Sandbox a úřední štempl na předpisy o soukromí

Pavel Houser , 27. March 2019 09:13 0 komentářů

Zpřísňující se legislativa o tom, co se smí a co se nesmí dělat s osobními údaji, představuje i faktor zpomalující inovace. Hlavně v případě nových služeb, které fungují způsobem nějak netypickým, není mnohdy vůbec jasné, zda jsou v souladu s GDPR a dalšími předpisy. Jak by stát mohl v tomto případě pomoci?

Jak uvádí Rebeca Hill na The Register, v Británii přišel místní Information Commissioner's Office s nápadem na provoz nových služeb v jakémsi sandboxu, ochranném režimu. Pokud by v takovém případě došlo např. k úniku dat nebo jinému porušení předpisů (není úplně jasné, zda by provoz běžel s daty reálnými nebo pouze fiktivními), firma by sice byla samozřejmě povinna učinit kroky k nápravě, ale nečelila by sankcím. Při výstupu ze sandboxu do ostrého provozu by pak provozovatel získal štempl, který by pravil, že neexistují žádné doklady o tom, že by se služba dostávala do rozporu s předpisy, regulacemi, že zjištěné problémy byly vyřešeny apod. Takové potvrzení by mohlo mít smysl např. pro investory, mohlo by i pomoci předejít žalobám akcionářů.

Úzká spolupráce vývojářů s regulátory dává smysl a mohla by vést ke „sdílenému porozumění“, dokonce by na tomto základě mohly být regulační rámce i dále upravovány a některé předpisy rušeny (věříme ale tomu?). Regulátoři by tím získávali i informace o možných technologických problémech, mohli by vydávat různá obecná doporučení, upozornění na rizika, třeba by se přitom objevily i konkrétní chyby v dalších konkrétních produktech, mohli být informováni jejich dodavatelé apod.

Vypadá to dobře, nicméně zde samozřejmě zůstává řada nejasností. Regulátor a jeho potvrzení neznamená nějaké převzetí odpovědnosti za problémy objevené později. Navíc samozřejmě (skoro) každá služba se rozvíjí a mění, logicky by příslušný štempl stejně nemohl platit navždy. I tak ale může fungovat jako určitý základ pro jistotu nebo doklad dobré vůle firmy (třeba by se k tomu mohlo přihlížet při řešení nějakých dalších problémů s porušením předpisů a pokuta by aspoň byla nižší).

Příslušný program má zatím fungovat v beta režimu, teprve se uvidí, jaký o něj bude zájem. Konkrétně se v této souvislosti zmiňují všemožné fitness aplikace/výrobky a elektronika nošená na těle, biometrie, IoT, různé komplexní dohody o sdílení dat nebo používání stávajících dat k novým účelům.

Státní správa si nicméně bude vybírat, zda program pro službu vůbec poskytne – služba musí být inovativní, a/nebo ve veřejném zájmu, musí být dílem organizace s odpovědným přístupem k ochraně osobních údajů apod. Čímž se ale zase velmi omezí projekty začínajících firem, přibude nutnost žádosti vytvářet, zdůvodňovat a schvalovat (proč má nějaký úřad rozhodovat o tom, zda služba je „inovativní“?). Tento aspekt jinak sympatického programu mi přijde jako největší problém. Možná by stálo za to případnému riziku zahlcení sandboxu bránit namísto toho nějakým zpoplatněním, s přihlédnutím k rozsahu posuzované služby apod. Uvidíme, zda si z britského projektu půjde nakonec vzít nějaké poučení.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Pavel Houser , 20. April 2019 10:30
Pavel Houser

Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví...

Více

Kalendář

14. 05.

17. 05.
FESPA 2019
16. 05. Document Management Conference 2019
19. 05.

23. 05.
IEEE SP 2019RSS 

Zprávičky

Zisk Facebooku kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

ČTK , 25. April 2019 12:54

Akcie firmy od počátku letošního roku stouply o téměř 40 %....

Více 0 komentářů

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 mld. USD

ČTK , 25. April 2019 09:00

Ceny DRAM a NAND Flash se za první čtvrtletí 2019 snížily o 20 % z úrovně předchozího kvartálu....

Více 0 komentářů

Británie omezeně umožní Huawei účast na budování sítí 5G

ČTK , 25. April 2019 08:00

Mluvčí britské vlády sdělil, že kabinet dodavatelský řetězec pro 5G prověřil a zaměřil se při tom na...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Snapchatu vzrostl počet uživatelů, firma snížila ztrátu

ČTK , 24. April 2019 09:28

Firma snížila svou ztrátu o 20 % na 310 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Twitter zvýšil zisk i tržby, překvapivě vzrostl i počet uživatelů

ČTK , 24. April 2019 09:00

Tržby firmy se v prvním kvartálu zvýšily o 18 % na 787 milionů dolarů....

Více 0 komentářů

Dražba frekvencí pro síť 5G zatím v SRN vynesla 5,4 miliardy eur

ČTK , 24. April 2019 08:00

Spolková republika v nynější aukci draží licence k celkem 41 frekvenčním blokům v pásmech okolo 2000...

Více 0 komentářů

Kritická komunikace na nízkofrekvenční LTE

Pavel Houser , 23. April 2019 13:23

Nordic Telecom a Nokia spouštějí v Česku první LTE síť na světě pro kritickou komunikaci v pásmu 410...

Více 0 komentářů