Poškozuje knižní pirátství české nakladatele?

ITbiz.cz, 21. May 2012 08:00 6 komentářů
Poškozuje knižní pirátství české nakladatele?

Koncem uplynulého týdne se v Praze v rámci veletrhu Svět knihy uskutečnil velký panel o elektronickém publikování a pirátství. Čeští nakladatelé se vstupem na e-trh dlouho váhali a tak si mnozí uživatelé pomáhali svépomocí, dnes tak v Česku existuje nebývale silná pirátská komunita. Představuje brzdu trhu?

Pirátství, které v ČR plnilo ještě před rokem a půl spíše roli osvěty ve fenoménu e-publishingu, se v očích českých nakladatelů stává vážným škůdcem. Jde o reálnou hrozbu, nepochopení, nebo chamtivost vydavatelů?

Český trh je specifický v tom, že na tak malé množství čtenářů zde existuje nebývale pestrá nabídka vydavatelství a titulů. S postupným přechodem na elektronické publikování, navíc bez jendotného standardu se tak může křehká rovnováha místního ekosystému rychle zhroutit.

Kdo, co a odkud

Pirátstvím nejvíce trpí zejména nakladatelství poznávací, odborné a školské literatury. Ta prý v důsledku nelegálního stahování utrpěla reálné škody, jsou nucena propouštět zaměstnance a odstupovat ode všech investičně náročnějších projektů. Jejich další fungování je odvislé od toho, zda se jim podaří najít obchodní koncept, který by byl přijatelný pro většinu jejich zákazníků.

Podle odhadu v Česku stahuje nelegální soubory kolem padesáti procent obyvatel. Vzhledem k tomu, že velikost domácí on-line populace překročila 6,3 mil. uživatelů , týká se nelegální stahování bezmála každého uživatele internetu. Knižní nakladatelé tak čelí podobnému scénáři, který v minulých letech významně zredukoval aktivity hudebních a filmových producentů v oblasti vydávání a prodeje nosičů.

Agentura Dilia, jež ve své databázi spravuje téměř 47 tisíc slovesných titulů, nedávno prohledáváním souborů na uložto.cz zjistila, že jen na tomto serveru se nelegálně nabízí ke stažení přibližně 10 procent z jejích titulů. Podobných nelegálních úložišť je mnoho. Čísla o stažení nelegálních kopií nejsou k dispozici, ale odborné odhady hovoří o tom, že na jedno oficiální stažení připadá více než deset nelegálních.

Vítězné tažení elektronických knih

Přední britský vydavatelský dům Pearson, vlastník knižního nakladatelství Penguin, hlásí, že prodej digitálních knih a služeb v roce 2012 poprvé předstihne prodej klasických knih a papírových produktů. Prodej elektronických knih se každý rok v Británii zdvojnásobuje. Knižní trh USA je na tom podobně: každá pátá kniha byla loni prodána elektronicky.

Podobně zájem o elektronické knihy v ČR stoupá exponenciálně, za první čtyři měsíce prodali čtyři největší tuzemští prodejci téměř 35 tisíc e-knih, a je tak jisté, že letos se prodá několikanásobně více e-knih než loni. Trh s elektronickými knihami je ale i tak zcela marginální a podle odhadů stoupne v roce 2012 jeho podíl na pouhého 0,5 %. Česko tak bude v nejbližších letech nejvyspělejší trhy jen dohánět.

Největší škody v důsledku pirátství sčítají nakladatelé odborné literatury a učebnic. „Zaměstnanci tráví denně čas vyhledáváním našich titulů na nelegálních úložištích, kde jsou dostupná často ve formě pdf formátu jako skeny učebnic,“ tvrdí Jiří Fraus, ředitel Nakladatelství Fraus. Především v oblasti učebnic jde o specifický trh, na němž se stahování stalo normou zejména u učebnic a skript pro vyšší stupně škol. Právě na učebnice pro středoškoláky specializované nakladatelství INFORMATORIUM potvrzuje, že nelegální kopírování zaznamenalo u přibližně 80 % titulů vlastní produkce. „Konkrétní škodu nemůžeme vyčíslit, vidíme pouze, jak nám klesá obrat. Na konci roku jsme propustili další redaktorku a velmi si rozmýšlíme vydání každého nového titulu,“ prohlašuje ředitelka nakladatelství INFORMATORIUM Iva Brzáková, jež mezi významné škody řadí nejen skenování a stahování učebnic z internetu, ale také tvorbu kompilátů vyučujícími z jednotlivých škol pod záminkou tvorby vlastních učebních textů.

