IT v roce 2018: Pohled optikou peněz

Pavel Houser , 25. December 2018 06:30 0 komentářů

Události právě uplynulého roku? Můžeme se podívat třeba na to, co si o vývoj v IT myslela neviditelná ruka trhu. Zde asi vynikly hlavně následující zlomové momenty: Apple se dostal přes hodnotu bilion dolarů celkové tržní kapitalizace. Amazon se dostal přes bilion dolarů. Microsoft co se týče tržní hodnoty překonal Apple.

Facebook hodnotu naopak postupně ztrácel – a přitom nejde jen o aféru Cambridge Analytica a otázku, jak firma nakládá s uživatelskými daty, ale spíše o důsledek určité skepse k dalšímu zvyšování příjmů/zisku. Totéž postihlo v souvislosti s nižší poptávkou po iPhonech koncem roku i Apple, firmě chybí další produkt. Google ve výše uvedených titulcích schází (příliš pozornosti už nevzbudil ani chystaný konec Google+), i to je snad zajímavé.

U Microsoftu se růst hodnoty firmy přičítá tomu, že firma se dokázala přizpůsobit poklesu poptávky po PC s Windows a přeorientovala se na cloud, spíše jde ale o to, že se nějak podařilo odepsat neúspěšnou akvizici Nokie a fiasko na poli operačních systémů pro mobily. Současný šéf Microsoftu Satya Nadella je z tohoto hlediska pokládán za úspěšnějšího manažera než Steve Ballmer, naopak, jak se uvádí, Tim Cook prý na rozdíl od Steva Jobse není vizionář, dokáže pouze udržovat jedoucí vlak.

Na druhé straně – my normální smrtelníci toto těžko můžeme posoudit a hodnotit relativní úspěšnost šéfů největších (=nejúspěšnějších) firem světa je poněkud směšné. Navíc Steve Jobs byl jistě vizionář, ale jeho osobní vlastnosti a mnohé činy (včetně etiky v podnikání, nejednalo se jen o rodinný život) si obdiv zrovna nezískaly.

V případě Applu je zajímavé, jak si jeho šéf Tim Cook s chutí opakovaně rýpl do Googlu, Facebooku apod. právě v otázkách ochrany uživatelských dat, vyzval k větším vládním regulacím s tím, že trh (=firmy působící na trhu) nejsou samy situaci schopny řešit. Cook podpořil GDPR a prohlásil, že podobné nařízení by potřebovaly i USA. Apple se jako firma chránící soukromí zákazníků proti zlým tajným službám/státům/vládám profiloval už před několika lety v kauze odemčení teroristova iPhonu. Obecně Apple jako dodavatel drahých zařízení na rozdíl od konkurence není příliš závislý na uživatelských datech/reklamě spojené s různými triky při sledování polohy apod.

Přísnější regulace mohou kromě Googlu a Facebooku negativně zasáhnout i Amazon. Dosavadní obchodní modely narážejí na své limity, i růst před zpomalením probíhal spíše samospádem. Na druhé straně, jiné obory by mohly IT firmám závidět, nakonec žebříček nejhodnotnějších firem světa podle trží kapitalizace téměř výhradně okupovaly firmy ze sektoru IT (volně posuzováno: Facebook či Amazon samy sebe jako IT firmy primárně asi nechápou).

Vývoj kapitalizace IT firem souvisel ovšem prostě s trhem jako celkem, když nejprve ceny akcií rostly (i když Facebook už v té době trend kopírovat nedokázal) a pak došlo k několika korekcím. Tentokrát ovšem situace na trhu byla lehce anomální, protože v situaci zvolna rostoucích úrokových sazeb klesaly i ceny dluhopisů (které tradičně jdou proti akciím).

Budoucnost (nejen IT) trhu tentokrát podle všeho závisí nejen na samotném vývoji ekonomiky a politice různých centrálních bank, ale i na geopolitických faktorech: rizicích obchodní války a dalších případných konfrontací (viz kauza kolem Huawei). Některá data naznačují, že na obzoru by mohla být nová recese.

Jinak je rok 2018 subjektivně mj.:

  • rokem pádu bitcoinu
  • rokem strojového učení a chatbotů, respektive softwaru pro práci s přirozeným jazykem
  • rokem cloudu – v tom smyslu, že mnohé služby (AI, blockchain, autonomní databáze) se již nabízejí v cloudu primárně nebo výhradně
  • rokem, kdy se trh PC relativně stabilizoval, na svůj strop dosáhl zájem o smartphony (kompenzováno vyššími prodejními cenami) a pole vyklízely tablety; menší pozornost budila také nositelná elektronika, různé chytré hodinky či zdravotní/sportovní příslušenství. Dodavatelé nejspíš čekali, že tento segment trhu poroste rychleji.

Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

14. 03.

24. 03.
IT mezi paragrafy 2019
19. 03.

22. 03.
Amper 2019
26. 03. IT Security Workshop 2019RSS 

Zprávičky

FIS koupí za 35 miliard dolarů zpracovatele plateb Worldpay

ČTK , 18. March 2019 13:43

Worldpay ročně zpracuje kolem 40 miliard transakcí ve 146 zemích a 126 měnách....

Více 0 komentářů

MPO očekává výnos z aukce mobilních kmitočtů 8 miliard Kč

ČTK , 18. March 2019 09:00

Úřad počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností pod...

Více 0 komentářů

Facebook opouštějí po oznámení nové strategie vysocí manažeři

ČTK , 18. March 2019 08:00

Facebook se více zaměří na komunikaci v šifrovaných službách, jaký pak ale bude obchodní model?...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Zakladatel zkrachovalé bitcoinové burzy Mt. Gox dostal podmínku

ČTK , 17. March 2019 08:00

Na bitcoinové burze Mt. Gox se v době její největší slávy uskutečňovalo až 80 % světového obchodu v ...

Více 0 komentářů

Auta Google Street View se vracejí do Česka

Pavel Houser , 16. March 2019 09:00

Po dvou letech přiveze Google i Trekker, umožňuje zahrnout i místa, kam se vozidla nedostanou....

Více 0 komentářů

Infikované aplikace v Google Play měly 147 milionů stažení

Pavel Houser , 15. March 2019 11:00

210 aplikací v Google Play se pokouší zamořit telefon oběti reklamou - nejen v samotných aplikacích....

Více 0 komentářů

Spotify viní Apple z porušování pravidel hospodářské soutěže

ČTK , 15. March 2019 10:00

Apple prý pomocí různých omezení tlačí konkurenční předplatitelské služby k tomu, aby využívaly jeho...

Více 0 komentářů