IT v roce 2018: Pohled optikou peněz

Pavel Houser , 25. December 2018 06:30 0 komentářů

Události právě uplynulého roku? Můžeme se podívat třeba na to, co si o vývoj v IT myslela neviditelná ruka trhu. Zde asi vynikly hlavně následující zlomové momenty: Apple se dostal přes hodnotu bilion dolarů celkové tržní kapitalizace. Amazon se dostal přes bilion dolarů. Microsoft co se týče tržní hodnoty překonal Apple.

Facebook hodnotu naopak postupně ztrácel – a přitom nejde jen o aféru Cambridge Analytica a otázku, jak firma nakládá s uživatelskými daty, ale spíše o důsledek určité skepse k dalšímu zvyšování příjmů/zisku. Totéž postihlo v souvislosti s nižší poptávkou po iPhonech koncem roku i Apple, firmě chybí další produkt. Google ve výše uvedených titulcích schází (příliš pozornosti už nevzbudil ani chystaný konec Google+), i to je snad zajímavé.

U Microsoftu se růst hodnoty firmy přičítá tomu, že firma se dokázala přizpůsobit poklesu poptávky po PC s Windows a přeorientovala se na cloud, spíše jde ale o to, že se nějak podařilo odepsat neúspěšnou akvizici Nokie a fiasko na poli operačních systémů pro mobily. Současný šéf Microsoftu Satya Nadella je z tohoto hlediska pokládán za úspěšnějšího manažera než Steve Ballmer, naopak, jak se uvádí, Tim Cook prý na rozdíl od Steva Jobse není vizionář, dokáže pouze udržovat jedoucí vlak.

Na druhé straně – my normální smrtelníci toto těžko můžeme posoudit a hodnotit relativní úspěšnost šéfů největších (=nejúspěšnějších) firem světa je poněkud směšné. Navíc Steve Jobs byl jistě vizionář, ale jeho osobní vlastnosti a mnohé činy (včetně etiky v podnikání, nejednalo se jen o rodinný život) si obdiv zrovna nezískaly.

V případě Applu je zajímavé, jak si jeho šéf Tim Cook s chutí opakovaně rýpl do Googlu, Facebooku apod. právě v otázkách ochrany uživatelských dat, vyzval k větším vládním regulacím s tím, že trh (=firmy působící na trhu) nejsou samy situaci schopny řešit. Cook podpořil GDPR a prohlásil, že podobné nařízení by potřebovaly i USA. Apple se jako firma chránící soukromí zákazníků proti zlým tajným službám/státům/vládám profiloval už před několika lety v kauze odemčení teroristova iPhonu. Obecně Apple jako dodavatel drahých zařízení na rozdíl od konkurence není příliš závislý na uživatelských datech/reklamě spojené s různými triky při sledování polohy apod.

Přísnější regulace mohou kromě Googlu a Facebooku negativně zasáhnout i Amazon. Dosavadní obchodní modely narážejí na své limity, i růst před zpomalením probíhal spíše samospádem. Na druhé straně, jiné obory by mohly IT firmám závidět, nakonec žebříček nejhodnotnějších firem světa podle trží kapitalizace téměř výhradně okupovaly firmy ze sektoru IT (volně posuzováno: Facebook či Amazon samy sebe jako IT firmy primárně asi nechápou).

Vývoj kapitalizace IT firem souvisel ovšem prostě s trhem jako celkem, když nejprve ceny akcií rostly (i když Facebook už v té době trend kopírovat nedokázal) a pak došlo k několika korekcím. Tentokrát ovšem situace na trhu byla lehce anomální, protože v situaci zvolna rostoucích úrokových sazeb klesaly i ceny dluhopisů (které tradičně jdou proti akciím).

Budoucnost (nejen IT) trhu tentokrát podle všeho závisí nejen na samotném vývoji ekonomiky a politice různých centrálních bank, ale i na geopolitických faktorech: rizicích obchodní války a dalších případných konfrontací (viz kauza kolem Huawei). Některá data naznačují, že na obzoru by mohla být nová recese.

Jinak je rok 2018 subjektivně mj.:

  • rokem pádu bitcoinu
  • rokem strojového učení a chatbotů, respektive softwaru pro práci s přirozeným jazykem
  • rokem cloudu – v tom smyslu, že mnohé služby (AI, blockchain, autonomní databáze) se již nabízejí v cloudu primárně nebo výhradně
  • rokem, kdy se trh PC relativně stabilizoval, na svůj strop dosáhl zájem o smartphony (kompenzováno vyššími prodejními cenami) a pole vyklízely tablety; menší pozornost budila také nositelná elektronika, různé chytré hodinky či zdravotní/sportovní příslušenství. Dodavatelé nejspíš čekali, že tento segment trhu poroste rychleji.

Komentáře

RSS 

Komentujeme

IoT může znamenat také Internet myšlenek

Pavel Houser , 22. June 2019 18:15
Pavel Houser

Koncept Internet of Thoughts předpokládá propojení lidských mozků s počítačem přes přímé rozhraní. V...

VíceKalendář

03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
RSS 

Zprávičky

Symantec ukončil jednání o svém prodeji Broadcomu

ČTK , 16. July 2019 10:00

Symantec má pověst firmy, která uvažuje o svém prodeji, ale od dohody nakonec odstoupí....

Více 0 komentářů

Vláda odložila jednání o vysílačkách pro záchranný systém

ČTK , 16. July 2019 09:00

Vysílačkové síti pro policii, hasiče a další záchranné složky končí podpora technologie Tetrapol....

Více 0 komentářů

Huawei hodlá investovat v Itálii tři miliardy dolarů

ČTK , 16. July 2019 08:00

Itálie nedávno posílila svou moc nad soukromým sektorem, částečně kvůli obavám z možného zapojení čí...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Navigační systém Galileo o víkendu postihl výpadek, problémy přetrvávají (aktualizace)

ČTK , 15. July 2019 16:00

Příčinou výpadku byl údajně technický problém spojený s pozemní infrastrukturou....

Více 0 komentářů

Number Finder: Více než milion lidí si stáhlo aplikaci, která nedělá nic

Pavel Houser , 15. July 2019 14:53

Výzkumníci Avastu upozornili na podvodnou Android aplikaci Number Finder, za kterou stojí firma POZT...

Více 0 komentářů

Dnešní úroveň digitalizace státní správy brzy neobstojí

ČTK , 15. July 2019 09:00

V čistě elektronické podobě vykonává lokální samospráva téměř dvě pětiny svých úkonů....

Více 0 komentářů

Trump: Ke kryptoměnám bude asi nutné vyžadovat bankovní licenci

ČTK , 15. July 2019 08:00

Fed zřídil pracovní skupinu, která bude sledovat projekt Facebooku s kryptoměnou Libra....

Více 0 komentářů