OST si vybrala Damas. Market management systém české společnosti Unicorn Systems bude řídit albánský trh s energií.

13. leden 2017 14:00 0 komentářů

Albánský provozovatel přenosové soustavy, společnost OST, si pro řízení trhu s elektrickou energií vybral Damas – softwarové řešení české společnosti Unicorn Systems.

Cílem společnosti OST je získání přední pozice v oblasti evropské harmonizace a integrace ve svém regionu. Na její každodenní práci v nelehkých podmínkách dramaticky se měnící balkánské energetiky má vliv řada externích faktorů – transformace jednotlivých provozovatelů přenosových soustav, liberalizace energetických trhů, rozšiřování spolupráce mezi jednotlivými národními soustavami, konvergence k Evropské unii, evropské legislativě a v neposlední řadě standardizace, zaštítěná organizací ENTSO-E.

Informační systém Damas patří v kategorii tzv. „market management systémů*“ mezi zavedené a uznávané značky. Zvolila si jej a úspěšně provozuje dlouhá řada evropských provozovatelů přenosových soustav. Ve výběrových řízeních se čeští vývojáři pravidelně úspěšně utkávají s oborovými kapacitami, např. z Německa, Francie a USA. Damas bude pro OST zajišťovat kompletní portfolio procesů, souvisejících s organizací trhu s elektřinou. Bude kalkulovat dostupné kapacity na přeshraničních vedeních a spravovat jejich aukce; podporovat proces zadávání přeshraničních i vnitrostátních nominací; rezervovat a nakupovat energii potřebnou pro vyrovnání rozdílů mezi výrobou a spotřebou v celé soustavě; vypočítávat odchylky mezi plány a reálnou spotřebou či produkcí u jednotlivých účastníků trhu a spravovat vyrovnávání jejich odchylek.

Řadu procesů zavádí OST do praxe poprvé a jejich přesnou podobu bude teprve nutné definovat. Zde se uplatní zkušenosti a znalosti odborných konzultantů Unicorn Systems, dalece překračující hranice ICT. Nový informační systém je zaváděn do produkčního režimu postupně, první část byla úspěšně nasazena v září 2016. Společnost Unicorn Systems je předním dodavatelem informačních systémů v oblasti elektroenergetiky. Její systém Damas je v náročné konkurenci úspěšný nejen díky svým vlastnostem a funkcím, ale také díky bohatým zkušenostem konzultantů v oblasti elektroenergetiky a integrace podobných systémů. Významnou roli hraje rovněž zázemí stabilní společnosti s dlouhou řadou referencí z realizovaných mezinárodních projektů.

Damas je jedním z řady produktů a služeb, které Unicorn Systems vyvinul a nabízí pro oblast energetiky. Další informační systémy Unicorn Systems podporují komunikaci mezi jednotlivými evropskými operátory; zajišťují sběr, konsolidaci a transparentní výměnu informací o stavu jednotlivých soustav; zajišťují bezpečnost dodávek elektřiny pomocí simulací soustavy v závislosti na plánech výroby, spotřeby a stavu sítě; podporují obchod s energiemi a predikují reálnou výrobu a spotřebu energie.

Elton B. Radheshi, Head of Market Administration Unit, OST, řekl: „Stanovili jsme si vysoké cíle. Náročný trh, ovlivňovaný desítkami faktorů, nám nedává žádný prostor pro chyby. Hledání silného a zkušeného partnera proto nebylo jednoduché. Jsme rádi, že už první praktické zkušenosti dokazují, že jsme zvolili správně.“

Jan Konrád, International Service Director, Unicorn Systems, řekl: “I přes desítky zkušeností z podobných projektů stojíme před další výzvou pro náš energetický tým. Nejde nám jen o to odvést dobrou práci. Chceme znovu potvrdit a šířit skvělé jméno českých ICT specialistů ve světě.“


Komentáře

RSS 

Komentujeme

Agilita a devops, přepracování a vyhoření

Pavel Houser , 12. červenec 2018 12:30
Pavel Houser

Michael Cote na The Register upozorňuje na častý problém: nové „agilní“ metody vývoje, všechny příst...

VíceRSS 

Zprávičky

Hackeři ukradli zdravotní záznamy 1,5 milionu Singapurců

ČTK , 20. červenec 2018 14:37

Cílem útoku bylo prý získat podrobné údaje o singapurském premiérovi a také o lécích, které užíval....

Více 0 komentářů

Ericsson je díky úsporám v mírném zisku

ČTK , 20. červenec 2018 11:36

Švédský podnik se v poslední době potýkal se slábnoucí poptávkou telekomunikačních operátorů....

Více 0 komentářů

Čip v občanském průkazu si zatím aktivovala třetina lidí

ČTK , 20. červenec 2018 08:00

Prostřednictvím Portálu občana lidé mají přístup např. k údajům o důchodu nebo si mohou pořídit výpi...

Více 0 komentářů

Kalendář

04. 08.

09. 08.
Black Hat USA 2018
09. 08.

12. 08.
DEF CON 26
06. 09.

07. 09.
Humusoft Technical Computing Camp 2018

Starší zprávičky

Red Hat Ansible Engine přináší další automatizaci cloudu

Pavel Houser , 19. červenec 2018 13:52

Nejnovější verze platformy Red Hat Ansible Engine 2.6 rozšiřuje automatizaci cloudů AWS, Google Clou...

Více 0 komentářů

Samsung chystá na příští rok telefon se sklopným displejem

ČTK , 19. červenec 2018 10:00

Displej půjde složit na polovinu jako peněženku. Ve složeném stavu je na přední straně přístroje men...

Více 0 komentářů

Internet Mall snížil ztrátu, tržby mu vzrostly na 7,2 miliardy Kč

ČTK , 18. červenec 2018 17:29

Internet Mall mj. investuje do distribučního centra v Jirnech u Prahy, které by mělo sloužit 7 střed...

Více 0 komentářů

Google dostal kvůli Androidu od EK rekordní pokutu 4,34 mld. eur (aktualizace)

ČTK , 18. červenec 2018 13:26

Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače, uvádí EK....

Více 0 komentářů