čtečka Jinke Hanlin eReader V60/eReading.cz First Edition
čtečka Jinke Hanlin eReader V60/eReading.cz First Edition
Nakladatelský dům Albatros Media odhaduje, že objektem stahování se stalo přibližně 25 % produkce nakladatelství Computer Press, které vydává počítačovou literaturu a knihy o digitální fotografii a videu. Právě tituly z oboru počítačů a knihy o digitální fotografii patří mezi literaturu, o kterou je mezi stahovači největší zájem. „Do škod můžeme počítat například pravidelné měsíční platby za aktivní mazání nelegálních kopií na úložištích, snížení počtu redaktorů dotčených oborů vinou seškrtaných projektů nebo neochotu nakladatelů jít naplno do elektronických knih,“ vysvětluje Petr Baláš, programový ředitel non-fiction nakladatelství Albatros Media,

Všem nakladatelům nejenom odborné literatury je společná veliká zdrženlivost pouštět se do titulů s nejistou a dlouhodobou návratností. „Internetové pirátství poškozuje nejvíce segment rozsáhlých publikací s menším cílovým publikem. Tedy dražší, rozsáhlé knihy pro úzkou cílovou skupinu. U těchto titulů dochází k rozhodnutí se do jejich vydávání vůbec nepouštět,“ specifikuje rizikové tituly Baláš. Fraus dodává konkrétní příklad nové původní učebnice hudební výchovy, která na českém trhu už dlouhé roky nevyšla a jejíž vydání zvažuje. „Návratnost mnohamilionové investice je na úrovni pěti šesti let a vidina, že den po vydání bude učebnice k dispozici volně ke stažení, je pro podobný podnik neúnosná,“ vysvětluje Fraus.

Hledá se řešení

Otázky po dalším postupu proti nelegálním stahovačům knih svádějí k otázce, zda dále sázet na represi, nebo osvětu. Podle Jana Hlaváče, mluvčího protipirátské organizace BSA hájící zájmy výrobců softwaru, již otázka takto nestojí. „Na osvětu je příliš pozdě a represe se neosvědčuje. Jako jediné přijatelné řešení i pro nakladatele se jeví hledání obchodního modelu, který bude akceptovatelný pro obě strany. V případě softwaru se to řadě výrobců podařilo nabídnutím vstřícnějších licenčních podmínek, kdy zákazník v ceně získává řadu služeb a výhod, například automatické aktualizace softwaru či možnost instalace softwaru na všechny počítače v domácnosti. Pirátství se pak jeví jako méně výhodné,“ tvrdí Hlaváč.

Jako následováníhodný příklad se nabízí model à la iTunes, kde na straně uživatele nad pokoutním obstaráváním kopie zvítězí pohodlí, okamžitá dostupnost a nekompromisní kvalita legálního stažení za rozumný a akceptovatelný poplatek. S rostoucím počtem čteček, tabletů, ale i chytrých telefonů, které umožňují konzumovat obsah knih digitálně, by se tento model mohl ukázat jako schůdný i v České republice – podobně jako ve světě, kde jsou elektronické knihy na postupu.

Do tabletů iPad a chytrých telefonů iPhone společnosti Apple se dostanou od letošního září i učebnice pro základní a střední školy. Nabídkou možnosti stažení do několika zařízení pracujících na různých operačních systémech (Windows, iOS) se tak snaží Nakladatelství Fraus čelit pirátským snahám o nelegální stahování. Přitom by cena interaktivních učebnic s bohatým multimediálním obsahem neměla přesáhnout cenu papírové učebnice. „Chceme tak přenést jako dodavatelé obsahu naše učebnice na novou, perspektivní platformu, která je silně přitažlivá pro koncové uživatele – studenty. Zásadní však bude to, jak rychle se digitální realitě přizpůsobí samotné školy. A také to, aby stát zrevidoval svoji daňovou politiku a z elektronických knih nevybíral jednu z nejvyšších DPH na světě,“ říká o dalších plánech Fraus.


Komentáře

Bubak #1
Bubak 27. May 2012 17:56

Zakazou se konecne i knihovny?

Roman #2
Roman 30. May 2012 17:12

Ale na druhou stranu, když si chci koupit učebnici vydanou v dřívější době, nakladatelství mi sdělilo, že už nelze koupit, je vyprodaná a dotisk se nebude dělat. Tak kde ji mám sehnat?

neee #3
neee 01. June 2012 16:44

Dilia ať je raději potichu - polatky vybírá svědomitě, ale autorům neplatí. Nikdy jsem od nich neviděl ani korunu. S OSA je to podobné - platí jen některým ale vybírá od všech. Normální parasitismus. Teď naříkají, že jim hostitel chcípe...

Casik #4
Casik 02. June 2012 15:05

"Podobných nelegálních úložišť je mnoho" - uloz.to a ostatni nejsou nelegalni uloziste!!!
Za epublikaci nemohou chtit vice jak za tistenou? - nemohou za ni chtit vice jak petinovou cenu, jinak si nikdo nejaky, velice snadno znicitelny, ztratitelny apod. datovy soubor nekoupi (pokud se budou chovat, jako hudebni vydavatele, kde si pokazde musite kupovat nove a nove kopie znova a znova) - itunes takove ceny ma (samozrejme nelze predpokladat v prepoctech na cz koruny).
Investice v radu milionu korun? - sakra a to si stezujou jak jsou malo placeni? - za tri mega by uzivili firmu s deseti zamestnanci na dobu jednoho roku, kteri by tu publikaci meli za ctvrt roku. Vyrobni naklady podle tistenych nakladu a cen knih vypadaji na investici tak max. do jednoho milionu.
Pakaz jedna nenazrana.

