• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Nová směrnice NIS 2 se bude týkat tisíců firem. Připravte se na bezplatné virtuální konferenci

Redakce
20. 1. 2023
| Články
Nová směrnice NIS 2 se bude týkat tisíců firem. Připravte se na bezplatné virtuální konferenci

27. prosince bylo zveřejněno finální znění nové strategie pro kybernetickou bezpečnost EU, známé jako směrnice NIS 2. Ta zásadně ovlivní fungování více než 6000 českých firem a organizací. Je mezi nimi i ta vaše? A víte, jaké povinnosti z toho pro vás vyplývají?

Kybernetické útoky nejsou v současné době bohužel ničím výjimečným a dokáží zcela ochromit nejen soukromé subjekty, ale i klíčovou infrastrukturu kteréhokoliv státu. Staly se právoplatnou součástí válečných konfliktů, hybnou silou teroristických i ekonomických útoků a nebezpečným nástrojem manipulace. Není proto divu, že se EU rozhodla pro ještě účinnější regulaci, díky které chce zvýšit celkovou úroveň kybernetické odolnosti v Evropě.

Starší a pečlivější sestra NIS

Evropská unie v rámci nové regulace zavádí řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti a odolnosti kyberprostoru proti hackerským útokům. Ty mají zaručit lepší schopnost důležitých firem a organizací reagovat na případné incidenty. Nejde při tom o nic nového – NIS 2 má rozšířit působnost již existující a platné směrnice NIS, která se ale díky stále rychlejší digitální transformaci ukázala být nedostačující. Úkolem její starší sestry je tak mimo jiné i sjednocení přístupu ke kybernetické bezpečnosti napříč členskými státy EU.

Koho se nová směrnice dotkne?

Jestli se sami sebe ptáte, zda se vás tato regulace týká, vězte, že pravděpodobnost je poměrně vysoká. Nová legislativa totiž významně rozšiřuje okruh subjektů, na které se budou vztahovat požadavky na zajištění kybernetické bezpečnosti, a mění i zavedenou terminologii. Původní směrnice NIS se totiž týkala jen provozovatelů takzvaných základních a digitálních služeb, ve směrnici NIS 2 se ale subjekty nově dělí na základní a důležité. Do “základní” skupiny byli při tom přeřazeni nejen původní provozovatelé základních služeb, ale i mnoho nováčků – mezi nimi i státní správa. Důležité subjekty pak reprezentují poštovní a kurýrní služby, výroba a distribuce potravin nebo digitální služby. NIS 2 navíc přidává oproti původní směrnici ještě jedno kritérium – velikost firmy. Nová pravidla se tak budou týkat pouze středních a velkých podniků v daných odvětvích. Je opravdu důležité zjistit si včas, zda vaše firma do dotčené oblasti spadá, a provést příslušné kroky. V opačném případě by se vám to totiž mohlo prodražit.

Pravidla, které se nevyplatí ignorovat

Směrnici NIS 2 totiž rozhodně nelze brát jen jako pouhé doporučení. Tisícům soukromých společností a orgánům veřejné správy díky ní vzniknou nové povinnosti, za jejichž nedodržení mohou být vyměřeny desetimilionové pokuty.

Firmy budou muset mimo jiné provést podrobnou analýzu rizik, zavést efektivní systém řízení, prevence a detekci incidentů, nebo zabezpečit kontinuitu provozu a krizové řízení. Vybrané subjekty navíc budou mít nově oznamovací povinnost, v rámci které musí Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost neprodleně oznámit každý závažnější kyberbezpečnostní incident. Přímá odpovědnost za zavedení těchto pravidel při tom bude ležet na statutárních orgánech daných firem. Členové vedení by proto měli s předstihem absolvovat příslušná školení.

Připravte se na změny včas

Jde vám z toho všeho hlava kolem? Veškeré potřebné informace o pravidlech a povinnostech spojených s novou směrnicí se dozvíte na bezplatné virtuální konferenci NIS 2: Procesy a technologie, která se koná ve čtvrtek 26. ledna od 9:00 do 12:30. Tato bezplatná konference vám pomůže zorientovat se v nové evropské legislativě o kybernetické bezpečnosti a otevře hned několik praktických témat s ní spojených.

 

Zaregistrovat se můžete na webu www.nis2.tech

 

Rubriky: Security

Související příspěvky

Zprávičky

Tržby antivirové Gen Digital loni poprvé překonaly hranici 5 miliard dolarů

8. 5. 2026
Falešné e-maily obsahující škodlivý kód cílí na vybrané evropské státy včetně ČR
Články

Acronis uvádí GenAI Protection pro bezpečné využívání AI

7. 5. 2026
Bude 5G v budoucnosti motorem ekonomiky?
Články

Útoky se skrývají ve virtuálních strojích. Firmy je často vůbec nevidí

29. 4. 2026
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Články

Kybernetické hrozby v ČR mění tvář – průniky do systémů vytlačují DDoS, závažnost útoků roste

28. 4. 2026

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zprávičky

Tržby antivirové Gen Digital loni poprvé překonaly hranici 5 miliard dolarů

ČTK
8. 5. 2026

Tržby antivirové společnosti Gen Digital, která vznikla spojením americké NortonLifeLock a českého Avastu, v

Mastercard a ČSOB uskutečnily první platbu v ČR pomocí umělé inteligence

Redakce
8. 5. 2026

Společnosti Mastercard a ČSOB předvedly první platbu kartou provedenou agentem umělé inteligence v Česku.

Policie prověřuje IT zakázky na ministerstvech práce a místního rozvoje

ČTK
8. 5. 2026

Policie začala prověřovat IT zakázky, které v letech 2023 až 2025 zadala ministerstva práce

Chorvatsko spustilo v hlavním městě první evropský komerční provoz robotaxi

ČTK
7. 5. 2026

Chorvatsko jako první země v Evropě spustilo komerční provoz služby robotaxi, tedy taxi bez

SpaceX chce investovat 55 miliard dolarů do společné výroby čipů s Teslou

ČTK
7. 5. 2026

Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska plánuje investovat 55 miliard dolarů (1,135 bilionu Kč)

Tržní hodnota Samsungu díky poptávce po čipech poprvé překonala jeden bilion USD

ČTK
7. 5. 2026

Tržní hodnota jihokorejské společnosti Samsung Electronics včera poprvé překonala hranici jednoho bilionu USD (20,7

Hosting v karanténě – zájem o služby a nárůst datového provozu

ÚOHS: U zakázek souvisejících s kyberbezpečností je přípustné i částečné omezení soutěže

Redakce
6. 5. 2026

Přísnější kritéria pro firmy, které se uchází o zakázky na plnění související s kybernetickou

Huawei AI ilustracni

Hodnota DeepSeeku se může vyšplhat ke 45 miliardám dolarů

ČTK
6. 5. 2026

Hodnota čínské společnosti DeepSeek zabývající se umělou inteligencí (AI) se v probíhajících jednání o

Tiskové zprávy

Tisková zpráva HP Poly Edge řady V: telefony pro jasnou a bezpečnou komunikaci

Společnost Epson rozšiřuje řadu ColorWorks o novou stolní tiskárnu barevných štítků CW-D3800e

Startuje další ročník vzdělávacího programu Seeds for the Future

ÚOHS uložil společnosti HP Tronic za diktování cen prodejcům pokutu bezmála 40 milionů korun

Zpráva o udržitelnosti společnosti Fortinet za rok 2025: pokrok, v oblasti inovací v kyberbezpečnosti, environmentální udržitelnosti a rozvoje zaměstnanců

Epson uvádí na trh tiskárnu SureColor SC-F20000

Zpráva dne

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Nedávejte svým milovaným na Mikuláše sladkosti, radši Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com!

Redakce
5. 12. 2025

Na Mikuláše ani sladkosti, už vůbec ne uhlí ani brambory, ale radši nový software,...

Kalendář

Kvě 12
Celý den

Cloud Computing Conference

Kvě 19
Doporučené 19. května - 21. května

TechEd 2026

Kvě 26
Celý den

Umelá inteligencia v IT infraštruktúre

Zobrazit kalendář

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Slovník

Country manager

Revenue manager

Baby Call

Komentujeme

itbiz kamil pittner

Znamená pomalost přemýšlivost? A co u AI?

Kamil Pittner
8. 5. 2026

Dodavatelé modelů AI soupeří o to, aby jejich systémy poskytovaly nejen lepší odpovědi, ale také pracovaly...

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.