Britové prý přijdou o domény .eu

Pavel Houser , 11. květen 2018 08:30 0 komentářů

Brexit vstoupil i do světa domén. Evropská komise prohlásila, že po vystoupení Británie z EU v roce 2019 již britské subjekty nebudou smět užívat doménu .eu a registraci tedy nepůjde prodloužit. Správce domény Eurid nebyl o tomto rozhodnutí informován.

Odezva byla pochopitelně negativní (alespoň na britském The Register) a zvolený postup charakterizován jako nesmyslná byrokracie či trest za Brexit. Takové zacházení s doménami není zrovna v souladu logikou Internetu a způsobem, jak se obsah doručuje od tvůrců k uživatelům. Týkat se to může celkem 318 482 domén a když nic jiného, pro Eurid to bude znamenat snížení příjmů. (Kolik z těchto domén by si někdo měl zájem registrovat někdo jiný? Bude kvůli tomu nějaká britská firma zakládat pobočku na kontinentě?) V této souvislosti se nabízí otázka, zda rozhodnutí nelze napadnout soudně. U domény se totiž uvádějí nikoliv pronajímatelé, ale vlastníci – zabránit někomu za doménu zaplatit pro další období pak lze chápat jako vyvlastnění; a na to se pak už vztahují i jiné mezinárodní normy/smlouvy, např. o ochraně investic. K tomu by se samozřejmě měl vyjádřit spíše někdo s právnickým vzděláním; a i zde nejspíš bude platit, že názory se budou různit a případné soudní rozhodnutí těžko předjímat.

Evropská komise dále uvedla, že napříště budou moci domény .eu registrovat i občané EU, kteří žijí v zahraničí. Dosud dokonce nestačilo při registraci ani být občanem členské země, musely se poskytnout také důkazy o pobytu. Zní to dostatečně padle na hlavu? Třeba domény cz si mohou registrovat fyzické i právnické osoby bez ohledu na občanství/sídlo. Nestálo by za to spíše registraci eu otevřít všem, kdo by měli zájem a chtějí tímto způsobem cílit na evropské zákazníky?

I když politiky některých správců domén nejvyšší úrovně přitahují kriminální aktivity, např. liberalizovaná doména cz k nim nepatří, takže samotná liberalizace registrace bezpečnostní riziko nepředstavuje. Pravda je, že v poslední době se objevují další „nestátní“ domény nejvyšší úrovně a lze diskutovat, zda by pro jejich registraci měly existovat nějaké omezující podmínky. Na druhé straně tyto spory už asi nebudou příliš významné, protože tržní hodnota nových domén nebude velká.

Nakonec doména eu také je asi jen pro málo subjektů (respektive dotčených britských subjektů) primární adresou. Třeba pro subjekty působící v ČR se jako nejcennější logicky uvádí vlastnictví domény .cz, pak dlouho nic, poté .com, .info a až na 4. místě .eu. Mimochodem, slyšeli jste vůbec o obchodu s doménou druhé úrovně v rámci domény .eu za nějakou vyšší částku?

Ale i když význam celé kauzy netřeba přeceňovat, je to celé stejně zbytečná schválnost; třeba se nicméně ještě najde čas rozhodnutí změnit, s možností se bude různě licitovat (nakonec to může být i primárním cílem), vše dále projednávat apod.

Zdroj: The Register a další


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Bitcoin pokračuje v poklesu, dostal se pod 4500 dolarů

ČTK , 20. listopad 2018 13:10

Krátce po poledni vykazoval bitcoin na burze Bitstamp pokles o sedm procent na 4400 dolarů....

Více 0 komentářů

Díky poptávce v Indii a v Evropě je Xiaomi za čtvrtletí v zisku

ČTK , 20. listopad 2018 09:00

Po vstupu na burzu firma hlásí výsledky hospodaření teprve podruhé. Z IPO získala 4,72 miliardy dola...

Více 0 komentářů

Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

ČTK , 20. listopad 2018 08:00

Apple před několika týdny šokoval investory, když snížil odhad prodeje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Veeam v Česku vytvoří 500 nových pracovních míst

Pavel Houser , 19. listopad 2018 16:33

Firma investuje 3,39 miliard korun do svého hlavního centra pro výzkum a vývoj v Praze....

Více 0 komentářů

Před Vánoci vzroste počet karetních transakcí až o čtvrtinu

ČTK , 19. listopad 2018 12:07

Před Vánoci lidé více využívají karty místo ostatních forem plateb....

Více 0 komentářů

Apple a Samsung vs. banky

ČTK , 19. listopad 2018 08:00

Švýcarsko vyšetřuje domácí banky kvůli bojkotu platebních systémů....

Více 0 komentářů

Rovio zvyšuje zisk, potřebuje ale nové hry

ČTK , 18. listopad 2018 08:00

Letos v únoru cena akcií firmy klesla o 50 % pod cenu stanovenou pro primární nabídku akcií....

Více 0 komentářů