• Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
ITBiz.cz
ITBiz.cz
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky

Ústřední orgány státní správy mají na jednotnou doménu přejít do konce roku 2024

ČTK
18. 8. 2023
| Zprávičky
CZ.NIC začal zveřejňovat seznam zablokovaných domén

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Zvýšení kybernetické bezpečnosti a také uživatelské přívětivosti v komunikaci státu s občany slibuje vláda v souvislosti s chystaným přechodem všech ústředních orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz. Novou adresu získají podle harmonogramu příprav do konce příštího roku. Jednotné budou i domény e-mailových adres státních zaměstnanců. Do konce roku 2023 bude převeden pod doménu gov.cz úřad vlády, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zdravotnictví a také Národní bezpečnostní úřad. Do poloviny příštího roku středně velké ústřední orgány státní správy. Do konce roku 2024 pak velká ministerstva a další velké státní úřady. Harmonogram a jednotná pravidla přechodu pro státní domény počítají s tím, že staré domény zůstanou do roku 2030 a na novou primární subdoménu pod gov.cz budou přesměrovávat. Plán představil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

Záměr migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz schválila vláda v lednu, termíny přechodu Bartoš ve středu projednal s ministry. Některé subjekty už své weby na doméně mají – Digitální a informační agentura, Digitální Česko, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad průmyslového vlastnictví nebo Finanční analytický úřad, informovala v tiskové zprávě Erika Stařecká z odboru kabinetu místopředsedy vlády pro digitalizaci.

Dosavadní názvy domén ministerstev a dalších ústředních orgánů byly podle autorů plánu tvořeny nekoordinovaně a výsledkem byly značné rozdíly mezi jejich podobami. „Kromě toho je třeba mít na paměti i to, že se neustále zvyšuje počet phishingových, DDoS a spoofingových kybernetických útoků a občané nemají jistotu, že stránky, na něž vstoupí, jsou skutečně pravé. V neposlední řadě je třeba přizpůsobit se standardům moderních států. Doménu označovanou gov už nyní využívá velká část států Evropské unie a Severoatlantické aliance. Nedávno dokončil migraci všech státních domén na gov.il i stát Izrael,“ uvedli. Sjednocením domén na gov.cz mají podle nich ve střednědobém horizontu úřady na jednotlivých úrovních ušetřit tím, že nebudou muset plánovat, vytvářet nebo zajišťovat nová pravidla pro své webové a e-mailové domény, nebudou muset pro nové systémy využívat placené nové domény druhého řádu a nebudou muset provozovat vlastní veřejnou DNS infrastrukturu. „Nejdůležitější je, že občané okamžitě uvidí, zda se jedná o oficiální web či e-mail státu. Úřady zase nebudou muset provozovat vlastní infrastrukturu a jednotná pravidla zpřehlední fungování i jim,“ míní Bartoš.

Vláda ve středu schválila také záměr zákona o správě dat, který určí přístup k datům ve správě státní správy. Otevřená jsou automaticky přístupná všem, další si lze vyžádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím a posledním typem je interní sdílený datový fond, takzvané neveřejné informace. Úřady mají prostřednictvím připravovaného zákona dostat povinnost data třídit, aby přesně věděly, jaká spravují, a sdílely je. Pravidla mají také umožnit například výzkumníkům, aby mohli těžit z neveřejných, příslušně upravených dat.

Rubriky: České ITInternetVeřejná správa

Související příspěvky

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů
Zprávičky

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

11. 7. 2025
Nebojte se hlásit na seniornější pozice, radí IT pracovní portál
Články

NÚKIB vydal oficiální varování před některými produkty společnosti DeepSeek

10. 7. 2025
Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení
Zprávičky

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

10. 7. 2025
Zprávičky

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

9. 7. 2025

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Souhlasím se Zásadami ochrany osobních údajů .

Zprávičky

750 zaměstnanců ČSOB se díky Atosu zvládlo rychle přesunout do domácích kanceláří

Google investuje 2,4 miliardy dolarů do technologie AI od start-upu Windsurf

ČTK
12. 7. 2025

Společnost Google ze skupiny Alphabet zaplatí asi 2,4 miliardy USD (50,64 miliardy Kč) za

Muskova xAI chce další peníze od investorů při ohodnocení na 200 miliard dolarů

ČTK
12. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole

Kryptoměny a jejich ekonomika

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 000 dolarů

ČTK
11. 7. 2025

Cena bitcoinu dnes pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další

Hackeři ukradli data 5,7 milionu zákazníků australských aerolinek Qantas

ČTK
11. 7. 2025

Hackeři v rámci rozsáhlého kybernetického útoku z minulého týdne ukradli data 5,7 milionu zákazníků

Meta lákala zaměstnance OpenAI na bonus ve výši 100 milionů dolarů

Muskova společnost xAI představila novou verzi chatbota Grok 4

ČTK
11. 7. 2025

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má

Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok, údaje občanů neunikly

ČTK
10. 7. 2025

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na jeden ze systémů úřadu, oznámil dnes na tiskové

Český T-Mobile vyčleňuje vysílače do samostatné firmy

Na Slovensku skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí

ČTK
10. 7. 2025

Na Slovensku včera skončila největší elektronická aukce mobilních frekvencí v historii země. Vynesla rekordní

Vláda zakázala používat ve státní správě produkty čínské společnosti DeepSeek

ČTK
9. 7. 2025

Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na

Tiskové zprávy

Společnost QNAP představuje myQNAPcloud One Beta

Acer slaví několikanásobné ocenění cenou Red Dot Product Design Awards 2025

Acer for Business EMEA překonává růst trhu

Nejnovější modely Acer Chromebook Plus nyní s 12měsíčním balíčkem Google AI Pro včetně služby NotebookLM zdarma

ANECT mění vedení společnosti a posiluje management

Optimize by Acer: nejnovější evoluce v oblasti podnikových záručních podmínek

Zpráva dne

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Květen je měsícem růstu, můžete růst s Windows 11 jen za €20.00!

Redakce
15. 5. 2025

Kupte Windows 11 CDkey od Goodoffer24.com a můžete růst s tímto OS jak při...

Komentujeme

Chvála černých skřínek

Malé modely AI mají být velkým trendem

Pavel Houser
3. 1. 2025

V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které...

Slovník

Čistá zisková marže

UMTS (Universal Mobile Telephony Standard)

Plná moc

Nejpopulárnější články

Žádný obsah není dostupný

Kategorie

  • Články
  • Komentujeme
  • Slovník
  • Tiskové zprávy
  • Zprávičky

Portál ITbiz.cz přináší informace z IT a byznysu již od roku 2006. Provozuje jej internetové vydavatelství Nitemedia. Hosting zajišťuje společnost Greenhousing.cz. Mezi další naše projekty patří například ABClinuxu.cz a Sciencemag.cz. Na stránce Redakce naleznete informace o redakci a možnostech inzerce.

Rubriky

Akce a události Byznys Cloud Ekomerce Hardware Internet Operační systémy Podnikový software Právo Science Security Technologie Telekomunikace Veřejná správa Vývoj a HTML Zpráva dne České IT
Žádné výsledky
Zobrazit všechny výsledky
  • Technologie
  • Byznys
  • Software
  • Hardware
  • Internet
  • Telco
  • Science
  • České IT
  • Události

© 2019 Vydává Nitemedia s.r.o. Hosting zajišťuje Greenhousing.cz.

Tento web používá cookies. Pokračováním dáváte souhlas s jejich používáním. Více na itbiz.cz/soukromi.