• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Události roku: Apple Watch ani Windows 10 nejsou to hlavní

Pavel Houser
15. 1. 2016
| Komentujeme

Vývoj úrokových sazeb a jejich vliv na start-upy. Co by měl dělat Twitter? Neslibujeme si od současné umělé inteligence příliš mnoho?
Gavin Clarke se na webu The Register ještě vrací k tomu, co považuje za nejvýznamnější události světa IT v loňském roce.

Nákup Nokie skončil miliardovými odpisy

Některá z hlavních témat roku 2015 jsou celkem jasná:

  • Windows 10, Microsoft uživatelům nabízí nový operační systém zdarma a ještě je k upgradu musí přemlouvat. Firma ovšem nezvládá komunikaci, když celá událost je téměř zastíněna debatami o tom, co Windows 10 provádějí se soukromím uživatelů. Čímž se zase skoro zastínila jiná skutečnost, že Microsoft odepsal peníze, které v roce 2013 vynaložil na nákup Nokie. Přitom zaplacených 7,2 miliardy byla druhá největší akvizice v dějinách Microsoftu vůbec (po Skypu).

  • Dell se spojuje s EMC, zatímco HP se dělí, změnami prochází podnikání dalších největších firem, jako je IBM a Oracle. Finanční výsledky i akcie kolísají.

  • Pokračují kauzy a obviňování, kdo koho sleduje, ať už jde o tajné služby nebo firmy dodávající hardware i software.

  • Nástup chytrých hodinek. I když není příliš jasné, jak by se Apple mohl rozvíjet dál, aby si firma udržela svou stávající tržní kapitalizaci, s Apple Watch to ještě jednou vyšlo. Od dubna do listopadu Apple prodal 7 milionů svých hodinek (i když pozor, jak v této souvislosti dodává analýza firmy Canalys, fitness náramky jdou na odbyt stále lépe než chytré hodinky). Stejně jako když na trh vstoupil iPhone nebo iPad, v první chvíli získal Apple na trhu dominantní pozici (de facto příslušný trh i vytvořil) a konkurence musela dohánět. Přičemž i když Apple ztrácel podíl, oproti soupeřům si stále na svých dražších produktech dál udržoval vysokou ziskovost.

  • Po 8 letech se v USA zvyšují úrokové sazby. Končí období, kdy se peníze málem shazovaly z vrtulníků; ve světě IT z rekordně nízkých sazeb profitovaly zejména start-upy. Firmy jako Uber, Box a Slack fungovaly v bublině, kdy na ně investoři téměř netlačili, aby vytvářely zisk. Banky i hedge fondy se peněz zbavovaly, takže dokonce i velké a prosperující firmy jely na dluh; k čemu mít za těchto okolností na účtech hotovost. To se však nyní mění, firmy budou muset začít vydělávat, omezí se cenové války, zpomalí vznikání stur-upů a uvádění nových služeb, mnohá datová centra se možná ukáží naddimenzována. (Poznámka PH: ve skutečnosti ale zatím změní asi jen velmi málo, sazby zůstávají rekordně nízké i nadále. A státy je nebudou chtít moc zvedat, protože by si tím zkomplikovaly své vlastní dluhové financování.)

Seznamka jako pokusné pole pro Turingův test

Až potud asi nic překvapivého, dále to ale začne být zajímavější, protože Clarke známé události už po svém interpretuje; jeho vidění problematiky není vždy úplně nasnadě.

  • Pokračují souboje umělé inteligence v podobě asistentů. Facebook dohání zpoždění, Microsoft se rozhodl nabídnout Cortanu i pro iOS a Android – jakoby firma už nevěřila, že její další byznys bude spojen s operačními systémy. Zůstává ovšem otázka, jak se tyto projekty budou dál rozvíjet. Uplatní se i v podnikové sféře, kam prozatím proniká hlavně IBM Watson? Nejsme po letech skepse nyní v oblasti AI naopak příliš optimističtí?

  • Googlu se ve skutečnosti příliš nedaří. Trochu připomíná Apple, kdy hlavní byznys samozřejmě funguje, ale není moc jasné, kam expandovat. Pokusy Googlu uchytit se v oblasti sociálních sítí opakovaně selhaly. Podivným tanečkům kolem vzniku mateřské firmy Alphabet rozumí opravdu málokdo. A Google samozřejmě čeká další kolo boje s regulátory, to ale není prohra, s tím firmy dominující na trhu musí počítat.

