• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

On-line platby v praxi

itbiz
27. 4. 2009
| Články
Pero

Internetové platby prostřednictvím platebních karet se začaly používat v USA již v průběhu osmdesátých let minulého století. Platební karta však původně sloužila k bezhotovostním platbám při osobním styku nakupujícího a prodejce a jako taková nebyla nikdy určena pro placení na internetu. Rychlý růst internetu si ale žádal bezhotovostní způsob placení a nejblíže k uskutečnění tohoto cíle byla právě platební karta.

Lubor Kopecky
Lubor Kopecký.

Pravěké platby

První transakce na internetu probíhaly tak, že se do formuláře na internetových stránkách vepsaly veškeré identifikační údaje držitele karty a ty se jako běžný text poslaly obchodníkovi. Ten poté transakci nárokoval v bance, která mu ji proplatila, což bylo výhodné a rychlé řešení pro obě strany.

Taková transakce však s sebou nesla řadu rizik. Platební karta se identifikuje podle čísla karty, data expirace a jména vlastníka a ten, kdo zná tyto údaje, má přístup k prostředkům na účtu majitele. Pro prvotní provedení transakce (odepsání prostředků z účtu) nemusí obchodník, který nárokuje patřičný obnos u banky nebo ten, kdo kartou nakupuje, prokázat nic dalšího. Proto pokud nakupující vloží do formuláře www stránky identifikační údaje o své platební kartě a odešle je skrze internet směrem k obchodníkovi, může někdo tato data zachytit, přečíst a zneužít ve svůj prospěch, například formou nákupu v jiném internetovém obchodě.

Aby posílané údaje nebyly tak jednoduše zneužitelné, začali internetoví obchodníci komunikovat při odesílání choulostivých dat protokolem SSL (Secure Socket Layer), který informace šifruje tak, aby je cestou nebylo možné rozluštit. Důležitým rizikovým faktorem však může být i sám obchodník. Při vzdálené komunikaci totiž nemůže zákazník vědět, komu svá data zasílá a zda má příjemce vůbec právo tato data přijímat. Jakýkoliv obchodník může vytvořit formulář, ve kterém se vyptá na dané údaje, vytvoří pocit bezpečí protokolem SSL, ale data si zařadí do své databáze, aby je později velmi snadno zneužil. Toto riziko bohužel nelze nikdy zcela vyloučit.

Podvody s kartami

Obecně je těžké dopátrat se objektivních údajů o skutečném rozsahu podvodů spojených s kreditními kartami v prostředí internetu. Každý z postižených obchodníků takové problémy pochopitelně raději tají a okradení majitelé karet se většinou obrací přímo na instituce, které jim kartu vydaly. A ty jsou ještě mlčenlivější.

V USA proto vzniklo několik organizací, které se rozhodly tuto oblast monitorovat. Nejznámější je organizace Internet Fraud Complaint Center (Centrum pro Registraci Internetových Podvodů) zřízená FBI. Podle jejich informací se pouze 5 % všech internetových podvodů týká platebních karet. Celá polovina všech trestných činů jsou podvody v rámci aukcí a pětinu tvoří zboží, které nikdy nedorazilo. Na dodržování zákonů dohlíží také Internet Fraud Watch, organizace založená Svazem Amerických Spotřebitelů.

Většina událostí, které tak negativně ovlivňují povědomí o internetových platbách, je způsobena neopatrným či nedbalým zacházením některých firem s informacemi o svých klientech. Experti na bezpečnost tvrdí, že firmy tak lehkomyslně zachází s privátními údaji, protože neexistují účinné postihy nedbalosti. Regulace ze strany vlád a mezinárodních institucí je nedostatečná, proto kartové asociace musí samy nutit obchodníky, aby dodržovali přísná bezpečnostní pravidla.

Například právní řád Spojených Států tvrdě trestá jakýkoliv únik údajů o platebních kartách a předkládá, jakým způsobem by se s nimi mělo zacházet. Citlivé údaje by především neměly být uloženy v on-line databázi, ale na odolném médiu uloženém nejlépe v sejfu, což řada podniků v USA také dělá. Je to totiž zatím nejspolehlivější způsob, jak spolehlivě zamezit úniku dat do nepovolaných rukou.

Podle Kanceláře ochrany spotřebitele při Federální obchodní komisi USA však nebyla zjištěna žádná souvislost mezi zvýšením rizikovosti a využitím karet v internetových transakcích. To znamená, že uživatelé platebních karet jsou na internetu ohroženi přibližně ve stejné míře jako při fyzických platbách v obchodech. Nejčastějším zdrojem zcizených informací o kartách jsou totiž stále ještě reálné papírové účtenky a zaměstnanci prodejen.

Mikroplatby?

Jako možná alternativa platebních karet funguje v zahraničí úhrada šekem a virtuální měnou. Zvláště v posledních pěti letech je ve Spojených Státech velkým fenoménem platební systém PayPal, určený pouze pro placení na internetu. V současnosti jde o jeden z nejrozšířenějších platebních systémů na světě, přístupný také českým uživatelům v české měně.

Podmínky v naší zemi v minulosti mikroplatbám zatím příliš nepřály. Přestože se tu už na konci devadesátých let vyvíjelo několik perspektivních mikroplatebních systémů, jejich existenci náhle ukončilo přijetí „Zákona o převodech peněžních prostředků, elektronických platebních prostředcích a platebních systémech“, který vstoupil v platnost 1. 1. 2003 a uděluje každému případnému provozovateli elektronických platebních systémů povinnost vlastnit bankovní licenci, která klade na provozovatele nepřekonatelné finanční nároky a jedinou možnou cestou je spojit případný projekt s již existující bankou (jako se to stalo v případě projektu mPeníze nebo PaySec).

Co používají Češi

Nejpoužívanějšími platebními kartami u nás jsou elektronické platební karty, které jsou vydávány ke každému běžnému účtu a neumožňují platbu prostřednictvím internetu jako embosované kreditní karty, rozšířené v zahraničí. České banky zatím on-line platby kartami nechtějí příliš podporovat a chrání své karty blokací pro tento typ úhrady. Hlavním důvodem je prý nedůvěra zákazníků v bezpečnost internetových plateb.

Pro tento účel přišly přední bankovní domy například s řešením v podobě tzv. internetové platební karty, která je určena především pro internetové úhrady zboží a služeb. Internetová karta je vázána na běžný účet jako běžná debetní karta, roční poplatky za její vedení jsou však nižší a každý uživatel má možnost libovolně nastavovat a měnit limity na kartě.

Bez ohledu na rychle rostoucí podíl uživatelů platebních karet však nejvíce Čechů stále ještě platí za objednané zboží ve formě dobírky, a to i přesto, že se jedná o finančně nejméně efektivní řešení. Jedním z hlavních důvodů je ale fakt, že zákazník se zdráhá zaplatit, když ještě nedrží zboží v ruce a nemá ani jistotu, že ho prodejce skutečně má. Zpravidla se proto nebojí platit předem až na základě důvěry, získané předchozími dobrými zkušenostmi.

Je však velice pravděpodobné, že tyto předsudky časem zmizí a uživatelé internetu si zcela zvyknou používat různé typy internetových platebních nástrojů. Největší růst se očekává v oblasti mikroplateb a virtuálních účtů, které by měly v budoucnu představovat internetovou hotovost k rychlému a levnému placení jakýchkoliv služeb a nákupů kdekoliv na světě. Počet uživatelů on-line plateb pak poroste o to rychleji, čím budou internetové platby finančně a časově výhodnější.

Profil

Lubor Kopecký je šéfredaktorem elektronického měsíčníku Svět hostingu společnosti IGNUM. Ve svých článcích a přednáškách se věnuje tématům internetových služeb, technologií, domén a médií, poukazuje na jejich přednosti a upozorňuje na možné budoucí hrozby. Ve volném čase se zabývá virtuální tvorbou a zajímá ho vše z historie, sociologie a myrmekologie.

Rubriky: Internet

Související příspěvky

Zprávičky

Čtvrtletní zisk majitele Googlu klesl o třetinu, tržby zaostaly za očekáváním

3. 2. 2023
Zprávičky

Twitter podniká kroky směřující k zavedení platebních služeb

31. 1. 2023
Cisco představuje portfolio řešení pro Wi-Fi 6
Zprávičky

Některé služby Microsoftu postihly výpadky

25. 1. 2023
Jaké novinky přináší Arcserve UDP 8.1?
Zprávičky

USA žalují Google kvůli dominantnímu postavení v oblasti digitální reklamy

24. 1. 2023

Zprávičky

Vláda projedná novelu, která zpřesní pravomoci NÚKIB

Novela zákona zřejmě zpřesní povinnosti operátorů a zpřísní opatření proti spamu

ČTK
6. 2. 2023

Novela zákona o elektronických komunikacích, která upravuje nárok na levnější volání pro sociálně slabé

Za bezpečnostní incidenty v cloudu mohou hlavně samotní zákazníci

Itálie varuje před rozsáhlým útokem hackerů na zařízení se systémem VMware ESXi

ČTK
5. 2. 2023

Tisíce počítačových serverů po celém světě se staly terčem hackerského útoku vyděračským softwarem (ransomware).

Chatovací robot ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikace v historii

ČTK
5. 2. 2023

Chatovací robot ChatGPT, který využívá umělou inteligenci, se stal nejrychleji rostoucí spotřebitelskou aplikací v

Američané silně investují do čínských firem na umělou inteligenci

ČTK
4. 2. 2023

Američtí investoři, včetně investičních divizí firem Intel a Qualcomm, se v letech 2015 až

Gen zvýšil ve 3. čtvrtletí tržby o 33 % na 936 milionů dolarů

ČTK
3. 2. 2023

Antivirová firma Gen, jejíž součástí je i značka Avast, ve třetím čtvrtletí končícím 30.

Čtvrtletní zisk majitele Googlu klesl o třetinu, tržby zaostaly za očekáváním

ČTK
3. 2. 2023

Americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, ve čtvrtém čtvrtletí klesl

Sony má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil však celoroční výhled

ČTK
3. 2. 2023

Japonskému výrobci elektroniky Sony Group ve třetím čtvrtletí jeho finančního roku klesl čistý zisk

Čtvrtletní zisk Mety klesl, zveřejnila ale výhled nad očekávání a akcie rostou

ČTK
2. 2. 2023

Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil na

Tiskové zprávy

Finanční výsledky NETGEAR za rok 2022

Obrat skupiny Packeta, majitele Zásilkovny, dosáhl v roce 2022 6,1 miliardy Kč

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Epson přidává do nové řady ultralehkých 3LCD projektorů s vysokou svítivostí rozlišení 4K

SAP a Red Hat prohlubují partnerství: cílem je lepší podpora softwarových úloh SAP na Red Hat Enterprise Linuxu

Epson představuje laserové projektory nové generace vycházející vstříc požadavkům propojených tříd a hybridních pracovních prostředí

Zpráva dne

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23

Redakce
2. 2. 2023

Zdaleka ne každý má stovky dolarů na upgrady svého počítačového softwaru. To je také...

Odebírat newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Prokletý smartphone: nejen chyby, ale i špatné rozhodování

Pavel Houser
27. 12. 2022

Asi nikoho nepřekvapí, že za neustálou dostupnost smartphonu se platí tím, že práce na tom zařízení...

Nadcházející akce

  1. Virtuální konference Kyberbezpečnost pro zdravotnictví

    23. února
  2. Hannover Messe 2023

    17. dubna - 21. dubna

Zobrazit všechny Akce

Slovník

SAR (Specific Absorbtion Rate)

Home Page

S-Ox (Sarbanes – Oxley Act)

Nejpopulárnější články

Kde se v podnicích uplatní metaverzum?

Redakce
2. 1. 2023

Podařilo připravit husté křemíkové nanodrátky pro aplikace s vysokými frekvencemi

Při vzniku chyby by kvantové počítače mohly data automaticky mazat

Pavel Houser
3. 1. 2023

Vybudujte linii obrany pro zastavení vlny ransomwarových útoků

Redakce
23. 12. 2022

Trendy: předplacené služby, kontejnery, vliv rostoucích cen energií a experti se širším záběrem

Redakce
28. 12. 2022

Hrátky s magnetickými víry

Elektronový vír slibuje zařízení s nižším odporem

Pavel Houser
21. 12. 2022

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Rozhovory Science Security techn Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT česk

Píšeme jinde

RSS ScienceMag RSS

  • Sonda Lucy letos navštíví svůj první objekt
  • Týden na ITBiz: Elektronové můstky umožňují sdílení energie mezi vrstvami polovodičů
  • Hmotnost hvězdy poprvé změřili pomocí gravitační čočky

RSS AbcLinuxu RSS

  • OpenTTD 13.0
  • Virtuální Bastlírna vol. 23: nová major verze KiCadu
  • Open Assistant, konverzační umělá inteligence pro každého

Newsletter

Zásady ochrany osobních údajů.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu a potvrďte odběr.

Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.