Power 9 už nepotřebuje samotnou IBM

Richard Jan Voigts , 06. duben 2018 10:15 0 komentářů
Power 9 už nepotřebuje samotnou IBM

Světová datacentra v současné době skloňují tři procesorové platformy – ARM, Power a x86. OpenPOWER Foundation přitom představuje ekosystém pro sílu – společnou snahu, jak přemoci dominanci tradiční architektury x86. Každým rokem se k tomuto konsorciu hlásí stále více poskytovatelů a zákazníků. IBM totiž otevřela svoji platformu Power světu.

K tomu se přidává přijímání CPU IBM Power 9 v prvním a druhém kroku. IBM otevřela svoji platformu Power světu a díky tomu vyrábí servery s procesory Power 9 stále více ostatních výrobců. Díky svému výkonu a podpoře akcelerátorů a dalších technologií nacházejí uplatnění v datacentrech, aplikacích big data, umělé inteligence či strojového učení.

Rok 2018 jako zlomový?

Na summitu v Las Vegas 19. března 2018 se objevila řada hlasů od vedoucích výrobců hardwaru, softwaru a poskytovatelů cloudu, jak využijí Power 9 ve svých nových produktech, založených na OpenPOWER. Největší „peckou“ přitom bylo prohlášení Googlu, že nasadili Power do Google Data Center, což je pro OpenPOWER velká věc.

Podpora akcelerátorů a dalších technologií

Největší výhodou architektury Power vždy byly schopnosti zrychlení prostřednictvím GPU (Graphic Processing Unit), FPGA (Field Programmable Gate Array), DSP (Digital Signal Processor) a ASIC (Application Specific Integrated Circuit) s přidanými paměťovými prvky, které je podporují. Tyto přídavné karty nebo čipy pro architekturu Power poskytují přímé zrychlení těchto CPU pro aplikace strojového učení, big data, bezpečnost a sítě. Nové CPU Power 9 mají značnou podporu nejnovějších technologií, včetně Nvidia NVLink, OpenCAPI a PCIe Gen4. Procesory Power 9 mají čtyřnásobný počet výpočetních vláken (threadů) na jádro, až 9,5násobnou propustnost paměti než x86 a byly od základu navrženy pro zátěže typu big data, umělé inteligence (AI, artificial intelligence) a strojového učení (ML, machine learning). To také přirozeně otevírá členům konsorcia OpenPOWER nové možnosti pro vývoj těchto aplikací.

Nové servery – rychlejší výpočty, sítě i storage

Na summitu byly ohlášeny nové servery s procesory Power, ke kterým se hlásí společnosti Atos, Gigabyte, Hitachi, Inspur, Inventec, Rackspace, Raptor, Winstron a další. K tomu byla ohlášena nová zařízení OpenCAPI od firem AlphaData, Amphenol, Cavium, Mellanox, Nallatech, Rambus a Xilinx, které hledají možnosti, jak vytěžit výhody značné propustnosti paměti Power 9. Společnosti Broadcom Limited, Eiditicom a NEC ohlásily nová zařízení PCIe Gen4, která mají díky platformě OpenPOWER zrychlit výpočty, sítě a storage.

Software nezůstává stranou

Na poli softwaru zase ohlásily podporu kompatibility společnosti jako brytlit, Elinar Oy, a také nezávislí poskytovatelé softwaru (ISV, independent software vendors) H20, MapD a další, přičemž mnozí z nich se zaměřují na AI a nové druhy pracovní zátěže, jež jsou pro Power 9 něco jako chléb s máslem.

Google jako největší hráč s Power 9

Nejvýznamnější zprávou na summitu OpenPOWER bylo, že Google potvrdil nasazení vlastní platformy Zaius do svých datacenter pro produkční zátěže, a že v tomto úsilí stále rychleji pokračuje. Googlu se na platformě Power 9 líbí zejména:

  • Více jader a vláken pro prohledávání Googlu
  • Větší paměťová propustnost pro vykonávání strojového učení RNN
  • Rychlejší a „otevřenější“ paměti flash NAND na urychlující sběrnici OpenCAPI

Systémy pracující s PowerSystems již využívá více velkých podniků. IBM uvádí, že jde o 8 z 10 největších retailerů, 8 z 10 největších pojišťoven, 10 z 10 telekomunikačních operátorů a 10 z 10 největších bank. Kromě toho používá systémy s předchozí platformou Power 8 ve svých datacentrech 7 z 10 společností z Fortune 10 a 12 z 20 Fortune 20.

Ale co noví zákazníci?

Jde sice o dojemný výčet, avšak co na to noví zákazníci, zejména ti, kteří už vyrostli v cloudu? Kdo zvažuje vs. nasazuje komerční aplikace?

Tencent, Alibaba, Uber a Limelight

Tencent, jeden z poskytovatelů datacenter, se už nechal slyšet, že od nákupu „několika“ systémů založených na OpenPOWER pro svá podniková datacentra se účinnost zvýšila o 30 % a že přitom ušetří 30 % na zdrojích jak v racku, tak serverech.

PayPal tvrdí, že využití architektury Power jim dává výkon pro zpracování velkých datových souborů a zrychluje učení systémů (deep learning) pro ochranu proti zneužití. Retailový gigant Alibaba nasadil do svého Ali Cloudu servery OpenPOWER v pilotním projektu Ali X-Dragon Cloud pro vyzkoušení snazšího využití serverů a kompatibility.

Uber zase sdělil, že zamýšlí využít superpočítač v Oak Ridge National Labs k testování svého projektu AI nazvaného Horovod se škálováním 27 000 GPU Nvidia.

LimeLight, firma, která poskytuje svým klientům (BBC a Marvel Comics) různé nástroje pro obohacení videostreamingu, říká, že OpenPOWER (s PCIe na Power 9) jí umožní překonat úzké hrdlo na PCIe Gen3, ke kterému dochází na jiných serverech. Výsledkem je rychlejší streamování a menší využívání vyrovnávacích bufferů.

Ukázaná platí – spojenci a jejich tichá spolupráce

Takto širokého záběru produktů a řešení, založeného na Power 9, je možné jen díky modelu otevřené spolupráce modelu OpenPOWER. IBM moc dobře ví, že tajemství úspěchu pro Power 9 je založeno na vytvoření ekosystému, který podpoří sílu její architektury v relevantních aplikacích pro tyto pracovní zátěže, a že její spojenci budou schopni rozpoznat dobrý produkt, když uvidí výhody v podobě prvních výsledků, jež na sebe pravděpodobně nedají dlouho čekat.

Zdroj: Patrick Moorhead, Forbes

Pozn.: Moor Insights & Strategy, podobně jako další výzkumné a analytické společnosti, poskytují nebo poskytly placený výzkum, analýzy, poradenství nebo konzultace mnoha high-tech společnostem v oblasti IT průmyslu (kompletní výčet viz originální zdroj).


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů

Před Vánoci vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

ČTK , 19. listopad 2018 12:07

Před Vánoci lidé více využívají karty místo ostatních forem plateb....

Více 0 komentářů

Apple a Samsung vs. banky

ČTK , 19. listopad 2018 08:00

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů....

Více 0 komentářů

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů