Fakulta informačních technologií ČVUT V Praze nabízí svým studentům k výuce nové roboty Pepper

05. December 2018 11:09 0 komentářů

Na chytrého robota jménem Pepper narazíte na pražském letišti Václava Havla, kde poskytuje informace cestujícím, vyzkoušel si už i práci číšníka v restauraci Pizza Hut, a nebo provází v muzeích ve Washingtonu.

Pracovat s humanoidním robotem Pepper i dalšími roboty nyní mohou nově i studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) v rámci výuky v Laboratoři inteligentních vestavných systémů. Fakulta tak reaguje na současný vývoj vědy a techniky a potřeby vzdělávat odborníky v oblasti IT pro Průmysl 4.0.

„Moderně vybavená laboratoř je špičkovým technickým zázemím pro studenty Fakulty informačních technologií, ve které se spojuje problematika kyber-fyzických systémů, umělá inteligence, strojové učení a big-data do konkrétních aplikací. Své znalosti zde uplatní studenti všech oborů, zejména pak počítačového a znalostního inženýrství. Naší snahou je vytvářet podmínky pro rozvoj talentovaných studentů a poskytnout jim co nejvíce zkušeností s nejmodernějšími technologiemi.“, říká Ing. Miroslav Skrbek, Ph.D., vedoucí laboratoře. Laboratoř je zaměřena na vestavné počítačové systémy s integrovanou umělou inteligencí. Významnou část technického vybavení tvoří humanoidní roboti. Nechybí také kooperativní robot, EEG senzory pro ovládání robotů myšlenkou, drony nebo holografické brýle pro robotické aplikace spojené s rozšířenou realitou.

Fakulta tak reaguje na současný trend digitalizace společnosti, tzv. Průmysl 4.0., a s ní související automatizaci výroby včetně změn na trhu práce, které s sebou přinese. Chytré, a vzájemně propojené technologie, se stanou trvalou součástí nejen samotných podniků, ale také nezbytnou oporou pro jejich zaměstnance. Průmysl 4.0 s sebou přináší nové nástroje a postupy jako je robotika, pokročilá analytika, umělá inteligence, kognitivní technologie, Internet věcí, cloudové výpočty nebo big data.

V Laboratoři inteligentních vestavných systémů mohou studenti exkluzivně pracovat s humanoidními roboty Pepper společnosti SoftBank Robotics, s roboty NAO stejné společnosti a s kooperativním průmyslovým robotem YuMi firmy ABB se dvěma rameny zakončenými chapadly. Pracoviště je dále vybaveno širokou škálou malých kolových a šestinohých robotů, dronů a disponuje i modely aut, na kterých si studenti mohou vyzkoušet autonomní řízení. Zázemí laboratoře nabízí studentům také výkonný výpočetní server s grafickými procesory NVIDIA Tesla P100, který je určen pro úlohy z oblasti umělé inteligence, zejména učení hlubokých neuronových sítí a pohybu robotů v simulovaném prostředí.

Dnešní doba je charakteristická tím, že se mění pracovní postupy, formy práce a také požadavky na znalosti a dovednosti pracovníků. Technologický pokrok znamená podle expertů velkou příležitost pro zvýšení efektivnosti výroby a služeb a ulehčení práce. Nové technologie povedou zejména k nahrazování rutinních činností, které lze algoritmizovat. „A na tyto změny chceme naše studenty připravit možností rozšířené výuky předmětů, které je pro práci v rámci Průmyslu 4.0 náležitě odborně připraví,“ dodává Ing. Skrbek. S novým vybavením od října letošního roku již pracuje třicítka studentů. Velký zájem je především o humanoidní roboty. „V předmětu základy inteligentních vestavných systémů se studenti nejprve učí roboty programovat a poté v týmových projektech programují robotům různé dovednosti jako je přivítání zákazníka, průvodcovství v galerii, role prodavače v obchodu nebo role společníka,” dodává Ing. Skrbek. „Naším cílem je vychovat absolventy, kteří budou již po ukončení studia schopni nalézt uplatnění jako vývojáři obdobných aplikací pro humanoidní roboty, kteří se již v dnešní době objevují ve službách,” uzavírá Skrbek.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Průzkum: Chytrým mobilem platí již téměř třetina Čechů

ČTK , 20. August 2019 14:40

Podíl Čechů platících svým chytrým mobilem je 31 %, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 %. ...

Více 0 komentářů

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

ČTK , 20. August 2019 10:24

Nově vyvinutý čip obsahuje 1,2 bilionu tranzistorů....

Více 0 komentářů

Nordic Telecom si stěžuje u ÚOHS

Pavel Houser , 20. August 2019 08:00

Vnitro u zakázky pro záchranné sbory argumentuje utajením a chce uplatnit výjimku ze zákona o zadává...

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Huawei bude moci nakupovat americké součástky o 90 dní déle

ČTK , 19. August 2019 15:33

Ministerstvo obchodu USA také oznámilo, že zařadí na černou listinu zhruba 50 přidružených firem Hua...

Více 0 komentářů

Bezpečnostní rady státu jedná o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí

ČTK , 19. August 2019 11:36

Ministerstvo zahraničí čelilo kybernetickému útoku v červnu....

Více 0 komentářů

V Irsku končí první šetření velké firmy okolo pravidel GDPR

ČTK , 19. August 2019 08:00

Celý proces zřejmě bude trvat měsíce, protože firma musí dostat čas na to, aby se mohla k vyšetřován...

Více 0 komentářů

Většina uživatelů sociálních sítí v USA by za ně byla ochotna platit

ČTK , 18. August 2019 08:00

Autoři dále spočítali, kolik by platformy vydělaly, pokud by vycházely pouze s příjmy od předplatite...

Více 0 komentářů