Jak vypadá český trh s informačními systémy ERP?

Tomáš Jirásko , 13. duben 2015 07:00 0 komentářů
Jak vypadá český trh s informačními systémy ERP?

Při výběru ERP se budete jistě dívat na to, kolik zákazníků má dodavatel ERP softwaru v ČR a v jakých oborech. Existuje ale skutečně číslo, které lze označit za bezvýznamné a naopak? A je lepší si tak komplexní systém nechat nasadit přímo od nich nebo od jejich partnerů?

V České republice existuje spousta softwaru označovaného zkratkou ERP (Enterprise Resource Planning), což značí, že je určen pro plánování podnikových zdrojů. Odborníci se shodují, že na trhu je reálně do 50 takových komplexních systémů, z toho většina, především středních a menších je místní provenience a doplňují je nadnárodní IT korporace se svými produkty, které jsou v českých podmínkách určeny primárně pro potřeby velkých organizací. Kolem 30 systémů je na trhu více či méně vidět, je o nich slyšet, prezentují se veřejnosti a mají několik desítek či více aktivních uživatelů. Zbytek není příliš aktivní, žije především z podpory stávající zákaznické báze s nepříliš velkým potenciálem na nějaký výraznější růst a rozvoj.

Že některý systém používá v ČR jen několik desítek firem, ještě neznamená, že by se jednalo o malé instalace, naopak se může v součtu jednat o stovky či tisíce uživatelů. Jednoduše lze ERP systémy mezi sebou poměřovat podle počtu firem, které jej aktuálně používají (typicky desítky či stovky), dále podle celkového počtu uživatelů v těch firmách (opět typicky desítky až stovky zaměstnanců) a podle obratu. Není přitom výjimkou, že jeden systém používaný stovkou firem generuje větší obrat než jiný s několika tisícovkami – malý ERP software s cenou v řádu desítek tisíc korun si najde více zákazníků než velké specializované řešení za miliony.

Při výběru pak jednoduché doporučení zní, bez ohledu na konkrétní ERP software – vybírat si takového dodavatele či jeho partnera, který je svojí velikostí přiměřený vaší firmě. Pokud si vyberete příliš velkého dodavatele, nemusíte pro něj být prioritou, pokud příliš malého, tak projekt nemusí zvládnout.

Výrobci ERP a jejich zákazníci

Například současný počet zákazníků ERP systémů Helios je 13 610, přičemž nejvíce jsou zastoupeny firmy z oblasti výroby, především strojírenské, elektrotechnické, chemické, gumárenské a plastikářské, přičemž největší část zákazníků sídlí v Praze a ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Podnikové informační systémy Byznys ERP mají za sebou přes 1 600 implementací, tedy projektů nasazení ERP softwaru, z toho odhadem dvě třetiny byly ve firmách s více než 50 zaměstnanci. Mezi klíčové obory patří výroba a obchod, dále pak stavebnictví, doprava, služby a řada uživatelů je mezi účetními firmami a neziskovkami.

ERP řešení Microsoft Dynamics využívá v ČR přes tisíc společností, a to jak malých a středních firem, tak i velkých. Velmi často to jsou výrobní, obchodní či logistické společnosti, ale také třeba státní správa.

Informační systém K2 používá v České republice přibližně 500 firem napříč všemi kraji. Zákazníky máme jak z firem výrobních, obchodních tak i z firem zaměřených na služby. U firem výrobních to pak jsou nejčastěji sektory strojírenství, chemie a farmacie. „Průměrná velikost firmy, která využívá Informační systém K2 je 50 uživatelů. Doba implementace a průměrná hodnota zakázky je pak v řádu měsíců a zpravidla nižších jednotek milionů,“ popisuje Petr Schaffartzik, ředitel vývoje a systémové integrace K2 atmitec.

Informační systém Dialog 3000S je využíván ve 192 společnostech. Nejvíce se na tomto čísle podílejí strojírenské podniky se 149 instalacemi.

ERP QAD v ČR využívá na 160 výrobních závodů v automobilovém průmyslu, strojírenství, potravinářství, farmacie, ve výrobě zdravotnických přístrojů a materiálů, v elektrotechnickém průmyslu, chemickém průmyslu, ve výrobě spotřebního zboží a ve výrobě plastů a obalů. „Nejvíce zákazníků máme ve středně velkých společnostech, doba implementace se pohybuje v průměru okolo 5-6 měsících. Hodnota zakázky závisí na více faktorech, obecně můžeme mluvit o jednotkách milionů Kč,“ přibližuje Alena Pribišová, marketingová manažerka z Minerva ČR.

