Sci-fi ve Švýcarsku v podání IBM

Richard Jan Voigts , 31. říjen 2017 06:30 1 komentářů
Sci-fi ve Švýcarsku v podání IBM

IBM Research – Zurich je jedním z dvanácti laboratoří základního výzkumu na celém světě. Byla založena v roce 1956 a pracují v něm vědci z více než 45 zemí. Bylo v ní dosaženo mnoha významných objevů a dva byly dokonce vyznamenány Nobelovou cenou. Současné projekty zahrnují například kvantové počítače, kognitivní technologie pro zdravotnictví, neuromorfní výpočty a řadu dalších výzkumů.

Neuromorfní výpočty fungují na základě imitace funkčnosti neuronů s přístroji s fázovou změnou pro zrychlení kognitivních výpočtů a aplikací IoT big data, dále se v centru vědci zabývají také využitím technologie blockchain pro podnikové prostředí, zkoumají také a „elektronickou krev“ pro 3D čipy inspirované přenosem energie v lidském mozku na základě mikrokanálového systému konceptu nejen chlazení, ale i elektrochemického oxidačně-redukčního (redox) toku v baterii s cílem vytvořit superpočítač o velikosti PC.

IBM ve Švýcarsku spolupracuje například s ETH Zurich (Eidgenoessiche Technische Hochschule Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich).

Sdílení léčebných informací díky IoT a strojovému učení

IBM Research spolupracuje se švýcarským start-upem docdok.helalth na vývoji technologií zaměřených na plicní diagnostiku pro zlepšení kvality života pacientů s chronickým onemocněním (COPD – chronic obstructive pulmonary disease), což má také za účel snížit náklady na jejich léčbu. COPD je onemocnění s progresivním průběhem, které způsobuje dušení a je spojováno s kouřením cigaret a znečištěním vzduchu. Předpokládá se, že do roku 2030 půjde o třetí největší příčinu smrti, v 90 % v zemích se středně velkými příjmy obyvatel.

Po dokončení zkoušek bude docdok.health analyzovat data z řady senzorů (IoT, internet of things) s využitím algoritmů strojového učení vyvinutých vědci IBM pro zjištění korelací (souvztažností) a vzorů. V budoucnosti budou tyto algoritmy odvozené ze vzorů využívány k určení stavu a progresi nemoci a předvídání akutních stavů, zhoršení nemoci, kdy se pacienti téměř dusí a vyžadují novou hospitalizaci. Aplikaci bude možno využít k předvídání a sdílení informací přes komunikační platformu docdok.health s lékaři, kteří mohou zajistit léčebný zásah a nasazení vhodných léků pro snížení rizika takového akutního stavu, aby se neopakoval.

Lékařská pomoc v Africe s využitím AI

Nepřenosné nemoci (NCD – non-communicable diseases) se mají stát v Africe do roku 2030 závažným problémem a mají převýšit dohromady všechna rizika smrti nemocí přenosných a způsobených podvýživou, rizika mateřství a prenatální. Infekční nemoci (zejména HIV, tuberkulóza a malárie) zůstávají závažným problémem a jdou ruku v ruce s NCD). Samozřejmě to způsobuje další zátěž na už tak přetížený systém zdravotní pomoci a farmacie.

Vědci z IBM Research – Africa proto vyvíjejí inteligentní platformu (AI – artificial intelligence, umělá inteligence) pro správu medikací poskytovateli zdravotní péče a pacientů. Platforma nabízí novou metodu analytiky pro umožnění sledování pacientů, aby ji bylo možno efektivně provádět v komunitě podle příslušnosti, dopadu a nežádoucích efektů předepsané léčby. Jádrem této platformy jsou služby, které podporují místní příslušnost a konzistentní sledování pro podporu klinického rozhodování zdravotnických profesionálů a získání nástrojů pro spolupráci pacientů a jejich konzistentního sledování.


Komentáře

dustin #0
dustin 31. říjen 2017 07:57

Non-communicable diseases jsou nepřenosné nemoci, lidi si o nich mohou povídat.

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů