Hackerská komunita chce vybudovat satelitní síť, která by umožnila necenzurovaný Internet

Karel Wolf , 04. leden 2012 10:27 12 komentářů
Hackerská komunita chce vybudovat satelitní síť, která by umožnila necenzurovaný Internet

Podnět této iniciativě daly poslední politické události, jako postupné mezinárodní prosazování ACTA či návrh americké SOPA, které vedou k postupné kontrole a cenzuře Internetu jakožto svobodného komunikačního nástroje. Celý projekt, který nese název Project HGG (Hackerspace Global Grid), překvapivě nepůsobí vůbec utopisticky.

Idea a plán na realizaci projektu byl představen na konferenci Chaos Communication Congress v Berlíně. Cílem projektu (více o HGG zde) je vybudování internetové páteřní sítě, která díky své neterestrické povaze nebude spadat pod kontrolu žádné jednotlivé národní vlády. Satelity projektu by se měly nalézat na nízkém orbitu a projekt by měl vedle samotné satelitní sítě využívat také sítě kontrolních pozemských stanic, které budou dohlížet nad dráhou satelitů a zamezovat případnému nebezpečí srážek.

"Hlavním úkolem projektu je dosáhnout necenzurovatelného Internetu ve vesmíru. Pojďme vyrvat Internet z područí terestrických sítí, které jsou vydány na milost politickým tlakům v zemích, kde leží,“ prohlašuje hlavní aktivista HGG Nick Farr. Jako příklad postupného omezování svobody projevu na Internetu cituje návrh amerického zákona Stop Online Piracy Act (SOPA).

Vícefázový plán

Celý plán má několik fází. V té první nedojde hned k vypouštění satelitů na nízký orbit, ale pouze k výstavbě sítě základnových pozemských stanic.

První etapa také zahrnuje další mezifáze, mezi které nyní patří zejména vývoj hardware a software k budoucímu propojení stanic s anténou, která zajistí příjem signálu do PC. Každá pozemská stanice by měla vedle přijímání a dekódování signálu obsahovat moduly s informací o přesném čase a poloze. Než se podaří vybudovat nezávislý soběstačný systém, budou první pozemské stanice k synchronizaci využívat americký systém GPS. U stanic na stabilních stanovištích navíc bude možné zadat pozici napevno. Kdy přesně dojde na realizaci této fáze, není zatím známo. Cena za jednu stanici by podle současného návrhu neměla přesáhnout částku 100 EUR. „Toto je také hraniční částka, kterou jsou ochotni lidé do projektu přispět,“ říká Armin Bauer, 26 letý člen iniciativy HGG.

Další mezifáze je vytvoření výpočetního gridu. Jednotlivé pozemské stanice do projektu zapojených dobrovolníků využijí k vytvoření distribuované sítě klasický Internet. Zvažuje se například nasazení distribuované výpočetní sítě Constellation, kterou vyvinula Stuttgartská univerzita a jež je postavena na BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing). Grid by měl zabezpečovat všechny důležité a na výpočtech závislé funkce projektu.

Jednou z funkcí kontrolních pozemských stanic by měla být i možnost přesně zjišťovat polohu objektů v blízkém vesmíru. Princip je podobný jako u GPS, poloha satelitu či jiného vysílajícího objektu ve vzduchu. Bude zjistitelná na základě přijetí signálu a časového odstupu signálu u čtyř pozemských stanic.

Současný stav

Celý projekt se momentálně nalézá ve stádiu příprav. Hackeři ovšem na konferenci představili první prototypy základních modulů. Během fáze testování použitelnosti systému budou Hackeři přijímat letecké signály ADS-B, kterými letadla oznamují aktuální polohu. Na samotné satelity dojde až v další fázi. Zakladatelé iniciativy také vyjádřili naději, že se jim podaří navázat spolupráci s již běžícími nevládními projekty, které vysílají do vesmíru vlastní femtosatelity. Právě od nich chtějí získat potřebné know how jak o satelitech samotných, tak o metodách jejich balonového vypouštění.

Výzvy, komplikace a naděje

Experti na kosmonautiku se shodují, že celý plán je až překvapivě dobře realizovatelný, upozorňují ale na možná technická úskalí. „Satelity na nízkém orbitu, což je přesně případ těch, které různými nízkonákladovými metodami vypouštějí amatéři, nemají stabilní orbitální dráhu, ale mění ji přibližně každých 90 minut,“ upozorňuje na jeden z možných problémů Alan Woodward z University v Surrey.

Asi nejzajímavější aspekt celého počinu v druhé fázi, kdy dojde na realizaci vlastní satelitní sítě, je právní vakuum, ve kterém se bude satelitní síť nacházet. V současné době neexistují žádné restrikce, které by legitimně umožňovaly národním vládám zasahovat do provozu objektů v meziplanetárním prostoru. Teoreticky by tak síť mohla sloužit jako autonomní zóna, ve které by se mohl nacházet absolutně necenzurovaný Internet, nebo síť pro různé jinak ilegální aktivity.


