• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Náklady na provoz zdravotnických registrů klesly na polovinu

ČTK
7. 2. 2019
| Zprávičky

Záměr zákona nepočítá s centrálním skladováním obsahu zdravotní dokumentace.
Měsíční náklady na provoz zdravotnických registrů klesly pod správou Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) podle materiálu, který v pátek projedná vláda, na méně než polovinu. Jejich pořízení a náklady na provoz do roku 2017 kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Mezi lety 2009 a 2017 vydal stát za budování 43 zdravotnických registrů téměř 130 milionů korun, dva vůbec nevyužíval. NKÚ odhalil možné porušení rozpočtové kázně za 27 milionů korun.

Registry dříve zřizovalo a kontrolovalo Koordinační středisko zdravotnických systémů. Roční provoz registrů stál v kontrolovaných letech více než 70 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví středisko před rokem zrušilo a dozor nad informačními systémy převzal ÚZIS.

Kvůli nápravě vztahů s dodavateli systémů provedl více než sto výběrových řízení. Měsíční náklady na provoz registrů se podle vládního materiálu snížily přibližně z deseti na asi čtyři miliony korun.

Další registry už vznikají takzvaně in-house, tedy prací zaměstnanců ÚZIS. „In-house vývoj zásadně snižuje závislost orgánů státní správy na externích IT dodavatelích a současně zvyšuje flexibilitu v oblasti podpory a úprav vyvinutých systémů. Dosavadní zkušenosti dokládají, že in-house vývoj vede k úspoře nákladů souvisejících s vývojem,“ píše se v materiálu, který projedná vláda.

NKÚ loni ve zprávě z kontrol uvedl, že nevyužívané registry vznikly mimo jiné také kvůli chybějící strategii elektronizace zdravotnictví. Nyní je v připomínkovém řízení věcný záměr zákona o elektronizaci zdravotnictví, který chce ministerstvo vládě předložit v březnu. Zákon by mohl být účinný od roku 2020.

Záměr zákona nepočítá s centrálním skladováním obsahu zdravotní dokumentace podobně, jako je tomu například u elektronických receptů na léky. Bude existovat záznam o hospitalizaci či vyšetření s místem, datem a uvedením poskytovatele zdravotní péče, její obsah nebude nikde přístupný. Další kroky elektronizace zdravotnictví, jako je elektronická dokumentace, žádanky nebo sdílení výsledků testů a vyšetření, budou podle ministra Adama Vojtěcha pro lékaře zpočátku dobrovolné.

Poskytovatel zdravotních služeb nebude povinně nucen zavést elektronickou zdravotnickou dokumentaci, ale pokud se tak rozhodne, bude muset dodržovat všechna zákonem nastavená pravidla. Vzniknout by měl také jednotný registr všech pacientů a zdravotníků, který bude sloužit k jejich jasné identifikaci, kterou bude garantovat stát. Bude se v reálném čase udržovat aktuální.

O elektronickém zdravotnictví se hovoří několik let. Jeho prvním prvkem byly loni v lednu zavedené elektronické recepty. Proti nim se před spuštěním systému, který centrálně eviduje všechny předepsané léky, zvedly protesty. První rok proto státní správa nepokutovala lékaře, kteří se do e-receptu nezapojili. Od letošního ledna musí lékaři, kromě výjimečných případů, jako je například výpadek elektřiny nebo internetu, vydávat všechny recepty elektronicky.

Rubriky: České ITVeřejná správa

Související příspěvky

Tiskové zprávy

NÚKIB vydal přehled kybernetických incidentů za říjen 2025

14. 11. 2025
Tiskové zprávy

Spotřeba elektrické energie datových center je vysoká. S pomocí českých vědců je ale možné ji snížit a kontrolovat

14. 11. 2025
Bitcoinová aféra otřásá Českem
Zprávičky

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milion korun

14. 11. 2025
Umělá inteligence v IT infrastruktuře
Články

Projekt AI Gigafactory CZ dostal od vlády zelenou

12. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

SAP navrhuje ústupky, aby ukončil antimonopolní vyšetřování Evropské komise

ČTK
16. 11. 2025

Německá společnost SAP, která je největším výrobcem softwaru v Evropě, navrhla ústupky k urovnání

Google nabídl EK změny v oblasti reklamy, prodej části aktivit však neplánuje

ČTK
15. 11. 2025

Americký internetový gigant Google předložil Evropské komisi návrhy, které by měly vydavatelům a inzerentům

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin dál klesá, cena po větší nucené likvidaci sestoupila pod 97 000 dolarů

ČTK
14. 11. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dál klesá a nad ránem sestoupila pod 97.000 USD (2,01

Bitcoinová aféra otřásá Českem

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milion korun

ČTK
14. 11. 2025

Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9

Gartner: Výdaje na IT v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 11 %

ČTK
14. 11. 2025

Výdaje na informační technologie (IT) v Evropě se v příštím roce zvýší asi o

Musk označil za nepravdivou zprávu CNBC, podle které xAI získala 15 miliard USD

ČTK
14. 11. 2025

Miliardář Elon Musk označil za nepravdivou zprávu zpravodajské televize CNBC, podle které jeho start-up

Anthropic investuje 50 miliard dolarů do výstavby datových center

ČTK
13. 11. 2025

Americká společnost Anthropic zabývající se umělou inteligencí (AI) investuje 50 miliard dolarů (více než

Tchajwanský Foxconn zvýšil zisk, naznačil možnou spolupráci s OpenAI

ČTK
13. 11. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 17 procent na

Tiskové zprávy

NÚKIB vydal přehled kybernetických incidentů za říjen 2025

Spotřeba elektrické energie datových center je vysoká. S pomocí českých vědců je ale možné ji snížit a kontrolovat

Kdy je trvalá licence Microsoft výhodnější než předplatné a kdy ne?

Vítězný projekt Energetické olympiády 2025 přibližuje sdílení energie veřejnosti

Sandisk uvádí na trh nejmenší 1TB USB-C flash disk na světě

ZEBRA SYSTEMS: Omezené rozpočty a podceňování rizik jsou hlavní překážky k lepší kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Externí komunikace

MLM

Zadavatel reklamy

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.