O stáže zájem není, o brigády v průběhu školního roku naopak velký

31. August 2018 18:59 0 komentářů

Zájem o brigády ve firmách z oboru podnikových služeb roste, a to nejen v průběhu letních prázdnin. Namísto stáží, které nejsou českými školami dostatečně podporované, studenti hledají první pracovní zkušenosti na brigádách. Dle asociace ABSL, která na českém trhu sdružuje centra podnikových služeb, se chuť studentů zapojit se do pracovního procesu meziročně zvýšila dokonce o desítky procent a často převyšuje nabídku pracovních míst.

„Zájem studentů o pracovní zkušenost v podnikových službách nás těší. Náš obor se poměrně rychle mění a jde do hloubky. Vznikají nové profese související s adopcí nových technologií či s novými pracovními postupy a procesy. Je proto dobře, že si studenti mohou během své brigády náš obor osahat a zjistit, na co by se při studiu měli zaměřit, aby byli na svou budoucí kariéru dobře připraveni,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL s tím, že v případě brigád si studenti mohou vydělat dle charakteru práce a jazykové vybavenosti 120 – 250 Kč za hodinu. Z tohoto pohledu je sbírání pracovních zkušeností formou brigády určitě zajímavější než prostřednictvím stáže. Ovšem i ty mohou být v oboru podnikových služeb placené anebo přínosné jiným způsobem – například možností stážovat v některé ze zahraničních poboček a zdokonalit se zároveň i v jazyce. „Větší zájem o stáže zaznamenáváme spíš ze strany zahraničních studentů, kteří si zároveň s pracovní zkušeností chtějí odnést zážitek z života v České republice,“ komentuje Jonathan Appleton.

Nejčastěji brigády absolvují studenti vysokých škol s ekonomickým, humanitním či IT zaměřením a dostanou se k práci nejrůznějšího typu: mohou začít na recepci, později přejít k administrativním úkolům souvisejícím se zpracováním faktur, dobropisů a upomínek, vyzkoušet práci v zákaznické podpoře či dokonce v HR anebo v IT helpdesku. Zkušenější studenti se mohou věnovat i datovým analýzám a v případě finančních center například i převzít zodpovědnost za konkrétní entitu a v návaznosti na zpracování faktur být v kontaktu i s dodavateli a zákazníky, při čemž si mohou procvičit angličtinu, případně nějaký další jazyk.

„Zatímco stáž obvykle trvá 1-3 měsíce, v rámci brigády mají studenti zájem pracovat déle, nejčastěji celý rok,“ říká Jonathan Appleton. „Studenti v centrech podnikových služeb pracují povětšinou na zkrácený úvazek na základě dohody o pracovní činnosti. Pracovní dobu si mohou obvykle přizpůsobit dle školních povinností, výjimkou není ani možnost práce večer či v noci.“

Společnosti z oboru podnikových služeb, jako jsou například ABinBev, Atlas Copco, BlueLink International, Infosys, Jarden BSG/Newell Brands či SAP Services, se shodují na tom, že praxe formou brigády či stáže je pro studenty skutečně prospěšná. Pomůže jim osvojit si základní pracovní návyky, uvědomit si rozdíl mezi teorii a praxí a získat měkké dovednosti, které škola neučí. Studenti se také naučí pracovat se zodpovědností, samostatně řídit priority a kriticky myslet a v neposlední řadě si zlepší své komunikační dovednosti. Poměrně často se stává, že na základě svých pracovních zkušeností zpracují s podporou svého manažera i své diplomové práce. Prospěch z brigád ovšem mají i samotní zaměstnavatelé – vychovávají si tímto způsobem nové budoucí zaměstnance. Je totiž zcela běžné, že brigádníci po ukončení školy přechází na hlavní pracovní poměr. Dle ABSL je obor podnikových služeb největším zaměstnavatelem absolventů v zemi.


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Počítačové hry v hlavě – a to dokonce multiplayer

Pavel Houser , 03. August 2019 06:30
Pavel Houser

Tetris v podání vědců z University of Washington připomíná málem telepatii – jeden z hráčů vidí pada...

VíceKalendář

25. 08.

29. 08.
VMworld US 2019
05. 09.

06. 09.
Technical Computing Camp 2019
06. 09.

11. 09.
IFA 2019
RSS 

Zprávičky

Larry Ellison má 75 let

ČTK , 17. August 2019 08:00

Larry Ellison stál u zrodu softwarového gigantu Oracle. Bývá popisován jako extravagantní multimilia...

Více 0 komentářů

ICT odborníků je v ČR stále nedostatek, medián mzdy je přes 52 tisíc Kč

Pavel Houser , 16. August 2019 10:00

Nejvíce si vydělají ICT odborníci v peněžnictví a pojišťovnictví, ať už se jedná o specialisty nebo ...

Více 0 komentářů

T-Mobile letos vyplatil dividendu 5,6 miliardy Kč

ČTK , 16. August 2019 09:01

Konkurenční O2 za loňský rok vyplatila akcionářům celkem 6,5 miliardy Kč....

Více 0 komentářů

Starší zprávičky

Avast v pololetí zvýšil tržby o 9 % na 422 milionů USD

ČTK , 16. August 2019 09:00

Důležitou událostí první poloviny roku bylo vydání řešení pro Internet věcí....

Více 0 komentářů

Fiskální rok 2019/2020 začal pro Lenovo úspěšně

Pavel Houser , 16. August 2019 08:00

Čtvrtina sestavených počítačů na světě je značky Lenovo, firma má podíl na trhu 24,9 %....

Více 0 komentářů

Hlasové zprávy uživatelů pro Facebook přepisovali lidé

ČTK , 15. August 2019 10:00

Zásady Facebooku ohledně užívání dat se konkrétně o nahrávkách nezmiňují....

Více 0 komentářů

Čínská centrální banka je téměř připravena na vlastní kryptoměnu

ČTK , 15. August 2019 09:00

Chystaná digitální měna se kvůli objemu transakcí nebude spoléhat na blockchain....

Více 0 komentářů