• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Nová varianta ransomwaru SynAck je schopná obejít zabezpečení

Pavel Houser
18. 5. 2018
| Zprávičky

Technika Process Doppelgänging zahrnuje bezsouborovou injektáž kódu, která využívá zabudované funkce Windows.
Odborníci Kaspersky Lab odhalili novou variantu ransomwarového trojana SynAck. Využívá techniku Doppelgänging, díky níž je ransomware schopen obejít antivirové zabezpečení zařízení. Prostřednictvím této techniky, kterou odborníci u ransomwaru zaznamenali poprvé, schovají kyberzločinci svou zákeřnou aktivitu za oprávněné procesy.

Hackeři stojící za SynAck využívají i další triky, aby se vyhnuli detekování včetně testování v sandboxu. Po instalaci trojan přezkoumá adresář, ze kterého je spuštěn jeho spustitelný soubor, a pokud zaznamená pokus o jeho spuštění z „nesprávného“ adresáře – například potenciálního automatizovaného sandboxu – sám se vymaže.

Ransomware SynAck se objevil na podzim minulého roku a v průběhu prosince útočil na převážně anglofonní uživatele. K poměrně agresivním útokům využíval síťový protokol remote desktop protocol (RDP), po jehož iniciaci následovalo manuální stažení a instalace malwaru.

Technika Process Doppelgänging zahrnuje bezsouborovou injektáž kódu, která využívá zabudované funkce Windows a neoprávněnou implementaci systémové komponenty Windows process loader. Manipulací s tím, jak Windows zpracovává soubory, mohou útočníci do systému dostat škodlivé aktivity. Ty tímto způsobem vydávají za neškodné, i když používají běžně známé škodlivé kódy. Doppelgänging po sobě nezanechává žádné stopy, což velmi znesnadňuje jeho detekování. Využití této techniky bylo u ransomwaru pozorováno vůbec poprvé.

Útoky využívající novou variantu SynAck jsou podle všeho velmi dobře zacílené. Doposud zaznamenali několik útoků na území USA, Kuvajtu, Německa a Íránu. Kyberzločinci po obětech vyžadovali výkupné ve výši 3 000 dolarů.

Rubriky: Security

Související příspěvky

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Umělá inteligence se stává klíčovým prvkem bezpečnostních strategií

12. 11. 2025
NÚKIB nařizuje aktualizovat MS Exchange Server
Zprávičky

Podvodníci zneužívají zranitelnost ve službě Windows Server Update Services

11. 11. 2025
Zprávičky

Zisk antivirové firmy Gen Digital ve čtvrtletí stoupl o 9 %

7. 11. 2025
Články

Sophos Advisory Services: Red Team funguje nezávisle

5. 11. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Umělá inteligence se stává klíčovým prvkem bezpečnostních strategií

Pavel Houser
12. 11. 2025

Ve světle narůstajících kybernetických hrozeb stále více organizací přistupuje k umělé inteligenci (AI) jako

EK zvažuje, jak vyloučit čínské dodavatele z komunikačních sítí v EU

ČTK
12. 11. 2025

Evropská komise zkoumá možnosti, jak přinutit členské státy Evropské unie, aby ze svých telekomunikačních

Google investuje v příštích 4 letech v Německu 5,5 miliard eur

ČTK
12. 11. 2025

Americký internetový gigant Google investuje v příštích čtyřech letech v Německu 5,5 miliard eur

NÚKIB nařizuje aktualizovat MS Exchange Server

Podvodníci zneužívají zranitelnost ve službě Windows Server Update Services

Pavel Houser
11. 11. 2025

Experti ze Sophos Counter Threat Unit (CTU) odhalili, že kybernetičtí útočníci zneužívají zranitelnost ve

AWS oznamuje Fastnet, specializovaný vysokorychlostní transatlantický kabel spojující USA a Evropu

Pavel Houser
11. 11. 2025

Amazon Web Services (AWS) oznámil výstavbu Fastnetu – strategického transatlantického optického kabelu, který propojí

Fujitsu má novou platformu pro partnerskou spolupráci

SoftBank prodala za téměř 6 miliard dolarů celý svůj podíl v Nvidii

ČTK
11. 11. 2025

Japonský technologický konglomerát SoftBank prodal za 5,83 miliardy dolarů (zhruba 122,5 miliardy Kč) celý

IDC: Globální trh s tablety ve třetím čtvrtletí klesl, jedničkou zůstal Apple

ČTK
11. 11. 2025

Celosvětový trh s počítačovými tablety po šesti čtvrtletích nepřetržitého růstu ve třetím čtvrtletí klesl.

Čína osvobodí od cla vývoz čipů Nexperia pro civilní použití

ČTK
11. 11. 2025

Čína zavedla opatření, která osvobozují od vývozních omezení čipy Nexperia určené pro civilní použití.

Tiskové zprávy

Sandisk uvádí na trh nejmenší 1TB USB-C flash disk na světě

ZEBRA SYSTEMS: Omezené rozpočty a podceňování rizik jsou hlavní překážky k lepší kybernetické bezpečnosti

Red Hat podporuje digitální suverenitu Evropské unie

ČSÚ: Umělou inteligenci používá třetina populace

Společnosti Pure Storage a Cisco dodávají AI továrny pro podniky ve spolupráci s NVIDIA

Praha 6 získala od Letiště Praha 1200 licencí pro školení žáků ZŠ v otázkách kyberbezpečnosti

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Data communications manager

Krizová komunikace

SIM Toolkit

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.