• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Trhům hrozí propad kvůli nadhodnocení akcií v souvislosti s AI, varuje šéfka MMF

ČTK
10. 10. 2025
| Zprávičky

Globální finanční trhy by se mohly propadnout, pokud investoři dojdou k závěru, že akcie firem navázaných na odvětví umělé inteligence (AI) jsou nadhodnocené. Varovala před tím výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová a také britská centrální banka.

Georgievová upozornila, že optimismus ohledně AI rozproudil trhy a pomohl podpořit globální ekonomiku. Prudká korekce u cen akcií by však podle ní mohla zbrzdit ekonomický růst, odhalit zranitelná místa globálního systému a ztížit život zejména rozvojovým zemím.

„Riziko prudké korekce na trhu se zvýšilo,“ uvedl ve čtvrtletní zprávě výbor pro finanční politiku Bank of England, jak zní oficiální název britské centrální banky. Podle agentury Reuters jde ze strany této instituce dosud o nejostřejší varování před nebezpečím propadu trhů vyvolaného AI. Riziko dopadu takového šoku na britský finanční systém je podle výboru závažné.

Centrální banka uvedla, že ocenění cen akcií na amerických akciových trzích se v některých ukazatelích podobá ocenění, které bylo zaznamenáno v blízkosti vrcholu takzvané dotcomové bubliny, která praskla v roce 2000. Mezi lety 1995 a vrcholem bubliny v březnu 2000 index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 600 procent. Následně do října 2002 klesl o 78 procent a smazal veškeré zisky z předchozího období.

Na toto období odkazovala také šéfka MMF Georgievová. „Dnešní ocenění směřuje k úrovním, které jsme viděli v době internetové horečky před 25 lety,“ cituje list Financial Times z jejího středečního projevu před výročním zasedáním MMF a Světové banky, které se uskuteční příští týden ve Washingtonu.

Prezident investiční společnosti TPG Todd Sisitsky už dříve varoval, že strach z promeškání příležitosti může být pro investory nebezpečný. Názory na to, zda už v odvětví AI vzniká bublina, se ale podle něj různí. Upozornil, že některé firmy dosahují za několik měsíců tržeb 100 milionů USD a jiné start-upy v rané fázi mají ocenění od 400 milionů do 1,2 miliardy dolarů na jednoho zaměstnance, což označil za ohromující.

Také rakouský deník Der Standard nedávno napsal, že současný vývoj kolem AI připomíná investiční bublinu. Podle analýzy listu je řada slibů od představitelů start-upů zaměřených na AI přehnaných a realita je daleko od jejich prohlášení.

Globální výdaje na AI letos podle prognózy společnosti Gartner dosáhnou téměř 1,48 bilionu dolarů, zatímco loni to bylo 988 miliard dolarů. V příštím roce by se výdaje mohly vyšplhat nad 2,02 bilionu dolarů, předpovídá Gartner.

Rubriky: Byznys

Související příspěvky

Zprávičky

Google nabídl EK změny v oblasti reklamy, prodej části aktivit však neplánuje

15. 11. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Bitcoin dál klesá, cena po větší nucené likvidaci sestoupila pod 97 000 dolarů

14. 11. 2025
Zprávičky

Gartner: Výdaje na IT v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 11 %

14. 11. 2025
Zprávičky

Musk označil za nepravdivou zprávu CNBC, podle které xAI získala 15 miliard USD

14. 11. 2025

Zprávičky

Google nabídl EK změny v oblasti reklamy, prodej části aktivit však neplánuje

ČTK
15. 11. 2025

Americký internetový gigant Google předložil Evropské komisi návrhy, které by měly vydavatelům a inzerentům

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin dál klesá, cena po větší nucené likvidaci sestoupila pod 97 000 dolarů

ČTK
14. 11. 2025

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dál klesá a nad ránem sestoupila pod 97.000 USD (2,01

Bitcoinová aféra otřásá Českem

ČNB nakoupila bitcoiny a další digitální aktiva za téměř 21 milion korun

ČTK
14. 11. 2025

Česká národní banka (ČNB) nakoupila digitální aktiva založená na blockchainu za milion dolarů (20,9

Gartner: Výdaje na IT v Evropě se v příštím roce zvýší asi o 11 %

ČTK
14. 11. 2025

Výdaje na informační technologie (IT) v Evropě se v příštím roce zvýší asi o

Musk označil za nepravdivou zprávu CNBC, podle které xAI získala 15 miliard USD

ČTK
14. 11. 2025

Miliardář Elon Musk označil za nepravdivou zprávu zpravodajské televize CNBC, podle které jeho start-up

Anthropic investuje 50 miliard dolarů do výstavby datových center

ČTK
13. 11. 2025

Americká společnost Anthropic zabývající se umělou inteligencí (AI) investuje 50 miliard dolarů (více než

Tchajwanský Foxconn zvýšil zisk, naznačil možnou spolupráci s OpenAI

ČTK
13. 11. 2025

Tchajwanská společnost Foxconn ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 17 procent na

Jeden z prvních počítačů Apple se v USA vydražil za více než 223 000 dolarů

OpenAI podle německého soudu porušila autorská práva při výcviku ChatGPT

ČTK
13. 11. 2025

Německý soud vyhověl společnosti na ochranu autorských práv GEMA, která podala žalobu na americkou

Tiskové zprávy

NÚKIB vydal přehled kybernetických incidentů za říjen 2025

Spotřeba elektrické energie datových center je vysoká. S pomocí českých vědců je ale možné ji snížit a kontrolovat

Kdy je trvalá licence Microsoft výhodnější než předplatné a kdy ne?

Vítězný projekt Energetické olympiády 2025 přibližuje sdílení energie veřejnosti

Sandisk uvádí na trh nejmenší 1TB USB-C flash disk na světě

ZEBRA SYSTEMS: Omezené rozpočty a podceňování rizik jsou hlavní překážky k lepší kybernetické bezpečnosti

Zpráva dne

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Neděste se upgradu: Windows 11 Pro na Halloween jen za €20.00 na Goodoffer24

Redakce
15. 10. 2025

Halloween je tady a s ním i strašidelné ceny za software! Tak neváhejte a...

Komentujeme

Christian Klein, generální ředitel SAP

Digitální suverenita nestojí na ideálech, ale na konkrétních výsledcích

Christian Klein
23. 10. 2025

Diskuse o digitální suverenitě nabývá na celém světě na intenzitě. V dnešní době geopolitické nejistoty a...

Slovník

Explorer

Google Chrome

Trénink

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia.  Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace veře Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.