Krátká úvaha nad novými Windows a očekávání ERP

Pavel Bláhovec , 09. leden 2013 08:00 9 komentářů
Krátká úvaha nad novými Windows a očekávání ERP

Není to tak dávno, co se na trhu objevil operační systém Windows 8. Mnozí ale jistě již zaregistrovali, že Microsoft připravuje ještě novější verzi svého operačního systému - Windows Blue. To by samo o sobě nebylo nic až tak překvapujícího či nečekaného, za povšimnutí stojí ale dvě věci.

Tou první je vlastní název, Windows Blue. Dalo by se očekávat, že Microsoft bude pokračovat v nastaveném číslování od Windows 7 k aktuálním Windows 8, tedy že nové označení bude Windows 9. Microsoft ovšem, jak se ukazuje, míří jiným směrem.

Druhou věcí k povšimnutí je termín uvolnění. Windows Blue má být uvolněno v roce 2013, přičemž poslední verze Windows 8 byla uvolněna teprve v říjnu loňského roku. To je tedy pouze 1 rok, po kterém má být uvolněna nová verze!? Mezi Windows 7 a Windows 8 uplynuly celé 4 roky, jde tedy o významné zkrácení cyklu výdeje.

Co vede Microsoft k těmto krokům? Samozřejmě trh a konkurence. Podíváme-li se na změny, které se udály, musíme zabrousit do oblasti mobilních operačních systémů, které v poslední době nejvíce změnily téměř celou oblast IT.

Rychlý mobilní svět

V počátcích chytrých telefonů trhu kraloval systém od Microsoftu – dnes téměř zapomenutý Windows CE. Svou pozici zcela ztratil a byl doslova zadupán konkurenčním Apple iOS (iPhone) a Google Android. Oba systémy, které drží zcela majoritní podíl na trhu, přinesly a navykly uživatele na to, že software v telefonech se neustále a především rychle vyvíjí a aktualizuje. Google od roku 2008 vydal 4 generace mobilního operačního systému Android, Apple od roku 2007 vydal 6 generací mobilního operačního systému iOS.

Vzpomeňte si, jak často na vašem mobilním telefonu vám vyskočí upozornění, že je k dispozici nějaká aktualizace vašich aplikací. Jistě potvrdíte, že velmi často. Jako uživatelé jsme si navykli, že je stále něco nového, očekáváme to a chceme. A co víc, jsme ochotni za to i drobný peníz zaplatit.

Svět desktopů a notebooků

Tento trend se logicky přenáší dále, tedy i do operačních systémů našich desktopů a notebooků. Proto Apple vydal za posledních 5 let 4 verze desktopového operačního systému pro své počítače Apple, Microsoft však za 10 let jen 2 verze, respektive 3, počítáme-li i zcela neúspěšné Windows Vista. Když máme v mobilu nový systém, nové mobilní aplikace, to stejné chceme mít i v notebooku.

Windows to nyní se svým 4 letým vývojovým cyklem nejsou schopny realizovat. Naopak konkurenční Apple OSX, jehož nové verze vycházejí ročně, tuto schopnost má. Nové verze jsou navíc placené, tedy přinášejí Applu průběžný zisk. A uživatelé mají za malou investici stále nejnovější operační systém, což znamená, že jsou spokojeni.

Microsoft se tedy nyní logicky snaží do tohoto závodu rychlovlaků připojit – musí, jinak by získal stejnou ztrátu, jako má nyní na trhu mobilních operačních systémů.

Nomen Omen

S rychlostí výdeje souvisí i problém označování verzí. Microsoft v minulosti již prošel několika typy označování verzí svých operačních systémů. Z počátku to bylo technické číslování (např. Windows 3.11), pak číslování dle roků (Windows 95, Windows 2000), nakrátko zkusil i pojmenování slovní (Windows XP, Windows Vista) a následně se vrátil opět k číslování, ale tentokrát více marketingově (Windows 7 a 8). Z pohledu uživatelů je technické číslování málo srozumitelné, neumí rozlišit, jestli 4.0 a 4.0.5 je kosmetický nebo zásadní rozdíl.

Apple i Google ho sice používají, ale přikládají k němu přívlastky, které jednoznačně identifikují, že se jedná o významně jinou verzi, kterou by měl každý uživatel mít a chtít. Apple používá názvy ze zvířecí říše - Leopard, Lion; Google pak pojmenovává podle sladkostí - Jelly Bean, Ice Cream Sandwich. U Microsoftu tedy nejspíše může očekávat, že po Blue bude následovat třeba Orange, Green či podobně. Snadným způsobem pro označování verzí se jeví označení dle roku. V takovém případě je ale třeba zajistit opravdu kontinuální vydávání každý rok. Pořadové číslování (Windows 7, 8) je proto o něco vhodnější, není svázané s rokem, lze tedy snadno v případě potřeby vynechat rok, ale číslo jednoznačně identifikuje, zda máte starou či novou verzi.

Důvodem nových Windows Blue tedy je:

  • Krátký termín nové verze je naplnění očekávání uživatelů – „chceme stále něco nového“
  • Nový název je zajištění, aby stávající uživatelé neměli viditelnou nálepku „máme něco starého, naše investice je znehodnocena“.

Operační systémy se posouvají k oblasti spotřebního zboží, módního zboží, kde je rychlost novinek žádaná. Přibližuje se to k oblečení, sportovnímu vybavení, telefonům. Chceme mít aktuální model, nechceme být na sjezdovce viděni s lyžemi se označením „Excellent Winter 2010“.

Budou trend následovat i jiní?

Zajímavé bude sledovat, jak na to tento trend budou reagovat výrobci ERP systémů. Microsoft či Oracle se číslováním svých ERP systémů příliš marketingově nezaobírali, zůstávali především u technických značení. SAP, i když ne příliš přehledně, se snažil označit jednotlivé generace. Naopak společnost IFS se při označování svého ERP systému často inspirovala Microsoftem. Vydala IFS Applications 98, 2000, 2003, následně 7 a 8. Těžko hádat jakým směrem se bude v označování ubírat dál, ale na IFS Applications 9 bych nesázel.

Obecně celý svět ERP se bude muset nepochybně tomuto trendu přizpůsobit a držet stejný rytmus rychlého výdeje nových verzí. Kromě onoho uživatelského „nemám staré, mám nové“, ho k tomu tlačí i rychlost změn v ekonomice, který přináší potřeby změn v řízení podniků a tedy i v požadavcích na ERP systém. Při výběru ERP systému je tedy třeba brát i v potaz, jaký potenciál, schopnosti a záměry má výrobce pro rozvoj ERP systému.

Pavel Bláhovec

Pavel Bláhovec

Autor je ředitelem obchodu a podpory IFS Czech s. r. o.


Komentáře

ING #1
ING 09. leden 2013 11:28

Windows Blue je len developersky nazov pre boha, naco to rozberate? a ked ste nezaratali Windows Vista kvoli tomu ze bol neuspesny tak potom vy napriklad Linux neratate za OS? pretoze Vista ma este stale vacsi podiel na trhu ako Linux...

Kubrt #2
Kubrt 09. leden 2013 13:41

„Linux“ má výrazně větší podíl trhu než Windows.

Karel Wolf 09. leden 2013 14:28

Na desktopech? :)

Petr #4
Petr 09. leden 2013 22:08

Pokud mezi desktopy patří vše co má obrazovku, tak ano :-)

Mi.Chal. 13. leden 2013 18:11

Takže notebook nebo tablet je desktop? To je skutečně revoluční výklad :-).

Marv-CZ 10. leden 2013 17:33

Pochybuji, že vývoj půjde rychleji. Prostě se bude jen vydávat s méně novinkami. Co byl dřív Service Pack, bude teď nová verze systému.

_O_ #7
_O_ 22. leden 2013 11:32

Windows Blue je hádám něco jako bylo Windows Longhorn. Nakonec se to bude jmenovat oficiálně úplně jinak. Tak nechápu co řešíte. Jinak Android taky přece používá "technické" značení, teď mám v mobilu třeba 4.2.1. Trochu zmatený článek.

Vaclav #8
Vaclav 25. leden 2013 14:45

Kodová jména jsou typicky nahrazována finálními. A hádám, že pokud vše funguje tak je běžným lidem jedno zda mají v. 2008 či 2013.
V ERP oblasti to je snad něco jiného, protože se běžně nebudluje s harwarem, ale nějakým řešením pro podnik. Když vytvořím novou verzi je to hlavně marketingová vábnička a hlavně pro nové potenciální klienti. Stávající se již dost zapotili se zavedením stávající vezci, kterou si museli hodně dobře zaplatit.
Autorovi spíše šlo o to nějak zaujmout, než napsat přínosný obsach, což se mu povedlo.

Viktor #9
Viktor 26. leden 2013 13:17

Tak jako se v televizi stává reklama tím hlavním, na co by se měl divák dívat a např. vlastní program je jen vycpávkou mezi reklamami, tak se na PC, tabletech a chytrých telefonech stává obměna operačních systémů a instalování různých záplat zřejmě tím hlavním, co by měl uživatel na něchto přístrojích dělat. Strašná vize... :-( Osobně nemám důvod měnit něco, co dobře funguje a ztrácet svůj drahocený čas instalacemi čehosi, co možná zalepí jednu starou díru v systému a přinese tři díry nové. Jako uživatel si např. nevzpomínám na jedinou novou a smysluplnou funkci, kterou by měly sedmičky vůči vistám. Jediným pokrokem bylo, že se sedmičkami se dalo na rozdíl od vist pracovat, ale není to za ty peníze a ztracený čas při přeinstalacích žalostně málo?

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů