí kabelovka taky nehraje v práci, na dovolené a kupodivu ani v autě a satelit na tom nebude o moc lépe a přitom si za to měsíčně platí bezmála 50% domácnosti často násobně větší částky.

Já jsem dal šanci jedné ze služeb a zatím jsem nadšen. Jistá omezení tu samozřejmě jsou, ale z mého pohledu převládají klady. Narážím na zajímavou hudbu, kterou by mě jinak ani nenapadlo hledat a stahovat. Je to velmi pohodlné, funguje to dobře a ceny jsou zatím v pohodě.

iii #7
iii 02. prosinec 2013 12:29

Spotify Premium umoznuje poslouchat i offline. Clovek si do mobilu nahraje skladby, kde se mu to hodi. Pro jejich poslech neni nutne pripojeni k siti. Omezeni jsou nasledujici: "You can sync a maximum of 3,333 songs per device and stay offline for up to 30 days." Spotify pouzivam nekolik let.

dustin #4
dustin 29. listopad 2013 08:59

Nelegální stahování hudby v ČR? Jak se toho dá dosáhnout?

Karel Wolf 29. listopad 2013 09:27

Tam, kde při stahování nutně i sdílíte?

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 0 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů

Čeští inženýři zlepšili brýle pro virtuální realitu, sledují ruce

ČTK , 12. červenec 2018 09:00

Dosud podobné typy brýlí pracují s polohou hlavy, nejsou ale dost citlivé na polohu samotných očních...

Více 0 komentářů