EasyTechnology používají desítky zákazníků z výrobního sektoru, převážně se zakázkovou výrobou – výroba strojů a zařízení, nástrojárny, obrobny, lisovny plastů i kovů, elektrotechnická výroba, výroba technického skla, stavební výroba, povrchové úpravy a zušlechťování kovů. „Řešení je vhodné pro menší a středně velké firmy. Doba implementace závisí na počtu a typu modulů, a v neposlední řadě součinnosti zákazníka. Minimálně to mohou být tři měsíce, u složitějších kustomizací téměř rok. Od složitosti implementace se odvíjí i cena řešení,“ říká Ladislav Peleška, vedoucí ERP divize v TD-IS.

Informační systém Bílý Motýl je používán cca 60 firmami a to převážně ve výrobních, obchodních a služby poskytujících společnostech. Nejvíce uživatelů máme v Jihočeském a Plzeňském kraji a ve východních Čechách,“ vypočítává Jaroslav Janda, ředitel společnosti BM Servis.

U IFS se v současné době jedná o 55 zákazníků v ČR, přičemž nejvíce z nich se nachází v moravskoslezském a jihomoravském kraji. „Je to dáno především tím, že tyto kraje jsou tradičně průmyslové a podniky vlastněny českým kapitálem. Průměrný počet uživatelů na jednoho zákazníka je téměř 110. Jsou mezi nimi zákazníci mající pouze 50 uživatelů, ale řada z nich i stovky uživatelů,“ popisuje Pavel Bláhovec, obchodní ředitel IFS Czech.

ERP a partnerský model

Komplexní podnikový informační systém ERP může uvést do provozu buď sám jeho výrobce, nebo nějaká partnerská organizace, která má pro tento účel vyškolené a certifikované odborníky. Ta se také stará o úpravy na míru a školení, případně i o následný servis a podporu. Každý výrobce má jiný přístup – obecně platí, že čím větší výrobce, tím spíše bude pro tzv. implementaci používat partnery a naopak čím menší výrobce, tím spíše bude software nasazovat napřímo bez partnerů. Třetím rozšířeným přístupem je do určité míry hybridní model, kdy se o nejdůležitější zákazníky stará výrobce napřímo a o malé a středně velké zakázky pečují partneři. Každý dodavatel proto má na tuto problematiku svůj vlastní pohled. Pro vyhledání partnerů všichni výrobci doporučují využít jejich webové stránky.

Pokud jde o pokročilý informační systém, je implementace prováděná výrobcem, který jej zná opravdu dobře a je schopen ho rychle přizpůsobit v návaznosti na všechny další funkce, lepší volbou,“ říká K2. Využít partnerskou firmu je prý samozřejmě možné i v tomto případě, jsou na ni ale kladeny větší požadavky. „Žádná partnerská firma nikdy nebude mít k dispozici know how jako výrobce, ať již jde o zkušenosti z projektů, zdrojové kódy a informace o vývoji,“ říká Ladislav Peleška z TD-IS. Také Control jako výrobce systému upřednostňuje implementaci a následně servisní činnost prostřednictvím svých zaměstnanců. „Máme tak jistotu, že systém bude implementován správně a v souladu s našimi implementačními postupy,“ říká Pavel Kačala, finanční ředitel ve firmě Control.

Naopak řešení Microsoft Dynamics jsou zpravidla nasazována a spravována certifikovanými partnery, kteří mají oborovou znalost a bohaté zkušenosti. „Díky nim získává zákazník nejen jistotu úspěšné implementace, ale také může využít oborové know-how partnerů, aplikovat osvědčené procesy a podobně,“ říká Zbyněk Porš, ERP specialista z Microsoftu.

V našem obchodním modelu poskytuje následný servis vždy ten, kdo prováděl implementaci. Často je to tedy některý z našich partnerů,“ říká Pavel Bláhovec z IFS. Výhodou tohoto způsobu je to, že partner zákazníka a jeho řešení velmi dobře zná a je schopen lépe reagovat.

Jestliže chce výrobce implementovat informační systém prostřednictvím partnerů, musí si je vybrat, vyškolit a následně je podporovat tak, aby bylo jedno, kdo implementaci realizuje,“ upozorňuje Jaroslav Janda z BM Servis. S tím souhlasí také Miloslav Juřen, manažer značky Helios ve společnosti Asseco Solutions: „Pokud máte ověřenou a spolehlivou partnerskou síť, není v tom prakticky rozdíl.

Mohlo by vás zajímat:


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů