Sandbox a úřední štempl na předpisy o soukromí

Pavel Houser , 27. March 2019 09:13 0 komentářů

Zpřísňující se legislativa o tom, co se smí a co se nesmí dělat s osobními údaji, představuje i faktor zpomalující inovace. Hlavně v případě nových služeb, které fungují způsobem nějak netypickým, není mnohdy vůbec jasné, zda jsou v souladu s GDPR a dalšími předpisy. Jak by stát mohl v tomto případě pomoci?

Jak uvádí Rebeca Hill na The Register, v Británii přišel místní Information Commissioner's Office s nápadem na provoz nových služeb v jakémsi sandboxu, ochranném režimu. Pokud by v takovém případě došlo např. k úniku dat nebo jinému porušení předpisů (není úplně jasné, zda by provoz běžel s daty reálnými nebo pouze fiktivními), firma by sice byla samozřejmě povinna učinit kroky k nápravě, ale nečelila by sankcím. Při výstupu ze sandboxu do ostrého provozu by pak provozovatel získal štempl, který by pravil, že neexistují žádné doklady o tom, že by se služba dostávala do rozporu s předpisy, regulacemi, že zjištěné problémy byly vyřešeny apod. Takové potvrzení by mohlo mít smysl např. pro investory, mohlo by i pomoci předejít žalobám akcionářů.

Úzká spolupráce vývojářů s regulátory dává smysl a mohla by vést ke „sdílenému porozumění“, dokonce by na tomto základě mohly být regulační rámce i dále upravovány a některé předpisy rušeny (věříme ale tomu?). Regulátoři by tím získávali i informace o možných technologických problémech, mohli by vydávat různá obecná doporučení, upozornění na rizika, třeba by se přitom objevily i konkrétní chyby v dalších konkrétních produktech, mohli být informováni jejich dodavatelé apod.

Vypadá to dobře, nicméně zde samozřejmě zůstává řada nejasností. Regulátor a jeho potvrzení neznamená nějaké převzetí odpovědnosti za problémy objevené později. Navíc samozřejmě (skoro) každá služba se rozvíjí a mění, logicky by příslušný štempl stejně nemohl platit navždy. I tak ale může fungovat jako určitý základ pro jistotu nebo doklad dobré vůle firmy (třeba by se k tomu mohlo přihlížet při řešení nějakých dalších problémů s porušením předpisů a pokuta by aspoň byla nižší).

Příslušný program má zatím fungovat v beta režimu, teprve se uvidí, jaký o něj bude zájem. Konkrétně se v této souvislosti zmiňují všemožné fitness aplikace/výrobky a elektronika nošená na těle, biometrie, IoT, různé komplexní dohody o sdílení dat nebo používání stávajících dat k novým účelům.

Státní správa si nicméně bude vybírat, zda program pro službu vůbec poskytne – služba musí být inovativní, a/nebo ve veřejném zájmu, musí být dílem organizace s odpovědným přístupem k ochraně osobních údajů apod. Čímž se ale zase velmi omezí projekty začínajících firem, přibude nutnost žádosti vytvářet, zdůvodňovat a schvalovat (proč má nějaký úřad rozhodovat o tom, zda služba je „inovativní“?). Tento aspekt jinak sympatického programu mi přijde jako největší problém. Možná by stálo za to případnému riziku zahlcení sandboxu bránit namísto toho nějakým zpoplatněním, s přihlédnutím k rozsahu posuzované služby apod. Uvidíme, zda si z britského projektu půjde nakonec vzít nějaké poučení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Všeumělové nejdou na odbyt

Pavel Houser , 13. June 2019 10:30
Pavel Houser

Stále méně se prý na trhu cení IT dovednosti typu „práce všeho druhu“, kde je příčina?...

VíceKalendář

22. 06.

23. 06.
Maker Faire Prague 2019
03. 08.

08. 08.
Black Hat USA 2019
25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
RSS 

Zprávičky

ČTÚ: ČR má vyšší ceny za mobilní data kvůli malé konkurenci

ČTK , 15. June 2019 16:38

Samotný vysoký počet virtuálních operátorů je pouze zdánlivým znakem konkurenčního prostředí....

Více 0 komentářů

Kryptoměnu Facebooku finančně podpoří řada velkých firem

ČTK , 15. June 2019 08:00

Mince bude vázána na koš státních měn, aby se vyhnula divokým výkyvům....

Více 0 komentářů

UPC loni vykázala dvoumiliardový zisk proti ztrátě 223 milionů

ČTK , 14. June 2019 15:11

Růst počtu objednaných služeb podpořily investice do expanze optické giga-ready sítě....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Nejúspěšnější kryptoměnou je letos litecoin, posílil o 330 %

ČTK , 14. June 2019 13:20

Půlení se netýká pouze litecoinů, objevuje se také u bitcoinů. U toho má příští půlení nastat v květ...

Více 0 komentářů

Mall Group prodá Heureku za 7,5 mld Kč některému z akcionářů

ČTK , 14. June 2019 08:00

Provozní zisk srovnávače loni vzrostl o desítky procent na 546 milionů Kč....

Více 0 komentářů

O2 představuje mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku pro vzájemnou komunikaci automobilů

Pavel Houser , 13. June 2019 16:13

Masivní rozvoj chytré dopravy přijde se sítěmi 5G - rychlá odezva sítě pomůže například při nutnosti...

Více 0 komentářů

Alibaba požádala o vstup na hongkongskou burzu

ČTK , 13. June 2019 12:04

Alibaba podle dřívějších informací zvažuje, že nabídne akcie za 20 miliard USD....

Více 0 komentářů