Google nesmí v Česku fotit ulice, protože má kamery příliš vysoko

Karel Wolf , 23. září 2010 10:45 13 komentářů
Rubriky: Security, Internet

Logo google
ÚOOÚ po dvou a půl týdnu spekulací a téměř jednom roce sporu konečně veřejně zdůvodnil, proč společnosti Google zakázal zpracovávat osobní údaje v rámci služby Street View.

street view car - Holešovice
Street View car v pražských Holešovicích. (Foto: Karel Wolf)

Český Úřad pro ochranu osobních údajů 2. září oficiálně rozhodl, že nepovolí společnosti Google zpracovávat další osobní údaje pro potřeby 3D mapy Street View ze dvou důvodů.

Hned ten první je poněkud ) úsměvný, na druhé straně není rozhodně bezprecedentní a Google se s ním potýkal již dříve v Japonsku. Jsou jím příliš vysoko umístěné kamery, které díky své poloze (2.7 m) vidí i do neveřejného prostoru (soukromé zahrady, terasy, dvory půmyslových objektů).

Druhý důvod je již čistě byrokratický. Subjekt, ustanovený mimo EÚ, který hodlá pracovat s lokálními osobními údaji, má podle platných českých zákonů povinnost ustanovit zástupce zpracovatele osobních údajů na území České republiky, což prý Google jakožto americká společnost dodnes neučinila.

Do hledáčku Úřadu pro ochranu osobních údajů ČR se Street View dostalo počátkem října 2010, kdy si výše jmenovaný úřad od Google vyžádal informace o shromažďovaných datech. Úřadu se nelíbilo, že služba sbírá (z pohledu instituce) osobní data aniž by u ní byla registrována, od té doby se spor ÚOOÚ a Google vleče.

Co přesně ÚOOÚ říká?

Úřad po provedení správního řízení rozhodl ke 2. září rozhodl nepovolit zpracování osobních údajů v rámci služby Street View, protože společnost Google Inc. nesplňuje podmínky stanovené zákonem o ochraně osobních údajů a to hned ve dvou bodech:

1) Správce osobních údajů sídlící mimo EU má povinnost stanovit na území České republiky svého zástupce (zpracovatele osobních údajů). Google Inc. jako americký subjekt tak neučinil.

2) Google Inc. pro zajištění služby Street View využívá technické postupy, které nepřiměřeně zasahují do soukromí občanů (např. nastavení kamery pořizující snímky nad rozsah běžného pohledu z ulice).

Google proti rozhodnutí podal 17. září rozklad, týkající se využívání technických prostředků, jinými slovy nedokáže překousnout zejména zásah do pozicování svých kamer.


Spuštění Street view - data v souvislostech:


5. 5. 2009 - auta Google vyrazila poprvé mapovat Prahu
23. 6. 2009 - Zahájení projektu České Street View tipy
26. 6. 2009 - 3D Praha
20. 7. 2009 - Vyhlášení Top 3 projektu České Street View tipy
6. 8. 2009 - Street View tříkolka v Praze
7. 10. 2009 - první verze českých Street View jde do ostrého provozu a zároveň se ozývá ÚOOÚ

Jak u Google street view funguje ochrana soukromí


Ten úplně základní mechanismus je poměrně jednoduchý. Obličeje kolemjdoucích a poznávací značky vozů jsou automaticky rozmazávány, čímž je splněna podmínka zachování anonymity privátních osob.

Ostatní objekty (automobily, architektura) na fotografiích mohou být rozmazány nebo vyretušovány na základě podané žádosti, zdůvodnění a prokázání vlastnického vztahu k danému objektu. Bohužel, výšku kamer z důvodu zachování kvality služby Google běžně neřeší a mimo Japonsko to nemá ani v plánu.

Nutnost uvádění důvodu výmazu může na někoho působit trochu nefér. A opravdu je ve světě poměrně běžná argumentace typu: „Vždyť jsem se o nafocení také nijak neprosil, tak proč musím speciálně zdůvodňovat výmaz?“, podobně argumentují také vydavatelé a autoři v případě Google Books search (Knihy Google).

Pravda je taková, že u podobně megalomanských projektů jiným způsobem dost dobře postupovat nelze. V opačném případě by totiž byl celý proces neukormidlovatelný.

Google tento mechanismus využívá také jako prevenci proti spamu (automaticky generovaným žádostem) a zbytečnému navyšování nákladů. Pravda je, že několik měsíců práce by při enormním množství požadavků mohlo přijít zcela vniveč. Dalším důvodem je ochrana samotných uživatelů, zjednodušení procesu mazání by podle Googlu vedlo vedle zahlcení interních kapacit Googlu a k obchodním válkám, kdy by se konkurenční podniky navzájem vymazávaly z panoramatických map a podobně.

Jako v případě jiných dat, která někdy někde Google nasbíral (s výjimkou uživatelských IP adres) ovšem i v případě Street View platí, že originální neretušované podklady stále zůstávají v archivech Google a není vyloučeno, že budou použity někdy v budoucnosti. Zdá se vám to v rozporu s proklamovaným heslem společnosti „Don't be evil“? Fajn, to už je ale váš problém.

Japonské edukační Street view video

Jak to vypadá pod technologickou pokličkou Street View

Přestože je tvorba interaktivních panoramat dnes poměrně rozšířenou záležitostí a s vybavením za cenu sériového vozu v plné výbavě se mu dnes může věnovat vlastně kdokoli, kvalita prohlídky měst prostřednictvím Street View je svojí komplexností stále alespoň o řád před konkurencí. Jak to zvládá?

Ke snímání mapových podkladů využívá Google technologii pro 360stupňový sférický záznam, kterou vytvořila společnost Immersive Media. Ta pracuje s kamerou o 11 čočkách a čtyřmi směrovými mikrofony pro záznam prostorového zvuku. Kamera dokáže snímat celý okolní prostor v reálném čase a během jedné sekundy vygeneruje datový tok přes sto milionů pixelů za sekundu. Vedle obrazového materiálu a prostorového zvuku umí zařízení ověřovat a ukládat GPS souřadnice místa, kde se právě nachází, což následně usnadňuje kompletaci modelu.

Nasnímaná data jsou uložena na pevné disky, které je možné za běhu v případě potřeby měnit, a následně jsou přenášena do počítače, který je vyhodnotí, zpracuje a zkomprimuje. Takto upravená data je již možno přehrávat víceméně ve stejné podobě, kterou znáte přímo ze Street View. Během snímání dat je kamera připevněna na cca metr a půl vysoké konstrukci na střeše vozu, díky čemuž jsou jinak zcela civilně vyhlížející vozy Google velmi nápadné a poutají pozornost okolí. Díky rychlosti snímání je kamera schopná snímat během běžného silničního provozu a nijak neomezuje okolní dopravu.

Související témata:

Zlom: Google překvapil, zachycená Wi-Fi data nakonec vládám vydá

Evropské vlády chtějí po Google data z Wi-Fi sítí, smazání jim nestačí

Německé ultimátum pro Google za Wi-Fi wardriving


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 23. září 2010 16:55

Prijde mi to od uradu jako nefer buzerace. Televize si vesele toci koho chteji a rozmazavat nemusi.

Karel Wolf 23. září 2010 23:56

To je otazka. Je jasne, ze urad musi vykazovat nejakou cinnost a prvni argument je ve vztahu k nasi legislative docela na miste. Jak mi bylo vysvetleno z Google, ceska pobocka spolecnosti stoji pod dvojim tlakem - na jedne strane jsou zde lokalni zakony a dalsi specifika zeme a na druhe nechapajici americka/event. curysska centrala, pro kterou neni tak mala zeme zcela rovnoceny partner. Pokud by stejne postupovala rekneme cela EU, byla by situace paradoxne pro Google jednodussi.

Sten #8
Sten 27. září 2010 09:55

Mě přijde od Googlu nefér, že si nechávají nerozmazané originály a že takové projekty rozjíždí ještě před tím, než řeší ochranu osobních údajů. Kam jen se vytratilo jejich motto? Nebo že by to ve skutečnosti <a href="http://xkcd.com/792/">bylo jinak</a>?

Btw. televize nevytváří záběry celé republiky a natáčí jen toho, kdo s tím souhlasí (samozřejmě se tam může někdy vyskytnout někdo v pozadí, obzvlášť pokud je to na veřejném prostranství, ale s tím se nedá moc dělat)

kavol #9
kavol 24. září 2010 09:33

> Prijde mi to od uradu jako nefer buzerace. Televize si vesele toci koho chteji a rozmazavat nemusi.

no jistě, chudáček Google, to je přeci ten hodnej strejček co mi dává zadarmo (sic!) vyhledávač a další služby, ten má právo na všechno, kdokoliv si dovolí proti němu ozvat, tak je idiot :-)

... nějak jsem si nevšiml, že by televize běžně točila reportáže jinak než s kamerou na rameni a teda koukala lidem přes plot - ok, tak seš exhibicionista, tak seš rád, že ti někdo čumí do ložnice, ale respektuj, že ne každýmu to tak vyhovuje, a za tyhle lidi úřad kope

Náhodný kolemjdoucí #10
Náhodný kolemjdoucí 26. září 2010 09:36

Bulvarni noviny otiskuji fotek pres plot spousty. V cem je rozdil?

Sten #12
Sten 27. září 2010 09:57

Bulvární noviny to dělají u lidí veřejně činných (jak konstatoval i Nejvyšší soud, lidé veřejně činní se svou prací částečně vzdávají práva na soukromí) a mají s tím taky velké problémy. Jenže ani bulvární noviny to nedělají tak plošně jako Google

Náhodný kolemjdoucí #13
Náhodný kolemjdoucí 16. říjen 2010 10:50

>lidé veřejně činní se svou prací částečně vzdávají práva na soukromí

tak to se smeju az se za bricho popadam. Ti si sve soukromi kryji az tak ze je zcela nepruhledne. Jste naiva naivní.

Náhodný kolemjdoucí #11
Náhodný kolemjdoucí 30. září 2010 22:13

Takze vsichni ostatni muzou, ale google ne?

Náhodný kolemjdoucí #2
Náhodný kolemjdoucí 21. říjen 2010 21:23

vy Ti co jste pro Google a vykladate nesmysly o "bulvaru". Ten Bulvar se cte -pokud vubec- jen v cesku! Google street view je videt v celem svete. Ja jsem na terase sveho rodneho domu v Praze nasla moji neter na ktere je ona znatelne poznat a vidi se velice dobre jestli je hezka nebo oskliva. A to (i kdyz neni oskliva) povazuji do ABSOLUTNI zasahovani do privatni sfery a velice nebezpecnou akci ... Proto jsem zasadne proti!!! Mimochodem nemecka tiskova- a online media vidi tuto ceskou akci jako velice pozitivni > a ja take! Tak zacnete premyslet ...

Náhodný kolemjdoucí #3
Náhodný kolemjdoucí 30. září 2010 11:07

edukacni? wtf. svete a cestino kam spejes

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 24. září 2010 23:07

mno, na druhou stranu, kdyz mohli udelat vyjimku kvuli Japoncum, proc by ji nemohli udelat kvuli Cechum?

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 15. říjen 2010 23:32

Čím to, že v Německu si nedovolil publikovat? A tady narazil na problém až po zveřejnění celé Prahy?

Náhodný kolemjdoucí #6
Náhodný kolemjdoucí 03. leden 2011 12:52

Nesmysly o ochraně osobních údajů. Sorry, ale to jaksi popírá zákony fyziky. Oni totiž ty fotony se odrážejí od soukromého zpět do veřejného prostoru, kde na jejich zachycení, zpracování, archivaci a využití zachycených obrazů má kažý nárok. KOMU SE TO NELÍBÍ, AŤ SI TO VYŘÍDÍ S FOTONOMA, KTERÉ MU UNIKLY. A kromě toho tady máme letecké snímkování, špionážní družice s rozlišením lepším než google StreetView. Jak je možné, že ÚOOÚ neprosadí vypínání družicových kamer při jejich přeletu nad českým územím???

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 0 komentářů

Dell představuje úložiště PowerMax

Pavel Houser , 15. červen 2018 16:14

Dell oznámil uvedení několika nových úložných a serverových produktů s podporou uceleného portfolia ...

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

AT&T dokončila převzetí mediální firmy Time Warner

ČTK , 15. červen 2018 13:22

Očekává se, že spojení AT&T a Time Warner vyvolá vlnu fúzí. Comcast chce převzít Twenty-First Centur...

Více 0 komentářů

Po dohodě s USA čínská ZTE ztratila 3 miliardy dolarů tržní hodnoty

ČTK , 15. červen 2018 08:00

Americký zákaz před dohodou paralyzoval klíčové aktivity ZTE a firmě hrozil bankrot....

Více 0 komentářů

Vláda schválila nižší platby za kmitočty, firmy ušetří 145 mil. Kč

ČTK , 14. červen 2018 13:16

Výběr poplatků by se ale měl do 2-3 let vrátit nad úroveň roku 2016, protože operátoři budou využíva...

Více 0 komentářů

Internet Intelligence Map: Co udělá s Internetem přírodní katastrofa?

Pavel Houser , 14. červen 2018 13:09

Oracle poskytuje zdarma mapu narušení internetového provozu, sleduje traceroute, BGP i dotazy DNS....

Více 0 komentářů