Azure Days vol. III

Richard Jan Voigts , 02. březen 2018 10:30 0 komentářů
Azure Days vol. III

VPGC Azure Days je vždy událost, při které se účastník dozví, co vlastně Microsoft dnes dělá a co od lze něj i jeho partnerů čekat. Letošní třetí ročník byl rozdělen na dvě části, první den se týkal hybridní infrastruktury, druhý den věnovali Microsoft a jeho partneři aplikacím, datům a pokročilým scénářům cloudu.

První den, úterý 27. 2. 2018 se týkal všeho důležitého kolem provozu, transformace, migrace a bezpečnosti hybridní IT infrastruktury. Druhý den přišly ukázky nové generace možností vývoje a provozu cloudových aplikací, práce s daty a příklady využití pokročilých scénářů platformy Microsoft Azure.

Možnosti MS Azure

V úvodní prezentaci představili Petr Suchánek, Tomáš Kubica a Eduard Bartko z Microsoftu možnosti, které přináší MS Azure spolu s praktickými radami, užitečnými při přechodu do cloudu a zkušenosti zákazníků s nasazením hybridních řešení. Kromě nejzajímavějších novinek ukázali praktické možnosti cenové a licenční optimalizace prostředí provozovaných v Microsoft Azure. Prezentace Tomáše Kubicy se věnovala tématům, jak procesně a bezpečně zařadit Microsoft Azure do existující infrastruktury a dále řízení přístupu v rámci firemní identity v cloudu.

DC, Azure a GDPR

Následovala prezentace ohledně GDPR a compliance (vyhovění legislativním požadavkům) s využitím Microsoft Azure a společnost KPCS představila řešení správy a bezpečnosti s Operations Management Suite a nad ním postavené vlastní partnerské řešení ATOM (Advanced Threat & Operation Monitoring), představující monitorování IT prostředí v datovém centru zákazníka i v prostředí Microsoft Azure.

Azure Portal

Třetí část prvního dne věnoval Vlastimil Tesař z Microsoftu praktickému prostředí MS Azure, jak vypadá Azure Portal, jeho ovládání a partneři představili svoje řešení dostupná v prostředí MS Azure – Barracuda, Cisco, Fortinet a F5 Networks.

Spolehlivost, vysoká dostupnost a SLA

Spolehlivosti, vysoké dostupnosti a SLA se na závěr prvního dne věnovali partneři Commvault a Veeam. Prezentovali základní rozdíly mezi využitím služeb IaaS a PaaS z pohledu flexibility a dostupnosti služeb. Kromě toho řešili kvalitu a garanci výkonu u vybraných služeb MS Azure a jakým způsobem řešit údržbu prostředí a správu incidentů.

Hodnota softwaru vs. hodnota služby

Tomáš Kubica z Microsoftu ve své úvodní přednášce druhého dne nastínil budoucnost aplikací, vývoje a umělé intelligence. Srovnal například hodnotu softwaru a hodnotu služby, historii softwaru od bodu, kdy se stal hodnotou až po dnešek, kdy je místo něj hodnotou cloudová služba SaaS. Zásadní metodou v cloudu bude serverless a kontejnery budou základním infrastrukturním prvkem. Nastoupí AI (umělá inteligence) a Edge (prohlížeče) jako to, co je nejblíže uživateli. Inovační cykly se zrychlí ze zhruba dvouletých na půlroční až kratší. Přijdou také mikroplatby za data, například o využití dat o zákaznících. Stává se také pravidlem, že uživatel má vlastní data, pro jejichž zpracování si nechá napsat aplikaci, nebo použije hotovou. Microsoft si podle Tomáše Kubicy v tomto klade za cíl poskytnout „core“ infrastrukturu, kde si data zákazník obslouží sám.