Komentáře

Franta #1
Franta 04. leden 2012 13:05

Díky za článek. Více takových!

BruXy #2
BruXy 04. leden 2012 21:25

Amatérské satelity sleduji delší dobu, jedná se o menší i větší projekty, nejčasteji lineární převáděče, různé měřící systémy, CCD kamery a podobně, projekty jako picosat, microsat, SuitSat, *Oscar, vysílání z ISS, atd. Poměrně snadno se dají data z nich přijímat v pásmech 145 nebo 430 MHz. Většinou pochází jako projekty z vysokých škol a nebo amatérských sdružení typu AMSAT.

Bohužel, největší problém je vynesení družice do kosmu, stojí to hrozně moc peněz a přestože existují i raketový amatéři, tak nikdo z nich není na takové úrovni, aby byl schopen vynést na nízkou orbitální dráhu družici.

V tuhle chvíli si myslím, že projekt tak, jak je prezentován v článku v nejbližší době (desítky let) určitě nevznikne.

Karel Wolf 05. leden 2012 00:42

Raketou je to drahe urcite, co ale pouzit balon?

Michal #4
Michal 05. leden 2012 11:34

Nejsem expert, ale podle mě má balon tu nepříjemnou vlastnost že nedoletí moc vysoko. Max pár desítek kilometrů, tam kde je ještě alespoň trochu vzduchu ve kterém se může vznášet. Bohužel v těch místech vypuštěná družice bude tím stejným vzduchem bržděna a nakonec spadne. Leda že by měla vlastní pohon který by ji dotlačil na nějakou orbitální dráhu.

Každopádně bych to viděl na pár desítek let než něco podobného vznikne, pokud vůbec kdy. Na "sílu komunity" bych tu moc nespoléhal - on je trochu rozdíl s pomocí komunity napsat na zelené louce operační systém, do čehož je třeba investovat prakticky jen čas a lidi můžou spolupracovat přes půl světa, na rozdíl od vybudování sítě satelitů, což bude stát spoustu peněz i v případě že to budou kutit v garážích.

Tom #5
Tom 08. leden 2012 20:59

viz jedna z odpovedi v konforenci, v podstate se zatim nic takoveho detailne neplanuje stale se resi nosne frekvence pro prenos atd, skutecne vypusteni bude tresnickou na pomyslnem dortu, osobne nesouhlasim ani s tim nizkym orbitem ktery je uz ted plny vesmirneho smeti, uvidime co bude noveho ted o vikendu byl sraz ve Stuttgardu...

Q:I also have a question for you. Have you ever thought in other methods of satellite launching as balloons?. Amateur experiments put objects up to 40km and It may serve as a cheap first launch phase for a satellite.

A:I think I know which article you read ;), that's one of the things that had been made up. We don't intend that yet, but we have some plans (UAV, weather balloons, etc) for beacon testing, and not for putting something in space (I really ask myself who thinks to launch satelites from balloons? that's possible, for sure, but not yet). And in case we need some higher altitudes and faster valocities for testing, I would like to apply for www.rexusbexus.net with the first test-hardware, that I also mentioned during our talk.

Vojtěch Pachol 10. leden 2012 21:56

a jak takový satelit pověšený na balónu získá kruhovou rychlost?

mat #8
mat 20. leden 2012 21:18

:-)) chtěl bych vidět balón co dosáhne první kosmické rychlosti.

-V- #7
-V- 18. leden 2012 10:33

I kdyby náhodou dostali satelit na orbit, pokud budou jisté kruhy chtít necenzurovaný internet zarazit, stačí "nešťastná srážka" s kusem nějakého šrotu, kterého je na orbitu čím dál víc.

Pokud hackeři budou schopni ošetřit i takovouto možnost, třeba nějakými open source raketami :-) tak bude mít projekt šanci.

mat #9
mat 20. leden 2012 21:20

Nechápu co vede tyhle snílky k myšlence, že soukromá síť nemusí být v souladu se zákonem.

Řekl bych asi, že elementární neznalost.

rasto #11
rasto 28. leden 2012 15:05

Ako si predstavujete ze budu narodne vlady regulovat takuto medzinarodnu siet ktora im nepatri a backbone ma "mimo" planety :)
?

Jerry12 #12
Jerry12 28. leden 2012 16:11

Naprosto snadno. Kazdyho spravce takovy site budou uhanet jako zlocince a nakonec ho zavrou do lagru. Je to proste, jednoduche a overene generacemi pouziti.

Petr #10
Petr 23. leden 2012 08:44

Poslední dvě věty jsou v rozporu. Nejprv uvádíte, že by tam nebyl žádný právní rámec a poté, že obsah by mohl být ilegální. Bez zákona, který něco ilegalizuje, je vše legální.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů