Stalo se: právní bitva Apple a Samsungu a nečekané partnerství Lenova s EMC

ITbiz.cz, 03. srpen 2012 09:00 1 komentářů
Rubriky: Právo, České IT, Byznys
Stalo se: právní bitva Apple a Samsungu a nečekané partnerství Lenova s EMC

Po delší době přinášíme další přehled významných událostí posledních dnů. Navzdory tomu, že by měla panovat okurková sezóna se toho ve světě IT děje poměrně dost. Zde je přehled uplynulého týdne.

V pondělí začala v kalifornském San José jedna z nejzásadnějších bitev v telekomunikačním průmyslu, tedy alespoň v jeho spotřebitelské části, americká společnost Apple a jihokorejský Samsung se soudí o patenty za miliardy dolarů. Spor, ve kterém jde o případné miliardy dolarů na licenčních poplatcích je ve skutečnosti především bitvou o nadvládu v segmentu trhu chytrých telefonů, tedy v současné chvíli jednoho z nejlukrativnějších koncových trhů vůbec.

Firmy vedou právní válku na několika trzích světa, oběma dominantním výrobcům jde o to si do budoucna zajistit dominantní postaven na trhu. Současné přelíčení v San José bude precedentní pro celý americký trh.

Uvedený spor má kořeny již v loňském roce, kdy kdy Apple svého rivala zažaloval pro údajné kopírování přístrojů iPhone a iPad. Samsung reagoval promptní protižalobou, v té se nyní snaží prokázat, neoprávněnost požadavků Apple a snahu o neférové potlačování konkurence.

Prodeje smartphonů a tržní podíly největších dodavatelů

 

2011

1Q12

 

Prodeje

Tržní podíl

Prodeje

Tržní podíl

Samsung

87126

18%

37994

26%

Apple

89263

19%

33121

23%

Nokia

84614

18%

13324

9%

RIM

51542

11%

9939

7%

HTC

42997

9%

7676

5%

Ostatní

116200

25%

42337

29%

Pozn.: globální data, prodeje v tisících

Zdroj: Gartner, květen 2012

Česká pošta oznámila tržby za první pololetí, ty přesáhly 10,03 miliardy korun. Společnost o tom informovala včera. I přes úpadek listovních zásilek je tak státní podnik v zisku 460 milionů korun.

"Solidní hospodářský výsledek nám zaručuje dokončení přípravy na plnou liberalizaci, kdy podnik potřebuje finance pro náročný investiční program. Ať už jde o dokončení přestavby logistické sítě, obnovu vozového parku anebo investice do ICT a nových technologií," prohlašuje generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

Na pozitivním výsledku hospodaření se podle vyjádření podniku podílejí klasické poštovní služby, stejně jako služby elektronické. Významný příspěvek představuje nové balíkové portfolio, zvyšují se tržby ze služeb poskytovaných pro podporu e-Governmentu. Česká pošta dnes zaměstnává 34 374 lidí a provozuje 3 385 poboček.

sídlo české pobočky firmy Lenovo (Foto: ITbiz.cz)
sídlo české pobočky firmy Lenovo (Foto: ITbiz.cz)
Společnosti Lenovo a EMC Corporation oznámily uzavření partnerství, které posiluje pozici Lenova v oblasti standardních serverů a síťových úložných řešení a výrazně rozšiřuje působnost EMC v Číně a dalších klíčových rychle rostoucích trzích. Firmy vytvořily vývojový program serverových technologií, který rozšíří možnosti Lenova v segmentu standardních serverů x86. Servery budou uváděny na trh společností Lenovo a instalované postupně do vybraných systémů pro ukládání dat firmy EMC.

Také došlo k vytvoření OEM platformy a velkoobchodního vztahu, ve kterém bude Lenovo poskytovat EMC síťové řešení pro ukládání dat nejprve svým zákazníkům v Číně s následným rozšiřováním na ostatní světové trhy. Společnosti dále plánují přinést určitá aktiva a zdroje z podniku společnosti EMC Iomega do nového společného podniku, který bude poskytovat Network Attached Storage (NAS) systémy pro malé a střední firmy (SMB) a do distribuovaných podnikových prostředí.

„Oznámení je dalším krokem v naší cestě stát se lídrem v nové PC-plus éře," řekl Yang Yuanqing, předseda představenstva a CEO společnosti Lenovo. „Toto partnerství nám pomůže plně realizovat naši PC-plus strategii díky tomu, že získáme silné back-end schopnosti a obchodní zázemí v oblasti serverů a úložišť navíc k naší již tak silné pozici v zařízeních. EMC je ideálním partnerem, který nám pomůže plně realizovat PC-plus možnosti v dlouhodobém horizontu."

V joint venture se bude Lenovo podílet hotovostí, zatímco EMC přispěje některými aktivy a zdroji ze společnosti Iomega. Lenovo bude mít v novém společném podniku většinový podíl.

Výběr událostí, o kterých jsme psali

Vrchní soud státu Kalifornie potvrdil platnost smlouvy, zavazující Oracle portovat jeho software i pro servery HP s procesory Intel Itanium.

HP vyhrálo nad Oracle spor okolo serverů s procesory Intel Itanium

Přestože to není ani měsíc, co fatálním selháním začal provoz centrálního registru vozidel, na který stát také nevypsal regulérní výběrové řízení, ale přiklepl jej spřátelené firmě ATS-Telcom, chystá nyní stát podobně narychlo spíchnutý projekt centrálního registru penzí. Opět se jedná o zakázku přiklepnutou bez výběrového řízení, byť tentokráte se schopnějším dodavatelem.

Zakázku na centrální registr penzí dostalo bez výběrového řízení IBM

Hlava českého státu ve středu podepsala novelu zákona o elektronických komunikacích. Pro operátory to znamená návrat povinnosti ukládat údaje o tom, kdo, odkud, s kým a po jakou dobu komunikoval, vše navíc dohádatelně minimálně půl roku zpětně.

Operátoři budou opět muset uchovávat údaje o komunikaci půlroku zpětně

Stručně

  • Globální podíl Androidu se na nových smartphonech ve druhém čtvrtletí tohoto roku poprvé vyšplhal přes magickou hranici dvou třetin a poprvé dosáhl 68,1 %. Tvrdí to ve své analýze trhu společnost Canalys.

  • Microsoft spustil novou, respektive inovovanou, cloudovou službu freemailu pro koncové uživatele. Na adrese Outlook.com tak lze nalézt náhradu za někdejší Hotmail. Staro-nový freemail přináší lepší organizaci a integraci sociálních sítí.


Komentáře

Regine 05. srpen 2012 22:27

"Zakázku na centrální registr penzí dostalo bez výběrového řízení IBM". --- Pracuji na jednom ministerstvu jako ajťák. IBM časem vystupňuje finanční nároky (což se nikdo nedoví na veřejnosti). Má to vždy právně dobře ošetřeno a vymanit se je potom nemožné. Hlavně u tak velkých projektů nereálné. U nás převod a odstoupení od smluv trvalo několik let a ještě jsme částečně svázáni licencemi. Přechodem k jiné US SW-firmě klesly náklady o 30 procent a jsou mnohem pružnější při řešení problémů. Obdobně jako IBM se chová i HP.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Coca-Cola připojí 300 000 chladicích boxů v Evropě k internetu

ČTK , 22. červenec 2018 12:56

Smart chladicí boxy umožňují i interakci prostřednictvím mobilních aplikací....

Více 0 komentářů

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů