České firmy jsou stále zavaleny papírováním. Digitalizace je odpovědí také na nedostatek pracovní síly

26. duben 2018 10:43 0 komentářů

Dvě třetiny českých firem musí každý den čelit záplavě papírů, protože je na nich založena naprostá většina vnitřních procesů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Canon. Roční spotřeba papíru ve firemním sektoru sice klesá, ale jen velmi pomalu. Na rychlejší digitalizaci smluv, objednávek i další komunikaci s dodavateli a zákazníky ale nyní tlačí také napjatá situace na trhu práce.

„Na světě se ročně zpracuje přes 400 miliard faktur, ale jen necelá desetina bezpapírově. Nejlépe se to daří ve Skandinávii a v Latinské Americe, první pokroky jsou ale viditelné i v České republice. Z našeho průzkumu mezi malými a středními podniky vyplynulo, že u čtvrtiny firem v Česku dochází postupně ke snižování spotřeby papíru,“ uvedl Antonín Brož, ředitel divize Canon Business Services.

Tento trend ale zatím není nijak rychlý. Každá druhá firma v Česku totiž stále podepisuje všechny dokumenty spojené se smluvními vztahy se zákazníky a zaměstnanci výhradně v papírové podobě. A polovina respondentů v průzkumu Canon uvádí, že se chování jejich společnosti ve vztahu k papíru zatím nijak nemění, zatímco 13 % firem dokonce říká, že jejich spotřeba papíru v čase roste.

„Českým firmám se nabízí prostor pro zefektivnění jejich každodenního chodu. Díky službám jako je digitální podatelna nebo automatické zpracování faktur může každá společnost, která je dnes závislá na papírových dokumentech, významně ušetřit. A to nejen na nákladech plynoucích z pomalosti a chybovosti papírování, ale také na nutné lidské práci spojené s tříděním a zpracováním dokumentů, která se v době rekordně nízké nezaměstnanosti v ČR stává nedostatkovým zbožím,“ říká Antonín Brož.

O půlku rychlejší, o třetinu levnější

Příkladem fungující digitalizace firem u nás i ve světě je automatické zpracování faktur. Tento proces, který většina firem nakupuje jako službu od dodavatele, nahrazuje manuální vyřizování každého kontaktu s dodavateli a zákazníky a na jeho konci je digitální soubor všech informací potřebných k vyřízení. Touto cestou už se vydaly firmy, jako je například mezinárodní logistická společnost DB Schenker, která díky této službě zkrátila dobu zpracování faktur na polovinu.

„Každý dodavatel vám pošle fakturu v trochu jiném formátu, pokaždé má jiný počet stran a jinou vnitřní logiku. Většina firem proto stále potřebuje lidi na to, aby faktury nejprve roztřídili a přepsali do finančního systému společnosti, než dojde k jejich vypořádání a zúčtování. V době moderních technologií zpracování obrazu a rozpoznání textu lze přitom lidskou práci využívat mnohem lépe a pro firmu výhodněji,“ vysvětluje Václav Hána, šéf Canon Delivery Centre, které již přes deset let digitálně zpracovává ročně přes 25 milionů stránek různých dokumentů pro klienty z celé Evropy. Řadí se mezi ně například mezinárodní síť autopůjčoven Hertz, developer CBRE, energetická společnost innogy, IT specialista DXC Technologies, ale také zástupci finančního sektoru jako Allianz nebo UniCredit Leasing.

„Z naší dlouholeté zkušenosti vyplývá, že průměrná firma, která přejde na automatické zpracování faktur, zrychlí celý proces o více než 40 % a ušetří 30 % nákladů na zpracování. Navíc si firma často vylepší vztahy se svými dodavateli, protože se jí sníží počet ztracených faktur o dvě třetiny a eliminuje se pětina opožděných plateb,“ popisuje šéf Canon Delivery Centre výhody digitalizace.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů