11 důvodů, které zpomalují váš počítač

03. October 2017 08:51 0 komentářů

Dřív či později začne váš počítač po zapnutí pomaleji nabíhat, otevírání programů mu bude trvat déle a vy stále častěji bude nervózně sledovat symbol přesýpacích hodin, nebo otáčejícího se kolečka. Můžete tomu předejít? Zkuste 11 tipů společnosti MyCom.

„Za většinu příčin, které vedou ke zpomalení počítače, si lidé můžou sami. Nejčastěji kvůli své neznalosti,“ konstatuje Lukáš Vejman, ze společnosti MyCom, která se specializuje na poskytování cloudových služeb.

„Mnoho lidí například zapomíná na pravidelný restart systému, nebo mají při práci otevřené nesmyslné množství internetových stránek. Ke zrychlení počítače tak mohou přispět sami tím, že změní své návyky. Od dalších ´zpomalovačů´ jim zase mohou pomoci běžně dostupné nástroje, jejich použití zvládne i laik,“ pokračuje Vejman. Se zbytkem příčin je samozřejmě potřeba obrátit se na kvalifikovaný servis. A potom už zbývá jen důsledně dodržovat následujících 11 bodů:

Ukončit nepotřebné, nebo nepoužívané programy běžící na pozadí

Pro správný chod celého systému je dobré vždy úplně ukončit hlavně náročnější programy, aby zbytečně nezahlcovaly kapacitu. Laik si může poradit tímto způsobem: Pravým tlačítkem klikne na spodní lištu na monitoru a otevře „Správce úloh“ a v něm záložku „seznam procesů“, nebo „procesy“. Sloupce v něm zobrazují, jak aplikace vytěžuje procesor (CPU), kolik zabírá operační paměti (RAM), jak vytěžuje disk (čtení/zápis) a jak moc aplikace používá síťové prostředky. Při sestupném seřazení jednoho ze sloupců je možné definovat konkrétně, která aplikace nejvíce vytěžuje/zpomaluje PC. Na prvních místech bývají aplikace, které budou znát i laici. Je dobré řídit se pravidlem, že pokud stoprocentně nevíte, k čemu aplikace slouží, necháte ji být. Některé známé aplikace mohou mít problém při svém ukončení a i když na první pohled nejsou spuštěné v procesech viditelně, vytěžují prostředky. Lze tomu pomoci označením této aplikace a následným ukončením procesu prostřednictvím tlačítka ukončit proces.

Velký počet otevřených záložek v internetovém prohlížeči

Jednoduše řečeno, čím víc otevřených záložek, tím víc spotřebovává internetový prohlížeč systémových prostředků.

Nedostatečně pravidelný restart systému

Pravidelný každodenní restart systému ukončí všechny nesystémové úlohy, které i při správném ukončení stále spotřebovávají systémové prostředky. U nových systémů je totiž vypnutí spíše formou uspání počítače a klasický restart tak někdy vyřeší více problémů, než samotné vypnutí.

Slabá paměť

I operační systém má jisté minimální požadavky na RAM paměť počítače. Tyto minimální požadavky jsou pouze na chod operačního systému jako takového, jakýkoli jiný spuštěný program bude totiž brát zdroje operačnímu systému a naopak, což bude mít negativní efekt na chod celého počítače. Jak to poznáte? Při nedostatečné operační paměti začne počítač „meziukládat“ data na disk. Pokud nějaká operace trvá abnormálně dlouho, počítač divoce svítí, nebo bliká LED diodou aktivity disku a zavřením některých aplikací se daná operace urychlí, patrně máte málo operační paměti. Pokročilejším opět pomůže Správce úloh, tentokrát pohled Výkon, záložka Paměť. Zde je graficky znázorněno, kolik paměti ještě zbývá.

Volné paměti není nikdy dost. Důležité je už v prvopočátku definovat k čemu bude PC primárně využíván. Grafik a programátor bude potřebovat rozhodně více RAM než účetní nebo sekretářka. A konkrétní čísla? Pro náročného uživatele minimálněp 8GB ideálně 16 GB. Klasický uživatel 4-8 GB. (V dnešní době na moderních operačních systémech je pro kancelářskou práci 4GB RAM dostatečná hodnota, pokud na pozadí neběží hudba z Youtube, nebo novinky z Facebooku.)

Žádné, nebo málo místo na vašem harddisku

Nedostatek místa na disku zpomaluje reakci systému při čtení, nebo zápisu dat. Kontrolu můžete provést takto: V Průzkumníku Windows, v položce Tento počítač najdete přehled svých disků. Pro optimální běh by mělo zůstat alespoň 15% volného místa na každém disku. Čím více volného místa máte, tím snáze se systém rozhoduje při ukládání souborů.

Aktivní Add-ons v internetovém prohlížeči

Takzvané Add-ons jsou přídavky do internetových prohlížečů, které jsou často zdrojem nákazy, ale velmi často také brzdí chod internetového prohlížeče. Nejjednodušší je tyto přídavky vůbec neinstalovat, protože reálný přínos zpravidla nemají. Add-ons bývají často ve volně bezplatných programech a aplikacích Při stažení a instalaci každého freeware proto doporučujeme instalovat v režimu Pro pokročilé. Zde se instalační balíček ptá i na to, jestli chcete instalovat super vyhledávací (spíše špionážní a reklamní) nenápadnou lištu, nebo nějaký osvědčený čistící program, což můžete odmítnout.

Využívání více než jednoho antivirového programu

Mít dva antivirové program neznamená být dvojnásobně chráněn, ale ve většině případů to spíš znamená velkou a zbytečnou zátěž pro systém. Navíc se tyto program můžou vzájemně vyhodnotit jako hrozba.

Neaktualizovaný operační systém

Výrobce operačních systémů často vydává nové „záplaty“ a řeší nově vzniklé bezpečnostní hrozby. Pokud vás tedy systém vyzývá k aktualizaci, poslechněte jej.

Nepravidelně čištěné Temporary files (dočasné soubory)

Do této složky se ukládají všechny dočasně nutné soubory při práci online nebo z lokálních programů a v 99,9% případů není potřeba je uchovávat. Zatímco stažené soubory je možné smazat pomocí delete, u dočasných souborů je lepší práci svěřit přímo systému. Ve vlastnostech disku C: přes Průzkumníka Windows na kartě Obecné, nebo také Soubor a v něm Možnosti najdete tlačítko Vyčištění disku.

U starších počítačů neprováděná častá defragmentace

Data se neukládají tzv. za sebou, ale rozdělují se na více částí a ukládají se na různá místa na disku, po jejich smazání se jednotlivé prázdné fragmenty automaticky nespojují, ale je nutno tuto operaci vynutit defragmentací disku. Tu najdete ve Vlastnostech disku na kartě Nástroje. (Můžete také do Průzkumníka napsat Defragmentace) Pokud je disk více zaplněný, potřebuje defragmentaci častěji. Nástroj sám po provedení analýzy doporučí, zda je, či není nutné defragmentovat. (Defragmentace se neprovádí u SSD disků. Týká se to především počítačů s Windows XP. Od verze Windows 8 není nutné se touto činností zabývat.

Infekce virem, malwarem nebo jiným škodlivým kódem

Obecně platí, že nakažený počítač provádí nějakou vámi nezadanou práci, obvykle náročnějšího charakteru, která zpomaluje celý systém. Zde je lepší svěřit se do rukou opravdových odborníků, kteří vědí, které nástroje na čištění jsou skutečné a které naopak situaci zhorší. Amatérské pokusy nezřídka končí nevratnou ztrátou dat. A jak poznáte toho skutečného odborníka? Odborník by se měl seznámit s potřebami uživatele. Dále mu popsat a vysvětlit kroky, které provede, způsobem, který dává uživateli alespoň elementární smysl. Zkušený specialista i popíše způsoby amatérů a srozumitelně zákazníkovi objasní jejich nevýhody. Amatéři a pseudoodborníci často rovnou konají metodou pokus-omyl a napáchají často více škody. V případě podezření má zákazník možnost si popisy řešení srovnat a nechat okomentovat ještě i u jiného odborníka. Zákazníci bohužel zanedbávají prevenci a odborníky hledají ve chvíli, kdy už je pozdě a není čas porovnávat.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

E-banking namísto datové schránky

Pavel Houser , 12. March 2019 11:30
Pavel Houser

Projekty zaměřené na elektronický kontakt občana se státní správou u nás zatím příliš neuspěly. Dr...

Více

Kalendář

26. 03. IT Security Workshop 2019
26. 03.

24. 03.
IT Security Workshop 2019
29. 03.

30. 03.
Czech On-line Expo 2019RSS 

Zprávičky

ČTÚ: Loni operátoři předali o čtvrtinu více údajů

Pavel Houser , 25. March 2019 11:07

Operátoři v roce 2018 na žádost oprávněných orgánů předali 332 tisíc provozních a lokalizačních údaj...

Více 0 komentářů

Americký generál obvinil Google, že pomáhá Číně se zbrojením

ČTK , 25. March 2019 11:04

Google přitom naopak ruší svou účast na některých projektech Pentagonu....

Více 0 komentářů

Přesné zemědělství - další vlna IT na polích

ČTK , 25. March 2019 08:00

Kromě družicových dat vytvářejí velké množství záznamů přímo zemědělské stroje....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Seznam.cz chce od Googlu detaily o podpoře jiných vyhledávačů

ČTK , 23. March 2019 09:41

Seznam ztrácí podíl na trhu, protože na mobilních telefonech je jako výchozí nastaven vyhledávač od ...

Více 0 komentářů

Burzovní debut Uberu nebude na trhu Nasdaq, ale na NYSE

ČTK , 22. March 2019 13:07

Vstup Uberu na burzu patří mezi nejvíce očekávané události na Wall Street i v Silicon Valley....

Více 0 komentářů

Kryptominery zasáhly 10krát víc organizací než ransomware

Pavel Houser , 22. March 2019 10:00

Malware jako služba na vzestupu: affiliate programy ransomwaru....

Více 0 komentářů

Firmy v Česku přišly kvůli podvodným e-mailům o miliony

ČTK , 22. March 2019 09:00

Pachatel k zasílání peněz využil účty asi 50 důvěřivých lidí, peníze obratem převáděl do virtuálních...

Více 0 komentářů