Nokia: řítí se někdejší zářivá hvězda mezi výrobci telefonů do spirály smrti?

Ondřej Pohl, 06. září 2010 07:01 8 komentářů

Nokia
Nokia byla dlouhé roky synonymem jedničky ve světě mobilů. Pomalu však ztrácí dech a reálně hrozí, že o své prvenství přijde. Jaké jsou příčiny a má tento finský obr ještě šanci na záchranu?

Nokia - puvodni logo
Původní logo společnosti Nokia
První čtvrtletí přineslo mírně optimistická čísla o vývoji trhu s mobilními telefony. Podle analytické zprávy IDC se v prvním čtvrtletí 2010 prodalo 42,7 miliónů kusů mobilních telefonů, což představuje meziroční nárůst o 8 procent. Tato čísla skýtají jistý důvod k radosti, ale ne pro všechny. Podrobnější údaje totiž ukazují, že se oblast mobilních telefonů nezadržitelně mění.

Příliš nepřekvapí zjištění, že vzestup trhu je tažen telefony s operačním systémem, kterých se prodalo o 57 % více než loni, a jejich celkové zastoupení tak činí 28 %. Ovšem když se podíváme na největší skokany v tomto segmentu, vidíme na prvních příčkách Apple a kanadskou společnost Research in Motion, která stojí za populárním BlackBerry.

Ani v segmentu telefonů bez operačního systému nenajdeme v čele skandinávské země, jak bývalo zvykem. Čelní místa nyní okupují společnosti Samsung a LG.

Hospodářské výsledky samotné Nokie do této skládačky zapadají a jako poslední dílek dokreslují celkový obraz vývoje. Nokii klesly prodeje meziročně o 9 % na 14 milionů jednotek a tržní podíl poklesl z loňských 39 % na 33 % v prvním čtvrtletí 2010. V segmentu chytrých telefonů byl sice zaznamenán růst, ale výrazně menší než u konkurence, takže i zde Nokia ztrácela tržní podíl.

Závěr tak vyznívá poměrně pesimisticky: i když Nokia prodala více mobilů, její zisk klesl o 40 %. Odpovídá tomu i vývoj ceny akcií: z 28 eur v roce 2007 až na současných 8.

Takováto čísla nenechávají akcionáře Nokie v klidu, a tak se možná už brzy dočkáme personálního zemětřesení. Kancelář přitom nebude muset vyklízet nikdo menší než současný CEO Olli-Pekka Kallusvuo. Jak je tato změna zásadní, dokládá i fakt, že tento manažer pracuje pro Nokii více než 30 let.

Kde se stala chyba?


Nokia - sidlo
Sídlo společnosti

Primárním úkolem nového vedení tedy bude analyzovat situaci a zjednat kroky k nápravě. Jak se zdá, nebude to nic jednoduchého. Tedy alespoň podle materiálu Uusi Nokia , kterou napsal bývalý vysoký funkcionář této firmy. Do detailů v ní popisuje problémy, se kterými se firma potýká. Současná krize je podle ní mnohem hlubší, než aby se dala odbýt konstatováním, že Nokia jen „zaspala nástup dotykových displejů“.

Toto zpoždění bylo způsobeno nešvarem, kterému se obtížně vyhýbá každá větší společnost – byrokratizací. Materiál ukazuje, jak složitému schvalovacímu procesu je každá technologická novinka podrobena s ohledy na návratnost. Odpovědná místa jsou údajně doslova utopena v desítkách analýz a prognóz s ohledem na aspekty trhu v jednotlivých částech světa, což dusí dříve tolik aktivní vývojové oddělení.

Pro příklad není nutné chodit daleko. Zatímco Apple přichází už se čtvrtou generací svého dotykového telefonu a i například Samsung se v této oblasti dobře etabloval, první pokusy Nokie v této oblasti lze spíše označit za „nultou generaci“ a až připravovaná Nokia N8 by měla být skutečně plnohodnotným dotykovým telefonem.

Praxe totiž ukazuje, že „dotykový telefon“ neznamená jen technologii ovládání, ale celý operační systém, který kromě toho, že musí být rychlý i stabilní, musí mít i jistý „wow efekt“. První verze Symbianu pro dotykové telefony (např. v modelu N97) nejenom že něco takového neměly, ale naopak odradily i stávající zákazníky za léta zvyklé na ucelenou logiku ovládání.

Ještě větší zmatky provázejí finskou společnost v oblasti služeb. I ty s opravdu velkým potenciálem, jako je například navigace Nokia Maps, dokáže spolehlivě pohřbít zmatená cenová politika a komunikační kampaň. Podobně dopadají i pokusy masivně rozjet něco na způsob Apple Store (Nokia Ovi), o všemožných mikroplatebních konceptech ani nemluvě.

Nokia maps
Vydržte, nahrávají se mapy... zdarma!

Jako poslední hřebíček do rakve lze pak vidět fakt, že se asijská konkurence naučila dělat ty nejlevnější telefony ještě levněji a vzala tak Nokii jeden z velkých trumfů při obsazování rozvojových trhů.

Naděje je?

Jak tedy na současnou zapeklitou situaci? Řešení se nabízí hned několik, ale budou od nového managementu vyžadovat velkou odvahu.

Jedna z možností je totiž nesnažit se za každou cenu dohnat iPhone, ale jít si svou vlastní cestou. Tedy i nadále zachovat vývoj nedotykových telefonů se Symbianem a pro ty dotykové raději vytvořit od základů nový systém. Současní „kočkopsi“ jsou spíše k vzteku.

Dále bude nutná reorganizace celé vývojové strategie. Že Nokia nemá příliš jasno, dokazují i současné čachry okolo linuxových telefonů, které nezvládá sledovat ani odborník, natož laická veřejnost. Ta je pak často odsouzena do role nedobrovolných betatesterů předčasně uvedených nových produktů a není divu, že se po takové zkušenosti odvrací jinam.

Do třetice bude nutné sladit práci vývojového a marketingového oddělení. Právě špičkové telefony, které by Nokii mohly přinést nejvíce zisku, se stávají synonymem pro neustále oddalování uvedení na trh. Takové čekání mnohdy nevydrží ani skalní fanoušek a raději se porozhlédne někde jinde.

Možná jsou ale všechny podobné plány zcela zbytečná. Nokia jako firma s bezmála stopadesátiletou tradicí rozhodně neznamená jen mobilní telefony, ale mnoho jiných odvětví. Kdo ví, třeba za pár let budeme o firmě z Espoo slýchat v úplně jiných souvislostech.


Komentáře

Náhodný kolemjdoucí #1
Náhodný kolemjdoucí 06. září 2010 11:51

Docela by mě zajímalo, kdo z redakce Uusi Nokia četl.

Náhodný kolemjdoucí #4
Náhodný kolemjdoucí 16. září 2010 14:29

Já.

Náhodný kolemběžící #2
Náhodný kolemběžící 07. září 2010 13:17

1. První a hlavní příčinou bude zřejmě obecná nedůvěra k Symbianu. Jeho nevýhodou je jeho uzavřenost a negativní zkušenosti s jeho verzemi např. UIQ3, které nebyly skoro vůbec podporovány a existovalo na ně jen velmi málo aplikací. Nikdo si už raději nekoupí drahý smartphone s OS, který zřejmě zemře dřív než samotný HW.

2. Druhou příčinou je fakt, že Nokia v poslední době jen opisuje a drží se o krok nebo i více kroků za konkurencí. Sony Ericsson pochopil a vrací se v oblasti smartphonů s velmi úspěšnou X10 mini. Ten úspěch mnohé naznačuje. Není to jen o Androidu viz. bod 1 ale i o celkové ergonomii, designu a možnostem přístroje. V neposlední řadě hraje svou roli i cena tj. jeden populární model pro různé cenové a uživatelské kategorie (X10 vs. X10 mini)

3. Třetí příčinou je absence vizionářství. Lidé od MOBILNÍCH multimédií, webu a třeba GPS očekávají již více. Chtějí velkou a přehlednou GPS do auta, chtějí sledovatelný display na filmy, chtějí něco většího na internet nebo na čtení knih, aby je nebolely oči. Chtějí ale i něco co by se vešlo do větší kapsy u saka nebo do menší tašky. Nechávají si tedy svůj starý mobil (třeba Nokii) už jen na SMS a volání a zbytek funkcí očekávají od tabletu typu Samsung Galaxy tab nebo Dell streak. Samsung, Dell a nyní se svou menší připravovanou verzí i IPad už pochopili kam vývoj směřuje. NOKIA je stále ještě v pozici dinosaura. Pro záchranu a návrat už nebude stačit jen nějaké kopírování a opsání trendu. Bude to chtít udělat někde i krok napřed. Je ale čeho se chytit. Sleduji vývoj a věděl bych naprosto přesně kde ten krok napřed udělat.

Kapacity na to Nokia má. Otázka jestli na to má i hlavy.

Náhodný kolemjdoucí #5
Náhodný kolemjdoucí 19. září 2010 22:23

Symbian je otevreny. UIQ neni verze Symbianu a neni od Nokie.

Off-line navigace zdarma je taky opisovani? Linuxovy kapesni pocitac je taky opisovani?

Chtelo by to vic znalosti a mene hlouposti.

Náhodný kolemjdoucí 17 #8
Náhodný kolemjdoucí 17 21. září 2010 13:46

Symbian je otevřený teprve pár měsíců. Mimoto už je to docela slušnej moloch. Otevření je jen opatření, aby nechcípnul.
Dát něco zdarma není invence. Linuxový telefon má omezenou cílovou skupinu.

brk #3
brk 11. září 2010 18:55

Nokia si hlavně docela spolehlivě podřezává pod sebou větev. Z N900 jsem byl silně nadšen a chtěl jsem si ji koupit. V podstatě jsem jen vyčkával, než se trošku zabydlí na trhu, abych nekupoval zbytečně drahou novinku a odladí se případné chybky. Během této doby Nokia stihla uzavřít spojenectví s Intelem a Maemo odepsat s tím, že jej nahradí MeeGo. Telefony neměním 2x do roka, takže do platformy, se kterou výrobce již dále nepočítá, jít nehodlám.

Rezza #6
Rezza 05. říjen 2010 13:01

Z N900 jsem nadsen stale, asi nakoupim jeste par do trezoru. Ale o tom, ze Maemo 5 bude kompletne nahrazene se vedelo uz davno pred tim, nez byla finalne oznamena N900. Vlastne jsem na tom talku od Quima Gila sedel na GCDS 2009.

Kazdopadne je pravda, ze ten kockopes zase vznika. Nokia dela ted na MeeGo, do toho na Symbianu. Koupila Troly z duvodu, aby se daly pekne delat aplikace v Qt pro oba systemy a buch. Ted na MeeGo je MeeGo Touch Framework, co vim, tak na Symbianu kuchti neco jineho... Opravdu bych sel spis volbou - nechat Symbian na blbejsi nedotekove systemy, MeeGo pro lepsi.

Náhodný kolemjdoucí #7
Náhodný kolemjdoucí 19. září 2010 22:25

MeeGo pro kapesni pocitace je prakticky puvodni Maemo. N900 je stale podporovana. Pro N900 bude i MeeGo (ne jako update, ale bude).

RSS 

Komentujeme

Když obrázek není tím, čím se zdá být

Pavel Houser , 10. listopad 2018 06:30
Pavel Houser

Problematika falešných zpráva je dnes módní záležitostí. Následující výzkum se zaměřuje na jeden spe...

VíceRSS 

Zprávičky

Rostly ceny smartphonů, počítačů i tiskáren

Pavel Houser , 14. listopad 2018 11:53

Trh s technickým spotřebním zbožím zaznamenal podle statistik GfK v České republice ve 3. čtvrtletí ...

Více 0 komentářů

Zisk Foxconnu ve čtvrtletí stoupl o 18 %

ČTK , 14. listopad 2018 10:22

Apple varoval, že jeho předvánoční tržby budou horší, dodavatelům součástek Applu také hrozí slabší ...

Více 0 komentářů

Macronova dohoda o zabezpečení kyberprostoru nemá podporu velmocí

ČTK , 14. listopad 2018 09:00

MIT: Bylo by lepší začít s užším projektem ve snaze zakázat kyberútoky na klíčovou infrastrukturu....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Vodafone se v pololetí kvůli odpisům a Indii propadl do ztráty

ČTK , 14. listopad 2018 08:00

Akcie firmy od začátku letošního roku klesly zhruba o 39 procent. ...

Více 0 komentářů

EY představila prototyp blockchainu pro privátní transakce v platformě Ethereum

Pavel Houser , 13. listopad 2018 10:41

Společnosti budou moci bezpečně provádět transakce díky sadě nástrojů a služeb EY Ops Chain Public E...

Více 0 komentářů

E-shopy čekají rekordní vánoční tržby 44 miliard Kč

ČTK , 13. listopad 2018 10:27

Obchodníci letos spustili marketingové kampaně už na přelomu října a listopadu, přestože Černý pátek...

Více 0 komentářů

Investiční firma Vista koupí za 1,9 mld. USD softwarovou Apptio

ČTK , 13. listopad 2018 08:00

Mezi produkty Apptio patří software pro správu podniku....

Více 0 komentářů