• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Kyberzločinci využili k odcizení hesel malware, kterým útočili také na Ukrajině

Pavel Houser
13. 5. 2022
| Zprávičky

Nejčastější hrozbou pro tuzemské uživatele zařízení s operačním systémem Windows byl v dubnu spyware Formbook. Bezpečnostní experti z ESETu detekují tento malware v Česku pravidelně a dlouhodobě. V dubnu se objevil ve více než pětině všech detekcí. Malware Formbook je škodlivý kód s mezinárodním dosahem, který se primárně na Česko nezaměřuje. Objeven byl například také v phishingové e-mailové kampani na ukrajinské vládní představitele. Na Česko se naopak od začátku roku 2022 cíleně zaměřil password stealer Fareit, který v dubnu ke svému šíření zneužíval názvy známých bank. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET.
Poprvé v letošním roce se nejčastěji detekovaným kódem v Česku stal spyware Formbook, který se v dubnu objevil ve více než pětině všech detekovaných případů. Bezpečnostní specialisté zaznamenali tři velké kampaně 11., 25. a 29. dubna. Nebezpečná příloha byla tentokrát pojmenovaná RFQ-22-03795.exe.
„Spyware Formbook aktuálně útočí hlavně v Turecku a ačkoli Česká republika nepatří mezi jeho hlavní cíle, stal se v dubnu nejčastěji detekovaným malwarem pro zařízení s operačním systémem Windows. Útočné kampaně probíhaly primárně v angličtině. Vyloučit ale nelze ani útoky v češtině, které se mohou v menší míře také objevit,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
Spyware Formbook, který se v českém prostředí vyskytuje dlouhodobě, na sebe upoutal v posledních měsících pozornost také v souvislosti s phishingovým e-mailem, který byl adresovaný vysoce postaveným vládním představitelům na Ukrajině v únoru 2022. Formbook funguje jako tzv. MaaS (Malware-as-a-Service), to znamená, že si ho útočníci mohou zakoupit jako službu na černém trhu.
„Pokud malware Formbook infikuje zařízení, přebere nad ním prakticky plnou kontrolu. Mezi nejznámější funkce tohoto spywaru patří samozřejmě krádež hesel a citlivých dat z e-mailových klientů a z webových prohlížečů, dokáže ale také pořizovat snímky obrazovky, zaznamenávat stisky kláves nebo stahovat a spouštět další malware,“ vysvětluje Jirkal.

Agent Tesla v dubnu oslabil a neměl v Česku žádnou větší útočnou kampaň. Útočníci ale tentokrát opět aktivně využívali česky pojmenované přílohy.
„Nejběžnější škodlivá příloha byla v dubnu pojmenovaná Order.pdf.exe, objevily se ale také do češtiny přeložené verze SMLOUVA-pdf.exe a Kopie oprav účtenky za 11,2021…exe. Použití češtiny v útočných e-mailových kampaní je vždy ukazatelem toho, že Česká republika patří mezi cílové země útoku,“ říká Jirkal.
Password stealer Fareit, který začal v Česku opět silněji útočit od začátku letošního roku, zkouší dle predikcí bezpečnostních specialistů nové strategie. V dubnu útočníci zneužívali k jeho šíření názvy známých bank.
„Malware Fareit využíval v dubnu česky pojmenované přílohy ze všech škodlivých kódů nejaktivněji. Zneužití názvů známých bank je s největší pravděpodobností strategií, jak zlepšit úspěšnost tohoto malwaru v útocích na české uživatele,“ říká Jirkal a dodává: „I když je v tomto případě riziko spuštění infikované přílohy uživatelem vysoké, úroveň češtiny byla v případě útoku malwaru Fareit špatná a uživatele to mohlo včas varovat, že něco s e-mailem není v pořádku. Škodlivé přílohy byly do češtiny strojově překládány jako Objednávek (P.O_R6790074) či Elektronická platební.exe.“

Nejčastější hrozby
pro operační systém Windows, ČR duben 2022
1. Win32/Formbook trojan (23,54 %)
2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (15,73 %)
3. Win32/PSW.Fareit trojan (4,76 %)
4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (4,65 %)
5. Win32/Agent.TJS trojan (2,34 %)
6. VBS/Agent.PNB trojan (1,48 %)
7. Win32/AutoRun.Delf.LV worm (1,34 %)
8. MSIL/NanoCore trojan (1,03 %)
9. Java/Adwind trojan (0,89 %)
10. BAT/CoinMiner.AUB trojan (0,86 %)
Zdroj: Eset

Rubriky: České ITSecurity

Související příspěvky

Články

Více než polovina maloobchodníků napadených ransomwarem platí výkupné

10. 12. 2025
Zprávičky

České firmy podle EIB využívají nástroje umělé inteligence nadprůměrně

10. 12. 2025
Zprávičky

NSS podruhé zrušil pokutu za únik zákaznických údajů z e-shopu Mall.cz

8. 12. 2025
Umělá inteligence: Nástroje vs. platforma, věda vs. kreativita
Zprávičky

S halucinacemi AI v právních podáních se už setkaly soudy i spolek Šalamoun

8. 12. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Intel prohrál odvolací soud proti pokutě od EU, nakonec ale zaplatí méně

ČTK
10. 12. 2025

Druhý nejvyšší soud Evropské unie zamítl odvolání amerického výrobce čipů Intel proti pokutě od

IDC: Globální trh se skládacími smartphony příští rok vzroste o 30 %

ČTK
10. 12. 2025

Růst globálního trhu se skládacími chytrými telefony v příštím roce výrazně zrychlí, zejména díky

Huawei AI ilustracni

Čína zvažuje omezení přístupu k čipům H200 navzdory Trumpovu povolení

ČTK
10. 12. 2025

Čína se zřejmě chystá omezit přístup k pokročilým čipům H200 společnosti Nvidia, přestože americký

České firmy podle EIB využívají nástroje umělé inteligence nadprůměrně

ČTK
10. 12. 2025

České firmy v evropském srovnání nadprůměrně využívají nástroje umělé inteligence (AI). Zaměřují se přitom

Microsoft oznámil miliardové investice do infrastruktury AI v Indii a Kanadě

ČTK
10. 12. 2025

Americká technologická společnost Microsoft v příštích dvou letech investuje v Kanadě více než 7,5

Evropská komise vyšetřuje kvůli obsahu na webu pro účely AI firmu Google

ČTK
9. 12. 2025

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat americkou společnost Google z technologické skupiny Alphabet. Podezírá ji,

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Trump schválil za určitých podmínek vývoz některých čipů Nvidia do Číny

ČTK
9. 12. 2025

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký

Paramount Skydance nabízí 108,4 miliardy dolarů za celou Warner Bros. Discovery

ČTK
9. 12. 2025

Mediální konglomerát Paramount Skydance předloží akcionářům skupiny Warner Bros. Discovery nabídku na převzetí celé

Tiskové zprávy

NÚKIB podporuje upozornění Spojeného království na škodlivé kybernetické aktivity čínských společností I-S00N a Integrity Tech

Datová suverenita v EU: Může k ní pomoci sekundární software?

1,57 milionu kompromitovaných účtů: Fortinet varuje před bezprecedentním nárůstem kybernetických ohrožení během období předvánočních nákupů

AWS re:Invent 2025 přineslo efektivnější práci s daty, kreativnější řešení od Adobe i autonomní auta

Firmy digitalizují: tisk dokumentů se za posledních 10 let snížil o třetinu

N‑able představuje program kybernetické záruky pro MSP, který zvyšuje odolnost proti kyber útokům

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Neocloudy – nové slovo, prudký růst?

Pavel Houser
24. 11. 2025

Opět se vše točí kolem GPU a AI. Poskytovatelé cloudových služeb nového typu („neoclouds“) mají v...

Slovník

SIP

WinRAR

Daň

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.