XANADU radí: Vyhněte se omylům při pořizování CAD aplikace, stojí vás čas i peníze

19. prosinec 2007 13:38 0 komentářů

XANADU
Akciová společnost XANADU, dodavatel komplexních řešení a služeb v oblasti informačních technologií, má již 17letou zkušenost s prodejem a podporou CAD softwaru v České republice. Za tuto dobu její pracovníci vysledovali celou řadu typických omylů při výběru a koupi CAD aplikací. Ke všem však existuje správné východisko a chybám je tak možné předcházet.

Některé z omylů plynou z neznalosti podrobnějších informací, některé ze špatného odhadu, mnohé nemají nijak fatální důsledky, ale – jako každá chyba v obchodní oblasti – stojí peníze. Buď na zbytečných nákladech, na ztrátě času či na snížených výnosech. Jaké jsou nejčastěji opakované chyby uživatelů a jak se uvedeným ztrátám vyhnout?

Deset nejčastějších omylů při pořizování CAD aplikace


 • Podcenění implementace: Tato chyba bývá většinou nejdražší. „Pořízení CADu“ totiž neznamená jen koupi dané softwarové licence. Pro skutečně efektivní nasazení vyžaduje většina náročnějších aplikací (a těmi CAD zpravidla je) také proškolení uživatelů a přizpůsobení aplikace pro konkrétní situaci (normy, šablony, uživatelské prostředí).

  Řešení: Ujistěte se, zda je školení nabízeno a zahrňte jej automaticky do nákladů na pořízení software. Nabízí váš dodavatel i další CAD služby a má dobře řešenu technickou podporu?

 • Výkon: Odpovídá výkonnostní kategorie zvoleného CAD produktu dobře oblasti, pro kterou jej chci nasadit? Existují CAD aplikace cílené na různé obory a různé požadavky práce – a tyto aplikace se také výrazně liší cenou. Pro elektrikáře, který příležitostně zakresluje rozvody do půdorysů rodinných domků, může být zbytečné utrácet za mohutný 3D CAD. Pro konstrukci jaderných reaktorů či architektonický návrh naopak nebude adekvátní nasadit AutoCAD LT nebo „holý“ AutoCAD na návrh silnic.

  Tato chyba se objevuje častěji, a ač to nemusí být na první pohled zřejmé, stojí (na výpadku produktivity) podstatně více peněz. Překvapivě málo firem si uvědomuje, že cena CAD softwaru činí třeba i jen 2–3 % celkových nákladů na projekční pracoviště (mzda, osobní náklady, počítač, periferie, školení atd.).

  Řešení: Pro každý obor navrhování dnes existují efektivní CAD nástroje. Spočtěte si předem, zda a za jak dlouho se vám vrátí vyšší investice do správně cíleného software.

 • Kompatibilita: Bohužel dosti často bývá CAD aplikace zakoupena bez zvážení všech aspektů kompatibility – čte/zapisuje opravdu 100% kompatibilní výkresový formát DWG? Nebo se jen chlubí příponou DWG? Bude fungovat s firemním systémem pro správu dokumentů? Půjde propojit s firemním ERP systémem (např. sklady, kalkulace)? Budeme moci snadno datově komunikovat mezi jednotlivými odděleními i s našimi subdodavateli? Bude možno odevzdávat zákazníkům požadované formáty dat?

  Řešení: Ověřte si předem a na vašich datech, že vybrané CAD řešení umí opravdu korektně číst i ukládat data ve vámi požadovaném formátu.

 • Hardware: Zpracování rozsáhlých grafických dat (např. v oblasti mapování) a složitých 3D sestav (např. strojírenství či architektura) patří k nejsložitějším úlohám řešeným na osobních počítačích. Proto je pro optimální pracovní výkon potřeba mít dostatečně dimenzovaný hardware. Není tedy vhodné stavět CAD pracoviště na PC přesunutém od sekretářky či na pět let staré „muzejní“ pracovní stanici. K nejdůležitějším parametrům patří velikost RAM, rychlost procesoru a výkon grafické karty.

  Řešení: Řada 3D CAD aplikací skutečně využívá výkon PC až „na doraz“ a mohou se projevit i případné problémy s kompatibilitou – pro CAD je proto vhodné volit certifikované grafické stanice značkových výrobců.

 • Lokalizace: Bude uživatel bojovat s jemu nesrozumitelnými pojmy nebo bude CAD aplikaci ovládat v rodném jazyce? Jsou součástí zvolené aplikace i knihovny normálií podle ČSN, kreslí prováděcí výkresy podle českých zvyklostí, navrhuje sklon silnice dle ČSN? Třídí a exportuje daná aplikace své výstupy správně dle české abecedy? I to může ovlivnit výslednou efektivitu práce.

  Řešení: Ke kvalitní lokalizaci patří (kromě jazyka prostředí programu a jeho dokumentace) i přizpůsobení národním normám a zvyklostem.

 • Nadstavby a doplňky: Jsou oblasti, kde se dá CAD aplikace nasadit bez dalších úprav a doplnění. Ve většině oborů ale můžete dále zvýšit produktivitu nasazením specializovaných nadstaveb doplňujících funkce do dané CAD aplikace. Nemusí jít vždy o rozsáhlé a drahé profesní nadstavby. Existují pro vaši CAD aplikaci takové doplňky? Jsou dobře použitelné pro váš obor? Jsou česky?

  Řešení: Nečekanými přínosy mohou překvapit i jednoduché a mnohdy bezplatné pomůcky a makra – stačí, když pomohou zautomatizovat vaše často používané postupy nebo propojit CAD s obchodními procesy ve vaší firmě (kalkulace, sklady, výroba, CNC, nabídky, prezentace, poptávky, web publikování, převody dat, ochrana práv – DRM atd.). • Rozšířenost: Dobrá pověst a historie dané aplikace nemusí být nutně zárukou jejích dnešních a budoucích kvalit, ale z hlediska uživatele má nepopiratelné výhody.

  Řešení: Rozšířenost aplikace (zejména na českém trhu) znamená kromě vyšší důvěryhodnosti výrobce a dodavatele i určitou záruku podpory, odladění možných chyb, ale i snazší dostupnost různých knihoven prvků, aplikací, literatury, uživatelských komunit a v neposlední řadě i vyšší šanci získání nových pracovníků – a to i z řad studentů.
 • Verze a operační systém: Pohybujete-li se v oboru, který pro datovou komunikaci využívá formát starší verze dané CAD aplikace, nemusí být nákup nejnovější verze téže aplikace tím správným krokem. Většina uživatelů ale sahá vždy po nejmodernější verzi. Nezapomeňte také, že velká část 3D CAD aplikací z technických důvodů nepodporuje ukládání do starších verzí svých datových formátů. Nasazení dané verze je potřeba sladit i s firemním standardem operačního systému – starší verze aplikací např. zpravidla nepodporují OS Windows Vista, naopak nové verze CAD programů už nenainstalujete na Windows NT 4 nebo dokonce na Windows 98. Zvažte rovněž vhodnost 64bitové verze dané aplikace – umožní zpracovávat rozsáhlejší datové sady, ale vyžaduje pečlivé ověření kompatibility s hardware a souvisejícími aplikacemi.

  Řešení: Zvažte důsledně, která verze CAD aplikace pro vás bude opravdu nejefektivnější – i s ohledem na kompatibilitu dat i operačního systému.

 • Upgrade: Řada výrobců vyžaduje povinné udržovací poplatky, někteří výrobci používají metodu upgrade, jiní metodu předplatného. Např. řada uživatelů CAD produktů společnosti Autodesk ztrácí zbytečně peníze používáním starší metody kupování upgrade (každé verze, ob verzi nebo ob dvě verze). Novější model předplatného (Subscription) je přitom levnější a nabízí řadu dalších výhod.

  Řešení: Plánujte model udržování aktuálnosti vaší CAD aplikace. Uvažujte rovněž o možné budoucí potřebě přechodu na výkonnostně vyšší typ aplikace nebo potřebě víceoborového řešení.
 • Licenční model: V případě CAD software kupujete licenci (nikoliv DVD médium), proto si přečtěte, k čemu vás licence opravňuje a co naopak zakazuje. Mnohdy např. získáváte právo používat další kopii aplikace na svém domácím PC, nebo výrobce nabízí bezplatné užívání dané aplikace pro studenty.

  Řešení: Seznamte se s omezeními i výhodami konkrétního licenčního ujednání, stejně jako s dalšími možnostmi licencování – např. plovoucí síťová licence vám může ušetřit peníze snížením počtu potřebných licencí jejich sdílením mezi více pracovníky.


Podpora dodavatele – plus pro zákazníka
Uvedené „desatero CAD chyb“ vychází z mnohaletých zkušeností firmy XANADU s podporou CAD systémů. Většinu z těchto potenciálních problémů vám pomůže eliminovat právě dodavatel CAD řešení.

Pro informování uživatelů nabízí XANADU také řadu online nástrojů: např. porovnání ceny upgrade oproti subscription si můžete sami vypočíst pomocí online kalkulačky subscription (www.xanadu.cz/subscription) nebo si můžete odhadnout návratnost investice do povýšení CAD aplikace (www.xanadu.cz/autocad-lt.asp#ROI).

Řadu tipů, zkušeností, výhrad, triků a dalších užitečných informací spojených s posuzováním, fungováním a podporou CAD aplikací najdete také na portálu CAD Fórum: http://www.cadforum.cz.

O společnosti XANADU

XANADU je předním poskytovatelem řešení a služeb v oblastech CAD, GIS, IT infrastruktury a vývoje software se zaměřením na střední a velké společnosti nebo organizace centrální správy a samosprávy včetně středního a vysokého školství v České republice i v zahraničí. XANADU na českém trhu působí již sedmnáct let.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Microsoft a GitHub

Pavel Houser , 13. červen 2018 13:30
Pavel Houser

Transakce v hodnotě 7,5 miliardy dolarů je dost velká i na poměry Microsoftu, takže se prodejem GitH...

VíceRSS 

Zprávičky

E-shopy českých řetězců: Lidl, Globus, DM drogerie

ČTK , 19. červen 2018 16:32

Loni stouply tržby českých e-shopů o 18 % na 115 miliard Kč. On-line nakupuje potraviny již 26 % Čec...

Více 0 komentářů

Virtuální realita přinese revoluci srovnatelnou s robotizací

Pavel Houser , 19. červen 2018 11:23

Firmy budou na změny související se zaváděním virtuální reality reagovat další centralizací procesů....

Více 0 komentářů

Digital Broadcasting rozšířila síť DVB-T2 na 85 % populace

ČTK , 19. červen 2018 08:00

Digital Broadcasting začal přechodovou síť budovat loni v červenci v Praze....

Více 0 komentářů

Kalendář

17. 06.

21. 06.
Cyber Week 2018
19. 06.

22. 06.
Automatica 2018
23. 06.

24. 06.
Maker Faire Prague 2018

Starší zprávičky

Manažeři France Télécom půjdou před soud kvůli sebevraždám

ČTK , 18. červen 2018 12:47

Vlna sebevražd ve France Télécom (dnes Orange) začala v roce 2008 a vyžádala si desítky životů. ...

Více 0 komentářů

Zranitelnosti chytrých aut pod lupou

Pavel Houser , 18. červen 2018 12:43

Nástroje podvodníků se zaměřují především na extendery, které poskytují přístup k uzavřeným funkcím ...

Více 0 komentářů

Foxconn otevře severoamerické ústředí ve Wisconsinu

ČTK , 18. červen 2018 00:00

Foxconn již loni oznámil, že ve Wisconsinu investuje 10 miliard dolarů do výstavby továrny na LCD....

Více 0 komentářů

Češi obměňují počítač za šest let, dvakrát déle než vyspělý svět

ČTK , 16. červen 2018 08:00

Výpočetní techniku si na leasing v tuzemsku pořizuje 23 % firem, ve vyspělých zemích jsou to až 3/4 ...

Více 3 komentářů