Konference IT pro finance 2018

ITBiz.cz , 26. October 2018 06:30 0 komentářů
Konference IT pro finance 2018

Jaký software potřebuje 10 z 10 finančních ředitelů? Na to se snažila dát odpověď konference IT pro finance, kterou pořádala Česká asociace pro finanční řízení – CAFIN. Vše se točilo okolo kontrolingu.

Pohled do budoucnosti dal prof. Vladimír Mařík z ČVUT a současně také CEO firmy CertiCon ve své úvodní přednášce Směrem ke společnosti 4.0. Nejprve položil otázku, kudy směřuje naše společnost ve srovnání s celosvětovým pokrokem a hned odpověděl, že bez kontrolingu to nejde, kterou pak začlenil do širších souvislostí kybernetiky a umělé inteligence.

Internet je v u nás od roku 1992, kdy jsme se připojili přes Vídeň a v roce 1997 přišel digitální mobil, který už umožňoval komunikaci v síti. Od té doby dochází k neustálé konvergenci komunikačních, počítačových a automatizačních technologií. Mooreův zákon, empirické pravidlo o exponenciálním růstu výpočetního výkonu obvodů v elektronice, podle něj stále platí (tj. že zhruba každých 18 měsíců dojde ke zdvojnásobení počtu tranzistorů v čipech), za nějakých deset let však už nebudeme moci zvyšovat jejich kapacitu a zrychlovat je, protože se dostaneme na hranici fyzikálních vlastností a atomovou úroveň.

Průmysl 4.0

Pro pokrok je kritická infrastruktura. Do toho přichází „digitální – virtuální dvojče“ či virtuální softwarový obraz, kde spolu tato virtuální dvojčata komunikují. Hlavní myšlenkou je totální prosíťování a vzájemná komunikace autonomních jednotek. Průmyslové roboty první generace jsou nahrazovány roboty kooperativními. I pro Průmysl 4.0 je předpokladem síťová komunikační infrastruktura a digitalizace. V první fázi této revoluce je virtualizace a znalostní integrace a optimalizace, druhou fází je učení se ze zkušeností. V současné době jsme podle Maříka v přechodu od první do druhé fáze.

Každý stroj, transportní zařízení, poloprodukt, produkt, jsou reprezentovány ve virtuálním světě jako softwarový agent. Agenty obsahují veškerou informaci o daném elementu, přičemž sledují globální cíl složitého systému na základě vzájemné komunikace, přičemž moderní složité systémy ve druhé fázi jsou složeny z inteligentních autonomních subsystémů. Výrobní systém budoucnosti tak může dostat instrukci „zkrať do 6 měsíců čas výroby o 10 % (a poraď si sám!)“.

Nahradí umělá inteligence finančního experta?

Teoretici a filozofové sní o obecné umělé inteligenci, jakési mystické entitě, která přijde a zázračně pomůže řešit problémy. Přijde snad taková umělá inteligence, jaká by nahradila člověka, například finančního poradce. Podle Maříka rozhodně nepřijde, protože takovéto stroje nemají emoce, intuici, které jsou nezbytnými podmínkami.

Čtvrtá průmyslová revoluce přináší myšlenky a technologie, které zasáhnou do další oblasti „vně továrny“, například dopravu a logistiku, chytrá města, energetiku a zdravotní péči.

Úkoly k řešení

Technologie už máme nebo je můžeme koupit, mentální model jsme však nevyměnili. Zůstává řada úkolů a dopadů na vzdělávání, trh práce, oblast systémové bezpečnosti, výzkum a inovace.

Odborné přednášky

Po Vladimíru Maříkovi přednesli zástupci řady firem a institucí svá řešení a případové studie ohledně ERP, včetně digitální transformace a přínosů bezpapírových řešení, systémů business intelligence, dataminingu, oborových řešení a efektivní správy firemních výdajů.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Všeumělové nejdou na odbyt

Pavel Houser , 13. June 2019 10:30
Pavel Houser

Stále méně se prý na trhu cení IT dovednosti typu „práce všeho druhu“, kde je příčina?...

VíceKalendář

22. 06.

23. 06.
Maker Faire Prague 2019
03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
RSS 

Zprávičky

Úřady budou ukládat pokuty za porušení zákazu geoblockingu

ČTK , 19. June 2019 10:00

Spodní hranice sankce není stanovena, pokuta za banální prohřešky může být i symbolická....

Více 0 komentářů

Facebook představil plány na vytvoření nové digitální měny

ČTK , 19. June 2019 09:00

Na rozdíl od bitcoinu by libra měla být podložena reálnými finančními aktivy, což by mělo zabránit v...

Více 0 komentářů

Instituce veřejné správy mohou bezplatně žádat o router Turris Omnia

Pavel Houser , 19. June 2019 08:00

Zapojením se do projektu získají organizace bezplatně router Turris Omnia včetně jeho automatických ...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Volkswagen se rozhodl vytvořit divizi pro vývoj softwaru

ČTK , 18. June 2019 12:48

Divize bude vyvíjet software s jednotnými funkcemi pro všechny koncernové značky....

Více 0 komentářů

Rakouský provozovatel mýtných systémů Kapsch zvýšil zisk

ČTK , 18. June 2019 11:35

Kapsch je od roku 2007 správcem mýtného systému na dálnicích v ČR, jeho smlouva ale na konci letošní...

Více 0 komentářů

Prodej PC v Česku klesl o 3 % na 246 000 kusů

ČTK , 18. June 2019 08:00

Roste zájem zákazníků o počítače ve vyšších cenových kategoriích....

Více 0 komentářů

Hodnota bitcoinu poprvé za více než rok překročila 9000 dolarů

ČTK , 17. June 2019 14:56

Od začátku letošního roku si bitcoin připisuje zhruba 140 %....

Více 0 komentářů