Konference IT pro finance 2018

ITBiz.cz , 26. October 2018 06:30 0 komentářů
Konference IT pro finance 2018

Jaký software potřebuje 10 z 10 finančních ředitelů? Na to se snažila dát odpověď konference IT pro finance, kterou pořádala Česká asociace pro finanční řízení – CAFIN. Vše se točilo okolo kontrolingu.

Pohled do budoucnosti dal prof. Vladimír Mařík z ČVUT a současně také CEO firmy CertiCon ve své úvodní přednášce Směrem ke společnosti 4.0. Nejprve položil otázku, kudy směřuje naše společnost ve srovnání s celosvětovým pokrokem a hned odpověděl, že bez kontrolingu to nejde, kterou pak začlenil do širších souvislostí kybernetiky a umělé inteligence.

Internet je v u nás od roku 1992, kdy jsme se připojili přes Vídeň a v roce 1997 přišel digitální mobil, který už umožňoval komunikaci v síti. Od té doby dochází k neustálé konvergenci komunikačních, počítačových a automatizačních technologií. Mooreův zákon, empirické pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice, podle něj stále platí (tj. že zhruba každých 18 měsíců dojde ke zdvojnásobení počtu tranzistorů v čipech), za nějakých deset let však už nebudeme moci zvyšovat jejich kapacitu a zrychlovat je, protože se dostaneme na hranici fyzikálních vlastností a atomovou úroveň.

Průmysl 4.0

Pro pokrok je kritická infrastruktura. Do toho přichází „digitální – virtuální dvojče“ či virtuální softwarový obraz, kde spolu tato virtuální dvojčata komunikují. Hlavní myšlenkou je totální prosíťování a vzájemná komunikace autonomních jednotek. Průmyslové roboty první generace jsou nahrazovány roboty kooperativními. I pro Průmysl 4.0 je předpokladem síťová komunikační infrastruktura a digitalizace. V první fázi této revoluce je virtualizace a znalostní integrace a optimalizace, druhou fází je učení se ze zkušeností. V současné době jsme podle Maříka v přechodu od první do druhé fáze.

Každý stroj, transportní zařízení, poloprodukt, produkt, jsou reprezentovány ve virtuálním světě jako softwarový agent. Agenty obsahují veškerou informaci o daném elementu, přičemž sledují globální cíl složitého systému na základě vzájemné komunikace, přičemž moderní složité systémy ve druhé fázi jsou složeny z inteligentních autonomních subsystémů. Výrobní systém budoucnosti tak může dostat instrukci „zkrať do 6 měsíců čas výroby o 10 % (a poraď si sám!)“.

Nahradí umělá inteligence finančního experta?

Teoretici a filozofové sní o obecné umělé inteligenci, jakési mystické entitě, která přijde a zázračně pomůže řešit problémy. Přijde snad taková umělá inteligence, jaká by nahradila člověka, například finančního poradce. Podle Maříka rozhodně nepřijde, protože takovéto stroje nemají emoce, intuici, které jsou nezbytnými podmínkami.

Čtvrtá průmyslová revoluce přináší myšlenky a technologie, které zasáhnou do další oblasti „vně továrny“, například dopravu a logistiku, chytrá města, energetiku a zdravotní péči.

Úkoly k řešení

Technologie už máme nebo je můžeme koupit, mentální model jsme však nevyměnili. Zůstává řada úkolů a dopadů na vzdělávání, trh práce, oblast systémové bezpečnosti, výzkum a inovace.

Odborné přednášky

Po Vladimíru Maříkovi přednesli zástupci řady firem a institucí svá řešení a případové studie ohledně ERP, včetně digitální transformace a přínosů bezpapírových řešení, systémů business intelligence, dataminingu, oborových řešení a efektivní správy firemních výdajů.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Nad rámec rozpočtů půjde na digitalizaci příští rok 492 mil. Kč

ČTK , 22. August 2019 10:00

Do roku 2021 má plně fungoval portál občana, tak, aby lidé s novými občanskými průkazy mohli řešit v...

Více 0 komentářů

Amazon pokračuje v náboru pro centrum v Dobrovízi, zvyšuje mzdy

ČTK , 22. August 2019 09:00

Amazon nyní nabírá pracovníky pro distribuční centrum, a to i na kvalifikované pozice....

Více 0 komentářů

Alibaba odkládá vstup na burzu v Hongkongu

ČTK , 22. August 2019 08:00

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pro tamní akciový trh velkým problémem....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nový Acronis True Image 2020: automatizace zálohování dle pravidla “3-2-1”

Pavel Houser , 21. August 2019 12:45

Acronis True Image 2020 kombinuje tradiční ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do jednoho řešení....

Více 0 komentářů

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby

ČTK , 21. August 2019 09:00

Kapsch prozatím provozuje systém elektronického mýtného také v ČR....

Více 0 komentářů

Čtvrtletní zisk firmy Xiaomi prudce klesl, růst tržeb zpomalil

ČTK , 21. August 2019 08:00

Čistý zisk čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi se ve 2. čtvrtletí propadl o 87 % na 1,96 milia...

Více 0 komentářů

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů