• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy

Redakce
12. 6. 2025
| Články
Digitální revoluce v českých firmách: AI a cloud mění pravidla hry pro ERP systémy

České podnikání prochází největší technologickou transformací za poslední dvě dekády. Zatímco ještě před třemi lety byla umělá inteligence výsadou technologických gigantů, dnes ji využívá téměř každá druhá firma v České republice. Cloudové ERP systémy nahrazují tradiční on-premise řešení a model pronájmu softwaru zásadně mění zavedené pořizovací strategie.

Podle unikátní analýzy Digitalizace podniků 2024, jejíž součástí je i průzkum agentury Median mezi manažery, kteří mají na starosti nákup a výběr informačních systémů, se zařadily mezi nejvýraznější trendy v roce 2024 právě AI, cloudové služby, zajištění kybernetické bezpečnosti, pronájem softwaru a snahy o modernizaci státní správy.

„Kvůli nejisté ekonomické situaci firmy ze začátku roku spíš šetřily a odkládaly investice,“ říká Jiří Hub, šéf společnosti Asseco Solutions, a pokračuje: „Ale ke konci roku už bylo vidět zlepšení. Firmy začaly znovu investovat do technologií, což je skvělá zpráva pro všechny, kdo chtějí zefektivnit své podnikání pomocí digitalizace.“

Digitální nerovnosti

V rámci digitální transformace se ukazuje hluboká nerovnost mezi malými a velkými firmami. Zatímco 89 % velkých podniků dosahuje vysoké úrovně digitalizace podle kritérií Evropské komise, u malých firem je to pouze 28 %. Tato propast je označována jako digitální apartheid, kdy velikost firmy výrazně předurčuje její technologickou vyspělost. K hodnocení slouží 12 kritérií, včetně rychlosti připojení, přítomnosti IT specialistů a vzdáleného přístupu k systémům. Splnění alespoň sedmi z nich znamená vysoký stupeň digitalizace. Česko se v tomto směru nachází přesně uprostřed evropského spektra, kde vedou skandinávské země, zatímco Řecko a Bulharsko zůstávají na opačné straně.

Pandemie COVID-19 zásadně změnila pracovní prostředí, zejména v oblasti práce na dálku. Za deset let se podíl firem umožňujících home office zvýšil z 25 na 59 %, přičemž během pandemie musely mnohé podniky urychleně zavést komplexní řešení pro vzdálenou práci. Opět zde hraje roli velikost – 91 % velkých podniků umožňuje práci na dálku, oproti 48 % malých. Přesto Češi online komunikují méně než zbytek Evropy, když videokonference využívá jen 47 % podniků, zatímco evropský průměr činí 53 %.

Rok umělé inteligence

Výrazný růst zaznamenalo využití umělé inteligence, které se za dva roky zvýšilo z 14 na 39 %. Zatímco v roce 2023 ji téměř polovina podniků kategoricky odmítala, dnes je to jen 17 %, a 44 % firem plánuje její implementaci. Nejčastěji je AI nasazována v administrativě, analýze dat, zákaznické podpoře prostřednictvím chatbotů a v marketingu. Firmy očekávají zvýšení efektivity, konkurenceschopnosti a zlepšení zákaznické zkušenosti. Pouze menšina přiznává, že AI plánuje využít ke snížení počtu zaměstnanců.

Hlavními bariérami v adopci AI jsou nedostatek informací o jejím využití, obavy o bezpečnost dat a nedostatek kvalifikovaných odborníků. Vysoké náklady na implementaci paradoxně nejsou až tak častým důvodem.

Cloud a konec jednorázových licencí

Cloudové technologie se staly standardem – 56 % firem je již využívá, přičemž dříve obávaná bezpečnost je dnes často vnímána jako výhoda. Cloud firmám přináší přístup odkudkoliv, úspory nákladů a větší flexibilitu. Roste i popularita business intelligence nástrojů – třetina firem je používá a další třetina plánuje jejich zavedení.

V oblasti softwaru se odkláníme od tradičního modelu jednorázových licencí. I když 61 % firem stále software nakupuje, více než polovina zvažuje přechod na pronájem a 27 % jej již využívá. Důvody jsou jasné – nižší počáteční investice, pravidelné aktualizace, flexibilita a bezstarostnost. Mladší finanční ředitelé preferují provozní náklady před kapitálovými výdaji, což podporuje rozvoj tohoto modelu.

Více dodavatelů a bezpečnost a státní správa

Firmy už také nevsázejí na jednoho dodavatele. Pouze čtvrtina využívá jednotné řešení, zatímco 40 % kombinuje software od více firem. Tento přístup umožňuje využívat nejlepší dostupná řešení pro jednotlivé oblasti, ale klade vyšší nároky na integraci a správu. Těm, kteří to zvládnou, to může přinést výraznou konkurenční výhodu.

Kybernetické útoky zasáhly 45 % českých firem, a přesto 91 % z nich stále věří ve své bezpečnostní opatření. Mezi nejčastější obranné prostředky patří silná hesla, zálohování dat a správa přístupových práv. Největší slabinou přitom zůstává lidský faktor – neopatrní zaměstnanci, kteří kliknou na škodlivé odkazy.

Rozporuplná digitalizace státní správy

Ačkoli 87 % firem používá datové schránky a přes 60 % Portál občana, třetina podniků je nespokojena s digitální komunikací se státem. Firmy volají po zjednodušení, automatizaci, lepším propojení systémů a širší nabídce online služeb. Digitalizace veřejné správy tak často připomíná dům stavěný od střechy, kdy moderní portály překrývají zastaralé procesy. Podle Jiřího Huba už dnes nejde jen o to, co stát v oblasti digitalizace spustí, ale hlavně o to, jak dobře to funguje: „V roce 2025 bude důležité, aby lidé měli nejen důvěru v digitální služby, ale také s nimi měli dobré zkušenosti. Úspěch se nebude měřit počtem portálů, ale tím, jak snadno díky nim lidé vyřeší své potřeby.“

Digitální revoluce

České firmy se tak nacházejí uprostřed digitální revoluce, v níž přežijí jen ty, které se dokážou rychle přizpůsobit. Umělá inteligence, cloud a flexibilní modely licencování představují nový standard. Generativní AI, kvantové počítače a internet věcí urychlí další transformaci. Klíčovou otázkou zůstává: Dokážou se české podniky přizpůsobit dostatečně rychle?

Rubriky: Podnikový software

Související příspěvky

Srovnávací test STAC-M3 prokázal bezkonkurenční schopnosti řady úložných systémů FlashBlade//S500
Články

Virtualizace 2026: Oddělení kritických úloh od starších hypervisorů

8. 1. 2026
itbiz kamil pittner
Komentujeme

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

2. 1. 2026
Články

Prodejci věří, že AI dokáže vylepšit většinu IT produktů

25. 12. 2025
Srovnávací test STAC-M3 prokázal bezkonkurenční schopnosti řady úložných systémů FlashBlade//S500
Zprávičky

Nové integrované řešení Pure Storage a Nutanix je nyní všeobecně dostupné

20. 12. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Kyberkriminalita tvořila v loňském roce 12,4 % z celkové trestné činnosti

ČTK
22. 1. 2026

Kyberkriminalita tvořila v loňském roce 12,4 procenta z celkové trestné činnosti. Zločinů páchaných v

Telekomunikační operátoři získají neomezené rádiové spektrum, navrhuje Brusel

ČTK
22. 1. 2026

Evropští telekomunikační operátoři budou moct po neomezenou dobu využívat rádiové spektrum. Vyplývá to z

Británie zvažuje zákaz sociálních sítí pro děti, inspiruje se Austrálií

ČTK
21. 1. 2026

Britská vláda zváží zákaz používání sociálních sítí pro děti v rámci zpřísňování zákonů na

EK navrhla vyřadit rizikové dodavatele, společnost Huawei to zkritizovala

ČTK
21. 1. 2026

Evropská komise navrhla postupně vyřazovat komponenty a zařízení od vysoce rizikových dodavatelů v kritických

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Netflix upravil nabídku na převzetí Warner Bros, nabízí celou částku v hotovosti

ČTK
21. 1. 2026

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix upravil svou nabídku na převzetí části skupiny Warner Bros.

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Portál veřejných zakázek byl po pondělním hackerském útoku opět zprovozněn

ČTK
20. 1. 2026

Portál veřejných zakázek, který v pondělí vyřadili z provozu hackeři, byl ještě v odpoledních

Studie PwC: investory nejvíce lákají technologie, chtějí větší transparentnost AI

Redakce
20. 1. 2026

Největší objem investic v příštích třech letech bude směřovat do technologií. V souladu s tím musejí růst

Investici do blockchainu táhnou banky a výroba

Bermudy chtějí převést ekonomiku na blockchain, pomohou jim Circle a Coinbase

ČTK
20. 1. 2026

Bermudy se chtějí stát první zemí na světě, která bude mít národní ekonomiku postavenou

Tiskové zprávy

Acer představuje své první Chromebooky pro studenty poháněné procesorem MediaTek Kompanio 540

ČSÚ: V používání AI dohání podniky v Česku průměr EU

Společnost Huawei obhájila svou pozici mezi nejlepšími zaměstnavateli

Acer for Education na BETT: více pohody, udržitelnosti

Zdravotnické AI modely nemají certifikaci a hrozí chaos, varuje asociace

Digitální suverenita, AI a bezpečnost v kontejnerovém světě

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Úno 12
Celý den

Kontejnery v praxi

Úno 26
Celý den

IT ve zdravotnictví

Bře 12
Celý den

IT Security Worshop

Zobrazit kalendář

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Platformové inženýrství: popularita termínu může vést ke zmatení

Kamil Pittner
2. 1. 2026

Podobně jako v případě DevOps se i termín platformové inženýrství stal natolik oblíbeným, až se začal...

Slovník

Assessment centre

Pwnie

Costing analyst

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.