• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Umělá inteligence v podnikovém IT

Pavel Houser
8. 9. 2015
| Články

Z programů, které bychom dnes mohli označit za umělou inteligenci, jsou dnes asi nejznámější asistenční služby typu Apple Siri. Mnoho systémů z téže kategorie je ale před běžnými uživateli skryto, o to mocnější mohou být v prostředí podnikového IT.

Onkolog i webmaster

ZDNet ve speciálu věnovaném AI mj. vybírá 10 aplikací, které pokládá za prekurzory, z nichž v podnicích vznikne budoucí propojená infrastruktura. Konkrétně má jít o následující programy: IBM Watson, Mathematica, Slackbot, SAS Enterprise Miner, Grok, AutoPilot, CognitiveScale, Conversica, Amazon Machine Learning a The Grid. Mimo okruh příslušných specialistů jsou z těchto systémů známější zřejmě jen první dva. Watson na sebe upozornil především schopností poradit si s přirozeným jazykem ve hře Jeopardy (obdoba Riskuj), jde nicméně o komplexní systém, který dnes stanovuje lékařské diagnózy včetně onkologických případů nebo automatizuje provoz call center. Mnohé funkce Watsona zastanou i jiné aplikace, ovšem Watson je jednak komplexní sám o sobě, jednak základem rostoucího ekosystému – tak si to alespoň představuje IBM.

Program Mathematica by člověk za umělou inteligenci asi nepokládal (proč ne pak třeba Matlab?), to už spíše jiné projekty z dílny Stephena Wolframa týkající se vyhledávání. Ve Wolframově případě je ovšem trochu problém s tím, jak prezentuje své projekty, jeho přívrženci mají až charakter sekty. Totéž mimochodem platí i pro Wolframovu knihu A New Kind of Science, kde se snaží matematiku i svět prezentovat jako strukturu odvozenou od buněčných automatů.

Pojďme k dalším zmíněným příkladům. Conversica se podobá Watsonovi nebo programům Siri/Cortana. Jde opět o asistenta, tentokrát ale specializovaného na nakupování. Rozesílá e-maily na kontakty, které jsou k dispozici („leady“), vede komunikaci a v určitý okamžik případy předává obchodnímu zástupci. Aplikace se integruje do CRM systémů. Podobně Slackbot buduje profily nových uživatelů a skládá jim prostředí na míru, v tomto případě je ale určen spíše pro (nové) zaměstnance než zákazníky.

Asi málokdo by považoval za (komplexnější) AI asi program AutoPilot, který víceméně nahrazuje administrátora webového serveru. Grook je univerzálnější, snaží se monitorovat firemní IT jako celek, vytvářet datové modely nebo upozorňovat na neefektivity či chyby. The Grid je zase nástrojem, který z podkladů (textů, grafiky) má vytvořit funkční web, kde využívá např. strojového rozpoznávání obrazu. Dokáže prý rozumně pracovat s barvami a obrázky různě upravovat nebo obsah přesouvat mezi kategoriemi.

SAS Enterprise Miner i Amazon Machine Learning spadají do kategorie strojového učení. AML je v podstatě nástroj pro podporu rozhodování a tvorbu prognóz, který bychom řadili spíše do kategorie business intelligence než AI. Totéž pak platí pro CognitiveScale. Opět málokdo by je asi považoval za umělou inteligenci ve smyslu Turingova testu, nicméně z pohledu podniku to nevadí; i zaměstnanci zde vykonávají omezenou sadu činností. Není tedy třeba jediný program, který nahradí všechny profese současně, ale postačí specializované aplikace – tento přístup ostatně už pár desetiletí stojí za ideou expertních systémů.

Peníze, prognózy a analýzy

Pokud prozkoumáme další speciály ohledně využití AI v podnikové praxi, zmiňována je dnes často též robotika, především v oblasti skladového hospodářství – to ale na tomto místě pomiňme, protože jde o kategorii produktů mimo čistě softwarový svět. Zajímavá a často používané jsou systémy, které se na základě vzorů snaží o odhalování podvodného jednání. Behaviorální analýza je součástí bezpečnostních produktů již tradičně, nově se rozvíjejícím oborem je např. software pro rozpoznávání vzorů, které umožní identifikovat podvodnou finanční transakci.

Opět, je tohle klasická AI? Nicméně není asi třeba se hádat o slova. Uvedený přehled svědčí především o tom, jaké činnosti se dnes dají na podnikové úrovni automatizovat. Conner Forrest na ZDNet vhodně příslušné aplikace označuje za „prekurzory“. Zatím totiž vykonávají určité činnosti a komunikují přitom s lidmi, respektive s lidmi jako uživateli klasických softwarových systémů. V ne všech případech je dnes ve skutečnosti nasazení takto pokročilých řešení efektivní ve smyslu různých metodik o návratnosti investic, nákladů na vlastnictví nebo metrik výkonu. Zajímavé a snad i revoluční to ovšem začne být, až tyto aplikace pokryjí větší část ekosystému a budou spolupracovat hlavně mezi sebou.

Nástup umělé inteligence vede k tomu, že přibývá takto zaměřených start-upů a současně kapitálu, který do nich proudí. Data Bloombergu a CBS Insight ukazují strmý nárůst hlavně v loňském roce, kdy fondy rizikového kapitálu vložily do těchto projektů 300 milionů dolarů. Některé technologie řazené do umělé inteligence, třeba autonomní auta, se dle Gartneru ovšem nacházejí na vrcholu křivky přehnaných očekávání (Hype křivka a jiná strašidla, tisková zpráva Gartner). Jiná aktuální studie, tentokrát od analytické agentury Forrester Research, (citováno dle webu The Register) se věnuje prognóze zaměstnanosti do roku 2025. Závěr zní, že technologie pro automatizaci více pracovních míst vytvoří, než jich zničí. Deloitte mírně oponuje: bez ohledu na celkový počet míst řada profesí zmizí, podobně jako při předcházejících technologických zlomech i zde budou „poražení“.

Hrubá síla místo chytrosti

A nakonec, Charles McLellan na ZDNet si pokládá otázku, proč aplikace AI nepřišly na trh už třeba před 10 lety. Dospívá k závěru, že nenastal žádný přelom ani zásadní objev, jedná se prostě o záležitost rostoucího výpočetního výkonu. Algoritmy pro strojové učení, respektive příslušné neuronové sítě, podle něj se zvláštní výhodou využívají akceleraci pomocí grafické karty. Druhým hardwarovým faktorem je pokles ceny úložného prostoru, kdy je nyní snadné mít pro učící se program dostatečný objem dat. Obdobou Moorova zákona je zde tzv. Kryderův zákon, podle něhož se hustota dat na disku zdvojnásobí každé dva roky; kolem roku 2010 se zde exponenciálně rostoucí křivka nicméně poněkud zadrhla.

Rubriky: Podnikový softwareTechnologie

Související příspěvky

HP Dimension s Google Beam posouvají virtuální spolupráci na vyšší úroveň
Zprávičky

HP Dimension s Google Beam posouvají virtuální spolupráci na vyšší úroveň

17. 6. 2025
CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy
Články

CzechDreamin 2025 přilákal administrátory, vývojáře i konzultanty Salesforce z celé Evropy

17. 6. 2025
Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy
Články

Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy

12. 6. 2025
Zprávičky

ČR by si v AI měla najít silné stránky, potenciál je ve zdravotnictví

12. 6. 2025

Zprávičky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Hackerská skupina zaútočila na banku íránských revolučních gard

ČTK
17. 6. 2025

Kybernetický útok dnes omezil provoz banky Sepah íránských revolučních gard. Systémy banky jsou spojené

HP Dimension s Google Beam posouvají virtuální spolupráci na vyšší úroveň

HP Dimension s Google Beam posouvají virtuální spolupráci na vyšší úroveň

Pavel Houser
17. 6. 2025

Společnost HP Inc. na veletrhu InfoComm 2025 představila HP Dimension with Google Beam (dříve

Vodafone pokryl sítí 5G část pražského metra

Policie odložila případ zakázek pražského magistrátu pro Operátora ICT

ČTK
17. 6. 2025

Policie odložila případ zakázek pražského magistrátu pro jím vlastněnou firmu Operátor ICT (OICT). ČTK

Německá policie vyřadila z provozu obří prodejnu drog na darknetu

ČTK
17. 6. 2025

Německá policie vyřadila z provozu velkou platformu na takzvaném darknetu, na které se prodávaly

Operátoři loni zvýšili investice o 3,5 miliardy na 23 miliard korun

ČTK
16. 6. 2025

Telekomunikační firmy investovaly v loňském roce celkem 23 miliard korun, což je o 3,5

AI snižuje důležitost formálního vzdělání, říká studie PwC

ČTK
15. 6. 2025

Zavádění umělé inteligence (AI) na pracoviště výrazně zvyšuje produktivitu zaměstnanců i tržby firem. V

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Čínská společnosti Tencent zvažuje koupi jihokorejského vývojáře Nexon

ČTK
14. 6. 2025

Čínský internetový gigant Tencent Holdings zvažuje možnost nákupu jihokorejského vývojáře her Nexon. Tencent hledá

Nvidia a Perplexity AI plánují evropské modely AI, zapojí se také Slovensko

ČTK
13. 6. 2025

Americký výrobce vyspělých polovodičů Nvidia a a start-up Perplexity AI uzavřely partnerství pro vytvoření

Tiskové zprávy

ELLIOT: Vlajková iniciativa pro vývoj otevřených multimodálních základních modelů pro robustní umělou inteligenci v reálném světě

Novinky v Acronis Cyber Protect Cloud: přímé zálohování a archivace e-mailů v Microsoft 365

Česko si drží v některých oblastech digitalizace vedoucí postavení, v těch dosud problematických se výrazně zlepšuje

O2 zavádí do své sítě samostatné 5G jádro (5G stand alone)

AI agenti místo „noreply“ v nové platformě Salesforce

AI vyžaduje kontext i ve veřejné správě

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Videa ITBiz.cz

Glenn Mallon, Dell Technologies

Elektronická recepční

FORXAI Mirror

Kamery pro průmysl a detekci požárů

Kamery pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků

Kalendář

Zář 22
22. září @ 8:00 - 26. září @ 17:00

EMO Hannover 2025

Říj 1
Celý den

Cyber Attacks

Říj 21
Celý den

Bezpečnosť a dostupnosť dát

Zobrazit kalendář

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

PPC

LCD

Headcount

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware int Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Mýval se bude šířit i na další území
  • Nová role známého genu: CDK12 je nezbytný pro zrání vajíček a plodnost
  • Pohlavní chromozomy mohou omezovat konflikt mezi pohlavími

RSS AbcLinuxu RSS

  • UN Open Source Week 2025
  • Git 2.50.0
  • Telegram má vazby na lidi z Kremlu. Přepněte na WhatsApp nebo Signal, radí odborníci

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.