Softwarový Tetris vs. kontejnery a orchestrátor

Tomáš Kubica také velmi srozumitelně vysvětlil, co jsou kontejnery a k čemu se dají výborně využít a sice na příkladu fyzických přepravních kontejnerů, jak je známe od speditérských firem. Jde o jejich naprostou analogii, kdy se naplní, naloží a přepraví. Dříve museli přepravci hrát doslova Tetris s pytli, sudy, boxy… U vývoje aplikací tomu bylo stejně tak. Jsou dokonalou odpovědí na předávání výsledků mezi DevOps a Operations (provozem IT), jako u štafety. Staly se univerzální jednotkou pro vývoj i výpočetní provoz. Do (softwarových) kontejneru se nesmí sahat, a pokud je třeba něco změnit, musí se mu dát zpráva z vnějšku. Jeho obsah se mění pouze do okamžiku nasazení, pak se do něj nesmí sahat. Kontejner je pomíjivý, neoprašuje se, je jednotkou nasazení. Toto vše ale také potřebuje automatizaci – orchestrátor, který drží služby naživu, balancuje provoz a musí vědět, kde která je. Pokud je zapotřebí verze aplikace 2, kontejner 1 se „zabije“ a vytvoří se nový. Pomocí služeb volání orchestrátoru Kubernetes (open source) lze volat služby MS Azure přes Azure Open Service Broker a do vlastního Azure se vůbec nemusí sahat. K tomu také slouží AKS (Azure Kubernetes Service) pro kontinuální vývoj a nasazení CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery). Následovala ukázka DevOps ze života – hádka mezi vývojářem a provozovatelem se závěrečným usmířením.

Tvorba aplikací v realitě CI/CD

Valdemar Zavadský z Microsoftu představil tvorbu aplikací, její typický proces plan-create-verify-package-release-configure-monitor a jak jej co nejvíce zkrátit. Vše podle něj začíná u organizace zdrojového kódu. Na závěr prvního bloku se o svoje zkušenosti v moderním vývoji a provozování aplikací v realitě CI/CD podělil zástupce z jedné z největších společností v kosmetickém průmyslu, firma Oriflame.

Docker kontejnery, OpenShift, provoz a zabezpečení aplikací

Program pokračoval tématem od virtualizace ke kontejnerům neboli docker očima vývojáře. Proběhlo praktické představení technologie kontejneru a byla zodpovězena otázka, proč si nachází čím dál větší míru uplatnění. Při tomto vstupu představil zástupce společnosti Red Hat možnosti provozu technologie OpenShift v prostředí Microsoft Azure.

Provoz a zabezpečení aplikací v hybridním cloudu

Dále Václav Paur, CTO z VPGC představil cloudove řešení pro zabezpečení a optimalizaci provozu aplikací v hybridním cloudu od americké společnosti A10 Networks v ramci DevOps a CI/CD. Vývoj byl v cloudu a pro cloud, lze jej proto spouštět v kontejnerech, tj. společně s aplikacemi. Pokročile funkce APM (application performance management) a WAF (web application firewall), běží v cloudu nebo on-premise, stále pod jedním centrálním A10 Harmony Controller managementem.

Data a jak na ně s moderními cloudovými službami?

Obsahem třetího bloku prezentací byly možnosti přínosu MS Azure pro správu, řízení a vizualizaci dat, co je možné získat z dat s využitím moderních cloudových služeb a konkrétní služby v prostředí Microsoft Azure slouží pro zpracování dat, spolu s ukázkami konkrétních příkladů provozu datového skladu v prostředí Microsoft Azure.

Umělá inteligence, roBOTy a prediktivní modely

Závěrečný blok konference se věnoval představení služeb Microsoft Azure v oblasti prediktivních modelů a umělé inteligence. Kognitivní služby jako rozpoznání tváře, řeči, pochopení obsahu a využití botů při nasazování inovativních postupů je totiž oblast úplně nových možností rozvoje společnosti.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Český startup CleverFarm buduje v Srbsku síť IoT

Pavel Houser , 17. červenec 2018 10:00

Český startup CleverFarm, který zavádí moderní technologie do zemědělství, pomáhá s budováním IoT sí...

Více 0 komentářů

Akcie Netflixu oslabily, Amazon a Disney konkurují

ČTK , 17. červenec 2018 09:36

Počet nových předplatitelů a tržby internetové televize Netflix zaostaly ve druhém čtvrtletí za oček...

Více 0 komentářů

Velitelství vojenských kybernetických sil by mohlo sídlit v Brně

ČTK , 17. červenec 2018 08:00

Vytvoření velitelství je naplánováno na začátek ledna 2019, od července pak vznikne výkonná část jed...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů