AI i její tvůrci před soudem

Pavel Houser , 22. duben 2018 09:30 2 komentářů

John Kingston z anglické University of Brighton poskytl pro The Register svůj pohled na právní odpovědnost systémů umělé inteligence. Software podle něj bude časem možné soudit, i když prozatím asi sotva trestat (fakticky trest zase dopadne na tvůrce softwaru).

Jedná se do značné míry o sci-fi (navíc právní systémy jednotlivých zemí si neodpovídají, takže než by taková novinka došla např. ze Singapuru k nám...), přesto však některé nastíněné možnosti/scénáře snad stojí za zmínku. Představme si třeba, že systém umělé inteligence způsobí katastrofu. Může to být v první řadě výsledkem chyby v softwaru; v takovém případě nepůjde o trestný čin – systém budeme řekněme považovat za nesvéprávný, jeho tvůrci pak mohou být voláni k odpovědnosti leda za nedbalost. Určité chování softwaru může být ale přirozeným nebo pravděpodobným důsledkem jeho návrhu, a v takovém případě jsou za ně tvůrci plně zodpovědní (jak také jinak; to by pak ani podvodníka nešlo pohnat k zodpovědnosti, když přece samotný převod provedl bankovní trojan – který dotyčný mnohdy navíc ani nevytvořil).

V tomto případě se nemusí tvůrci ani prokazovat záměr: pokud systém způsobí, že autonomní automobil překročí povolenou rychlost, tvůrce je už odpovědný (nakonec u řidiče se taky obvykle nezkoumá, zda překročil rychlost schválně nebo z nedbalosti). Nicméně podobně jako software může být „nesvéprávný“, může být také zcela nebo částečně zbaven zodpovědnosti s ohledem na okamžité okolnosti – třeba pokud systém jedná v důsledku působení malwaru (analogicky jako člověk jednající pod nátlakem, intoxikovaný apod.). Samozřejmě se tak bude argumentovat i při obhajobě AI (mohl za to operační systém nebo chyba v procesoru…), takže všechno se pěkně komplikuje.

A to jsme zatím jen u trestního práva, je zde také rovina občanskoprávní. Co se týče odpovědnosti dodavatele za systém umělé inteligence, zbývá třeba rozhodnout, zda se jedná o výrobek, nebo službu (různé záruky poskytovatele).

Zdá se, že skoro veškeré chyby softwaru by ve vztahu k jejich tvůrcům nejspíš mohly být vyhodnocené jako nedbalost, což poškozené/žalující stranu neuspokojí. Pak se může snadno stát, že do hry vstoupí další regulace, třeba podobné medicíně. Tvůrci systémů AI budou muset mít speciálně certifikace/atestace, být pojištěni apod. Navíc se to nemusí týkat jen samotných programátorů, ale i analytiků, návrhářů systémů, testerů nebo projektových manažerů. A ještě více se do procesů asi zapojí formální matematické metody dokládající, že program splňuje požadavky, tyto požadavky jsou v potřebné míře úplné, konzistentní apod.

Zbývá si jen počkat, co z uvedeného se stane skutečností. Osobně mi přijde, že Kingstonovy představy s rozvojem umělé inteligence přímo nesouvisejí, protože podobnou odpovědnost lze klást na tvůrce téměř libovolného softwaru. Naopak u AI bude mnohem větší problém dokázat, nakolik je fungování programu výsledkem práce konkrétního člověka. Lze mj. argument strojovým učením a tím, že „systém se vyvinul sám“.


Komentáře

adg #0
adg 23. duben 2018 07:57

prekroceni rychlosti svalne ci z nedbalosti je to same, spravny priklad by byl z nedbalosti ci nevedomosti, treba kdyz ridic venuje pozornost detem v okoli vozovky, aby je neprejel a prestane sledovat tachometr

Pavel Houser 24. duben 2018 22:25

no, mohli bychom se do toho ruzne zapletat. kdyby AI system obcas prekrocil rychlost schvalne, byla by to sabotaz (ale i to jen mozna - mohl mit rozumny duvod, stejne jako clovek). tezko skutecne predjimat, jak potom budou rozhodovat soudy. ale treba i ty budou nahrazeny AI :-)

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů