Komentář: na současném Internetu chybí zajímavý IPv6 obsah

Zdeněk Brůna, 03. únor 2011 10:52 11 komentářů

Internet

Prvního února přidělila IANA dva velké bloky IPv4 adres lokálnímu registru APNIC (Region Asia-Pacific) a v centrálním registru jí zbylo posledních 5 takovýchto bloků, jejichž osud je předem daný. Začala tak fáze rozdělování IPv4 adres, která je oficiálně nazývána jako „fáze vyčerpání“. Tedy fáze, když začnou postupně od nejvyšší úrovně přidělování adres IPv4 adresy docházet. Co bude dál?

datacentrum
Předně si řekněme, že jedinou rozumnou, ale zároveň i jednoduše dostupnou alternativou protokolu IPv4 je protokol IPv6. Ten poskytuje nepředstavitelně větší adresní prostor a jeho vyčerpání je i přes dramaticky rostoucí potřeby počtu využívaných IP adres v podstatě nevyčerpatelný. Proto je všemi významnými subjekty, které spoluvytváří internet, podporován. Naše firma například od května loňského roku nabízí možnost zpřístupnit zdarma svoje webové stránky také pod protokolem IPv6.

K 1.2.2011 evidujeme ke 274 doménám nastavený nějaký IPv6 záznam, číslo je to zoufale malé a ještě menší je, pokud ho vztáhneme k celkovému počtu domén. Dostaneme se k tomu, že IPv6 adresu u nás využívá zhruba 1,5 promile domén. O něco lepší to je ve statistikách DNS provozu, kde dosahuje IPv6 provoz dokonce „závratných“ jednotek procent.

Na úroveň promile se ale opět dostaneme, pokud měříme reálně přenesená data po IPv6 ve srovnání s celkovým převážně IPv4 provozem. O IPv6 tedy rozhodně není mezi vystavovateli obsahu zájem, využívá se i nadále pro testování, žádná skutečná služba po tomto protokolu neběží. Podle těchto čísel (podle násobně vyššího IPv6 provozu oproti počtu domén s IPv6 adresou nebo datovému provozu) se dá usoudit, že ve skutečnosti zhruba 1000x častěji využíváme protokol IPv6 než je pro zobrazení obsahu třeba.

Naše požadavky na zobrazení IPv4 obsahu tak mnohdy, aniž to víme, běhají vesele po protokolu IPv6, který je často nastaven jako prioritní na (routerech, nameserverech), ale ve výsledku nám zobrazí IPv4 webové stránky. Z toho se dá usuzovat, že kdo opravdu zaspal, nejsou ani tak ISP, ale spíše webhosteři a vystavovatelé obsahu. Internet nemá žádný, natož zajímavý IPv6 obsah.

A co z toho plyne pro nás ostatní? Věnujte IPv6 protokolu pozornost již nyní. Pokud se rozhodujete o poskytovateli služeb, měl by mít zavedenu podporu IPv6 protokolu. Pokud nyní investujete do síťových zařízení, a mohou to být jednoduché domácí WiFi routery, nakupujte zařízení, které tuto podporu mají, ale to již zřejmě máte za sebou, to není nic nového. Připravte se ale určitě na den, kdy se pouze pod IPv6 objeví služba, kterou budete chtít využívat, nebo ji lépe na IPv6 sami spusťte. Přijde čas, kdy začne IPv6 obsah sílit, nakonec i převažovat, důležité probudit bychom se však měli již dnes.

Autor je technickým ředitelem hostingové společnosti ACTIVE 24.


Komentáře

Jiří #1
Jiří 03. únor 2011 11:59

Když si dám na active24.cz vyhledat IPv6, tak nenajde nic. Pak takové orodování od zástupce společnosti ACTIVE 24, že není na internetu obsah, vyznívá docela směšně. Až webhosteři řeknou jasně a viditelně zákazníkům, že jejich služba umí IPv6, včetně celého servisu okolo, tak bude i obsah.

Zdeněk Brůna #6
Zdeněk Brůna 15. únor 2011 11:20

Chyba ve vyhledávání je na našem webu opravena, souvisela s přechodem na nové webové stránky. Děkuji za Vaše upozornění.

Heron #2
Heron 03. únor 2011 12:37

"Naše požadavky na zobrazení IPv4 obsahu tak mnohdy, aniž to víme, běhají vesele po protokolu IPv6, který je často nastaven jako prioritní na (routerech, nameserverech), ale ve výsledku nám zobrazí IPv4 webové stránky. "

Co je toto za nemysl? Webové stránky nemají (nemají mít) se síťovým protokolem nic společného. Pokud má klient a server funkční konektivitu přes protokoly IPv4 i IPv6, tak se pro komunikaci vybere ten podle nastavených preferencí v OS. Většinou je to preference IPv6.

Snad by nám mohl pan ředitel objasnit, co má na mysli pod pojmem "IPv4 webová stránka".

Zdeněk Brůna #7
Zdeněk Brůna 15. únor 2011 11:18

Děkuji za dotaz. IPv4 webovou stránkou je v kontextu tohoto článku myšlena webová stránka, která má v DNS nastaven pouze A záznam, nemá žádný AAAA záznam. Moje zjednodušení terminologie je dáno zejména omezeními na rozsah mého příspěvku.

Pavel Šimerda (pavlix) #11
Pavel Šimerda (pavlix) 16. únor 2011 11:48

Zjednodušení terminologie vám rád odpustím.

Na web bez AAAA záznamu se typicky člověk připojuje pomocí protokolu IPv4. Všichni zůčastnění ISP daný paket přenáší bez větších změn svojí sítí, až se dostane k serveru, který ho přijme. Odpověď posílá na zdrojovou adresu, tedy IPv4 adresu, tedy v podobě IPv4 paketu.

Za určitých, hodně specifických okolností, se může IPv4 komunikace účastnit protokol IPv6, nebo lze u klienta zajistit IPv6-IPv4 proxy. Něco takového se ale běžně nepoužívá, spíš vůbec.

Až někomu budu podobný omyl dvě hodiny vyvracet, pošlu vám děkovný dopis :).

Některé věci se hodí před vypuštěním na veřejnost dobře prokonzultovat s interními či externími odborníky.

Stanislav Petr #3
Stanislav Petr 06. únor 2011 13:17

Jaky ze webhostingove spolecnosti zaspaly? Zaspal ACTIVE24! U nas jsou vsechny domeny provozovany jiz plne na dualstacku a spousta serveru pro vnitrni pouziti ani nemaji IPv4 adresy. IPv4 uz provozujeme pouze tam kde je to nutne a primarne jedem e po sestce -vyresilo nam to velice elegantne spoustu problemu ktere se u IPv4 projevovaly.

Stanislav Petr, technicky reditel Hosting90

Zdeněk Brůna #8
Zdeněk Brůna 15. únor 2011 11:16

Dual stack zprovozníme do budoucna také, podporu protokolu IPv6 budeme dále rozšiřovat.
Zavádění nových technologií provádíme vždy s ohledem na potřeby našich zákazníků. Proto chráníme naše domény pomocí DNSSECu, zavedli jsme podporu DKIM na našich mailserverech, zprovoznili MULTIHOSTING nebo zvýšili bezpečnost našeho webhostingu pomocí FTP autorizace.

Habo #4
Habo 06. únor 2011 20:55

"na současném Internetu chybí zajímavý IPv6 obsah" A pre bežných userov treba aj niečo zaujímavejšie ako http://www.v6.facebook.com/ ? :D

MarSarK #5
MarSarK 07. únor 2011 16:22

Webhosteři jako ACTIVE24 zaspali. U domény registrované přes ACTIVE24 nelze přes jejich administrační rozhraní zadat ani IPv6 adresu NS serveru nebo AAAA záznam. O nějakém hostingu ani nemluvím. Proto jsem od nich také utekl.

Zdeněk Brůna #9
Zdeněk Brůna 15. únor 2011 10:53

AAAA záznam jde u ACTIVE 24 zadat přes Zákaznické centrum již skoro rok - viz http://napoveda.active24.cz/idx.php/0/441/article/
IPv6 adresu NS serveru lze zadat pomocí autorizovaného požadavku, s přibývajícím počtem NS serverů s IPV6 adresami určitě do Zákaznického centra zavedeme i lepší možnost, děkujeme za komentář. V každém případě mě mrzí, že jste naše služby přestal využívat, aniž byste nás kontaktoval. Je naším dobrým zvykem našim zákazníkům maximálně pomoct.

Pavel Šimerda (pavlix) #10
Pavel Šimerda (pavlix) 16. únor 2011 11:11

ACTIVE 24 fandím už kvůli pokrokovosti a aktivitám okolo IPv6 a DNSSEC. Ač nejsem vaším zákazníkem, máte můj obdiv a rád se s vámi potkám na konferencích.

Typ zákazníků, kteří odchází bez pokusu situaci řešit, znám, a razím názor "ať si jdou". Časem stejně opustí konkurenci pro jinou konkurenci.

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

50 let Intelu

ČTK , 16. červenec 2018 09:06

Intel nejprve produkoval paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla rozšířit...

Více 0 komentářů

USA zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské ZTE

ČTK , 14. červenec 2018 08:00

Firma již v rámci urovnání sporu s americkou vládou souhlasila, že zaplatí pokutu miliardy dolarů....

Více 0 komentářů

Trh PC ve 2. čtvrtletí rostl, tvrdí Gartner i IDC

ČTK , 13. červenec 2018 16:35

Růst odbytu táhla zejména poptávka firemního segmentu podpořená operačním systémem Windows 10....

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Polovina kryptoměnových firem zanikne během čtyř měsíců od ICO

ČTK , 13. červenec 2018 10:09

Nejlepší strategií je prý mince v primární nabídce koupit a hned první den obchodů na otevřeném trhu...

Více 0 komentářů

Americká vláda se odvolává proti fúzi AT&T a Time Warner

ČTK , 13. červenec 2018 10:07

Ministerstvo se odvolalo proti červnovému rozhodnutí soudu, který spojení posvětil přes dřívější nám...

Více 0 komentářů

Německý soud: Rodiče mají mít přístup k facebooku mrtvé dcery

ČTK , 13. červenec 2018 09:00

Facebook nechtěl obsah účtu dívky otevřít, protože i její přátelé údajně spoléhali na to, že jejich ...

Více 0 komentářů

Broadcom koupí za 18,9 miliard dolarů CA Technologies

ČTK , 12. červenec 2018 13:01

Akvizice jsou důležité pro expanzi Broadcomu. Výběr firmy CA je však pro analytiky překvapením....

Více 0 komentářů