Potooczech #5
Potooczech 07. June 2012 14:32

Já hlavně nechápu jednu věc. Proč je sakra takový problém u nás sehnat ebooky? Nabídka neskutečně omezená. Vždyť přitom každé nakladatelství už dnes musí mít všechno co vydá i v elektronický podobě. To je takový problém to pouze upravit do příslušného formátu a nabídnout k prodeji ?
Nabídka ebooků je u nás strašně omezená. Přitom saturace trhu smartphony, tablety, netbooky, čtečkami je dnes tak vysoká, že lidé prostě nakonec musejí někde pokoutně stahovat. A samozřejmě, jakmile narazí na zdroj, kde jsou toho kvanta a zadarmo, tak už nebudou hledat obchody, kde se to dá koupit.
To je naprosto stejné jako s 3D filmy. Každý obchodník s elektrem vám do rukou cpe telku s 3D a bude vás klidně hodině přesvědčovat, že ji potřebujete, že to 3D je úžasné a potřebujete to. Že k tý televizi ale horko těžko seženete slušný film ve 3D, to už vám neřekne.
To není o tom, že někdo krade a ten druhý kvůli tomu krachuje. Je to o tom, že nové technologie v rukou lidí vytvářejí určitou poptávku po novém médiu a vydavatelé jsou jen slepí a hluší. Nic nevidí a vůbec se nesnaží té poptávce přizpůsobit. Nechápou že tu jsou desítky, možná stovky tisíc lidí, kteří chtějí knihu v elektronickém formátu a ne na papíře. A že pokud jim tu knihu v elektronickém formátu neposkytne vydavatel, tak si ji prostě stáhnou. Přijde mi to stejné, jako kdyby si k zelináři chodili lidé a žádali hrušky a on je vytrvale posílal pryč s tím že nemá a dál kupoval pouze jabka. A nakonec si ještě stěžoval, že jeho jabka si nikdo nekupuje a lidi si raději sami trhají hrušky ze stromů.

Mirek #6
Mirek 09. June 2012 18:27

U stále probírané legálnosti či nelegálnosti e-booků je ještě jeden aspekt. Pokud koupím papírovou knihu, tak ji mohu prodat, pujčit, nemám problém s nekompaktibilitou zabezpečení (DRM x ..) což je třeba u učebnic zásadní věc. Kdežto u e-booku se to nějaké vrstvy lidí snaží kriminalizovat, jak zde již zaznělo, jsou nenažraní. Je tedy otázkou, do jaké míry si tyto skupiny lidí samy sobě neřežou větve. Já osobně bych při vystupňování "protipirátského tlaku" vymazal všechny e-booky ale i hudbu a fotografie z telefonu. A protože jsem věčně na cestách, mít doma CD s hudbou nebo filmem, nebo knížku v papírové podobě, to by nemělo význam, takže bych je nekupoval, tím bych nekupoval ani čtečky e-booků, přehrávače mp3 a další věci. Takže kdo na tom, ve finále, prodělá? Já to asi nebudu, budou to pouze tito nenažraní.
A stále mi při tom zní v uších slova, která padla kdysi z úst jednoho zástupce firmy, vyvíjející CAD systém. "My máme tolik a tolik legálních, ale i dalších tolik a tolik nelegálních uživatelů a i Ti jsou naši." Takže co Vy na to, páni vydavatelé? Půjdme dále cestou "záloh papírové knihy do el. podoby. Chtěl bych vidět rozpad ceny e-booku.

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

T-Mobile chce v ČR připojit až 1,5 mil. bytů k internetu optikou

ČTK , 22. March 2019 08:00

Obce nevidí kvalitní internet jako prioritu, vyřízení všech povolení trvá 14 až 16 měsíců....

Více 0 komentářů

Evropský parlament bude hlasovat o změně směrnice o copyrightu

ČTK , 21. March 2019 10:00

Plénum nyní bude hlasovat nejprve o pozměňovacím návrhu, nikoli o směrnici jako celku, jak bylo půvo...

Více 0 komentářů

Vodafone a Liberty Global dostanou varování regulátorů

ČTK , 21. March 2019 09:00

EK se obává, že převzetí aktivit Liberty Global by v ČR mohlo vést k vytlačení některých telekomunik...

Více 0 komentářů

EK udělila Googlu pokutu 1,49 mld. eur kvůli internetové reklamě

ČTK , 21. March 2019 08:00

Google ve smlouvě AdSense for Search stanovil omezení bránící konkurenci umísťovat své reklamy na ty...

Více 0 komentářů