  • Když dva dělají totéž, není to totéž. Twitter není Facebook, vůbec se mu nedaří přeměnit provoz (množství tweetů) a zástupy uživatelů na příjmy. Firma na rozdíl od Facebooku nemá problémy s ochranou soukromí svých uživatelů, jenže to současně znamená, že inzerentům nedokáže nabídnout pořádné cílení. A jak vydělávat jinak? Gavin Clarke soudí, že Twitter naráží na podobnou překážku jako open source: jak lidi přimět platit za něco, co mohou mít i zdarma?

  • Clarke mezi nejvýznamnějšími událostmi roku zmiňuje i hacknutí seznamky pro zadané Ashley Madison. Zveřejnění e-mailových adres 33 milionů uživatelů působí skoro dojmem, jakoby se jednalo o čin nějakého strážce morálky. Pár lidí kvůli celému incidentu údajně spáchalo sebevraždu. Následně byla tato forma podnikání ovšem poměrně diskreditována obviněním, že s muži zde namísto vdaných žen chatovali roboti (provozovatelé přirozeně popřeli) – z uniklých dat se o tom daly odvodit mnohé podrobnosti. (Poznámka: Co dodat? Pokud to fungovalo, pak možná záletnická seznamka splnila Turingův test – i když je fakt, že lidští uživatelé neměli v tomto případě na sofistikovanost konverzace asi zvláštní nároky.)

Související příspěvky

Zprávičky

Množství zašifrovaných dat klesá, ransomware však zůstává vážnou hrozbou

18. 7. 2025
Kryptoměny a jejich ekonomika
Zprávičky

Američtí zákonodárci přijali první významný národní zákon o kryptoměnách

18. 7. 2025
Zprávičky

Vedoucí činitelé Mety se dohodli na urovnání žaloby požadující 8 miliard dolarů

18. 7. 2025
Články

ICT specialisté loni v průměru vydělávali 94 tisíc měsíčně

18. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

Množství zašifrovaných dat klesá, ransomware však zůstává vážnou hrozbou

Pavel Houser
18. 7. 2025

Mezi hlavní technické příčiny úspěšných ransomwarových útoků stále patří zneužité zranitelnosti (32 %), následované

Kryptoměny a jejich ekonomika

Američtí zákonodárci přijali první významný národní zákon o kryptoměnách

ČTK
18. 7. 2025

Američtí zákonodárci přijali první významný národní zákon o kryptoměnách. Návrh zákona zavádí regulační režim

Vedoucí činitelé Mety se dohodli na urovnání žaloby požadující 8 miliard dolarů

ČTK
18. 7. 2025

Výkonný ředitel americké internetové společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg a další současní i bývalí

BIS: Čínská investice do pozemní družice v ČR byla bezpečnostním rizikem

ČTK
18. 7. 2025

Řadu bezpečnostních rizik zaznamenala loni Bezpečnostní informační služba (BIS) při posuzování pozemní družicové stanice

Flexibilní elektronika naráží na polovodiče typu n

Zisk TSMC díky poptávce po čipech pro AI vzrostl o 61 % na rekord

ČTK
17. 7. 2025

Tchajwanské společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), hlavnímu světovému výrobci pokročilých čipů pro umělou

Musk vyloučil spojení automobilky Tesla se společností xAI

ČTK
17. 7. 2025

Americký miliardář Elon Musk vyloučil spojení výrobce elektromobilů Tesla se svou společností xAI, která

Čtvrtletní zisk Googlu klesl, tržby nesplnily očekávání

IDC: Globální odbyt smartphonů ve druhém čtvrtletí vzrostl o procento

ČTK
17. 7. 2025

Celosvětový odbyt chytrých telefonů se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o procento na

Evropské agentury Europol a Eurojust rozbily proruskou hackerskou skupinu

ČTK
16. 7. 2025

Evropské agentury Europol a Eurojust rozbily v rámci operace Eastwood proruskou hackerskou skupinu s

Tiskové zprávy

ÚOHS: Pokuta 200 000 Kč pro Ministerstvo pro místní rozvoj

Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí odměny za odhalení bezpečnostních děr ve svých IT systémech

O2 production sází na Panasonic Kairos

AI pomoc pro přetížené týmy ve finančním sektoru

HP představuje digitální tiskový stroj HP Indigo 6K+

GFI Archiver integruje AI CoPilot pro výkonnější správu e-mailových archivů

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Editra

Ranking stránek, PR, PageRank, S-rank

Zrcadlo

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.